Skip to content

Okres Kladno slaví 20 let své 1. cache Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Sunday, March 19, 2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

19 March 2023, 15:30 - 17:30

V den 20. výročí založení první keše na Kladensku (Inside of volcano od Toniczech) se, pod záštitou jejího autora, sejdeme na Vinařické hoře a v jedinečnm a bizarní scenérii nitra této přírodní památky, dávno vyhaslého stratovulkánu, se budeme společně těšit z toho, že nám (i oné keši) bylo dopřáno dožít se takového hezkého geojubilea a časů, kdy jsou keše všudemožně okolo nás. Věříme, že nejen kačerstvo z Kladenska a Slánska se v hojném počtu dostaví, ale že i z okolních oblastí přijme toto pozvání k malé odpolední procházce do předjarní krajiny.


Abandoned quarry in evening sun. Photo by Toniczech, March 2008.

Opuštěným lomem odkryté nitro sopky v paprscích zapadajícího slunce. (foto: Toniczech, březen 2008)

Na co se můžeme těšit:

  • Toniczech pohovoří o počátcích GC ve zdejším okolí (a nejen o minulosti, ale také o současnosti a budoucnosti).
  • Při skupinovém foto, protože budeme na opravdovém, třebas dávno vyhaslém stratovulkánu, neřekneme "sýr", nýbrž "Eyjafjallajökull" (natrénovat si to můžete na ukázkách islandské výslovnosti např. zde, zde či zde) :-)
  • Soutěž, kdo z kačerů má nejlepší odhad.
  • Tombolu s geocenami hodnotnými i hovnotnými. :-)
  • Odvážnější z přítomných (Toniczech vám věří :-)) si budou moci vyzkoušet boj o prvenství v jiné disciplíně (bude prozrazeno na místě).
  • Vyhlásíme (stihneme-li sečíst - :-)) výsledky hlasování o nej- keše upplynulého dvacetiletí v rámci kladenského okresu (kterak se zapojit, se dočtete níže).
  • CWG budou. Do WA logu případně uvádějte poznámku, zda a o kolik kusů máte zájem.
  • A v týdnu po eventu vám můžeme popovézt TB na Pyrenejský poloostrov (pokud se do geobatůžku vejde :-))...

Keš Inside of volcano tak, jak vypadala ve svých počátcích (foto Pa en Ma Beer, 2004)

Keš Inside of volcano, jak vypadala ve svých počátcích. (foto: Pa en Ma Beer, 2004)

Kde se sejdeme?

Oslava 20. výročí zanesení okresu Kladno na geomapu světa a setkání se strůjcem tohoto kroku, spoluzakladatelem tuzemského GC Toniczech a jeho geokamarádkou anajbi proběhne v okolí uvedených souřadnic, tedy v místě earthky Vulkán / Volcano na dně "kráteru" (někdejšího lomu) pod vrcholem Vinařické hory, poblíž obce Vinařice a asi 4 km severně od okresního města Kladna. Na místo vede, přímo okolo přednětné jubilující keše Inside of volcano a dále do lomem odkrytého nitra hory, kde v místě konání eventu slepě končí, vedlejší větev naučné stezky. Od parkovacího waypointu tedy dosáhnete dějiště eventu cca kilometrovou procházkou relativně pohodlnou pěšinou; stačí držet se trasy NS na Inside of volcano a po jejím minutí vás stále táž pěšinka dovede až do lomu. Trasa je sjízdná i pro crossové a horské bicykly, případně terénnější kočárky. Motorová přibližovadla budete muset zanechat např. na zmíněném parkovišti.

Kdy se sejdeme?

V neděli 19. března, v čase 15:30 až 17:30 hod. (úvodní hodina bude těžištěm "oficiálnější" části programu; druhá bude spíše patřit volné zábavě).

Jak keše přibývaly (a jak se jim daří dnes)?


