Skip to content

Zámecký park Traditional Geocache

Hidden : 4/26/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zámek Rájec nad Svitavou

Státní zámek Rájec nad Svitavou – historie: Státní zámek Rájec nad Svitavou – národní kulturní památka – nacházející se na vyvýšenině v bezprostřední blízkosti města a nesoucí název původně samostatné obce Rájce nad Svitavou, patří k architektonickým klenotům Čech i Moravy a je výmluvnou a zároveň výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu 2. poloviny 18. století.

Předchůdci současného zámku byly ve středověku dvě tvrze. Existence starší z nich je předpokládána již ve 13. stol., společně s novější je v pramenech doložena ve stol. 14. a 15. Tvrze byly pobořeny nejprve zřejmě za domácích válek mezi markrabětemJoštem (1354-1411) a jeho bratremProkopem (1355?-1405), posléze r. 1431 při nájezdu husitských vojsk; naposledy zmíněny jako pusté r. 1446. Pravděpodobnými zakladateli tvrzí byli příslušníci vladycké rodiny pánů z Rájce, v jejichž vlastnictví zůstaly až do poslední čtvrtiny 14. stol.

Větší z tvrzí je lokalizována do místa zvaného Hradisko severozápadně od Rájce-Jestřebí, menší do blízkosti současného zámku, nicméně přesná poloha ani podoba není známa. Tvrze byly společně s panstvím postupně ve vlastnictví vladyckého rodu pánů z Rájce (erb beraní hlavy na štítě), pánů z Kunštátu, z Lomnice a nakonec se už jako zpustlé staly součástí majetků olomouckého biskupa Pavla z Miličína.

Roku 1464 přešlo rájecké zboží do držby vladyckého a později panského rodu Drnovských z Drnovic, jehož příslušníci patrně v 2. pol. 15. stol. menší z tvrzí obnovili v pozdně gotickém stylu, následně pak kolem r. 1570 nechal vynikající hospodář a nejvyšší dvorský sudí markrabství moravského Bernard Drnovský z Drnovic (†1601) toto sídlo podstatně přestavět a rozšířit v renesančním duchu na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek s pravoúhlým arkádovým nádvořím a věží nad hlavním vchodem. Kolem bylo postupně vybudováno předzámčí s hospodářskými budovami z větší části dosud zachovanými, zatímco zámek samotný byl zcela zničen požárem r. 1756. V písemných pramenech se ještě uvádí k zámku náležející zahrada s bludištěm, součástí zahrady byla též tzv. salla terrena kruhového půdorysu a velká ptačí klec.

V době požáru zámku vlastnil rájecké dominium původem štýrský hraběcí rod Roggendorfů, za jehož člena Georga Ehrenreicha (†1653) se r. 1621 provdala Johanka Drnovská (1599-1667), poslední toho rodu, jíž bylo rájecké panství přiřknuto po určitých peripetiích 12. 8. 1661 císařem Leopoldem I.(*1640, vládl 1657-†1705). Vzhledem k tomu, že Roggendorfové v pol. 18. stol. dávali přednost pohodlnějšímu paláci v Brně, nebyl zámek po požáru obnoven a zůstal v troskách.

23. 3. 1763 panství koupil od bratrů své manželky Raffaely roz. z Roggendorfu (1726-1807) starohrabě Antonín Karel Salm-Reifferscheidt (1720-1769), tajný rada, nejvyšší komoří, diplomat a hofmistr ve službách Marie Terezie a Josefa II., jemuž byl vychovatelem; příslušník rodu pocházejícího z oblasti Beneluxu a vlastnícího rozsáhlé statky v Porýní. Bezprostředně po uzavření kupní smlouvy přikročil k výstavbě současného zámku a stal se zároveň zakladatelem nové rodové větve, píšící se záhySalm-Reifferscheidt-Raitz.

Pro své nové reprezentační sídlo v Rájci si starohrabě A. K. Salm vybral moderní plány vídeňského architekta francouzského původu Isidora Marcela Amanda Canevaleho (1730-1786), který vytvořil projekt zámku ve stylu tzv. rokokového klasicismu, zvaného někdy též stylem luisézním, v našem prostředí dosti ojedinělým (v podobném duchu je na území ČR už pouze SZ Sychrov). Inspiraci nalezl v letních sídlech francouzské šlechty doby Ludvíka XVI., o čem svědčí nejen disposice jednotlivých křídel, ale rovněž využití mansardové střechy.

