Skip to content

Táborský Lhotník - Starcova Lhota Multi-cache

Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si vás pozvat k nám na Táborsko, které patří mezi okresy s nejčetnějším výskytem obcí nebo místních částí obcí, které mají ve svém názvu slovo Lhota nebo Lhotka. Byli bychom rádi, abyste s námi navštívili všechny zdejší obce těchto jmen, bez ohledu na to, jaký mají přívlastek. Celá série bude vycházet postupně a bude zakončena závěrečnou bonusovou keší a tematickým eventem. Zveme vás na společné putování s Táborským Lhotníkem!

Název Lhota či jeho odvozeniny jsou častým pojmenováním vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Obyvatelé nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (obvykle pět až osm let). Tomuto období se říkalo lhóta (resp. lehota - ulehčení, osvobození, odklad) a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.
Zároveň je pro Lhoty typické, že byly zakládány místními obyvateli, konkrétně drobnými feudály v nevelké vzdálenosti od jejich vlastní vesnice. Pro to svědčí i názvy, které obsahují jméno zakladatele, ve valné většině slovanského původu (Haškovcova Lhota, Beranova Lhota). Kromě jmen zakladatelů disponují také často přívlastky podle velikosti (Dlouhá Lhota) nebo podobných charakteristik (Zárybničná Lhota).


obrázek

STARCOVA LHOTA

Starcova Lhota se nachází asi 2,5 km na severovýchod od Nadějkova, v údolíčku malebné krajiny Přírodního parku Jistebnická vrchovina. Je tu báječně po celý rok. Sytě zelené nekonečné pastviny na úbočích zvrásněné krajiny, protknuté kamenitými remízky a v jarním slunci třpytícími se hladinami rybníčků v údolích. V létě místo úniku před parnými dny - však se taky pohybujeme v nadmořské výšce nad 600 metrů. Pestrobarevný podzim, kam až oko dohlédne. A úplně nejraději tu mám zimu, když krajinu pokryje sněhová nadílka a po stráních se začnou prohánět lyžníci.

Katastrální území Starcovy Lhoty má rozlohu 6,06 km2, je zde evidováno 27 adres a 33 trvale žijících obyvatel. Osada Lhota se v dostupných kronikách jako tvrz připomíná kolem roku 1510. V té době byl prvním majitelem Petr Doudleb, jehož rod vlastnil panství v Nadějkově. Doudlebští měli v erbu rytíře s vytaseným mečem. Majitelé se často střídali, jakož i název Lhoty. Nejdříve se prý jmenovala Lhota Slivova, potom Lhota Krounova a nakonec Starcova, kterýžto název se používá dodnes.

Tato keš vás provede po veřejně přístupných cestách, bez nutnosti vstupovat na ohraničené pastviny (= nebezpečí přítomnosti rozzuřeného bejka) nebo na blízké golfové hřiště (= nebezpečí rozzuřených golfových hráčů a svištících míčků). Vstoupíte-li přesto, pak se nedivte.-)

Stage 1 (N 49° 31.261' E 14° 31.098')

Na těchto souřadnicích se nachází rozcestník zimních běžkařských tras "Greenways Čertovo břemeno". Když jsou vhodné sněhové podmínky, můžete se vydat na téměř 100 km vzorně upravovaných stop. Toto rozcestí se nazývá "Na skalce" a nachází se pod kopcem Vormanice (668 m.n.m.). Ciferací nadmořské výšky rozcestí na horní tabulce získáte hodnotu indicie A.

Stage 2 (N 49° 31.219' E 14° 30.476')

Zde naleznete kříž na kamenném podstavci. Kříž je zdobený motivem kalicha a nese dataci 185B.

Stage 3 (N 49° 31.214' E 14° 30.513')

Kaplička ve Starcově Lhotě je z roku 19CD. Na kapličku se zvonem střádali osadníci delší dobu a do kamene ji vytesili dnes už neznámí kameníci. Podle vyprávění pamětníků byla vysvěcena. Nejdříve se zvonilo třikrát denně, ráno, v poledne a večer. Potom už jen dvakrát, pak nepravidelně, ale dodnes se dodržuje vyzvánění, když někdo zemře, a to jak zde ve Starcově Lhotě, tak i v okolních osadách, kde zvon nemají.

Stage 4 (N 49° 30.987' E 14° 30.489')

Zastavte se, zahleďte se do třpytící se hladiny, porozjímejte. A až se vám bude chtít jít dál, tak si nezapomeňte zapsat indicii E. Konstrukce lávky je natřena: Žlutě (E=1), modře (E=2), zeleně (E=3), červeně (E=4).

Stage 5 (N 49° 30.892' E 14° 30.459')

Souřadnice vás dovedly na křižovatku dvou lesních cest, nad kterou se majestátně tyčí dva ctnostní stromové. Nepovinná otázka - o jaké stromy se jedná? Povinná otázka - co je umístěné na stromě s červeným kmenem? Ptačí budka (F=1), křížek (F=2), svatý obrázek (F=3), nic (F=4).

Finální souřadnice

Tohle krkolomně dostupné místo nabízí nejlepší a nejhezčí veřejně dostupný výhled na Starcovu Lhotu a nekonečné pastviny rozprostírající se vůkol. Kvůli nim se bohužel nedostaneme k remízkům, které nabízejí mnohem a mnohem lepší a hezčí výhledy. Škoda. Tak to prostě je.

N 49° 30. BFE
E 14° 30. DAC


Kontrolní ciferace: N = 5, E = 1

Děkujeme za návštěvu a doufáme, že se vám tu líbilo. Mějte se fajn ... zase někdy někde na viděnou ... a Happy Geocaching.-)


obrázek
Křížek

obrázek
Kaplička

obrázek
Mlýnský rybník

obrázek
Nekonečné pastviny nad Starcovou Lhotou

obrázek
Tam, kde se zastavil čas



Tato keš patří do série TÁBORSKÝ LHOTNÍK. Série zahrnuje tyto keše:

Táborský Lhotník - Alenina Lhota
Táborský Lhotník - Balkova Lhota
Táborský Lhotník - Beranova Lhota
Táborský Lhotník - Broučkova Lhota
Táborský Lhotník - Dlouhá Lhota
Táborský Lhotník - Haškovcova Lhota
Táborský Lhotník - Hnojná Lhotka
Táborský Lhotník - Hrušova Lhota
Táborský Lhotník - Chomoutova Lhota
Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota
Táborský Lhotník - Kamenná Lhota
Táborský Lhotník - Křekovická Lhota
Táborský Lhotník - Lhota Samoty
Táborský Lhotník - Lhotka u Zadní Lomné
Táborský Lhotník - Pejšova Lhota
Táborský Lhotník - Rybova Lhota
Táborský Lhotník - Řemíčovská Lhota
Táborský Lhotník - Starcova Lhota
Táborský Lhotník - Stoklasná Lhota
Táborský Lhotník - Zárybničná Lhota
Táborský Lhotník - BONUS
Táborský Lhotník - tematický event

Keše mohou obsahovat bonusová čísla, nezapomeňte si je poznamenat!


Owneři Táborského Lhotníku:


Additional Hints (Decrypt)

Xnzra cbq fzepxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)