Přehled nejstarších keší na území okresu Kladno
PořadíŽijícíDatum založeníNázev a autorGC-kódO keš se stará
1. 1. 2003-03-19 Inside of volcano by Toniczech GCE832 Toniczech
2. 2. 2003-05-18 Nobody at home? - ZSO Svidna by Toniczech GCG4FC Toniczech
3. 3. 2003-12-07 Kopec soli / Hill of salt by Groula GCHAZ0 TwiceRaP
4. 4. 2003-12-07 Stone hill by Mika GCHB2Z kulhal
5. +++ 2004-02-28 Čabárna-vodní svět/Cabarna-water world by Groula GCHTN2 +++
6. 5. 2004-04-24 1.Ovecka, 2.ovecka, 3. ovecka........ by Groula GCJ9BR ??!
7. 6. 2004-06-06 Skalni jehla / Cliff needle by Groula GCJMKT TwiceRaP
8. +++ 2004-07-03 Working Class hero by haggaeus GCJX2N +++
9. +++ 2004-07-17 Dva medvedi aneb cesta cernym Kladnem by Ivet a Groulova GPS GCK1GT +++
10. +++ 2004-07-29 Z Lukova do Lukova pres pul republiky by Team Bxhome GCK4A0 +++
11. +++ 2004-08-22 Jencov cache by Groula GCKBNX +++
12. 7. 2004-10-10 A.D. 895 (Budec) by Dorcadion Team GCKT03 Toniczech
13. +++ 2004-11-14 Lost quarry by Groula GCM2MW +++
14. 8. 2004-11-17 Kralovka by Lucky&spol GCM341 Lucky&spol
15. 9. 2004-11-17 Cifek´s farm by Lucky&spol GCM39Q Lucky&spol
16. +++ 2004-12-06 Lekninove jezirko by Groula GCM6RE +++
17. 10. 2004-12-08 Vidím mesto veliké... by Mika GCM8KW Pandata
Poznámky:
  • Keš Čabárna-vodní svět byla po adopci kačerkou Skarim archivována a reorganizována (ve stáále stejném umístění) jako nová keš pod výstižnějším názvem Dul Ferdinand.
  • Keš 1.Ovecka, 2.ovecka, 3.ovecka...... je momentálně osiřelá (adoptivní owner již mnoho let nepřihlášen) a potřebovala by někoho, kdo na ni bude dohlížet.
  • Keš Skalni jehla se původně nacházela přímo u paty eponymního skalního útvaru; po adopci byla přemístěna poněkud stranou.
  • Keš z Lukova do Lukova přes půl republiky, která byla extrémně roztaženou multi, měla na území k okresu Kladno pouze úvodní stage; ostatek vč. finále se nacházel ve stejnojmenné obci Lukov v okrese Třebíč. Na vzniku keše se s třebíčským Team Bxhome podílel i Groula.

Trocha smetany z archivníčku

Okolo sedmi stovek keší z těch, které se v okrese Kladno nacházely, už tu s námi není a jejich listingy i logy si už jen můžeme přečíst v archivované podobě. Pro připomenutí zmiňme několik desítek těch, které nám připadaly obzvlášť smysluplné, na něž rádi vzpomínáme a po některých z nichž se nám stýská (některé z nich, níže tučně zvýrazněné, nám zde na klíčových pamětihodnostech našeho okresu coby turisticky přívětivé tradičky chybějí a o pozornost a reload někým z geokolegů si přímo říkají):

Baterka, BE-BECKA, Bezpečné přejezdy, Blazniva svetylka, Bretislavuv pamatny dub, Budiz Vam ta cizi zeme lehkou, Co neni v hlave..., Ctverec u Makotras / The square of Makotrasy, CTYRI SESTRY, DCP 13 - ZTRACENA KAPLICKA, DCP 33 - KAPLE BOZIHO HROBU, DCP 46 - NABDÍN, DCP 52 - U LIPY, DCP 73 - TRNĚNÝ ÚJEZD, Dretovicky kostelik, Dva medvedi, Focul viu, Halo, kdo je tam?, Jincov, Jsem rad, ze jsem to byl ja, a ne vy, Jonatanova serie, Keltská věštba, KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE S KLÁŠTEREM, Kostel sv. Mikulase ve Vrapicich, KOSTKA, Kristalova studanka, Mayrovka, Monty Python rabbit, Mrrva sluzebna, Pahorek Homolka / The Homolka knoll, PANOPTIKUM 5 - VRAŽDA MANŽELKY, Patron ceske zeme, Peace, Love and Linux, PHOENIX, POZTRACENA RAZITKA / The LOST STAMPS, Prochazka Kladnem/Kladno walk, Sedm, Servit je vul, Tajne E / Secret E, Udoli mlynu, Usek A-3 Smecno ropik c. 41, Velvarske putovani s drackem, Zkameneli hornici / Petrified coal miners, Zoopark Zajezd, Ztraceny posel

Hlasování o nej- keše

Proč?

