Skip to content

ROK #019 - James Watt Mystery Cache

Hidden : 1/19/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#019
19. január 2022 (Streda)
James Watt
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, narodenín kešiek, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy, tak aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budem snažiť oživiť, bolo mi ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Verím, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajím sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujem aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte mi správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Nový Rok
2
Robot
3
Faraón
4
Braille
5
Mosty
6
Traja králi
7
Dev
8
Stephen Hawking
9
Daguerre
10
Janko Matúška
11
Inzulín
12
Ludevít Štúr
13
Dreams
14
Vajce na van-
drovke
15
Armáda
16
SKK
17
blue monday
18
Rádio prenos
19
James Watt
20
D. I. Mende-
lejev
21
Objatie
22
Ondrej Nepela
23
Anton Bernolák
24
Deň kompli-
mentov
25
Pranos-
tiky
26
Colníctvo
27
W. A.
Mozart
28
Kocky
29
Puzzle
&
Internet
30
Multi Vinárky
31
BONUS
➡️
Február
Dnes majú meniny Drahomíra, Mário
Drahomíra
Ženské meno Drahomíra má slovanský pôvod a znamená "komu je drahý mier". O týchto ženách sa dá povedať, že sú aktívne a výrazné osobnosti. Občas majú slabú odvahu, ale ak sa im začne dariť, dodá im to istotu. Drahomíry sa občas vyhýbajú novým poznatkom, lebo sú lenivé. Ale ak chcú, vedia sa presadiť naplno a využiť každú situáciu a žiadne prekážky im v tom nezabránia. Aj napriek svojej energie majú slabú stránku a to, že sú citlivé na svoj osobný život. Inak sú Drahomíry aj dobrými kamarátkami, vedia povzbudiť druhých. Už odmalička tieto ženy rady študujú, aj keď nie výrazne. Postupne sa vypracujú, lebo vedia, čo chcú dosiahnuť. Majú obľubu v médiach a úspečné sú nielen vďaka svojmu zjavu, ale aj dobrotou a slušným správaním. Zamestanie, ktoré je vhodné pre Drahomíry je také, kde majú kontakt s ľuďmi. Čo sa týka ich zdravia, majú ho celkom v poriadku. Vedia dobre odolať únave a preťaženosti. No mali by sa vystríhať prejedaniu a dávať si pozor na svoju u. Spravia dobre, ak sa budú pravidelné pohybovať.
 
Mário
Mužské meno Mário má latinský pôvod a je domácou podobou rímskeho rodového mena Marius, ktoré znamená "muž". Títo muži radi dávajú najavo akí sú si istí a akú majú odvahu. Máriovia vždy musia mať pravdu a posledné slovo. Veľmi často ich zaplaví neistota a istá nesmelosť, ktorú si vyčítajú. Máriovia radi od mála študujú a učia sa. To im aj v živote dlho vydrží. Budú vždy si v škole vždy svedomito plniť svoje úlohy. Hodia sa k ním povolanie pedagóga alebo aj technika. V ich zdraví ich trápi hlavne bolesť hlavy a niekedy nevedia byť pokojní, tak podliehajú nervozite.
 
Pranostika na dnes

Na svätého Knuta prichádza zima krutá.

Na svätého Knuta prichádza zima tresknutá.

BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#019 - James Watt

19. januára 1736 sa narodil škótsky vynálezca, inžinier a chemik James Watt. Významne vylepšil parný stroj Thomasa Newcomena z roku 1712 svojim Wattovým parným strojom v roku 1776. To položilo základy priemyselnej revolúcii nielen vo Veľkej Británii ale v celom svete.

Súkromný život

Bol najstarším z piatich detí. Matka pochádzala z dobrej rodiny, bola vzdelaná a silná osobnosť. Otec bol vlastník a staviteľ lodí. Časť majetku rodiny pochádzala z obchodu s otrokmi.
Najprv sa vzdelával doma, učila ho matka, potom išiel na školu v Greenocku, kde sa zaujímal o matematiku, zatiaľ čo jazyky ho nebavili.
Po ukončení štúdií pracoval v dielňach svojho otca, kde preukázal schopnosti pri vytváraní modelov. Po tom, čo sa jeho otcovi v biznise nedarilo, odišiel do Glasgowu pracovať ako výrobca matematických nástrojov.
Prešiel viacerými zamestnaniami, väčšinou sa zaoberal výrobou a opravou nástrojov, astronomických, hudobných a vedeckých, dokonca hračiek.
Oženil sa prvý krát v roku 1764, po smrti prvej ženy aj druhý krát v roku 1777.

