Skip to content

Zavodni - SKODA Fabia S2000 Mystery Cache

Hidden : 3/16/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prozatím poslední keš této závodní série o škodováckých závodních legendách bude o vozidle Škoda Fabia S2000, která dosáhla na největší úspěchy na domácích i světových tratích. Prozatím se řadí mezi "nejlepší" závodní vozy s okřídleným šípem ve znaku. Proč prozatím? Protože tovární tým Škoda Motorsport už finišuje na novém voze a tím bude Škoda Fabia R5, která už vychází ze sériové Škoda Fabia III generace.

Samotný vůz Škoda Fabia S2000 je následovník závodního vozu Škoda Fabia WRC. Vůz Škoda Fabia WRC byl postaven na základě sériového vozu Škoda Fabia I generace. Tento vůz se vyráběl v hlavním závodě v Mladé Boleslavi a to v letech 1999 až 2007. V průběhu výroby se vyráběl ve variantách: Hatchback (základní karosářská varianta), Combi, Sedan, Praktik a od 3/2003 i Škoda Fabia I RS. V roce 2004 byl představen tzv. facelift. I přes různé úspěchy závodního vozu Škoda Fabia WRC bych vám chtěl podrobně představit až jeho následovníka - Škodu Fabia S2000.

Po ukončení programu WRC se v Mladé Boleslavi uvažovalo, jakým směrem se bude dál ubírat závodní vývoj. Rallye sport ke škodovce patří už po mnoho let a určitě by měla být tradice závodních aut v Mladé Boleslavi zachována. Nejdříve se uvažovalo, že se bude Škoda Motorsport angažovat v juniorském šampionátu JWRC pro vozy S1600 (tento šampionát byl mezinárodní automobilovou federací FIA vypsán v letech 2001 až 2010). Protože nesplňoval dlouhodobé očekávání FIA, tak se v Mladé Boleslavi rozhodli pro šampionát IRC (Intercontinental Rally Challenge) s vozy kategorie Super 2000 (neboli S2000). Kategorie S2000 je specifikace pro závodní automobily, která je odvozena a vychází ze sériových vozů. Aby byla splněna homologace, musí být vyrobeno min. 2500 sériových vozů v jednom roce. Zajímavostí je, že byla i kategorie S2000D (což je závodní kategorie vozů s naftovým motorem).

Škoda Fabia S2000 vychází ze sériové Škody Fabia II generace (hatchbacku). Tento vůz byl představen na mezinárodním ženevském autosalónu v březnu roku 2007. Vůz je po A sloupek (první sloupek na vozidle za čelním sklem) totožný s vozem Škoda Roomster. V průběhu roku 2007 byla představena karosérie combi a na začátku roku 2010 se představil faceliftovaný model v obou karosářských verzích a Roomsteru současně. Dále byla Škoda Fabia II vyráběna jako verze Scout (vzhled terénního vozu) a Fabia II RS. Tato verze už nebyla vyráběna jen v hlavním závodě v Mladé Boleslavi, ale od roku 2008 v Číně a od 2010 i v Rusku.


K pohonu vozů Škoda Fabia S2000 je používán atmosférický zážehový řadový čtyřválec (označovaný také zkratkou R4, je to nejpoužívanější typ motoru používaný v automobilovém průmyslu. Válce jsou v řadě a mohou být konstrukčně uspořádány vertikálně nebo šikmo). Motor je uložen vpředu napříč. Vlastní blok motoru i hlava válců je hliníková konstrukce. Řídící systém je zn. Magneti Marelli (vícebodové vstřikování paliva).

  • objem motoru: 1996 ccm
  • počet válců: 4
  • počet ventilů a typ rozvodu: 16, DOHC
  • max. výkon: 205 kW / 280 hp (starší mezinárodní jednotka koňské síly tzv. koňů)
  • max. točivý moment neboli kroutivý monent:250 Nm
  • max.rychlos: 190 km/h
Vozidla specifikace S2000 jsou opatřena stálým pohonem všech kol tzv. 4 x 4, kdy jsou dále opatřeny dvojicí mechanických diferenciálů (diferenciál je mechanické zařízení, jehož účelem je rozdělení poměru otáček ze vstupní hnací hřídele na dvě výstupní hnané hřídele jednotlivých kol nápravy). Převodovka je ve voze 6-stupňová sekvenkční s dvoulamelovou spojkou AP Racing o průměru 184 mm.