Inu mj. i proto, že máme pocit, že systém FP má tendenci zvýrazňovat keše, které jsou nějakým způsobem extrémní a typicky se to projevuje vysokými skóre FP u keší, které jsou jakýmkoli způsobem "vykutěné", potažmo obecněji využívají "technických" (pro ten účel zhotovených), nikoli "přirozených" (na místě předexistujících) úkrytů. Jinak řečeno, kupř. keš "v budce", třebas by byla na místě relativně "obyčejném" a "o ničem" vypadá na počet FP zdánlivě "atraktivněji" než "obyčejná" schránka v pařezu nebo ve skále na místě hezkém a/nebo významném. Ostatně při pohledu na výpis keší okolo nás to výmluvně pozorujeme, že na desítkách a desítkách popředních pozic zcela absentují "normálně" provedené keše tradičního rázu, ale modré mašle se soustředí u "dioramat ve škatulích", u trailových bonusovek atp. Čili, kdybychom se měli, třeba z pozice cizích návštěvníků odjinud, zdejších keší a vlastivědy neznalých, spoléhat jen na FP coby pomůcku v zorientování se, kde na Kladensku a Slánsku potkáme geoklasiku na hezkých a/nebo důležitých místech, zjistili bychom, že nám ono skóre v rubrice u modrých srdíček vůbec není nic platné - na ty keše, které by nejvíc zajímaly nás, totiž FP-skóre není citlivé; ty dle něj figurují až někde v polovině výsledkové listiny či ještě dál. Čímž nic proti systému FP, máme-li na paměti, že je to systém užitečný především pro milovníky techniky, hraček a divadýlek všeho druh a že to není systém na míru pro milovníky "obyčejných hezkých míst", vlastivědných zajímavostí a vyznavače "solidní obyčejnosti". Výstupy FP tak nejen že nereflektují hodnoty GC v jeho klasické podobě, ony jsou s nimi spíše v rozporu. Kupř. dle našeho mínění má keš (zejména je-li řeč o těch meziměstských), nakolik jen možno, využívat přirozená a na místě se vyskytující skrýše (ve skalách, pod kameny, v dutinách stromů, pařezů, zábradlí atp.) a k účelově vytvořeným skrýším se uchylovat spíše až z nezbytí jako k nouzovému řešení. Les, pobitý geobudkami (a neřkuli les, v němž visí víc bidlem navěšených PETek než šišek :-)) není, alespoň se tak domníváme, ani normální formou GC ani jednoduše dlouhodobě udržovatelný (náročnější nebo i jednoduše nemožná instatntní oprava oněch "technických" kusů mj.). Čili i tohle vše nás vede k myšlence udělat si u příležitosti toho dvacetiletého jubilea anketu nezávisle na FP a po drobet odlišné ideové linii.

