Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "236" a je věnovaný Antonínu Benjaminu Svojsíkovi, zakladateli českého skautingu a autorovi významných pedagogických děl.
Antonín Benjamin Svojsík
Antonín Benjamin Svojsík (5. září 1876 – 17. července 1938) byl významnou osobností české kultury a výchovy. Narodil se v Praze, kde také vystudoval učitelský ústav. Jeho profesní dráha byla od počátku spjata s výchovou mládeže, avšak jeho životní dráhu nejvýraznější ovlivnilo setkání s ideály skautingu, který v té době zakládal Robert Baden-Powell ve Velké Británii.
Svojsík v roce 1911 podnikl studijní cestu do Anglie, kde se seznámil s metodami a filozofií skautingu. Inspirován touto zkušeností se rozhodl vytvořit českou obdobu tohoto hnutí, které by respektovalo národní tradice a specifika. V roce 1912 vydal svou nejvýznamnější knihu Základy junáctví, která se stala nejen manuálem pro skautské vedoucí, ale i inspirací pro mladé lidi hledající smysluplnou cestu životem. Do této knihy přispěla řada dalších spisovatelů a středoškolských profesorů – M. Aleš (nakreslil obálku), A. Jirásek, K. V. Rais, dr. J. Guth-Jarkovský a další.
Základy junáctví kombinují praktické rady pro skautské aktivity, jako jsou táboření, uzlová technika, orientace v přírodě či zdravotní výchova, s morálními a filozofickými hodnotami. Kniha reflektovala nejen Baden-Powellovy myšlenky, ale i českou kulturní a historickou tradici. Svojsík kladl důraz na vlastenectví, spolupráci, osobnostní rozvoj a odpovědnost vůči společnosti. Text byl doplněn ilustracemi a ukázkami z praxe, což jej činilo velmi populárním.
Další Svojsíkova literární činnost zahrnovala příručky, články a brožury, které podporovaly rozvoj skautingu a vzdělání mládeže. Ty nabízely praktické návody pro vedení skautských schůzek a aktivit. Tyto texty přispěly k profesionalizaci skautské organizace v Českých zemích a položily základy pro její budoucí rozvoj.
Svojsíkova literární tvorba nebyla jen o praktických radách. Byla hluboce propojena s jeho vizí o lepší společnosti, kde mladí lidé rozvíjejí své schopnosti a hodnoty v souladu s přírodou a komunitou. Jeho knihy a texty inspirovaly tisíce českých dětí a vedoucích, aby se zapojili do skautského hnutí a přispěli k jeho rozkvětu.
Antonín Benjamin Svojsík zemřel v roce 1938, ale jeho odkaz žije dodnes. Jeho knihy jsou i nadále uznávány jako důležitá součást české skautské literatury a jeho přínos k výchově mládeže je nepopiratelný. Dnes si připomínáme nejen jeho spisovatelské dílo, ale i jeho nadšení a odhodlání, které změnilo životy mnoha generací.
Seznam literárních děl A. B. Svojsíka:
-
Základy junáctví (1912)
-
Den v táboře junáků (1913)
-
Polní hry (1916)
-
Výchova občana republiky skautováním (1920)
-
Organisace (1921)
-
Táboření
-
V přírodě
Informace o místě setkání:
V tomto domě ve IV. patře bydlel A. B. Svojsík v letech 1914-1938. Zároveň jeho byt sloužil jako místo setkávání, skautských jednání a rovněž za sídlo redakce časopisu Skaut-Junák. Pamětní desku, která byla na domě odhalena 14. 9. 2002, vytvořil výtvarník Vl. Pechar - Pluto a věnovala ji Družina Strážců Svojsíkova hrobu.
Odkazy:
Skautský institut / Svojsik
Bibliografie prací A. B. Svojsíka
Mapy míst spojených se Svojsíkem
Svojsík Wikipedie
Event se bude konat:
► ve středu 18. 6. 2025
Od:
► 17:00
Do:
► 17:30
Místo:
► v ulici Náplavní 2011/5 pod pamětní deskou A. B. Svojsíka
Povinný program:
► Půlhodina povídání o geocachingu a prostá radost z geocachingového bytí. Opsat si své GC a TB.
Doprovodný (nepovinný) program:
► Uvidím
A co eventová CWG:
► Budou. Za standartní cenu: 10 Kč v počtu celkem 40 kusů.
► Z důvodu omezeného množství přijímám předobjednávky z logů před eventem.
► V případě zájmu prosím uveďte do logu příslušný počet kusů CWG.
► Předobjednávky končí 17. 6. 2025 ve 23:59. Objednávky po tomto datu nebudou zohledněny.
► Na eventu pak prosím hlašte svůj nick a počet kusů k výdeji. Kdo si nevyzvedne objednávku do poloviny eventu budou jeho kolečka uvolněna k volnému prodeji!!!

Hezké počasí:
► Objednával jsem, tak snad vyjde :-) V případě deštivého počasí, mějte deštník nebo pláštěnku.
Mějte se krásně a už se na všechny účastníky moc těším.
Váš Márty