Skip to content

Hvezdy prvni noci Mystery Cache

Hidden : 10/23/2013
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Toto je čtvrtá (poslední) keš minisérie "jihočeské hvězdy", jejímž cílem je seznámit vás se základy astronomie a dokázat, že pozorování noční oblohy není žádná magie pro pár vyvolených. Obzvláště dnes, v době počítačů, gps a chytrých telefonů, se mezi souhvězdími může zorientovat opravdu každý.


Objekty pro první pokusy

V prvním díle jste se dozvěděli kde hledat, ve druhém vše o jasnostech, ve třetím o tom jak pozorovat, a konečně dnes si řekneme, co pozorovat.

Astronomický software

Před vlastními pozorovací tipy dáme prostor astronomickému softwaru, aplikacím, které začátečníkovi opravdu vrchovatou měrou poslouží při prvních pozorovacích pokusech. A koneckonců ani zkušený astronom se bez pořádného hvězdného atlasu neobejde.

Aplikace pro počítač

Hvězdných map a podobného softwaru, určených pro osobní počítače, je mnoho, různé kvality a dostupnosti. Vyzdvihneme jeden z nich, podle našeho názoru pro astronoma amatéra nejlepší.
Tím hvězdným atlasem je Stellarium. Je zdarma, je v češtině, je pro všechny možné operační systémy. Jeho ovládání je intuitivní, umí vše, co astronom amatér potřebuje, a k tomu i spoustu dalších věcí navíc. Ideální kus softwaru, který se už ve své kategorii stal standardem.

Aplikace pro mobil

Hvězdné mapy v podobě aplikací pro chytré telefony pomohou při prvních pozorováních pravděpodobně ještě více, než (byť vymakanější) počítačový software. Začátečník se v první řadě musí seznámit s polohou souhvězdí. Teprve, když je schopen poznat souhvězdí, tak může začít hledat nějakou mlhovinu v něm.
Chytré telefony jsou v tomto ohledu neocenitelným pomocníkem. Jejich gps čidlo spolu s kompasem a gyroskopem totiž dokáže ukázat na displeji přesně ten výsek oblohy, na který zrovna koukáte. Prostě jen před sebe natáhnete ruku s mobilem a ten zobrazí souhvězdí, která "za ním" leží. Telefon pochopitelně díky gps ví, kde se nacházíte, a díky kompasu a gyroskopu má zase informaci o tom, jakým směrem pozorujete a jak je přístroj nakloněn. A z těchto údajů lehce zjistí, co je před vámi na obloze a zobrazí mapu.
Pro nejrozšířenější mobilní operační systém Android je k dispozici zdarma ke stáhnutí software Google Sky Map. Pro telefony iPhone lze za mírný obnos získat podobné aplikace SkyGuide či Star Walk. Na telefon se systémem Windows Phone lze zdarma stáhnout například prográmek Sky Map.

Nebeské objekty v různých ročních obdobích

Jak v průběhu roku Země obíhá kolem Slunce, tak se mění i viditelnost souhvězdí. Například souhvězdí Štíra za zimní noci nespatříte, kdybyste si oči vykoukali, a podobně v létě není vidět Orion. Proto si rozdělíme následující část podle ročních období.
Z tohoto rozdělení vybočují planety - "poutníci". Planety se po obloze pohybují, a jejich poloha se tak mezi souhvězdími mění. Nelze tedy říci například, že Venuše je vidět v zimě. Může být, ale také nemusí. Aktuální polohu planet proto musíte zjistit pomocí nějakého astronomického softwaru či z internetu.

Cirkumpolární souhvězdí

Vzhledem k poloze České republiky existuje pár souhvězdí, která u nás nikdy nezapadají a jsou vidět každou noc. Jedná se o souhvězdí kolem nebeského pólu, tj. kolem Polárky. Bohužel pro začínajícího pozorovatele neobsahují žádný vhodný objekt.

Jaro

Jarní obloha je na pro začátečníka vhodné objekty asi nejchudší.

