Skip to content

Certova brazda – Serie - J - # 04 Traditional Geocache

This cache has been archived.

HAVRaniCZ: Je mi to opravdu moc líto, ale po velké dřině při shánění informací a založení této série a následně po opakovaných útocích na tuto sérii, už nemám sil, času a hlavně chuť dál vzdorovat nenechavcům a ignorantům. Moc děkuji všem kačerům, kteří nechali povzbuzující logy, leč míra mé trpělivosti byla dosažena. Nerad – ale archivuji. Třeba se v budoucnu ještě k této sérii vrátím.

More
Hidden : 2/9/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato série má za úkol protáhnout Vás po místech, kudy procházela praveká obchodní stezka, nazývaná Certova brázda, nebo také Prokopova brázda, která se svým rozsahem radí mezi jednu z nejvetších pravekých staveb Evropy.

Systém série:.
Chceme Vám prostrednictvým této malé geosérie predstavit legendu, o které jsme do nedávna také mnoho nevedeli.
Základní sadou je nekolik keší, které jsou rozmísteny po cestách nekolika obchodních stezek, které patrí do komplexu fenoménu Certovy Brázdy.
Sada keší je rozdelena na dve cásti J – jako jižní a S - jako severní, se stejným poctem keší. V nich naleznete indicie, které Vám umožní najít dve bonusové keše „BONUS - J“ a „BONUS – S“.
V nich pro zmenu najdete indicie k poslední SUPERBONUSové keši.

Ve trech zmínených bonusových keších na Vás bude cekat drobná odmena, kterou budete moci získat jen zde. Série bude vznikat postupne, tak mejte chvilku strpení – díky. Prejeme Vám štastný lov :-)

*******************************************************************

FAKTA a GEOLOGICKÝ pohled

Od Sázavy po Sviníbrod
Certovu brázdu skutecne nešlo prehlédnout. A to ani v dobe, kdy se o leteckém snímkování terénu a vyhlídkovými lety nad krajinou nikomu ani nesnilo. Možná se v rané krestanské dobe uchovalo ješte nejaké „normálnejší“ vysvetlení než to o certovi. O nem ale kneží, jejichž jedinou snahou bylo zlikvidovat jakýkoliv náznak pohanství, rozhodne nechteli slyšet. Jedná se o hluboký úvoz, který se táhne mezi Sázavou a Chotouní. Aspon její oficiální cást, o které se doctete treba i v nejakém poucenejším turistickém pruvodci. Ale „dálnice“ mela i jakési odbocky, které ústily v paralelní silnice, a tímto zpusobem propojovala 35 kilometru vzdálené brody na dvou rekách: jednou byla Sázava a tou druhou Labe. Na Sázave zacínala stezka nejspíš severne od stejnojmenného mesta, v lokalite Cerné Budy. Na Labi koncila stezka v místech, kde dnes stojí Nymburk. O existenci významného brodu svedcí i starší název mesta – Svinibrod. Nedaleko Nymburka byly nalezeny zbytky keramiky z mladší doby kamenné dokládající cetné styky se vzdálenými zememi. To napovídá, že tu stálo obchodní stredisko, kde probíhala cilá obchodní výmena. A práve obchodníci využívali Certovu brázdu urcite nejcasteji.

GEOLOGICKÝ ÚTVAR NEBO PRAVEKÁ STAVBA?
Ve vetšine turistických pruvodcu stále nacházíme tvrzení, že se jedná o zajímavý geologický útvar, související s tektonickým Kourimským zlomem, jenž skutecne prochází touto oblastí. Pri pohledu na oblast Certovy brázdy na geologické mape CR snadno pochopíme, proc byla brázda nekterými autory interpretována jako povrchový projev geologického zlomu. Této interpretaci nahrává, že krajinou tu soubežne s brázdou probíhá tzv. Kourimský zlom, patrící do systému zlomu Blanické brázdy. Na terénní mape lze oblast zlomu identifikovat podle vyvýšeného hrebene, který zlom provází. Geologickým pruzkumem však bylo prokázáno, že Certova brázda je povrchový jev bez návaznosti na zlomy v hlubších vrstvách, jenž mohl vzniknout pouze vodní erozí nebo lidskou cinností. Historici se proto opet vracejí k puvodnímu názoru, že máme co docinení ze smelým dílem našich dávných predku. Dnes už tedy takrka stoprocentne víme, že v prípade Certovy brázdy se nejednalo o geologický útvar, jak se nekterí vedci dríve domnívali. Pravecí stavitelé jen dokázali v nekterých místech mistrne využít terénního profilu a dálnici do nej šikovne „napasovat“. Když touto brázdou, tedy jejími zachovalými cástmi, procházíte, máte pocit, že jdete po nejaké prehistorické dvouproudové dálnici. Je to obrovský príkop 14 až 20 metru široký – s rovným dnem a šikmo se svažujícími stenami – zahloubený dva až šest metru pod úroven terénu. A prekvapení na záver – tuhle tajemnou cestu staveli naši predkové zrejme již v mladší dobe kamenné, tedy pred více než 6000 lety. Další, dnes nejvíce prijímaná hypotéza, spojuje brázdu s významnou dálkovou obchodní stezkou, která vedla z jižních Cech pres sázavský brod, Chotoun a Nymburk dále do Polabí. To ovšem nijak nevysvetluje okolnost, proc byla zahloubena do úvozu i v místech, kde to nebylo nezbytne nutné. Sv. Prokop je znázornován, jak krížem pohání dábla zapraženého do pluhu a ore s ním brázdu. Tradicne bývá dnes nazývána „certova“, ale vlastne je „Prokopova“. Dokonce i zlí duchové musí sloužit Bohu a Jeho služebníkum. To, co takto vykonají, však slouží k Boží sláve a nemelo by se to tedy pripisovat jim. Jako „brázdu sv. Prokopa“ ji nazval Jan František Beckovský ve své „Poselkyni starých príbehu ceských“.

Staré stezky a Certova brázda
Interpretace Certovy brázdy jako pozustatku praveké stezky dobre odpovídá poznatkum o vedení pravekých stezek popsaným v knize Radana Kveta Staré stezky v promenách veku. Podle Kveta vedení starých stezek v krajine navazuje na sít poruch zemské kury a hydrografickou sít, které jsou pro topografii krajiny urcující. Práve Certova brázda vedoucí podél Kourimského zlomu a propojující prímou cestou brody na Sázave a na Labi, aniž by krížila další významné vodní toky, je typickou ukázkou prirozeného vedení staré stezky v krajine. Na mape síte dálkových stezek (Kvet 2003, str. 35) se Certova brázda kryje s úsekem Vitorazské stezky smerující po prebrodení Sázavy dále k jihu k významné nadnárodní dálkové stezce podél Dunaje. Na severu tato stezka brodem prekonává Labe a pokracuje do polabské nížiny, která byla v praveku významným centrem osídlení.



Obdoby Certovy brázdy v Cechách
V západních Cechách mužeme najít terénní útvar, který Certovu brázdu velmi pripomíná. Jsou to pozustatky Zlaté stezky na Šumave. Bývala to dálková obchodní cesta z Pasova pres Kvildu a Kašperské hory do Prachatic, doložená již od raného stredoveku. Vozila se tudy do Cech predevším sul. V dobe nejvetšího rozvoje musela být šíre stezky znacná, nebot tu probíhala formanská doprava na kupeckých nákladních vozech. Stezka zanikla behem tricetileté války, kdy se kvuli loupeživým hordám stala príliš nebezpecnou. Skromné pozustatky stezky v lesích v okolí Horské Kvildy napovídají, jak cas dokáže smazat stopy cest v krajine. O to vetší údiv budí majestátní zbytky Certovy brázdy, která je nejméne o dva tisíce let starší, a presto v zachovalých úsecích podstatne mohutnejší.

Brázda jako vojensky strategický bod a stredoveká hranice
Její další funkcí ale urcite byla i ta vojenská. Nedovedeme si sice dost dobre predstavit, jaké lokální konflikty se tu rešily za treskotu zbraní, ale co by to bylo za civilizaci, která by ponechala v case válecném ležet ladem takový geniální vynález, jakou dálnice urcite byla? Brázda míjí i radu pravekých a rane krestanských sídlišt, vcetne Kourimi, proslulého slavníkovského a pozdeji premyslovského hradište. Mnohá z techto lokalit i po staletích vypovídá o svém obranném charakteru a jejich existence se stezkou jiste úzce souvisela. Certova brázda mohla být takovým obranným príkopem na hranici mezi Pražským a Zlickým knížectvím. Odpurci této teorie namítají, že tak dlouhý príkop nelze úcinne hájit a pri útoku by nebyl pro neprítele vážnou prekážkou. Pracnost projektu by tedy neodpovídala výslednému efektu. V dobe národního obrození byla rozšírena predstava, že Certova brázda mohla být v raném stredoveku hranicí (obranným príkopem) mezi územím kmene Zlicanu s centrem v Kourimi a Premyslovcu s centrem v Praze. Soudí se, že mohlo jít o jakousi obdobu proslulého Hadriánova valu, jenž v rímských dobách pretínal ostrov Británii, aby chránil rímské kolonie pred nájezdy divokých Piktu. Jakási ceská obdoba hranice Limes Romanus, která vedla v antice po obvodu celé Rímské ríše. Tuto funkci však pravdepodobne plnit nemnela. To ji ovšem nijak neubírá na ojedinelosti, jednalo se ostatne o jednu z nejvetších pravekých evropských staveb.


Zdroj: Wikipedia, Otomar Dvorák, Pavel Pávek – web horydoly.cz


A nyní neco ke keši:
Keš císlo 4 se zase vrací téměř na své původní místo a je opět drive-in pozvánkou na sérii "Čertova brázda" hlavně pro motogeokačery. Brázdu by jste zde hledali marně. Je zničená. I když pokud máte chvilku, projděte se kousek za závoru po asfaltové cestě. Drobné náznaky v jejím okolí jsou.
Keš je velikosti micro (kinofilm) a asi Vám moc zabrat nedá, ale vozíčkář ji asi neuloví - proto o camfrňous vyšší obtížnost. Je to taková pozvánka pro motokačery na tuto sérii.


Prosím po ukončení lovu vracejte keš na stejné místo.

Keš je BYOP - přineste si tedy své pisátko.



Historie keše:
9.2.2012 - Založení - velikost micro PET - ukradená 5.7.2012
15.7.2012 - Obnovená - velikost Small - zmizela někdy před 21.10.2012
03.02.2013 - Obnovená - velikost micro PET - ukradena 16.2.2013
04.04.2013 - Obnovena - velikost micro PET - ukradena 01.07.2013
04.07.2013 - Obnovená - velikost micro - ukradena 01.09.2013
06.09.2013 - Obnovena - velikost micro - ukradena 22.09.2013
21.10.2013 - Obnovena - velikost micro



Pokud se Vám keš líbí, nebojte se jí ocenit bodem oblíbenosti , případně na – ideálně obojí
Díky a přeji příjemný lov.





Ostatní keše série:

Certova brazda – Serie - J - # 01
Certova brazda – Serie - J - # 02
Certova brazda – Serie - J - # 03
Certova brazda – Serie - S - # 05
Certova brazda – Serie - S - # 06
Certova brazda – Serie - S - # 07
Certova brazda – Serie - S - # 08
Certova brazda – Bonus - J - # 09
Certova brazda – Bonus - S - # 10
Certova brazda – SuperBonus - # 11


NEZAPOMENTE SI POZNAMENAT Z KESE TROJCIFERNOU INDICII. Získáte tak promnenné "C, D, H", které budete potrebovat pro ulovení bonusových schránek.

Additional Hints (Decrypt)

Fgebzrx mn xevmxrz. Gra icenib. Xnzrapvx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)