Watt a kanvica

Populárna historka, ako bol Watt inšpirovaný nadskakujúcou pokrievkou na kanvici, kde sa varila voda sa rozpráva na viacero spôsobov. Často býva zaznávaná ako mýtus, ale fakt je, že Watt robil experimenty s kanvicou a zapisoval si ich aj do denníka.

Experimenty s parou

V roku 1759 bola jeho pozornosť nasmerovaná k pare ako zdroju pohybovej sily. Dizajn Newcomenovho stroja sa veľmi nezmenil od jeho prvého zostrojenia a používal sa 50 rokov na pumpovanie vody z baní. Dobová znalosť princípu fungovania parného stroja bola veľmi primitívna, keďže termodynamika bola formalizovaná až skoro o 100 rokov neskôr.
V roku 1763 požiadali Watta o opravu Newcomenovho parného stroja patriaceho Univerzite Glasgow. Aj po oprave stroj pracoval veľmi neefektívne - po experimentoch Watt demonštroval, že 3/4 tepelnej energie produkovanej parou bolo vyplytvanej na zahrievanie valca motoru, pretože v každom cykle sa do valca vstrekovala studená voda, ktorá sa premieňala na paru.
Watt navrhol vylepšenie - para sa mala zohrievať v komore oddelenej od piestu a udržiavať teplotu vo valci pomocou krytu. Funkčný prototyp mal hotový do konca roku, ale na naozajstný stroj potreboval viac kapitálu a presnejšiu technológiu na výrobu komponentov. Vtedajšie spracovanie kovu bolo na úrovni kováčov a nie moderného obrábania kovov, ktoré Watt potreboval.
Jeho problémy nakoniec vyriešil John Wilkinson, ktorý vynašiel metódy presného vŕtania kovu na výrobu kanónov.

Prvé parné stroje

Prvé Wattove parné stroje boli inštalované v roku 1776 ako pohon púmp. Dizajn bol komerčne úspešný a Watt strávil 5 rokov inštalovaním púmp v baniach. Tieto stroje boli veľké, priemer valca bol asi 120cm a celý stroj potreboval vlastnú budovu.
Aplikácia stroja sa veľmi rozšírila, keď Watt skonvertoval horizontálny pohyb pietu na rotačný - napríklad na mletie a tkanie.
Ďalšie vylepšenia stroja počas nasledujúcich 6 rokov umožnili vyrobiť parný stroj, ktorý bol 5x efektívnejší ako Newcomenov a spotreboval iba tretinu uhlia.

Kopírovací stroj

V tej dobe sa kópie dokumentov vyrábali iba pri písaní pomocou pier spojených dohromady. Watt sa najprv snažil túto metódu zlepšiť, ale nakoniec to vzdal. Vymyslel novú metódu - dopis sa napísal špeciálnym atramentom, naňho sa priložil špeciálny tenký papier a prešlo sa po nich valčekom. Po odstránení nedostatkov sa z metódy stal komerčný úspech a niekde sa používal až do 20. storočia.

Neskoršie dielo

V roku 1781 pracoval na priamovode, ktorý by umožnil priamočiary vratný pohyb parného stroja. Wattova metóda bola efektívnejšia ako kľuková hriadeľ a používa sa dodnes v nápravách automobilov. Vynašiel tiež odstredivý regulátor, zotrvačník parného stroja alebo dvojcestný ventil. Vyriešil aj tesnenie piestu, objavil zloženie vody, upresnil fyzikálny pojem práce a zaviedol jednotku výkonu konská sila, ktorú neskôr nahradil po ňom pomenovaný WATT. Zomrel 25.8.1819 vo veku 83 rokov.

Keška

Na úvodných súradniciach kešku nehľadajte, je tu ulica, ktorá tiež súvisí s WATTmi.

Súradnice získate, ak vyriešite nasledovnú úlohu:

Zistite hodnotu jednej mechanickej konskej sily vo WATToch. Je to ABC.DFGHIJ58227022.
Zistite, koľko LIBIER je jeden WATT. Je to KL.
Súradnice: N 48 JL.B(C-1)H, E 017 (J+K+B).(G-I)A(F-G+L)

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

evršravr: avr wr jngg nxb jngg, N+O+P+Q+S+T+U+V+W+X+Y = 61 svany: zntarg, bqfcbqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)