Skip to content

Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota Letterbox Hybrid

Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si Vás pozvat k nám na Táborsko, které patří mezi okresy s nejčastějším výskytem obcí nebo místních částí obcí, jež mají ve svém názvu Lhota nebo Lhotka.
Byli bychom rádi, abyste s námi navštívili všechny zdejší obce těchto jmen, bez ohledu na to, jaký mají přívlastek.
Cela série bude vycházet postupně a bude zakončená bonusovou keší a tematickým eventem.
V logbooku se může vyskytovat bonus, tak si ho opište.
Zveme Vás na společné putování Táborským Lhotníkem.

Lhota (případně Lhotka, Lhoty, Lhotky, či Lehota) je častý název vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Obyvatelé nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (často 5 nebo 8 let). Tomuto období se říkalo lhóta (vlastně lehota – ulehčení, osvobození, odklad) a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.

Lhoty často disponují přívlastky, které se vztahují buď k osobě zakladatele (např. Horákova Lhota), nebo velikosti (Dlouhá Lhota) či podobné charakteristiky (Dolní Lhota, Písková Lhota).


Jeníčkova Lhota je dnes součást obce Chotoviny. V roce 2011 zde trvale žilo 114 obyvatel. Katastrální výměra Jeníčkovy Lhoty je 488 ha, nejvýše položené místo zastavěného území je v nadmořské výšce 482 m.

Jeníčkova Lhota se v minulosti jmenovala Pňová Lhota, Přímá Lhota, Pněví Lhota, Purkartova Lhota nebo Paldíkova Lhota.

Jeníčkova Lhota se poprvé připomíná roku 1360, kdy je zmiňován Přibík Lysec z Pňové Lhoty. V roce 1621 byla Jeníčkova Lhota vypálena vojskem obléhajícím Tábor a na její obnovení musel Kašpar Hencl ze Štenberka vynaložit 2458 kop míšeňských. Po třicetileté válce byla ves rozdělena na 5 částí – na díl Pacovský, poddaný klášteru pacovských Karmelitánů, díl Měšický, příslušející k měšickému statku, díl Chotovinský, patřící Vítům ze Rzavého a poté Vratislavům z Mitrovic, díl Kostelní, poddaný chotovinským farářům, a poslední díl svobodnický, vlastněný svobodnickým rodem Sedloňů.

Za starosty Jana Volfa byla v roce 1883 zřízena v Jeníčkově Lhotě škola pro děti z Jeníčkovy a sousední Broučkovy Lhoty. Zajímavostí je, že školní budova, postavená za náklad 6000 zlatých zednickým mistrem Františkem Kuldanem z Ratibořských Hor, stála na místě morového hřbitova z roku 1680. Dnes již škola v Jeníčkově Lhotě zanikla.

V Jeníčkově Lhotě se nachází tvrz, která byly postavena v 17. století a přibližně o dvě století později upravena na zámeček s kaplí. Stav bývalého zámečku nebyl dobrý, ale k jeho zlepšení došlo po nedávné rekonstrukci.

(čerpáno z www.wikipedie.cz)


Letterbox

Pojďte se mnou do pohádky O perníkové chaloupce.

Zlá macecha nakázala otci, aby odvedl děti Jeníčka a Mařenku do hustého lesa, aby už nenašly cestu zpátky domů. Já vám ukážu, kudy Jeníček s Mařenkou a tatínkem šli.