Na uvedeném voze se používala vředu i vzadu speciálně vyztužená náprava typu McPerson (toto zavěšení je známo svými dobrými jízdními vlastnostmi a snadnou konstrukcí a následně i údržbou. Zavěšení se skládá ze svislé vzpěry a příčných závěsných ramen. Toto zavěšení se používá na vozidle od 20. let minulého století). Jako tlumící jednotka je používaný plynokapalivový tlumič zn. Reiger Racing a vinuté pružiny H-R. Dále je ve vozidle použit příčně zkrutný stabilizátor (stabilizátor je jednoduché zařízení, které snižuje náklon vozidla při průjezdech zatáčkou a tím umožňuje vyšší rychlost jízdy v zatáčkách).


Škoda Fabia S2000 používá kotoučové brzdy zn. Brembo (Brembo je značka se sídlem v městě Curno v severní Itálii, která vyrábí speciální brzdy pro závodní vozidla a to už od roku 1961. Název firmy je podle řeky, která městem protéká). Samozřejmé jsou kotoučové brzdy na obou nápravách, kdy vzduchem chlazené kotouče jsou různých průměrů podle povrchu tratě.

  • přední kola - asfalt: průměr 355mm
  • přední kola - šotolina: průměr 300mm
  • zadní kola - asfalt nebo šotolina: 300mm
Dále jsou na Škodě Fabie S2000 použity ALU disky zn. OZ Racing (je to Italský výrobce ALU disků, který vyrábí disky od roku 1971. Tato firma dodává disky i pro jiné závodní kategorie, jako např. pro F1, WRC, DAKAR). Pneumatiky jsou zn. Michelin (je to Francouzská rodinná firma, který byla založena už v roce 1888 ve městě Clermont-Ferrand). Na asfalt se používají 18" a na šotolinu 15".

Rozměry vozidla Škoda Fabia S2000

  • Délka: 3992mm
  • Šiřka: 1798mm
  • Rozvor náprav: 2486mm
  • Hmotnost: min. 1200kg
  • Obsah palivové nádrže: 75L
  • Spotřeba paliva: 0,60l/km RZ

Soutěžní debut měla Škoda Fabia S2000 na legendární Rallye Monte Carlo v roce 2009. A při své světové premiéře atakovala Škoda Fabia S2000 stupně vítězů. Tovární tým Škoda Motorsport nasadil do uvedeného závodu dvě posádky finskou dvojici Juho Hänninen - Mikko Markkula a českou Jan Kopecký - Petr Starý. Až do začátku druhého dne byl ve vedení J. Hänninen, který po jezdecké chybě odstoupil. Druhá posádka skončila při světové premiéře na bramborové pozici. Domácí premiéru měl vůz Škoda Fabia S2000 na Valašské Rallye. J. Kopecký se umístil na stříbrném místě. První závod v rámci IRC vyhrál J.Hänninen na Rallye Russia a úspěch korunoval J.Kopecký druhým místem. V průběhu roku 2009 se tým Škoda Motorsport zúčastnil pouze vybraných domácích a evropských závodů. Přesto byl tento první ročník pro Škodu Fabia S2000 velmi úspěšný. Tým Škoda Motorsport se umístil na druhém místě v poháru značek a J. Kopecký se stal vícemistrem Evropy pro rok 2009.

V průběhu roku 2010 byla na GEKO Ypres Rally (tato soutěž se jezdí v Belgii) nasazena Škoda Fabie S2000 EVO 2. A to velmi úspěšně, protože absolutním vítězem v kategorii IRC byla domácí posádka v barvách Škoda Motorsport Freddy Loix - Frédéric Miclotte a J. Kopecký - Petr Starý dojeli na druhém místě. U této Škody Fabie S2000 EVO 2 bylo upraveno sací a výfukové potrubí, čímž se dosáhlo zvětšení výkonu motoru. Vnější vzhled vozu byl odvozen od faceliftu sériového vozu a to hlavně v přední části. Dále došlo ke změně základních rozměrů vozů - jak u délky tak i šířky. A v tomto soutěžním roce získal tým Škoda Motorsport vítězství v poháru značek a finská posádka Juho Hänninen - Mikko Markkula vybojovala titul mistra v IRC. Na závěr představení tohoto závodního vozu se dá říct, že Škoda Fabie S2000 EVO 1 a EVO 2 se řadí mezi nejúspěšnější závodní vozy, které byly v mladoboleslavské automobilce vyrobeny. Ve své kategorii získaly nespočet úspěchů - vyhrály opakovaně IRC šampionát, evropský šampionát, ale i Asijsko-pacifický šampionát.


