Není berle jako berle....
Dovolte, abych Vás pozval na krátké setkání a zamyšlení o berlích či francouzských holích kolem nás, leč jak je na našich setkáních již pravidlem neomezíme se jen na témata výše uvedená, ale probereme i problémy spojené s naším "koněm" - geocachingem, případně vyměníme nějaké to železo či dřevo. A v neposlední řadě můžeme probrat i další obvyklá témata obě strany zajímající.
A to vše se odehraje na výše uvedených souřadnicích
v pondělí 30.června 2025 v den, kdy má svátek Šarka
v půlhodince pouhé od 17:15 do 17:45.
Není berle jako berle aneb důležité rozdíly mezi berlemi.
Berle patří mezi základní zdravotnické pomůcky používané k podpoře chůze a stability u osob s omezenou pohyblivostí či problémy s rovnováhou. Zlepšují celkovou nezávislost a bezpečnost, a tím se řadí berle k nepostradatelným prvkům v domácnosti i do venkovního prostředí. Berle jsou vyrobeny z lehkých a pevných materiálů (nejčastěji hliník nebo tzv. duralumin), díky čemuž jsou snadno přenosné a ovladatelné. Každá berle se skládá z loketní opěrky, rukojeti a trubky, která je zakončena gumovým nástavcem. Existuje však mnoho různých druhů v závislosti na individuálních potřebách uživatele.
Podpažní berle
Podpažní berle jsou vysoké rovné párové berle z duralu s podpažní výstelkou, která se opírá do podpaží. Díky tomu se snižuje tlak na ruce a zápěstí. Tyto berle jsou také ideální pro osoby s menší fyzickou silou, ale nejčastěji najdou uplatnění při akutních úrazech, kdy není možný došlap na jednu dolní končetinu.
Berle jsou standardně dodávané v párech a jsou stranově univerzální. Vyrábí se v šedém provedení v několika velikostech podle výšky postavy, výška opěradla i samotné berle jsou i v rámci konkrétní velikosti běžně nastavitelné. Samozřejmostí je vyměkčená podpažní opěrka a gumový násadec na konci berle, existují i typy s měkkou dlaňovou vložkou. Nosnost těchto berlí bývá kolem 100kg.
Předloketní berle - tzv. francouzské hole
Předloketní berle neboli francouzské hole jsou nejběžnějším používaným typem berlí. V užším slova smyslu jde o berle s otevřenou opěrkou předloktí, které umožňují uživatelům snadno a rychle berli uchopit. Předloketní opěrka zvyšuje pevnost a stabilitu při držení a celkově tím zlepšuje komfort při užívání berle. Na rozdíl od podpažních berlí umožňují francouzské berle určitý došlap na postiženou končetinu, tedy pomáhají chůzi pouze odlehčovat.
Berle jsou standardně výškově nastavitelné a dosahují nosnosti většinou kolem 130-140kg. Loketní opěrky mají různý tvar a provedení s otvory, konec berle je opatřen gumovým nástavcem, který lze v případě potřeby vyměnit (velikost nástavce se řídí průměrem trubky). Držadla jsou v dnešní době již všechna ergonomická, tedy uzpůsobená komfortnímu držení v ruce s mírným vykrojením pro prsty. Držadla můžou být tvrdá plastová, pogumovaná protiskluzová či vyměkčená, u některých je držadlo i vyměnitelné. Lze vybírat mezi typy stranově univerzálními a specifickými, u kterých je tvar držadla přímo přizpůsoben konkrétně levé nebo pravé ruce. Některé typy nabízejí i možnost sklopení držadel.
K dispozici je široká škála barevných variant, ať už trubek či opěrek, možnost vyměkčeného držadla i loketní opěrky, různého tvaru a provedení loketní opěrky.
Některé berle disponují zabudovanými odrazkami vpředu na držadle a vzadu na opěrce pro zvýšení bezpečnosti na chodníku či na silnici v šeru a ve tmě.

