Skip to content

Certova brazda – Serie - J - # 02 Traditional Geocache

This cache has been archived.

HAVRaniCZ: Je mi to opravdu moc líto, ale po velké dřině při shánění informací a založení této série a následně po opakovaných útocích na tuto sérii, už nemám sil, času a hlavně chuť dál vzdorovat nenechavcům a ignorantům. Moc děkuji všem kačerům, kteří nechali povzbuzující logy, leč míra mé trpělivosti byla dosažena. Nerad – ale archivuji. Třeba se v budoucnu ještě k této sérii vrátím.

More
Hidden : 2/9/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato série má za úkol protáhnout Vás po místech, kudy procházela praveká obchodní stezka, nazývaná Certova brázda, nebo také Prokopova brázda, která se svým rozsahem radí mezi jednu z nejvetších pravekých staveb Evropy.

Systém série:.
Chceme Vám prostrednictvým této malé geosérie predstavit legendu, o které jsme do nedávna také mnoho nevedeli.
Základní sadou je nekolik keší, které jsou rozmísteny po cestách nekolika obchodních stezek, které patrí do komplexu fenoménu Certovy Brázdy.
Sada keší je rozdelena na dve cásti J – jako jižní a S - jako severní, se stejným poctem keší. V nich naleznete indicie, které Vám umožní najít dve bonusové keše „BONUS - J“ a „BONUS – S“.
V nich pro zmenu najdete indicie k poslední SUPERBONUSové keši.

Ve trech zmínených bonusových keších na Vás bude cekat drobná odmena, kterou budete moci získat jen zde. Série bude vznikat postupne, tak mejte chvilku strpení – díky. Prejeme Vám štastný lov :-)

*******************************************************************

Topografie CERTOVY BRÁZDY – Sázava - Radlice



Pred více než sto lety (1903) si Jozef Miškovský, nekdejší pracovník Podlipanského muzea v Ceském Brode, všiml, jak rychle mizí stopy Certovy brázdy v krajine, a brázdu na poslední chvíli prošel a popsal. Soucasne jeho prítel, novinár a vojenský historik Hanuš Kuffner, trasu brázdy v krajine zmapoval. Ve starých vojenských mapách priložených v tomto listingu je „Miškovského“ trasa vyznacena cervene. O sto let pozdeji zkoumali Certovu brázdu archeolog Jirí Bernat a Milan Štedra, kterí ukázali, že brázda mela více paralelních vetví. Jimi nove popsané úseky brázdy jsou v priložených mapách znaceny modre.



Zacátek Certovy brázdy u Sázavy

Certova brázda podle tradice zacíná severne od mesta Sázavy, v oblasti nazývané Cerné Budy. Praveká stezka tu vycházela od bývalého brodu pres Sázavu. Brod se nacházel na souradnicích 49°52'51.64"N, 14°54'39.67"E, v prodloužení ulic Nechybská a Na Kácku. Dnes je zde hladina Sázavy umele zvednuta novodobým vodním dílem. Turisticky znacený vstup na Certovu brázdu se nachází asi 3 km od Sázavského kláštera na uhlírskojanovické silnici (335) nad loukou Votocnicí. Od "Certova pluhu" vede do lesa pešina s krížovou cestou. Vstup na pešinu oznacuje na uhlírskojanovické silnici bílý kamenný sloupek s obrázkem svatého Prokopa a maketa „certova“ pluhu vlevo od silnice. Souradnice vstupu jsou: N49°52.982, E14°54.261.
Samotné jméno Votocnice pochází z krestanské legendy, když se zde svatý Prokop s certem obracel pri orání tzv. Certovy brázdy. Dodnes to pripomíná obrázek božích muk za silnicí. Pravdepodobnejší však je, že se zde v dobe laténské obracely povozy, které po Certove brázde – jak dnes nazýváme tuto dálnici praveku – vozily zboží mezi dvema splavnými úseky rek – Labem a Sázavou. Mnohem mladší historie spojuje Votocnici s Jirím Voskovcem, který se v chalupe na okraji louky v roce 1905 narodil.
Pešina s krížovou cestou stoupá strme do svahu prímo za pluhem vpravo. V tomto úseku se znacená pešina s krížovou cestou nekryje s puvodní Certovou brázdou. Brázda - mohutná stará cesta - vedla paralelne, ale po druhé strane místní vodotece a k soucasné silnici 335 se pripojuje v míste zastaveném dnes rekreacním objektem. Pro náhodné návštevníky, kterí odtud vyrazí po pešine s krížovou cestou, je to ponekud matoucí, protože z bývalé monumentální "dálnice praveku" nevidí na pocátku vubec nic. Teprve vysoko ve svahu se znacená pešina k ceste Certovy brázdy pripojuje. Stoupání cesty od reky Sázavy k hrebeni prekonává výškový rozdíl 160m a je to nejvetší výškový rozdíl na celé trase.
Od Sázavy vede zelená turistická znacka 5 km podél brázdy až k lokalite Kachní louže. Znackovaná cesta vycházející od Sázavského kláštera vystoupá pešinou podél krížové cesty a pak se pripojí k samotné brázde. Brázda vede po lesní ceste znacené zelenou znackou lesem vzhuru k severu. Obloukem se stácí k východu a vychází jižne od obce Melník do volné krajiny. Prímo v obci Melník se brázda poprvé delí (melní!) na více vetví.
Západní vetev, popsaná v Miškovského práci (1903) a zaznamenaná v Kuffnerove mape, prochází loukami nad obcí a po nekolika stech metrech zabocuje do lesa, kde se ztrácí ve vlhkém území nad Mošticemi (do priložené staré mapky byla zanesena tato trasa cervene). Východní, lépe zachovalou vetev Certovy brázdy popsanou Bernatem (2003) najdete znovu asi 400 m severne od obce Melník. I když nejhlubší cást brázdy byla u obce zavezena skládkou skláren Kavalier, její pokracování v lese smerem k silnici na Kostelec je dobre patrné a pruchodné. V délce 330 metru tu jde brázda témer rovne, pri hloubce až 6 m a šírce 8–15 m. Vstup do tohoto zachovalého úseku mužete najít pohodlne z opacné strany, od silnice na Kostelec, stací zastavit poblíž vstupu do tohoto hlubokého úvozu na souradnicích 49°54'20.49"N, 14°55'22.757"E.