Proto se neptáme, které keše na okrese považujete za nejkrásnější řemeslné či umělecké výrobky ani na to, před kterými jste si za odpoledne nejvícekrát stačili bouchnout razítkem. To jsou totiž ty věci, na které už nám sdostatek odpovědi FP dávají. My vás poprosíme, abyste se zamysleli nad několika aspekty jinými:
  1. Na která místa/keše máte v souvislosti s jejich geonávštěvou obzvláště hezké vzpomínky. Ideálně samozřejmě takové položky, jejichž návštěvu byste z této pohnutky mohli doporučit i ostatním geokolegům. Ale, pokud má pro vás ona položka/lokace obzvláštní hodnotu třebas i jen čistě subjektivní, i takovou neváhejte do svého výběru zařadit.
  2. Díky kterým keším, vybavíte-li si, jste navštívili (nebo dokonce teprve díky keši objevili) nejaké "hezké místo" nebo "obyčejné hezké místo".
  3. Objevily pro vás nějaké keše zajímavé/pozoruhodné místo a/nebo příběh o nemž jste doposud neměli vůbec tušení nebo jste s ním do té doby nebyli tak obeznámeni?
  4. Kterou památku, památný strom či jiný dorbný střípek krajiny Kladenska či Slánska byste skrze její keš doporučili geokolegům z druhého konce republiky (či dokonce Evropy) k nepřehlédnutí a vychutnání si.
  5. Jaký je váš "tajný tip" (opět takto pro geokolegy zdaleka) na mysterku, za níž se (třea na první pohled netušeně) skrývá odměna ze zajímavého/hezkého místa/zážitku. Zkrátka, čemu by geoturisté před výpravou k nám měli věnovat pozornost vyluštěním si do šuplíku?
  6. Napadá vás nějaká keš, již byste neváhali uvést jako příklad "esence tradičky v klasické podobě"?
  7. A pro hlasování v kategorii "Archivní keš" pak, vedle většiny výše načrtnutých argumentů, považte, po kterých z nich z nich se vám zdá, že mezi živými schází její adekvátní nástupkyně; téma/místo od té doby nikdo neuchopil a ona vám zde schází. Jinými slovy, zda byste třeba některou považovali za vhodný námět pro "reload atp.
  8. Místo ukazatele FP, rozdíleného po jednom "v reálném čase", jak jste kdy kterou keš navštívili, se zkuste zamyslet nad souborem stovek keší okresu Kladno jako celkem naráz a vypsat si jména desítky keší, které ve vás obzvlášť rezonují, po kterých by se vám nejvíc stýskalo a/nebo je považujete za důležité, doporučeníhodné, příkladné, nepominutelné atp.

Vzhledem k tomu, že geosvět má dvě pomyslné roviny - přítomnou a minulou - rozčleníme si hlasování o keších do dvou hlavních kategorií:
  • Žijící keše (tj. ty doposud nearchivované - ty si zajisté na kešomapě či výpisu okolních dokážete prohlédnout sami)
  • Archivní keše (tj. všechny ty, co jsou již po archivaci - jejich téměř úplný soupis naleznete, jako vždy, v bookmarku Okresni archiv Kladno, který pro nás Toniczech spravuje)

A, jelikož některé keše si vydobyly nezapomenutelné místo v našich geovzpomínkách z příčin spíše opačných než chvályhodných či doporučitelných, tak, aby byla alespoň trochu legrace, vypisujeme coby přívěšek z archivníčku ještě doplňkovou kategorii "odstrašujících příkladů" těch nejnešťastněji zorganizovaných, nejhloupěji umístěných a nejsmysluprázdnějších keší, jichž jsme tu na okrese za ta léta byli svědky:
  • Archivní mourovantá malina

Jak hlasovat?

