V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.
V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.
V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky.
V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze.
V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti.
V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka.
Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.
V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party "ANNO LIBRI - Casanova 2025" v srpnu v Duchcově."
Vymyslel a úvod napsal : martin.stoky
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "127" a je věnovaný životu spisovatelky Karoliny Světlé a životu v Podještědí tak, jak ho zachytila ve svém díle.
Kdy ? 1. března 2025 ve 13,15
Kde ? Ve Světlé pod Ještědem se sejdeme na uvedených souřadnicích
Co nás čeká ? Popovídáme si o paní Karolíně i o ostatních dámách Národního obrození
Je libo ukázku ? Nejstrašnější noc pro mne byla zajisté tenkráte, když se mi při měsíčku muž
s počerněnou tváří do okna podíval.
Sejdeme se na výchozích souřadnicích, kde uvidíme nejen Karolinu Světlou, ale i další výrazné osobnosti její doby :

Tady setrváme do 13,45, kdy event ukončíme. Se zájemci o procházku pak budeme pokračovat podle mapky s jednotlivými zastaveními.

Tak jako Ratibořice mají Boženu Němcovou, tak Podještědí má svoji Karolínu. Karolinu Světlou. Narodila se sice v Praze jako Johanna Nepomuka Rottová, ale ve dvacetidvou letech Tse provdala za Petra Mužáka, profesora původem ze Světlé pod Ještědem. Do Mužákova rodného Podještědí se zamilovala, na venkově nacházela klid a inspiraci pro svoji tvorbu. Časem si zamilovala i místní lid a lidé s oblíbili svoji Karolínu. Našla zde mnoho svérázných postav, jejichž život, způsob života a životní podmínky, popsala ve svých povídkách a románech. Zmíním jen několik z nich :
Z Hubičky Martinka, Vendulka a Lukáš. Z Kříže u potoka mlynářka, Evička a Józa. Z Kantůrčice Enefa. Rozička ze Skaláka. Dorotka z Lamač a jeho dítě........ Tak bych mohla pokračovat, bylo jich mnoho.
V několika povídkách zmiňuje nenaplněnou lásku svých hrdinek. Byl jí inspirací její vztah s Janem Nerudou ? Jejich korespondence se bohužel ( nebo bohudík ?) nezachovala, ale hodně se můžeme dočíst v knize Bouřky, sestavené z další korespondence Světlé s blízkými jí osobami. Jen malý postřeh - velká většina obrazů a fotografíí zobrazuje Jana Nerudu jako důstojného uvážlivého fousatého starce. Teprve v souvislosti se Světlou se dozvídáme, že byl mladý bouřlivák.
Třeba někoho zaujme video : https://edu.ceskatelevize.cz/video/10801-roman-lasky-a-cti
Hodně pozornosti věnovala i krásné a divoké přírodě Podještědí.
Ještě bych zdůraznila, že ani současníci na svou Karolínu nezapomínají. Důkazem je Muzeum Karoliny Světlé v Českém Dubu, Festival Karoliny Světlé, každoročně konaný ve Světlé a hlavně Naučná stezka Karoliny Světlé, jejíž část si projdeme po skončení eventu.
A na závěr opíšu slova Vítězslava Hálka :
Šťastný Ještěd, že našel svou Světlou,
a šťastná Světlá, že našla svůj Ještěd.