Certova brázda podél silnice Kachní Louže – Radlice

Po prekrocení silnice a koryta Moštického potoka vede východní vetev brázdy lesní cestou k lokalite Kachní Louže. Odtud již podél silnice smeruje k obci Radlice. Tato cást brázdy vedoucí podél silnice z Kachní Louže na Radlice je dobre zachovalá a v terénu neprehlédnutelná. Monumentální pozustatky brázdy tu svojí šírkou prekonávají soucasnou silnici, která vede paralelne.
Západní (Miškovského) vetev se vynoruje v lese nad Kachní Louží, prochází k severu kolem kóty Kamenný vrch a v podobe lesních cest a pozdeji silnice smeruje ke Krymlovu.



Jediný relativne zachovaný úsek, jenž dává urcitou predstavu, jak brázda kdysi mohla vypadat, najdeme nedaleko Sázavy, severovýchodne od vsi Melníka, v lese pred moštickou hájovnou. Je dlouhý asi 360 m – poté narazíme na cástecne rekultivovanou a zarustající skládku skláren Kavalier Sázava, která príkop zaplnila až po okraj. A za skládkou, dlouhou pres 150 m, je už jenom rovné, zorané pole. Pouze ve svahu za tímto polem, kde se ríká Na hrbech, naznacuje další smer trasy „podezrelá“, stromy zarostlá proláklina.

Protože poutníci, kterí nejsou ze Sázavy, casto Prokopovu brázdu dlouho hledají a ne vždy ji najdou, podáváme zde podrobnejší popis cesty k ní: Dejte se od Sázavského kláštera hlavní cestou smerem na Uhlírské Janovice. Když se postavíte celem ke klášteru, cesta vede okolo levé klášterní zdi smerem ze Sázavy. Po této ceste je treba jít až k domu J. Voskovce, což je poslední dum nalevo od cesty pred dopravní znackou oznacující konec obce. Neodbocujte z hlavní cesty smerem do lesa dríve! Vedle domu J. Voskovce na pravé strane hned u cesty, je sloupková kaplicka s obrazem sv. Prokopa (viz foto). Je zde také na drevených podstavcích umísten pluh. Od pluhu vede po pravé strane zacínající brázdy pešinka do lesa, která zacíná prudkým stoupáním. Po nekolika metrech stoupání uvidíte ceduli oznacující zacátek krížové cesty.
A nebudete-li ze Sázavy pospíchat, mužete v okolní krásné prírode objevovat tajemství starodávných míst opredených dávnými legendami spojenými se sv. Prokopem, jako jsou studánky Vosovka a Rakovka, kámen sv. Prokopa, kríž na Krkavcích skalách, barokní kaplicky,…..
Zdroj: Wikipedia, Otomar Dvorák, Pavel Pávek – web horydoly.cz , fotoarchiv owner.


A nyní neco ke keši:
Keš jsem musel přemístnit, ale když uděláte pár kroků od jejího umístění - uvidíte jeden z posledních kousků brázdy v celé své kráse. Rozhodně si jí pořádně prohlédněte a projděte se v ní. Sice postupně zarůstá, ale zatím to jde.
Keška je sice přístupná 24h ale vzhledem k blízkosti hájovny a složitosti terénu - NEDOPORUČUJI odlov v noci.

Prosím po ukončení lovu pečlivě keš zamaskujte.

Keš je BYOP - tedy přineste si vlastní pisátko.



Historie keše:
11.02.2012 - Založení - velikost small - ukradená 24.03.2013
14.04.2013 - Obnovená - velikost small - ukradená 05.10.2013
29.12.2013 - Obnovená - velikost small



Pokud se Vám keš líbí, nebojte se jí ocenit bodem oblíbenosti , případně na – ideálně obojí
Díky a přeji příjemný lov.




Ostatní keše série:
Certova brazda – Serie - J - # 01
Certova brazda – Serie - J - # 03
Certova brazda – Serie - J - # 04
Certova brazda – Serie - S - # 05
Certova brazda – Serie - S - # 06
Certova brazda – Serie - S - # 07
Certova brazda – Serie - S - # 08
Certova brazda – Bonus - J - # 09
Certova brazda – Bonus - S - # 10
Certova brazda – SuperBonus - # 11


NEZAPOMENTE SI POZNAMENAT Z KESE DVOUCIFERNOU INDICII. Získáte tak promnenné "B, J", které budete potrebovat pro ulovení bonusových schránek.

Additional Hints (Decrypt)

Nfv zrge ilfbxl cnerm. I arz fuben. Qboer mnfr mnznfxhw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)