Jeden z nejlepších objektů pro prvopozorovatele, k vidění očima i dalekohledem, nejlépe však triedrem, je otevřená hvězdokupa M44, nazývaná "Jesličky". Hvězdokupa se nachází v souhvězdí Raka.

Při pozorování dalekohledem s kvalitní optikou namiřte přístroj při velkém zvětšení na dvojhvězdu Izar (ε Boo) v souhvězdí Pastýře. Jasnější oranžová složka tvoří krásný kontrast se slabší modrou sousedkou.

Léto

Léto je pro obdivovatele noční oblohy nejlepším obdobím. Nejen kvůli tomu, že je teplo a pozorování je tedy mnohem příjemnější, ale také proto, že je letní obloha plná krásných objektů pro všechny typy přístrojů.

Směrem do souhvězdí Střelce leží střed naší Galaxie, proto se v souhvězdí nachází mnoho různých nebeských objektů. Pokud namíříte triedr do míst, kde nad obzorem "končí" Mléčná dráha a potom budete pohledem pomalu pokračovat Mléčnou drahou směrem vzhůru, tak cestou narazíte na několik nepřehlédnutelných deep-sky objektů.
Určitě by vám neměla uniknout mlhovina M8 "Laguna". Laguna je vidět i očima, v triedru ji uvidíte jasněji, pohled malým dalekohledem pak odhalí členitost a rozmanitost této fotogenické mlhoviny.
Hned nad Lagunou leží další mlhovina - M20 "Trifid". Je menší a o trochu slabší než Laguna, má tvar téměř kulatého obláčku. Nejhezčí pohled na ni je dalekohledem, který ukáže nerovnoměrné rozložení jasnosti.
O kousek výše pak uvidíte vedle sebe trojici otevřených hvězdokup - zprava jsou to postupně M23, M24 a M25. V triedru vypadají jako obláčky, prostřední opravdu veliký a oválný, viditelný i očima jako jasnější mráček na pozadí Mléčné dráhy. Zbylé dvě hvězdokupy jsou menší, s tvarem dokulata. Pohled dalekohledem pak ukáže ve všech třech velké množství jednotlivých hvězd různých jasností.
Namíříte-li triedr zase o kousek výše, narazíte na další mlhovinu M17, zvanou "Omega". Je o něco slabší než Trifid, přesto si ale určitě v triedru i dalekohledu všimnete jejího nepravidelného tvaru.
Mírně stranou od těchto objektů leží kulová hvězdokupa M22, jedna z největších a nejjasnějších kulových hvězdokup na obloze.

Nejvýraznějším deep-sky objektem překrásného souhvězdí Štíra je jasná kulová hvězdokupa M4. Její poloha mezi hvězdami Antares (α Sco) a Al Nyiat (σ Sco) z ní činí snadný cíl i pro méně zkušené astronomy.

V nevýrazném souhvězdí Lištičky se nachází nejjasnější planetární mlhovina M27 "Činka". V triedru ji uvidíte jako malou jasnou skvrnku, dalekohled pak odhalí krásný obláček vprostřed jakoby zaškrcený - odtud název mlhoviny.

Úplně nejznámější kulovou hvězdokupou severní oblohy je hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula. Za dobré viditelnosti je viditelná i očima, leží na jedné ze spojnic Herkulova lichoběžníku, a měla by proto být vcelku snadno k nalezení.

V souhvězdí Labutě se nachází nejspíše nejhezčí dvojhvězda pro malý dalekohled. Je jí Albireo (β Cyg). Slabší namodralá hvězda krásně kontrastuje s jasnější oranžovou hlavní složkou. Hvězdy jsou přitom od sebe v takové vzdálenosti, že je lze rozlišit i v méně kvalitních přístrojích.

Podzim

Podzimní obloze vévodí souhvězdí Pegase, a přímo nad hlavou se vznáší známé dvojité "W" souhvězdí Kassiopeji.