Stavba zámeckého komplexu probíhala v letech 1763-1769, a to poměrně rychle: hlavní budova byla dokončena r. 1764, kdy bylo přistoupeno i k úpravám průčelí a interiérů, r. 1765 vznikly oba jižní pavilony, r. 1766 severní, tzv. kuchyňský pavilon, zároveň byly vybudovány koutové spojky u jižního i severního pavilonu a došlo k srovnání plochy budoucího nádvoří. R. 1767 bylo započato s úpravami zámecké zahrady (navážení zeminy, stavba ohradní zdi), pokračovalo se v pracích na zámeckých budovách a v hlavní budově pracoval na umělecké výzdobě prostějovský malíř František Antonín Šebesta zv. Sebastini (†1789). Tehdy byl vystavěn i průčelní podjezd a křídlo mezi jižními pavilony. R. 1768 vznikly dnes již neexistující stáje, uzavírající východní stranu nádvoří, byl dokončen druhý severní pavilon i křídlo mezi oběma severními pavilony. Do r. 1769 pak probíhaly zbývající stavební i umělecké práce menšího rozsahu.

V následných letech docházelo k několikerým úpravám jak stavebního, tak uměleckého rázu: kupř. v l. 1791-92 byla v části jižního traktu zřízena nová empírová kaple Nanebevzetí Panny Marie (rozšířená do dnešní podoby patrně v l. 1806-08), r. 1777 přemaloval fresky F. A. Šebesty-Sebastiniho v ústředním sále rakouský malíř působící v Brně Kajetán Schaumberger, v průběhu 19. stol. zanikla většina Šebestovy rokokové výmalby. Nejvýraznější proměnou prošly místnosti v přízemí, sloužící reprezentačním účelům, v 70. letech 19. stol., kdy byly dle návrhu Bedřicha Wachsmanna (1820-1897) upraveny novorenesančně (kazetové stropy, dřevěné obložení stěn). Postupně docházelo i k výměnám původních parketových podlah. Záměr kompletní novogotické přestavby z r. 1868 naštěstí nebyl uskutečněn.

Zámek po svém dokončení (vedeném již synem zesnulého A. K. Salma – Karlem Josefem) sloužil starohraběcímu a posléze knížecímu rodu Salmů jako letní sídlo (pobývali na něm buď přes letní měsíce, nebo později hlavně na podzim za lovecké sezóny), a to až do doby první republiky, kdy se po zániku vídeňského habsburského dvora do Rájce přestěhovali natrvalo.

V roce 1945 byl zámek společně s dalším majetkem rodu Salm-Reifferscheidtů zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů a přešel do vlastnictví sátu. Již r. 1949 bylo zpřístupněno veřejnosti přízemí, první patro pak o několik roků později po zřízení obrazárny, představující jen málo doplněnou cennou uměleckou sbírku, nashromážděnou příslušníky rodu Salmů, jíž byly po jejím uspořádání a uměleckohistorickém prozkoumání vyhrazeny r. 1955 téměř všechny místnosti prvního poschodí. V zámku bylo také r. 1952 otevřeno Museum moravského krasu, v pozdějších letech však zrušené.

Součástí prohlídky je od r. 2002 rovněž zámecká kaple Nanebevzetí panny Marie, zrestaurovaná r. 2001, sloužící mj. i jako lapidárium pro historicky cenné renesanční náhrobky příslušníků rodu Drnovských z Drnovic a Morkovských ze Zástřizl (vlastníků sousedního boskovského panství, patrně spřízněných s Drnovskými).

Zámecký park Založen byl při stavbě zámku r. 1767, kdy se započalo se srovnáváním terénu, navážením zeminy a stavbou ohradní zdi. Původně park zaujímal pouze plochu od zámku směrem dolů k obci, do současné rozlohy cca 14 ha byl rozšířen r. 1830 nejvýznamnějším příslušníkem rodu Salmů, starohrabětem Hugo Františkem Salm-Reifferscheidtem (1776-1836) – vědcem, podnikatelem, průmyslníkem, sběratelem umění, mecenášem a lidumilem, který tehdy vyměnil panská pole za pole některých rolníků. Na takto získaném celistvém území pak, jakožto ctitel soudobého romantismu, založil anglický park, koncipovaný ve volně krajinářské disposici, s řadou vzácných dřevin, vodopádem a se systémem tří rybníčků, napájených samospádovým vodovodem, jenž přivádí vodu i do rybníčku s vodotryskem na čestném nádvoří.

Úvoz podél jižního okraje parku byl prokopán teprve na jaře 1836, do té doby byla cesta i parková zeď na stejné úrovni s okolním terénem.