Z výchozích souřadnic se vydali po asfaltové cestě, zprava míjeli opuštěné budovy bývalého závodu, po chvíli Mlýnský rybník po pravé ruce, z levé strany viděli louku a les. Došli na rozcestí, vpravo cesta odbočovala mezi rybníky ke stavení, jedna stezka vedla rovně, ale tatínek šel s dětmi doleva do lesa. Při vstupu do lesa si po pravé ruce všimli malé skupinky bříz. Asi po 250 metrech míjeli po levé straně školku, ovšem místo stromků v ní byly jen pařezy a nálety plevelů. Po chvilce došli na další rozcestí, stále se drželi vlevo. Po dalším čtvrt kilometru uviděli po levé straně velkou mýtinu, kde nedaleko jejich otec kácel stromy. Původní vykácené místo bylo hustě osázené mladými smrčky a borovicemi. Děti pokračovaly dále podél mýtinky a brzy došly na další rozcestí. Rozhodly se, že se nebudou od mýtinky příliš vzdalovat a odbočily kolem mýtiny doleva na cestičku, která byla vprostřed porostlá travou, a tak se na ní dětem bosýma nohama pěkně našlapovalo. Ušly asi 50 metrů od rozcestí, po pravé straně lesa rostly malé smrky, náhle se však prostor otevřel a děti u cesty spatřily borovici, která byla od země rozdvojená jako písmeno V. Vešly do lesa, kde nalezly nepřeberné množství borůvek, jimiž se osvěžovaly. Otec uvázal na strom palici, která ve větru bušila do stromu, a tak ošálil děti. Sám se vrátil domů a děti zanechal v lese. Když se šeřilo, děti se vrátily k rozdvojenému stromu, aby vyhlížely otce. Když zjistily, že je zanechal v lese samotné, vylezl Jeníček na první strom u cesty a rozhlédl se. Kousek od místa uviděl světýlko. Děti se za ním vydaly a došly k perníkové chaloupce.

Pojďte je následovat. Napovím Vám cestu. Vydejte se ve šlépějích dětí. Nalezněte u cesty rozdvojený strom ve tvaru písmene V, přistupte k němu a průzorem mezi kmeny se podívejte před sebe. Uvidíte v řadě za sebou borovice. První dvě borovice jsou samostatně rostoucí, další borovice jsou obklopené malými smrčky. Na čtvrté borovici, asi 30 metrů vzdálené od Vás, objevíte perníkovou chaloupku, vstup do ní střeží dva malé smrčky rostoucí těsně u kmene borovice a chránící vstup do chaloupky. Jděte na místo, ježibaba Vás očekává.

Vypočítejte si souřadnice pro otevření zámku u chaloupky:
kód zámku: KLM
K = L + M
K/L = 4
M + 2 = K


Výchozí souřadnice pro putování:

Na úvodních souřadnicích je pomník, zde získáte potřebné informace pro začátek Vašeho putování.

N 49°F(D+H). (A+H)(F-H)(E+G+H) E 014°EB.DHC

Počet slov na prvním řádku = A

Počet letopočtů = B

Počet fotografií = C

Ciferace posledního letopočtu = D

Kolikrát se vyskytuje jméno Josef = E

Kolikrát se vyskytuje jméno František = F

Kolikrát se vyskytuje jméno Václav = G

Kolikrát se vyskytuje jméno Antonín = H


Série "Táborský Lhotník" má tyto kešky:

Táborský Lhotník - Alenina Lhota
Táborský Lhotník - Balkova Lhota
Táborský Lhotník - Beranova Lhota
Táborský Lhotník - Broučkova Lhota
Táborský Lhotník - Dlouhá Lhota
Táborský Lhotník - Haškovcova Lhota
Táborský Lhotník - Hnojná Lhotka
Táborský Lhotník - Hrušova Lhota
Táborský Lhotník - Chomoutova Lhota
Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota
Táborský Lhotník - Kamenná Lhota
Táborský Lhotník - Křekovická Lhota
Táborský Lhotník - Lhota Samoty
Táborský Lhotník - Lhotka u Zadní Lomné
Táborský Lhotník - Pejšova Lhota
Táborský Lhotník - Rybova Lhota
Táborský Lhotník - Řemíčovská Lhota
Táborský Lhotník - Starcova Lhota
Táborský Lhotník - Stoklasná Lhota
Táborský Lhotník - Zárybničná Lhota
Táborský Lhotník - Ve Lhotách
Táborský Lhotník - Není Lhota jako Lhota
Táborský Lhotník - BONUS
Táborský Lhotník - tematický event


Owneři Táborského Lhotníku:

Additional Hints (Decrypt)

obebivpr grfar h qibh znyýpu fzepxh, armncbzra fv fcbpígng m yvfgvath xóq x bgrieraí mázxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)