Skip to content

Stromy v Bazantnici - Vrba Letterbox Hybrid

Hidden : 3/1/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o jednoduchou nenáročnou krabičku z volné série o stromech rostoucích v lesoparku Bažantnice, ke které vede asi kilometrová procházka z výchozích souřadnic dle přiloženého popisu s obrázky. Samotná krabička je uložena na celkem klidném místě – přesto pokud se zde budou potloukat mudlové, nechte odlov na jindy, abyste krabičku neohrozili.


Vrba (Salix) je obsáhlý rod dřevin z čeledi vrbovitých. V České republice je zaznamenáno zhruba 25 druhů rostoucích obvykle jako stromy či keře: nebo nepříliš statné stromy.

Vrby rostou téměř po celém světě s těžištěm největšího rozšíření v mírném až subarktickém pásmu Evropy (65 druhů), Severní Ameriky (asi 100 druhů), v Rusku (120 druhů) a v Číně (270 druhů). Dále se vyskytuje v Japonsku, Střední a Jižní Americe, Africe i na Středním východě. Chybí jen v Austrálii, na Novém Zélandě, v Oceánii, jihovýchodní Asii, západní Africe a východní Brazílii.

Rostou v místech s dostatkem vody a světla, při splnění těchto podmínek osidlují téměř všechny biotopy. Od terénních sníženin, horských roklí a strží, ledovcových karů až po údolní hlinité a štěrkové nánosy v okolí současných nebo zanesených říčních koryt. Osídlují čerstvě uložené substráty a využívají míst ovlivněných lidskou činností, vyrůstají na navážkách, opuštěných loukách, pastvinách i orné půdě, v lomech, železničních náspech.

Vrby jsou opadavé dvoudomé stromy nebo keře s mohutným kořenovým systémem, mohou růst vzpřímeně, vystoupavě nebo být plazivé, jejich větve jsou vzpřímené nebo převisle. Přestože jsou obvykle pružné, u báze mohou být lámavé, ve většině jsou lysé, občas ojíněné.

Pupeny mají zpravidla jednu šupinu, jen vzácně dvě. Střídavě, výjimečně i vstřícně vyrůstající listy jsou jednoduché, celistvé, většinou mají krátký řapík a palisty. Listové čepele bývají tvaru čárkovitého až obvejčitého, okraje mají celokrajné nebo zubaté.

Vzpřímená květenství, jehnědy, většinou na krátkých stopkách, jsou složeny z jednopohlavných, silně redukovaných, bezobalných květů vyrůstajících v paždí listenů. Mívají tvar podlouhlý nebo téměř kulovitý, vyrůstají před rašením listů, zároveň nebo po vyrašení. Samčí květy mají 2 až mnoho (i 12) tyčinek s volnými nebo částečně srostlými nitkami nesoucími prašníky. Samičí jsou vytvořeny parakarpním gyneceem srostlým ze 2 až 4 plodolistů, mají stopkatý nebo přisedlý jednodílný semeník s více vajíčky, malou čnělku a ohnutou dvoulaločnou bliznu. Mívají pohárkovitý terč pod květem nebo nektarové žlázky. U většiny vrb je větší počet samičích rostlin než samčích. Květy opyluje hmyz. některé navíc i vítr.

Plody jsou tobolky otvírající se dvěma zkrucujícími se chlopněmi, obsahují velký počet (až 32) drobných, lysých semen opatřených chmýrem, která se dobře šíří na velké vzdálenosti. Semena jsou bez endospermu a mají poměrně krátkou dobu klíčivosti. Rostliny se uměle množí převážně bylinnými řízky.

Vrba se po mnoha tisíciletí využívá jako zdroj měkkého, pórovitého, nekvalitního dřeva, mnohdy v regionech kde roste ani jiné k dispozice není. Její listy i mladé výhonky slouží někde jako potrava pro dobytek, ovce i soby, ohebné a různobarevné proutí se používá k výrobě ošatek, košů i rozličného nábytku, dříve se vrbové kůry užívalo k vydělávání kůží. Je významnou medonosnou rostlinou vykvétající brzy z jara. Pro snadné zakořeňování poléhavých větví a keřovitý vzrůst se vrby používají ke stabilizaci břehů vodních toků a nádrží. Mnohé druhy se pro svůj vzhled vysazují jako okrasné dřeviny v parcích nebo drobnější, pomalu rostoucí druhy na skalkách v okrasných zahradách. S vrbou, jako rychle rostoucí dřevinou, se výhledově uvažuje pro produkci biomasy k energetickým účelům.

Vrbová kůra obsahuje glykosid salicin pro výrobu kyseliny salicylové, flavonoidy, třísloviny a šťavelany. V lidovém léčitelství se z kůry připravují odvary které snižují teplotu, tiší bolesti, léčí nespavost, průjem i revma, používá se jako diuretikum. Při vnějším použití se aplikují proti kožním plísním, pocení a na nehojící se rány.

Jak na keš?

Pokud nemáte něco, na čem si v terénu otevřete přiložený popis, vytiskněte si jej a vemte s sebou. Před tím, než vyrazíte na cestu se ujistětě, že znáte všechny potřebné údaje pro odlov (indicie z WP Altán). První cca půl kilometru je úplně v pohodě, posledních cca 100m moc není ani na terénní kočárek. U původního finále se můžete ušpinit, tak se podle toho oblečte. Z místa, kde použijete DDD a AAA pak na finále nechoďte za šipkou, ale raději to obejděte po cestách (ve směru hodinových ručiček), jinak vám hrozí za nepříznivého počasí i více než kilové bahenní botičky. Cestou budete muset zjistit i jednu informaci, která Vám pomůže v dalším postupu.

Hodně štěstí při odlovu. Krabičku i klíč po odlovu prosím vracejte stejně, jako jste je našli.

"Historie"

1.3.2015 První uložení keše a vytvoření listingu

24.3.2015 Publikace listingu/keše

3.4.2015 Ztráta razítka

10.4.2015 Obnova krabičky (doplněno nové razítko, upraveno uložení klíče, upraven popis).

30.6.-4.7.2015 Ztráta zámku s klíčkem ke krabičce

7.7.2015 Uložena provizorní PETka s náhradním logbookem

cca 30.8.2015 Ztráta provizorní PETky s náhradním logbookem

16.11..2015 Obnova krabičky (změna uložení klíčku, návrat razítka do původní krabičky)

22.-24.1.2016 Krabička ukradena nedaleko ve stanu bydlícím bezdomovcem

18.2..2016 Zbytky krabičky a razítko nalezeny v troskách zasněženého stanu

22.5.2016 Obnova krabičky na novém místě a úprava popisu

!!! V BLÍZKÉM OKOLÍ SE POHYBUJE BEZDOMOVEC !!!

!!! TO RAZÍTKO V KRABIČCE NENÍ NA VÝMĚNU !!!

Další keše série

Borovice

Bříza

Buk lesní

Dub

Javor

Modřín opadavý

Smrk pichlavý

Smrk ztepilý

Topol osika

Additional Hints (Decrypt)

svanyr: QQQ NNN xbq febhohw (QQQ NNN n xbq anwqrf i cbcvfh)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)