Skip to content

Osudové okamžiky 10 Multi-cache

Hidden : 11/15/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na startovních souřadnicích multikeše v takzvaném Obecním lese se nachází pomník s rudou pěticípou hvězdou. Připomíná osvobození naší vlasti od nacismu v roce 1945. Voják Rudé armády, jehož jméno, vojenskou hodnost ani národnost neznáme (v publikaci Stanislava Šmída Padli za náš lepší zítřek je uváděn velitel autokolony staršina [rotmistr] Ivan Solověv). Nezahynul však v boji, nýbrž přejet po pádu z korby vojenského náklaďáku. Jak uvádí níže uvedený převzatý text, není pomník přímo na místě dopravní nehody, úmrtí ani provizorního hrobu, které připomíná. Je na místě, které se jevilo tehdy pro jeho zřízení a budoucí oslavy jako ideální. Připomíná i tábor v  Obecním lese, v němž byli vojáci provizorně ubytovaní. Tak, jako hasiči po zdolání požáru dohašují doutnající ložiska hoření, tak i armády osvoboditelů dočišťovali dobytá území od jednotlivců i skupinek fanatiků pokračujících přes příměří svévolně v boji nebo probíjejících se do zajetí k Američanům. Po náročném několika denním přesunu si potřebovali odpočinout a přitom čekali na pokyn k další akci nebo návratu domů. Řadoví vojáci na rozdíl od generálů a politiků velmocí po návratu určitě toužili, tento hrdina několika bitev se ho bohužel nedočkal.

Tato keš má připomenout zbytečná zmařené životy převážně mladých lidí příslušníků spojeneckých vojsk, kteří zahynuli v důsledku  válečných událostí při osvobození Československa. Geocaching je hra, která nemá nic společného s politikou. Prosím proto, aby logující hráči vyjádřili svůj politický názor na úlohu Rudé armády a Sovětského svazu při osvobození Československa v roce 1945 na diskusních fórech k tomu určených, a v logu se věnovali pouze okolnostem nálezu keše.

Citace článku z internetu:

Rudá armáda (lidově Rusáci), přijela do Češnovic 9. května 1945 večer, za bouřlivého vítání občanů. Sověti přijeli v tancích a na nákladních automobilech, značnou úlohu v jejich vybavení nutné k přesunu hráli též koně. Vojáci byli unavení a zaprášení po několikadenním rychlém přesunu, ale šťastní, že je konec války. V následujících dnech se Sověti v hojném počtu ubytovali v obci a to téměř v každém stavení, ale i ve stanech. Osvoboditelé byli i v lesních táborech u Bezdreva, v Češnovickém obecním lese i jinde. Dokonce uspořádali v obci první poválečnou taneční zábavu. V Češnovicích byl v usedlosti čp. 14 (dnes za benzinovou pumpou) zřízen polní lazaret pro blízké okolí. Mimo to se zde také operovalo, když těžké zranění nedovolovalo další převoz, což bylo spíše výjimečné. V lesích a na samotách nebylo ještě bezpečno, neboť Němci, kteří zůstali v rychle obsazeném území, nechtějíce padnout Sovětům do zajetí, snažili se dostat na Prachaticko do zajetí k Američanům. Část z nich samozřejmě skončila v zajetí Rudé armády, která je deportovala do shromažďovacího tábora kdesi u Českých Budějovic, což se ne vždy obešlo bez komplikací. Při jedné cestě sovětské hlídky od Netolic, která deportovala dva německé zajatce (důstojník a vojín) se stalo, že mezi Suchou a Češnovicemi, na úrovni hráze Pištínského rybníka tito zajatci seskočili, chtějíce uprchnout. Skryli se v mlází pod hrází tohoto rybníka. Tam je záhy vypátrali a poté co s nimi rozezlení rudoarmějci dojeli do Češnovic, zastavili před hostincem a vyzývali zde náhodně se nacházející místní občany, aby oba zajatce zastřelili. S tím nikdo nechtěl nic mít a tak jeli ještě necelý kilometr a v pásu lesa zvaného „Lesíky“ je zastřelili (údajně pistolí důstojnice – žena), a tam je mělce pohřbili (v četnickém hlášení z roku 1946 je uvedeno, že tento hrob se nacházel 700 metrů od obce při státní silnici ve směru do Dasného). Samotný hrob byl umístěný 6 metrů od kraje lesíka. Totožnost je známá u jednoho vojáka, jednalo se o majora Heinze Williho Wittensteina.) Po dalších dvou létech byla nařízena exhumace německých vojáků v Lesíkách, jejichž ostatky byly ze země vyzvednuty 22.2.1948 a téhož dne odděleně pohřbeny v Pištíně na hřbitůvku u kostela sv. Vavřince. ( Tento hrob je zde zaznamenán ještě v roce 1949, v 60. letech zanikl.