Dominantou podzimních deep-sky objektů je bezesporu M31, "Velká galaxie" v souhvězdí Andromedy. Na tmavé obloze bez problému viditelná očima, v triedru a dalekohledu pak jako velký oválný obláček.
Pro kvalitní dalekohled je v tomto souhvězdí viditelná barevná dvojvězda Alamak (γ And). Dvojice vytváří oranžovo-nazelenalý kontrast.

O kus níže se nachází další galaxie - M33 "Galaxie v Trojúhelníku". Je mnohem slabší než Galaxie v Andromedě, má výrazně nižší plošnou jasnost. Nejvhodnější je tuto galaxii vyhledat pomocí triedru, ve kterém se jeví jako poměrně velká téměř kulatá skvrna.

Dalším klenotem podzimní oblohy je patrně nejhezčí otevřená hvězdokupa našich nocí. Jedná se dokonce o podvojný objekt, dvojitou otevřenou hvězdokupu χ  a h v souhvězdí Persea. Dvě otevřené hvězdokupy přibližně stejné velikosti i jasnosti se dotýkají a tvoří tak nepřehlédnutelné uskupení. Hvězdokupy jsou viditelné očima, avšak nádheru hvězdné pokladnice odhalí nejlépe malý dalekohled. Hvězdy různých barev a jasností tvoří v dalekohledu uchvacující podívanou.

Podzimní obloha nabízí také dvě jasné kulové hvězdokupy - M15 v souhvězdí Pegase a o kousek níž pak M2 v souhvězdí Vodnáře.

Zima

Za mrazivých zimních nocí se hvězdy zdají, jako by zářily jasněji. Toto zdání je způsobeno viditelností několika velmi výrazných souhvězdí s jasnými hvězdami, a to včetně souhvězdí Velkého psa se Síriem, nejjasnější hvězdou oblohy vůbec. Nejkrásnějším zimním souhvězdím je však bezpochyby Orion.

Uprostřed souhvězdí Oriona se nachází patrně nejhezčí objekt hlubokého vesmíru pro pozorování menšími přístroji. Tím objektem je M42, "Velká mlhovina v Orionu". Objekt je viditelný bez potíží očima jako skvrnka v Orionově meči, pohled malým dalekohledem pak zobrazí velmi členitou pozoruhodnou mlhovinu. Dalekohled uprostřed mlhoviny také odhalí čtveřici hvězd, která mlhovinu osvětluje, tzv. Trapez.

Dalším nepřehlédnutelným objektem podzimního nebe je otevřená hvězdokupa M45, nazývaná "Plejády" či "Sedm sester". Nejjasnější hvězdy této hvězdokupy září tak silně, že lze Plejády pozorovat pouhým okem i v přesvětlených městech. Někdy lidé považují hvězdokupu za souhvězdí Malého vozu - sedm jasných hvězd opravdu tvarem miniaturní vůz připomíná. Pohled přes triedr či dalekohled odhalí další slabší hvězdy, které spolu s jasnými členkami hvězdokupy dělají z tohoto objektu opravdu vděčný objekt pro pozorování.

Výběr zakončíme trojicí otevřených hvězdokup v souhvězdí Vozky. Hvězdokupy M36, M37 a M38 vypadají v triedru jako malé obláčky, dalekohled pak místo obláčků zobrazí kompaktní hvězdokupy s relativně velkým počtem hvězd.

Souřadnice keše

V posledním díle série už na vás nečekají žádné kvízové otázky. Polohu keše musíte odvodit z malé hádanky/nápovědy: Keš leží uprostřed souhvězdí Jižního kříže.

Additional Hints (Decrypt)

Xrf ivfv an unpxh i qhgvar fgebzh cevoyvmar ir ilfpr uynil. Fgebzrz wr eryngviar zynqn yvcn, cenin m qibwvpr yvc fgbwvpvpu irqyr fror. Iryxn cbqybhuyn qhgvan fgebzh wr ivqvgryan m prfgl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)