Skip to content

Táborský Lhotník - Beranova Lhota Multi-cache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si Vás pozvat k nám na Táborsko, které patří mezi okresy s nejčastějším výskytem obcí nebo místních částí obcí, jež mají ve svém názvu Lhota nebo Lhotka.
Byli bychom rádi, abyste s námi navštívili všechny zdejší obce těchto jmen, bez ohledu na to, jaký mají přívlastek.
Cela série bude vycházet postupně a bude zakončená bonusovou keší a tematickým eventem.
V logbooku se může vyskytovat bonus, tak si ho opište.
Zveme Vás na společné putování Táborským Lhotníkem.

Lhota (případně Lhotka, Lhoty, Lhotky, či Lehota) je častý název vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Obyvatelé nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (často 5 nebo 8 let). Tomuto období se říkalo lhóta (vlastně lehota – ulehčení, osvobození, odklad) a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.

Lhoty často disponují přívlastky, které se vztahují buď k osobě zakladatele (např. Horákova Lhota), nebo velikosti (Dlouhá Lhota) či podobné charakteristiky (Dolní Lhota, Písková Lhota).


Beranova Lhota je malá vesnice, část obce Chotoviny. Nachází se asi 2 km na východ od Chotovin.

První zmínky o Beranově Lhotě jsou již z roku1318. První oficiální zpráva pochází z roku 1407, kdy se vesnice jmenovala Lapáčkova Lhota, později Slunečkova a nakonec Beranova Lhota. Jméno bylo vždy po prvním hospodáři ve vsi. Beranova Lhota se začíná nazývat asi od roku 1701. Zajímavostí je, že obec náležela městu Soběslav. Pro poměrně značnou vzdálenost a obtížné řešení se město Soběslav rozhodlo obec prodat. V roce 1595 obec koupil pan Bohuslav Víta ze Rzavé, který obec připojil ke svému chotovinskému statku. Během třicetileté války zůstal v celé Beranově Lhotě pouze Matěj Beran s rodinou a poddaný Mikuláše Víty ze Rzavé. Ostatní chalupy byly opuštěné a zpustlé. Ale již počátkem 18. století v robotním rozpisu nalezneme šest sedláků, kteří měli volskými potahy povinnost pracovat pro vrchnost tři dny v týdnu. Vykonávali ji čtyři chalupníci, domkáři a podruzi. V druhé polovině téhož roku zde bylo trvale dvanáct trvale bydlících a jeden z nich byl tkadlec. Po roce 1785 již v Beranově Lhotě není zmiňován Beranův rod.

Začátkem19. století žilo v obci 15 nádeníků, 5 domkařů a 6 sedláků. Domkáři a chalupníci chodili do práce ke dvorům, jiní pracovali v panských lesích. Odměnou jim byly odpadové větve a chrastí, kterého si mohli odnést pouze tolik, kolik se jim vešlo do rance na zádech a movitějším na malý trakař. V roce 1843 v Beranově Lhotě žilo v 15 staveních 123 občanů. V čísle 8 byla pastouška, kterou v roce 1900 přebudovali na hostinec. Tento hostinec v roce 1927 koupili manželé Vobořilovi. Poslední hostinský Jan Vobořil byl vtipný a nebojácný, a tak za okupace, kdy byly zakázané taneční zábavy, se jeho hospoda stala velmi vyhledávaným místem, protože se tu tancovalo každou sobotu a neděli. Hospoda praskala ve švech. Říkalo se, že mnoho manželských svazků vzniklo v beranovské hospodě. Lhota byla tehdy prakticky odříznuta od světa. Cesta do Chotovin byla nesjízdná a druhá cesta od Jedlan na tom nebyla o mnoho lépe a navíc z hospody na ni bylo dobře vidět.

V Beranově Lhotě bývalo mnoho dlouhověkých stromů. Mohutná lípa stará přes 350 let stávala u rybníka a její dutý kmen byl oblíbeným místem dětských her. Velký zvrat nastal 5. listopadu 1953, kdy těžké silniční stroje změnily celý katastr obce. Zmizely některé staré cesty a byly vybudovány nové. Do vsi se konečně mohla dostat sanitka a hasiči, později sem začal jezdit autobus a vesnice byla spojená se světem. Cennou památkou starých lidových staveb byla dřevěná osmiboká stodola z přelomu 18. a 19. století v čp. 10.

(informace čerpány z vývěsní tabule umístěné v obci)


Beranova Lhota je také název katastrálního území o rozloze 1,15 km2. Dnes je zde evidováno 19 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 37 obyvatel.

 

Jak na keš ?

Finální krabičku naleznete na souřadnicích: N 49° 28.(B+E)(D)(A+E) E 014° 42.(C)(E)(A+B+D)

Indicie potřebné pro vyluštění finálních souřadnic naleznete přímo na úvodních souřadnicích této keše. Zde je infotabule s potřebnými údaji a sloup s beraní hlavou.

1. Na infotabuli je fotografie hasičského cvičení je z roku 195A.

2. Na infotabuli je barevná fotografie k BCD. výročí založení SDH Beranova Lhota.

3. Na sloupu s beraní hlavou je dole tabulka, zjisti z ní, ke kolikátému založení obce byla plastika vytvořena, počet let je ve tvaru E00.

Správnost řešení si můžete ověřit zde:


Série "Táborský Lhotník" má tyto kešky:

Táborský Lhotník - Alenina Lhota
Táborský Lhotník - Balkova Lhota
Táborský Lhotník - Beranova Lhota
Táborský Lhotník - Broučkova Lhota
Táborský Lhotník - Dlouhá Lhota
Táborský Lhotník - Haškovcova Lhota
Táborský Lhotník - Hnojná Lhotka
Táborský Lhotník - Hrušova Lhota
Táborský Lhotník - Chomoutova Lhota
Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota
Táborský Lhotník - Kamenná Lhota
Táborský Lhotník - Křekovická Lhota
Táborský Lhotník - Lhota Samoty
Táborský Lhotník - Lhotka u Zadní Lomné
Táborský Lhotník - Pejšova Lhota
Táborský Lhotník - Rybova Lhota
Táborský Lhotník - Řemíčovská Lhota
Táborský Lhotník - Starcova Lhota
Táborský Lhotník - Stoklasná Lhota
Táborský Lhotník - Zárybničná Lhota
Táborský Lhotník - Ve Lhotách
Táborský Lhotník - Není Lhota jako Lhota
Táborský Lhotník - BONUS
Táborský Lhotník - tematický event

 

 


 

 

Owneři Táborského Lhotníku:

Additional Hints (Decrypt)

ivfv an xzrav fzepxh, OLBC

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)