Letní slunovrat
Letní slunovrat neboli začátek astronomického léta nastane letos 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut ráno. V tomto okamžiku se Slunce ocitne na nejsevernějším bodu své dráhy, vstoupí do znamení Raka a naše severní polokoule se nejvíce přikloní ke Slunci. Proto je o letním slunovratu na severní polokouli nejdelší den, který si užijeme celých 16 hodin a 25 minut. Pak se dny začnou zase zkracovat. Léto končí s podzimní rovnodenností, která má pro rok 2025 datum 22. září. 20:19
Letní slunovrat může být 20., 21. a výjimečně i 22. června
K slunovratu přitom může dojít dvacátého, jednadvacátého a zřídkakdy i dvaadvacátého června. Pokud vycházíme ze středoevropského letního času, připadá v první polovině 21. století letní slunovrat 41krát na 21. 6. a devětkrát na 20. 6. Na 20. červen vyšel letní slunovrat v roce 2020, což bylo poprvé od roku 1796, a dále bude v tento den v letech 2028, 2032, 2036, 2040, 2044, 2048 a 2049. Pokud jde o slunovraty 22. června, jsou velmi vzácné – poslední se odehrál v roce 1975 a další bude až roku 2203.
Proč se datum letního slunovratu mění
Protože mezi astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum letního slunovratu nevychází vždy na stejný den. Kalendářní rok trvá 365 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní 5 hodin 49 minut. Proto se okamžik letního slunovratu každý následující rok o těchto 5 hodin a 49 minut opožďuje. Celé se to dorovnává zařazením přestupného roku, kdy letní slunovrat „skočí“ zase zpět a přitom může dojít ke změně data právě na 20. červen.
Léto se bude pořád prodlužovat – až do roku 4000!
K dalším rozdílům dochází i díky změnám zemské dráhy. Milovníky teplého počasí určitě potěší, že ze všech ročních období je v současnosti nejdelší právě léto a pořád se prodlužuje, tento proces je ale opravdu velmi pomalý. Do roku 3000 se léto prodlouží o 6 hodin a 29 minut a v roce 4000 bude léto oproti dnešku o 6 hodin a 43 minut delší. Potom se začne zase zkracovat.
Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Během letního slunovratu se nikdy v noci úplně nesetmí. Objevuje se tzv. astronomický soumrak – na první pohled noc, ale hvězdy jsou vidět špatně. Můžete si tak užívat, aniž byste o tom možná věděli, nejdelší den v roce. Letní slunovrat je také astronomickým bodem, kdy můžeme oficiálně prohlásit, že přišlo léto. Sluneční paprsky v tento den dopadají v poledne kolmo na obratník Raka. Na severní polokouli je nejdelší den a nejkratší noc. Slunce vstupuje do trojice tzv. letních znamení – Raka, Lva a Panny.
České slovo slunovrat vzniklo podle ročního pohybu vycházejícího Slunce nad obzorem. Poté, co Slunce dospělo k nejsevernějšímu bodu východů a západů, se nyní bude vracet po obzoru na jih. Na nejjižnější bod své pouti dospěje za zimního slunovratu.
Naši předkové po západu Slunce zapalovali na vyvýšených místech ohně a oslavovali celou noc a k ránu vítali Slunce při východu. Oheň je pro tento svátek ústředním živlem, společně s vodou. Vodou se žehnala a kropila pole pro zajištění dostatku srážek a vyživujících dešťů. Ženy zdobily studny a prameny letním kvítím, vily věnce, sbíraly a sušily byliny.
Celá příroda je v těchto dnech plná magie a všudypřítomný život nám připomíná, že jsme součástí velkého celku. Vyjděme na louky a pole a nasbírejme si květiny a byliny. Přejme nám požehnané léto.
Letní slunovrat - oslava přírody, ohně,vody.
A nyní něco k našemu setkání.
datum a čas konání: 21.6.2025 4:30-5:00
místo setkání: nová ulice na Smíchově, ulice Albrightové, podíváme se, jak se mění toto místo
Rozloučíme se s jarem a přivítáme léto
co s sebou?... dobrou náladu a... třeba Vás každého něco napadne.... například deštník(Medard je Medard... nebo přijďte třeba v kraťasech či plavkách) ... přineste třeba třešně ... nebo jahody.... no necháme na každém z Vás....