Skip to content

ANNO LIBRI - Do kolébky Jednoty bratrské Event Cache

Hidden : Monday, July 7, 2025
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ANNO LIBRI - Do kolébky Jednoty bratrské
Místo konání:
U pomníku Jana Amose Komenského

Kdy začínáme:
18:00

Kdy končíme:
18:30

Program eventu:
Geopokec
Výměna TB, GC a CWG
Výměna zkušeností
Zážitky z lovu
Způsoby luštění keší
... a spousta dalšího

A co eventová CWG:
Nebudou!

Doprovodný (nepovinný) program:
Procházka po stopách Jednoty bratské v okolí Kunvaldu. Jedná se o dobrovolnou procházku v délce asi 3,5 km na trase: pomník JAK - Domek Na Sboru - Modlivý důl - Jordán - Bratská lípa.

Hezké počasí:
Objednali jsme. :-)

Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit :-)

Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "255" a je věnovaný Jednotě bratrské.

Kunvald lze považovat za kolébku Jednoty bratrské. Roku 1457 odešla do Kunvaldu u Žamberka, na panství Jiřího z Poděbrad (1420-1471), skupina posluchačů Jana Rokycany (cca 1396-1471) toužících žít podle evangelia, vedená Řehořem. Rychle se integrovaly další skupiny a vzniklo zde církevní společenství, které samo sebe nazvalo Jednotou bratrskou, později ve styku se světovou reformací latinsky Unitas fratrum. Charakteristickým rysem první bratrské generace byl život v ústraní, bez majetku, s jasným vymezením proti lichvě a proti násilí.

Prvním dochovaným projevem Jednoty je Svolení na horách rychnovských z roku 1464: "Přede všemi věcmi nejprve o to jsme se svolili, abychom se spolu u víře Pána Krista ostříhali a v spravedlnosti ustavovali, kteráž z Boha jest, v lásce přebývajíce, naději měli."

Této skupině bylo vykázáno místo na králově Litickém panství uprostřed lesů, ve vypálené a husitskými válkami zničené vsi Kunvaldu. Správcem bratří, kteří začali žít v Kunvaldě, se stal žamberecký kněz Michal. Do Kunvaldu se natrvalo přestěhoval v roce 1459. Bratři si zde postavili dřevěný kostelík, kterému říkali Sbor. K jejich bohoslužbám kostelík potom sloužil devět desetiletí. Pod vlivem bratří seskupených v kunvaldském sboru se v mnoha dalších místech v okolí začaly vytvářet nové sbory věřících. Tyto sbory položily základ nové církvi, Jednotě bratrské, jejímž prvním biskupem byl zvolen Matěj, syn sedláka z Kunvaldu.

Po smrti krále Jiřího zakoupil Litické panství v roce 1495 příznivec Jednoty Jedna z knih bible Kralické bratrské, pan Vilém z Pernštejna. Později, když na trůn nastoupil král Ferdinand I. Habsburský, postavili se mu na odpor čeští stavové a hlavně bratrští páni. Král odpor potlačil a vypověděl Jednotu z královských měst a nařídil zavření Sborů. Tehdy také vnuk pana Viléma, pan Jaroslav z Pernštejna, vydal v roce 1541 list, kterým bratry ze svého panství vypověděl a kostelík v Kunvaldě uzavřel.

Jednota bratrská byla téměř po celou dobu svého trvání pronásledována. Lepší časy, které však netrvaly dlouho, nastaly až za vlády Rudolfa II. Jeho Majestát zaručoval náboženskou svobodu a někteří vypovězení bratři se vraceli zpět a obnovovali sbory.

Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 byla Jednota bratrská znovu zakázána. V Čechách bylo povoleno pouze katolické náboženství a ze země museli odejít i všichni nekatoličtí vzdělanci. Mezi nimi byl i poslední biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský.

Velký význam práce členů jednoty bratrské tkví mimo jiné i v přeložení bible z hebrejštiny a řečtiny do jazyka českého. Tato první česká šestidílná bible byla tajně vytištěna v bratrské tiskárně v Kralicích na Moravě. Jazyk bible kralické byl v pozdější době vzat J. A. Komenským za základ ke spisovné češtině.

Dva roky před bitvou na Bílé hoře byl kostelík v Kunvaldě bratřími přestavěn na bratrskou školu. Po Bílé hoře byl používán jako škola katolická až do roku 1750, kdy byla vystavěna škola nová. Později byl domek prodán do soukromých rukou. V roce 1929 jej zakoupila Českobratrská církev evangelická a přebudovala jej na památník Jednoty bratrské. Poslední rozsáhlá rekonstrukce domku byla dokončena v roce 1991, kdy byl domek znovu otevřen při příležitosti oslav čtyřstého výročí narození J. A. Komenského.

V Kunvaldě jsou i některá další památná místa, připomínající působení Jednoty bratrské: Bratrská lípa, srostlá ze tří proutků, již zde při rozloučení s vlastí zasadili bratři. Místo zvané Jordán, kde bývala studánka, ve které byli prý křtěni noví členové Jednoty. Modlivý důl, kde se bratři skrývali a scházeli k bohoslužbám v dobách útisku. Pomník Jana Amose Komenského , který stojí na původním pohřebišti, a bratrská kovárna, ze které údajně pocházel první biskup Jednoty.
Tento event je součásti geocachingového eventového streaku "300 eventů s Casanovou"
Eventový streak bude zakončený eventem Block Party "ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově
Bookmark všech publikovaných streakových eventů naleznete [ZDE]

Additional Hints (No hints available.)