Skip to content

Naucna stezka z Hamru na Ostry Multi-cache

Hidden : 5/8/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Keška doprovázející naučnou stezku vedoucí pod vrchol Ostrého.
EN: Our cache accompanies educational trail leading from the village Hamry to the top of the Velky Ostry. Educational trail is in Czech and German language, but this cache is in Czech language only.

Výstup na Velký OstrýHamrů rozhodně patří mezi výšlapy s nejvýraznějším převýšením na české straně Šumavy, srovnatelný je snad jen výstup na Plechý. Lesy ČR na přelomu roků 2014 a 2015 ozdobily tuto cestu naučnou stezkou. Proč? Aby turistům dlouhá cesta lépe ubíhala. Aby měli důvod se občas zastavit a pěkně nadýchnout. Aby získali nějaké znalosti a odcházeli bohatší nejen o dojmy z přírody.

Výhled do Úhlavského údolí
Výhled do Úhlavského údolí ze svahů Velkého Ostrého

Naučná stezka vás provede po modře značené turistické trase a prostřednictvím celkem 14 tabulí přivede na státní hranici na hřebeni, téměř pod vrcholem Velkého Ostrého. Převážná část trasy vede po asfaltové silničce, což ocení asi jen cyklisté a rodiny s kočárky. Náladu jistě zlepší poslední kilometr trasy na kamenném chodníčku pomalu splývajícím s přírodou, přičemž tato část je naopak pro cyklisty a pro kočárky naprosto nevhodná.

Kamenný chodník pod Ostrým
Kamenný chodník pod Velkým Ostrým

Využili jsme tabule naučné stezky, abychom pro vás připravili nenáročnou multi-cache, která vás odvede až do Německa. Odpovědi na některé otázky sice lze dohledat na Internetu, ale z tabulí naučné stezky je to mnohem, mnohem snadnější a na kopec stejně musíte vyjít.

Zastávky naučné stezky

Kaplička
Bílý potok s můstkem
Stromy ve svahu
Pohled k potoku
Choroš
Potok s paloukem
Most pod Bílou strží
Rozcestník Bílý potok
Silnička vzhůru
Výhled od Statečku
Kamenný chodník z Ostrého
Hraniční chodník pod Ostrým
Hraniční patník 22/9

0. Úvod

Úvodní tabule je věnována naučné stezce samotné, jejímu obsahu, trase a výškovému profilu. Uvedeni jsou i lidé, kteří stáli u zrodu celé naučné stezky, ať již poskytli texty či fotografie, překládali, upravovali atd.

A = Kolik kilometrů měří naučná stezka?

1. Hamry a jejich historie

Na prvním zastavení se dozvíte, jaké stezce se říkalo Železná, o zdejší rychtě, o zpracování železa, sklářství, papírenství, poválečné historii včetně hraničního pásma i opětovném rozkvětu po pádu železné opony. Mimochodem, věděli jste, že v Hamrech byla botanická zahrada?

B = V jakém století byl ekonomický rozvoj obce Hamry prvně ovlivněn těžbou a zpracováním železné rudy?

2. Králováci

Šumava nebyla osídlena odpradávna, život sem pronikal postupně a pozdě. Dozvíte se, proč obyvatelé byli označování za Králováky, zda střežili hranici a co všechno je odlišovalo od ostatních poddaných. Těšte se také na krásná potvrzení výsad Králováků, starší listina je 400 let stará!

C = Kolik dálkových tras zmiňuje v souvislosti s kolonizací Šumavy tabule NS?

3. Královský hvozd

Hranice jsou v historii tu neprostupné, tu zcela volné. Na třetí zastávce se dozvíte, jak se to s nimi na jihozápadě českých zemí bylo, jak se to má s názvy jako Český les, Šumava, Královský hvozd či Gabreta, a především se dozvíte více o králováckých rychtách.

D = Kolik královských rycht je vyznačeno na mapě (stejný počet je i v legendě)?

4. Sklářství

PhDr. Lněničková šumavskému sklářství rozumí jako nikdo, proto na čtvrtém zastavení čtěte pozorně. Určitě se dozvíte, proč právě v těchto lesích vůbec sklárny vznikaly, kolik jich ve svazích nad Hamry bylo, kam až se jejich polotovary a výrobky vyvážely a do kdy se sklárny udržely.

E = Kolik kilogramů potaše se získalo z přibližně 1 tuny dřeva?

5. Ptáci

Budete-li naslouchat, ptačího zpěvu si při cestě užije opravdu požehnaně, možná i některého malého zpěváčka zahlédnete. Tabule naučné stezky vám představí vzácné druhy opeřenců, které tu kdesi okolo vás jsou, ale snad s výjimkou datla o nich nebudete vůbec vědět. Mimochodem, všimli jste si, jak tématicky byl vybrán fotograf většiny snímků?

F = Kolik ptačích druhů představují medailonky na tabuli?