Umístění této další závodní keše bude v místech, kde v roce 1984 při 11.ročníku Rallye Bohemia vedla RZ. Tento ročník Rallye Bohemia se jel ve dnech 13.7 - 14.7.1984. Kolem umístění keše se jela RZ č. 1 a RZ č. 7 dne 13.7.1984, RZ č. 13 a RZ č. 23 dne 14.7.1984. Délka jednotlivých RZ byla 7,60km. Celkovými vítězi 11.ročníku Rallye Bohemia byla italská posádka Cinotto Michele - Radaelli Emilio na vozidle Audi Quattro. Druhá v pořadí byla švédská posádka Carlsson Ingvar - Melander Benny na vozidle Mazda RX-7 a na třetím místě dojela legendární norská posádka Haugland John - Bohlin Jan-Olof. Tato posádka reprezentovala dlouhá léta tovární tým Škoda a na 11.ročníku Rallye Bohemia pilotovali Škodu 120 LS. "Až" na desátém místě skončila první česká posádka Šimek Karel - Broulík Miloš v barvách týmu ARK Mladá Boleslav taktéž na vozidle Škoda 120 LS.


Při hledání finálního umístění této závodní keše jsem dostal super typ od jednoho geo-kolegy a tímto mu moc děkuji. Jelikož jsem měl možnosti si projet trasu RZ i stylovým vozem Škodou 120 L a tak jsem to řádně využil. Před startem jsem zajel na technickou kontrolu neboli na technickou přejímku a už jsem byl na startovní rampě. Jelikož je to už skoro veterán tak, jsem jel radši pomalu a hledal místo, kam kešku umístit. Při obhlížení místa, kam kešku umístím jsem slyšel nějakou vodu, jak někde teče. Ale jelikož vím, že nikde není žádný potůček, tak jsem se zaměřil na svoje vozidlo. A co jsem zjistil, pod přední částí jsem viděl jak teče voda a to byl průšvih. Měl jsem za půl hoďky vyzvedvout děti ze školy a byl jsem někde na trase RZ. Rychle jsem skočil do auta a i když už auto skoro vařilo, tak jsem dojel do provizorního depa, které bylo na náměstí obce Březno. Bylo vidět, že je hadice prasklá a tak jsem musel bohužel vzdát tuto RZ a přemýšlet, jak to rychle opravit. Jelikož žádné doprovodné vozidlo nebylo v dosahu, tak jsem si vzpomněl na mé dospívání. Někdy tady jsem se vyučil automechanikem. No, musel jsem improvizovat, ale nakonec se vše podařilo opravit. Tímto taky děkuji dvou mladším ženám z krámku na náměstí za vodu, kterou jsem potřeboval dolít. Ale jak se říká: Práce kvaplná hov...platná. Už při cestě do Mladé Boleslavi na křižovatce v Plazích jsem zase vařil, ale hadice byla OK, tak jsem přemýšlel, kde jsem udělal chybu. Za chvilku jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl chladící soustavu na mém vozidle odvzdušnit. Nakonec vše dobře dopadlo a já radši odvezu Škodu 120 L k dědovi, abych zase neměl nutkání projízdět RZ.

Předchozí čtyři závodní legendy: tradiční keš Zavodni - SKODA 180/200 RS, mystery keš Zavodni - SKODA 130 RS, mystery keš Zavodni - SKODA Favorit 136 L/A, multy keš Zavodni - SKODA Octavia WRC

Additional Hints (Decrypt)

Zbqen wr qboen, nyr myhgn wr gn cenin, ivfv - CBMBE zvzb qhgvah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)