  • Předmětem ankety jsou keše (tzn. nikoli eventy) s výchozími souřadnicemi na území okresu Kladno (v aktuálních hranicích od r. 2007, tj. plus obec Lány a minus obec Olovnice).
  • V kategorii Žijící keše může hlasující nominovat (až) 10 keší, dle svého uvážení (a pokud možno s přihlédnutím k výše načertnutým aspektům); v kategorii Archivní keše může obdobně nominovat rovněž (až) 10 keší. V doplňkové kategorii Archivní mourovatá malina může hlasující nominovat (až) 3 keše.
  • Nominace (=hlas) se odevzdá formou textového seznamu v rámci Will Attend logu, popř. formou Write Note logu (to zejména u těch, kdo se eventu nebudou osobně účastnit).
  • Doporučujeme seznam formátovat do řádků; na každém ve tvaru "Nazev kese GCXXXX". O uvádění i GC-kódu prosíme kvůli jednoznačnosti a snazší zpracovatelnosti; na nominace bez GC-kódu může, ale nemusí být brán zřetel.
  • Na tom, jak si keše ve vámi odevzdané nominaci/hlasu seřadíte, nezáleží - každé z nich se to započítá jako jeden hlas (jinými slovy: můžete rozdělit až 10 hlasů v každé z obou hlavních kategorií). Pokud byste se náhodou spletli a jmenovali keší více, bude vaše nominace sice platná, ale hlas bude započten jen prvním deseti keším, které jste uvedli. Pro přehlednost si můžete třeba keše v seznamu seřadit abecedně, ale není to podmínkou. Pokud budete cítit potřebu nějak svou nominaci konkrétní keše zdůvodnit (proč se těší vaší přízni zrovna ona), neváhejte tak učinit; budeme za to jen rádi.
  • 1 nick = 1 oprávnění hlasovat
  • Nick musí být na GC.com zaregistrován před 1. lednem 2023
  • Hlasují osoby starší 10 let (menší geokáčátka, jakož i geopejskové a geokočičky atp. rodinní příslušníci se k hlasování nepřipouštějí).
  • Nick musí být primární identitou alespoň jedné reálné fyzické osoby - loutkové účty, alter ega, sokundární "labkové" účty atp. nejsou pro účely hlasování přípustné. Jinými slovy: Jedna fyzická osoba nemůže použít více než jeden nick k hlasování.
  • Hlasovat mohou kačeři bez ohledu na lokalitu svých HC či místo výskytu; i hlasy geokolegů z blízkých okresů jsou velmi vítány. Ponecháváme na vlastním uvážení a soudnosti každého, zda se cítí být s kešemi v okrese Kladno dostatečně obeznámeni, natolik, že jejich hlas může být relevantním a smysluplným příspěvkem do ankety.
  • Hlasy budou sčítány průběžně, takže v jednou odevzdaném hlasu (logu) prosíme již po zbytek hlasování neměňte (needitujete) svůj výběr.
  • Hlasování pro veřejnost počíná okamžikem publikace tohoto listingu eventu a uzávěrka hlasování je 16. března 2023 ve 23:59 SEČ. Pokud byste nestihli svůj výběr keší odevzdat do této lhůty, nebude již započítán do oficiálního vyhlášení na eventu, nicméně i za anketní hlasy došlé později budeme tuze rádi; i tak neoficiálně to pro nás jsou nesmírně zajímavé geoinformace a vhled do způsobu geouvažování našich kolegů.


Další místa, kde v sezoně 2023 s Toniczech eventově oslavíme 20. narozeniny jeho keší:

  • 2023-03-19 Vinařická hora, první keš okresu Kladno (Inside of volcano)
  • 2023-04-08 Výstup z Děčína na Děčínský Sněžník, okr. Děčín (Horse Head)
  • (2023-04-19) U letohrádku Hvězda, Praha 6 (Hvezda gama park, Prague)
  • 2023-05-31 Špilberk, první keš okr. Brno-město (+++ Citadel)
  • 2023-06-?? Výstup ze Žalhostic na Radobýl, okr. Litoměřice (Radobyl hill)
  • 2023-06-?? Výstup na Lovoš, okr. Litoměřice (Lovos hill)
  • 2023-07-0? S čápy a kachnami v zámeckém parku Březnice, první keš /tehdy/ okr. Příbram (Quack, Quack...)
  • 2023-07-?? Komáří vížka nad Krupkou, první keš okr. Teplice (Rowan wood)
  • 2023-08-?? Výstup na Oltářík, okres Litoměřice (Secret stone of Altar)
  • 2023-09/10-?? Procházka z Nelahozevsi na Lobečskou skálu, dnes nejstarší keš okr. Mělník (Dvorak ----> rock)
  • (2023-10/11-??) Krčský (Kunratický) les, Praha 4; "noční speciál" k oslavě 20 let první noční keše v ČR (Cat's eyes)


GEOCACHING - MÉS QUE UN JOC!

TĚŠÍME SE NA VÁS!

Additional Hints (Decrypt)

Gbavpmrpu fv f iázv eáq cbcbiíqá; wra hž arivqí gnx qboer, nol iáf cbmany cbqyr giáer. Fnzv bq fror fr x arzh cevuynšgr: "Nubw, gb wfrz wá, KL..."

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)