6. Lesní zvěř

Šesté zastavení je rozpačité: na tabuli naučné stezky, uprostřed chráněného území je zdejší fauna představena mysliveckou hantýrkou. Přitom právě mezi myslivci se rekrutuje část pytláků kriticky ohroženého rysa ostrovida, který v lesích Královského hvozdu také žije.

G = Kolik pohoří je zmiňováno jako území hlavního výskytu rysa ostrovida v ČR?

7. Naše dřeviny

Lesy vůkol vás určitě nepřehlédnete a sedmé zastavení se věnuje jejich původnímu i současnému složení. Užitečné jistě bude seznámení s vegetačními stupni členění lesů, protože na svazích Ostrého jich projdete hned pět.

H = Jaké je procentuální zastoupení buku v tzv. lesnickém revíru Ostrý?

7. Vývoj lesa

I osmé zastavení se věnuje lesům, tentokrát dlouhodobému vývoji po poslední době ledové včetně nepřehlédnutelných zásahů člověka a dále vývoji nepřirozeného hospodářského lesa.

J = Před zhruba kolika tisíci let se na našem území začal objevovat jilm?

9. Horská služba

Občas se někdo pošetilý Šumavě vysmívá, že vlastně nejde o hory, že jsou to jen oblé kopečky. Dokud jde na vašich toulkách vše podle plánu, tak klidně mluvte o kopečkách, ale stačí na hřebenu špatně došlápnout, zakopnout a spadnout na skalku, vylétnout ze sjezdovky či jen zabloudit v mlze a rázem se vymknutý kotník, tržná rána, zlomenina nohy či 50 metrů od cesty stává životu nebezpečným rizikem. Díky Horské službě máte větší šanci na přežití.

K = Kolik dobrovolníků Horské záchranné služby se scházelo v první stanici na Špičáku?

10. Škůdci lesa

Nad Statečkem se naučná stezka vrací k tématu lesa a opět optikou lesního hospodaření: řekněte sami, zda může být lesní zvěř či houby škůdcem lesa? Těžko, to jen přírodní procesy vadí v hospodářských lesích. Medailonky věnované "škůdcům" jsou však rozhodně zajímavé.

L = Kolik druhů hmyzu je na tabuli NS představeno formou medailonku?

11. Vegetace

Tabule věnovaná flóře blíže představuje trojici vzácných rostlin, se kterými se setkáte v Královském hvozdu. Pravděpodobně znáte jedinou, plavuň pučivou, zatímco podbělice alpská a tráva sítina trojklanná budou spíše rozšířením obzorů. K textu plavuně se ještě zatoulalo povídání o zdejších lesích, kde naleznete odpověď na otázku:

M = Jaké procentuální zastoupení má ve starých lesních porostech okolo vrcholu Ostrého jedle?

12. Geologie

Na předposlední tabuli si můžete na většině snímků prohlédnout skály na hřebenu, které možná daly Ostrému jedno z jeho jmen. V textu se dozvíte rozdíl mezi svorempararulou, nebo kde hledat na Ostrém granáty.

N = Kolik miliónů let značí 1 Ma?

13. Velký a Malý Ostrý

Poslední zastávka stručně představuje oba vrcholy Ostrého včetně staveb v sedle a na Velkém Ostrém. Půjdete-li na vrchol, pozorně si na tabuli přečtěte výšku vrcholu Velkého Ostrého a také uváděnou nejvyšší výšku na české straně. Až budete poblíž kříže, nakoukněte přes vylámaný příkop s Kamenem doteku na protější skálu. Jde o nejvyšší místo české strany Ostrého a je prý o 13 metrů níže než vrchol ;-)

O = Kolik vlajek je rozvinutých na fotografii Osserschutzhaus a její terasy?

A protože je u poslední zastávky také posezení, využijte jej a spočítejte si, kde je krabička a kde se můžete zapsat do logbooku.

N 49° [B-M-L][J+O-D].[G+K-F][A-C+N][H-E-E]
E 13° [A+J-M][C+D-K].[B-H-L][C+O-F][E+J+N]

Kontrolní součet všech zjištěných indicií je 87, kontrolní součet všech číslic výsledných souřadnic je 54.

Kudy ke krabičce

Kamenité dno potoka

Na výstup se můžete vydat vlakem, začátek naučné stezky je zhruba 2 kilometry od nádraží Hamry–Hojsova Stráž a cesta vede po modře značené turistické trase.

Přijedete-li autem či na motorce, můžete zaparkovat u restaurace (waypoint P1) nebo ušetřit několik desítek metrů parkováním naproti domu čp. 46 (waypoint P2).

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Na území Královského hvozdu se pohybujte jen po značených či zpevněných cestách a jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Additional Hints (Decrypt)

[CS] (cbmbe an zhqyl) i qhgvar cbq xnzrarz, oyvmxb znyrub fzepxh + sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)