Čtvrtá keška ze série Industrial monuments in Zatec (Průmyslové památky v Žatci)
Již přes více než 200 let je možné Žatec nazývat průmyslovým městem. Jedním z prvních založených podniků byl roku 1801 měšťanský pivovar, zdaleka ne však posledním. Zásadní impuls pro rozvoj průmyslu mělo napojení města na železniční trať v 70. letech 19. století. V Žatci se křížila trať spojující Prahu s Chomutovem s tratí spojující Plzeň s Mostem. Při hlavní stanici pak vzniká průmyslová čtvrť, kde vyrůstají mnohé továrny. Série keší IM vás zavede k části pozůstatků těchto průmyslových staveb a ukáže i jinou historii Žatce, města chmele. Na pozadí listingů se pak nachází výkres komínu, jakožto symbol této doby.
Mlýnský náhon
Mlýnský náhon (či Mlýnská strouha) tvořil od počátků základní osu osídlení Dolního předměstí. Probíhal prakticky po linii dnešních ulic Podměstí a Ostrov a dále po dnešní Denisově ulici k Mlynářům. Stály na něm čtyři žatecké mlýny středověkého původu. Na počátku náhonu byl tzv. Starý nový mlýn o dvou kolech, níže mlýn Špitální o čtyřech kolech se stoupou, blízko mostu Sladový mlýn o čtyřech kolech s pilou a u Mlynář stál poslední mlýn, Mlynářský, s pěti koly a se stoupou. Na Dolním předměstí existovala souvislá zástavba původně kolem dnešních ulic Nákladní, dílem kolem Příkré ulice a pak zvláště v blízkosti Mlýnského náhonu, který tak vymezoval rozsáhlý prostor dodnes nazývaný Ostrov, na kterém stálo několik významnějších staveb pouze v oblasti předpolí mostu přes Ohři. V průběhu 19. století byla v Dolním předměstí utvořena souvislá uliční síť a oblast kolem náhonu, kde měli mnozí Žatečané své zahrady, se stala neobyčejně malebnou částí města. V 50. letech 20. století byl v souvislosti s asanací Podměstí náhon postupně zavážen a do dnešních dnů ho připomíná pouze název ulice Ostrov (od roku 1979).

Císařský povinný otisk - mapa náhonu z 19. století
(kliknětě na obrázek pro jeho zobrazení v plné velikosti)

Mlýnský náhon kolem tzv. Špitlova mlýna (Spittelmühle) nedaleko Okurkového náměstí

Pohled na tok náhonu, v pozadí je Sladový mlýn pod pivovarem
(dnešní okolí kruhového objezdu u čerpací stanice v Podměstí)

Koryto náhonu na východní straně města (dnes v okolí STK, směrem k tzv. Kréblovu mlýnu)
Jak na kešku
Samotná keška se nachází poblíž místa bývalého náhonu. Kousek od ní si můžete všimnout pozůstalého mostu a budovy bývalého mlýna (odkazy vás zavedou na příslušné waypointy). Při odlovu dejte pozor na procházející pejskaře, místní a okolo procházející či projíždějící lidi. Dbejte skutečně zvýšené opatrnosti, místo úkrytu je vážně velmi na očích! Kešku vyndavejte a ukrývejte opatrně, byl bych rád, kdyby nějaký čas vydržela.
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo!