Skip to content

Certova brazda – Serie - J - # 03 Traditional Geocache

This cache has been archived.

HAVRaniCZ: Je mi to opravdu moc líto, ale po velké dřině při shánění informací a založení této série a následně po opakovaných útocích na tuto sérii, už nemám sil, času a hlavně chuť dál vzdorovat nenechavcům a ignorantům. Moc děkuji všem kačerům, kteří nechali povzbuzující logy, leč míra mé trpělivosti byla dosažena. Nerad – ale archivuji. Třeba se v budoucnu ještě k této sérii vrátím.

More
Hidden : 2/9/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato série má za úkol protáhnout Vás po místech, kudy procházela praveká obchodní stezka, nazývaná Certova brázda, nebo také Prokopova brázda, která se svým rozsahem radí mezi jednu z nejvetších pravekých staveb Evropy.

Systém série:.
Chceme Vám prostrednictvým této malé geosérie predstavit legendu, o které jsme do nedávna také mnoho nevedeli.
Základní sadou je nekolik keší, které jsou rozmísteny po cestách nekolika obchodních stezek, které patrí do komplexu fenoménu Certovy Brázdy.
Sada keší je rozdelena na dve cásti J – jako jižní a S - jako severní, se stejným poctem keší. V nich naleznete indicie, které Vám umožní najít dve bonusové keše „BONUS - J“ a „BONUS – S“.
V nich pro zmenu najdete indicie k poslední SUPERBONUSové keši.

Ve trech zmínených bonusových keších na Vás bude cekat drobná odmena, kterou budete moci získat jen zde. Série bude vznikat postupne, tak mejte chvilku strpení – díky. Prejeme Vám štastný lov :-)

*******************************************************************

LEGENDY CERTOVY BRAZDY

Podivný úvoz, táhnoucí se krajinou od reky Sázavy kolem Kourimi až do Chotoune u Ceského Brodu je prý dílem svatého Prokopa. Zbožný opat sázavského kláštera svojí duchovní silou zkrotil dábla, zapráhl ho do pluhu, pohánel ho krížem a vyorával hlubokou brázdu pres kopce a údolí, pres skály i mokriny... Brázdu, která po nekolik staletí naplnovala obyvatele okolních vsí úžasem a bázní...


Certova brázda jako útvar v krajine nebyla k prehlédnutí, což vyvolávalo potrebu ji nejak zaclenit do známého sveta. Vznikaly tak casem ruzné predstavy o jejím puvodu.
Brázda jako dílo svatého Prokopa s certem:
Nejznámejší z nich je legenda, jak svatý Prokop oral s dáblem. Svatý Prokop je historická postava z prelomu prvního tisíciletí n.l.. Svým životem spojuje Chotoun (místo narození - asi roku 985), Prokopské údolí u Prahy, kde zacal poustevnicit 1009 a Sázavu (kde pusobil a zemrel 1053). Sázavu a Chotoun spojuje témer prímkou Certova brázda. Snad proto legenda spojuje Certovu brázdu práve s ním. Legenda ríká, že cert svatého provokoval. Ten se však nenechal strhnout k boji, v nemž by certa chtel znicit. Místo toho ho zkrotil a zapráhl do pluhu a krížem v pravé ruce jej popohánel. Oral s ním brázdu ke své rodné vsi, kde si z pluhu oklepal hlínu. Tak mela vzniknout podle povesti Certova brázda i mohyla na jejím konci v Chotouni. V symbolické rovine jde o popis vnitrního duchovního zápasu se silami temna. V praktické rovine se tak v pojmech krestanského pohledu na svet dal vysvetlit jinak záhadný útvar v krajine.
Ríká se, že až potucek z Certovy brázdy vyschne, bude konec sveta. V letech 2006 a 2007 již témer vyschnul… .
Legendu o svatém Prokopu zbásnil Jaroslav Vrchlický. Dal jí podobu epické skladby o sedmnácti zpevech. Jirí Trnka zpracoval tuto látku do krátkého animovaného filmu Legenda o sv. Prokopu (1947).

MOŽNÁ PRECE JENOM CERT…
Zdá se, že bychom nemeli zavrhovat zmínené legendární „orání s certem“. Jiste není náhodné, že práve v polovine trasy Certovy brázdy leží obec s názvem Dobré Pole. Povest to úsmevne vysvetluje tím, že utahaný cert se ptal Prokopa, jak daleko už jsou se svou obtížnou prací, a svetec mu odvetil: „V dobré puli“! Etnografové však vedí, že starovecí rolníci mívali svá posvátná pole, chápaná jako „matrice“ všech dalších plodných polí. Od nich se odvozovala budoucí úroda a blahobyt národa, a proto je smel orat a osévat jen sám starešina ci kníže. V ceských povestech se zachovalo vyprávení o „královském poli“ kmene Limuzu u vsi Stadic, na nemž oral kníže Premysl Orác.
Badatelé se pozastavují i nad souvislostí slova „cert“ se staroceským výrazem „crt“, jenž znamenal cáru. Slovem „certa“ se oznacovala hranice, „cersti“ bylo vytínat prusek v lese. „Crtat“ znamenalo rýsovat, kreslit – ale také orat! A kdo je tedy vlastne cert? V puvodním staroslovanském významu nemá nic spolecného s krestanským dáblem; je to démonická bytost, která „crtá v krajine“, cili z nahodilého rozmaru ci z prebytku bujné síly neustále predelává tvárnost zeme. Však víme, jak jsou certi v pohádkách pracovití. Hloubí údolí, mení koryta rek, staví mosty, zdi a hrady, prenášejí na zádech balvany a celé skály... Tahle souvislost nám pripadá velice duležitá.

Ješte jedna verze legendy nám prišla zajímavá – zde jí máte:
Povesti se ponekud rozcházejí, v tom, jak to vlastne bylo. Jedna z nich je o certím zadku.
Prokop jako mladý hoch chodil s vozem do lesa na dríví. Jednou ho potkal rarach a ne a ne mu dát pokoj. Jak ho tak rarach pokouší, rozbije mu kolo. Budoucí svetec neváhal a „slovy zbožnými a ciny ráznými“ pekelníka prinutil postavit se na místo zniceného kola a nést plne naložený vuz až k Prokopovu statku. Když vjíždeli do vrat, primáckl vuz certa na kamenný patník, až satanáš zarval a zašklebil se tak strašne, že vedle stojícího celedína z toho trefil šlak. Ve dvorci ale na nej zustala památka „Otisk certova zadku v patníku“. Až do poloviny 20. století si lidé ve vsi ukazovali tento kámen, který byl vždy o poutích vencen a barven na cerveno. Co bylo s certem dál?



Prý ho svatý Prokop zapráhl do pluhu a s tímto podivným sprežením vyoral hlubokou brázdu od Cerných Bud kolem Lipan až do Chotoune, poháneje certa místo bice krížem. Zhruba ve tretine cesty, se o skálu ulomila radlice. Svatý Prokop primel certa, aby ji vymenil. Dnes na tomto míste nalezneme vesnicku „Radlice“. Tak to tu máme zas, další legendu.
Pravda je, že ani hlasy badatelu se doposud nemohou ustálit v názorech, jak tato místy pomerne hluboká brázda vznikla. Co nás ale prekvapí, je prímost celé trasy a že spojuje nejkratším zpusobem dve místa, Homoli u Chotoune a okraj Sázavy. Casto se setkáváme s tvrzením, že cert dríve oznacoval posvátná pohanská místa. Ta jsou casto svázána s megalitickou náboženskou tradicí. Brázdu mužeme dodnes sledovat v podobe úvozu, polních a lesních cest, nebo koryt potoku.

K zamyšlení:
Když si to logicky prebereme, tak bratri Veverkové dokoncili radlici (radlo) v roce 1827. Z toho tedy vyplývá, že vznik názvu obce Radlice bude prozaictejší a pravdepodobne se o toto pricinil drívejší majitel Radlic, pán Radla = Radislav.
Nelze nezmínit, že se k Radlicím váže ješte jedna krásná povest, která se dodnes mezi lidmi vypráví. Že zde vedl podzemní tunel tak veliký, že jím projel vuz i s konmi. Jeho trasa mela vést pod kostelem v Horních Krutech a dále pokracovala až do Sázavy… A ješte jeden zajímavý útržek z historie, který také nemáme potvrzený, ale stojí za zmínku je, že Radlice byly soucástí dávné Solné stezky.

Ješte záverem drobnost ke Krymlovu
Krymlov (438 m). Jméno vzniklo z osobn. jm. Krumen nebo z prastarého Krím. Krymlov, velmi stará pastevní lesní víska, ležel na kmenové hranici ci Certove brázde. Místy je tato brázda patrna jako hluboký úvoz nebo melká cesta. Mezi Krymlovem a Radlicemi na kopci v lese, zvaném Staré Lhotky bývala nekdy ves Lhotky, kde se podle povesti objevuje Cerná paní. Roztroušené kamení jsou zbytky zdiva. Nové Lhotky jsou nedaleko za lesem.

Zdroj: Wikipedia, Otomar Dvorák, Pavel Pávek – web horydoly.cz , ilustrace Jirí Filípek, Marcela Honsová – Radlice, Fr. Šimácek a JUDr. J. Veselý - Pruvodce po Cernokostelecku


A nyní neco ke keši:
Opět přesun po vykradení. V těchto místech brázda vycházela z Krymlova a pokračovala přes Bulánku dál do Chotouně. Keš najdete asi snadno, i když vozíčkář s ní možná bude mít trochu starstí. Keš prosím maskujte pečlivě a pozor na všudečíhající mudly.


Prosím po ukončení lovu pečlivě keš zamaskujte.

Keš je BYOP - přineste si tedy své pisátko.



Historie keše:
11.02.2012 - Založení - ukradená 28.06.2012
15.07.2012 - Obnovená - ukradená 25.11.2012
03.02.2013 - Obnovená - ukradená 04.03.2013
14.04.2013 - Obnovená - ukradena 04.07.2013
05.07.2013 - Obnovená - velikost micro - ukradená 01.09.2013
06.09.2013 - Obnovená - velikost micro - ukradená 28.09.2013
21.10.2013 - Obnovená - velikost micro



Pokud se Vám keš líbí, nebojte se jí ocenit bodem oblíbenosti , případně na – ideálně obojí
Díky a přeji příjemný lov.





Ostatní keše série:

Certova brazda – Serie - J - # 01
Certova brazda – Serie - J - # 02
Certova brazda – Serie - J - # 04
Certova brazda – Serie - S - # 05
Certova brazda – Serie - S - # 06
Certova brazda – Serie - S - # 07
Certova brazda – Serie - S - # 08
Certova brazda – Bonus - J - # 09
Certova brazda – Bonus - S - # 10
Certova brazda – SuperBonus - # 11


NEZAPOMENTE SI POZNAMENAT Z KESE DVOUCIFERNOU INDICII. Získáte tak promnenné "I, G", které budete potrebovat pro ulovení bonusových schránek.

Additional Hints (Decrypt)

Xrxvxybchhcbxybchxnzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)