K parku patřila rovněž oranžérie na místě současných skleníků zámeckého zahradnictví, zbouraná nicméně v pol. 20. stol. kvůli špatnému technickému stavu. V zámeckém zahradnictví působil v l. 1859-1860 pozdější slavný pomolog Karel Němec (1839-1901), mladší syn spisovatelky Boženy Němcové. Tradice, že se tu učil zahradníkem, je však mylná, ve skutečnosti pracoval jako pomocník v zahradě a ve směnném provozu při vytápění oranžérie.

Zahradnictví se od r. 1973 specializuje na pěstování kamélií – v uvedeném roce tam byla převezena vzácná sbírka kamélií z Průhonic u Prahy, čítající dnes přes padesát odrůd, z nichž některé byly vyšlechtěny zámeckým zahradníkem Janem Dvořákem.

Zajímavosti z expozice:

* na našem území ojedinělá sbírka manýristických nádob a číší z broušeného horského křišťálu, pocházející patrně ze sbírek Rudolfa II. Některé z nádob vznikly v dílně slavného brusiče drahokamů a glyptika Ottavia Miseroniho (1560-1624), působícího v rudolfinské Praze. Součástí kolekce jsou i pohárky z kokosového ořechu, zasazené do pozlacených kovových držáků

* stolky a truhlička z dílny Charlese Boullea (1642-1732), versailleského dvorního nábytkáře Ludvíka XIV., vykládané zlatem a želvovinou

* ručně vyšívaný ubrus (původně snad přehoz přes postel?) z r. 1858, umístěný v reprezentační jídelně v přízemí, obsahující 126 erbů jednotlivých spřízněných rodů, tvořících rodokmen Salmů. Heraldické motivy zdobí i čalounění všech židlí a pohovek v uvedené místnosti

* rozsáhlá sbírka orientálního porcelánu a kolekce předmětů, vyhotovených z nejměkčího nerostu – mastku

* vzácný nábytek z ebenového dřeva, pocházející z poloviny 19. stol.

* kolekce rytin dle obrazů P. P. Rubense, Ch. Le Bruna a Raffaela

* lustry ve Slavnostním sále a I. sále knihovny, vyřezané ze dřeva, silně zlacené, do nichž byla zakomponována kávová souprava uherského porcelánu zn. Herend

* pozoruhodná knihovna s 59 479 svazky, druhá nejrozsáhlejší soukromá šlechtická knihovna na Moravě, obsahující beletrii i naučnou literaturu z řady oborů včetně vzácných rukopisů ze 14. – 15. stol., množství prvotisků a paleotypů do r. 1550, pozůstalostí některých osobností, či knih s okultní, esoterickou tematikou, připomínajících svobodozednářské aktivity knížete Karla Josefa Salm-Reifferscheidta (1750-1838), zakladatele knihovny

* tzv. habánská keramika, upomínající na dovednosti hrnčířů – příslušníků náboženské sekty novokřtěnců (tzv. habánů), usazujících se na Moravě v průběhu 16. stol.

* rozsáhlá obrazová galerie, v níž jsou zastoupeni evropští mistři od renesance až po 19. stol. originálními díly i dobovými kopiemi. Jádro tvoří holandské a vlámské barokní umění, následují představitelé umění italského a francouzského, hojně jsou zastoupeni malíři německého a rakouského romantismu, nechybí ani představitelé českého malířství (Q. Mánes, J. V. Hellich, B. Havránek, J. F. Adolff aj.)

* dřevěné plastiky ukřižovaného Krista, Madony a Piety z doby kolem r. 1490


Park


Otevírací dobu zámku, parku a další důležité informace najdete na odkazu:
Zámek


DŮLEŽITÉ INFORMACE PRO NALEZENÍ CACHE !!!!

Pro prvního nálezce cache (FTF) čeká poukaz na vstupné do zámku pro 2 osoby na velký okruh !!!!
A paní kastelánka byla tak hodná, že čeká i na druhého nálezce (STF) !!!

Do parku se nesmí na kole, ale kola lze uschovat na hlídaném parkovišti.

Oteviraci doba parku:
6:00 - 20:00

Velikost cache je: 11 x 11 x 9 cm
Původní obsah cache:
Minibaterka, USB redukce, redukce PS/2 - mouse+keyboard, Microstar USB SmartKey, povahoměr, trpaslík, sova, dalmatin, světélkující brouk, škeble, žirafa-hasič, kovboj, panenka, kočka Tom, rybička


Additional Hints (Decrypt)

CZ: uyrqrw grfar h mqv ENG: Frnepu sbe gur pnpur pybfr gb gur jnyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)