Jiná tragédie v době těsně po osvobození se odehrála u Pištínského rybníka při lovu ryb v rybníce, způsobem, že vojíni od vody vhazovali granáty a po rybách i stříleli. Jeden z nich odjistil granát a zřejmě příliš dlouho váhal, nežli se objeví ryby. Granát mu explodoval v ruce a byl tak těžce raněn, že když byl přivezen do lazaretu v Češnovicích, již umíral. Operaci provedla okamžitě lékařka, která byla ubytovaná též v čp. 14, ale vojín zde zakrátko zemřel.

Další Rudoarmějec zde přišel nešťastně o život při nehodě zcela jiného druhu. Na cestě plné výmolů z Češnovic do lesního tábora v Obecním lese spadl z korby nákladního automobilu, tak nešťastně, že jej kolo přejelo a on na místě skonal. Hrdina, který se vyznamenal v mnoha bitvách II. války, dožil se jejího konce a zde u Češnovic zemřel. Spolubojovníci jej pohřbili západně od svého tábora při cestě k Břehovu, u litinového kříže na kamenném podstavci, který připomínal neštěstí z roku 1911( nešťastnou náhodou se zde zastřelil hajný z Piciny). Sověti po zhruba dvaceti dnech provizorního táboření toto území opustili a byli soustředěni do velkých táborů u Munic a Vondrova. Obec Češnovice z vděčnosti k osvoboditelům, postavila tomuto rudoarmějci pomník, jenž je tedy asi 100 metrů východně od skutečného hrobu a vysvětlení je prosté. Češnovický katastr zde končí a tak pomník je zde na okraji lesa, kde nikomu nepřekáží a je zhruba uprostřed vzdálenosti mezi bývalým táborem Sovětů a místem, kde byl hrdina pohřben. V červnu 1946 došlo k jeho slavnostnímu odhalení, u něhož měli asistenci také dobrovolní hasiči z Češnovic.

Převzato, upraveno a kráceno ze stránek severniceskobudejovicko.cz/2015/08/16/kveten-1945-v-cesnovicich/, kde Jan Caletka zveřejnil svůj článek z knihy  : Caletka Jan, 75 let Historie sboru dobrovolných hasičů v Češnovicích 1935 – 2010, České Budějovice 2010, s. 54 – 57. 

 

Jak na kešku:

V bezprostředním okolí pomníku není žádná vhodná schovka. Na pomníku je nápis o čtyřech řádcích. Pro výpočet souřadnic finálky (na protější straně silnice) použijte :

A – počet písmen prvního slova na prvním řádku

B – počet písmen druhého slova na prvním řádku

C – počet písmen prvního slova na druhém řádku

D – počet písmen druhého slova na druhém řádku

E – počet písmen prvního slova na třetím řádku

F – počet písmen druhého slova na třetím řádku

G – počet písmen jediného slova na čtvrtém řádku

Kontrolní součet    A + B + C + D + E + F + G = 45

Finál:   N 49° 00.E(G-A)(D-A)'  E 14° 21.(G-F)(E-A)(B-F)'

 

Další keše této série:


Osudové okamžiky 1
Osudové okamžiky 2
Osudové okamžiky 3
Osudové okamžiky 4
Osudové okamžiky 5
Osudové okamžiky 6
Osudové okamžiky 7
Osudové okamžiky 8
Osudové okamžiky 9
Osudové okamžiky 11
Osudové okamžiky 12

Additional Hints (Decrypt)

zabubfgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)