Plzeňský velbloud Virtual Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
(virtual)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Plzeňský znak je podobně složitý a bohatý jako dějiny královského města. Chrtice v červeném poli potvrzuje věrnost králi. Plzeň od svého založení v roce 1295 vždy stála na straně panovníka. Podobně papežské klíče zdůrazňují věrnost katolické církvi a papeži.
Jak se ale do znaku Plzně, města uprostřed Evropy, dostal velbloud? Podle tradice bylo znamení velblouda do znaku darováno císařem Zikmundem Lucemburským. Doklady na to však chybějí, a tak je také možné, že si hrdí Plzeňané velblouda do znaku doplnili sami, podobně jako postavu anděla – štítonoše.
Plzeňské báje a pověsti: Jak se do znaku dostal velbloud
Představte si, jak je velbloud vzácné zvíře. A jak muselo být vzácné před pěti sty lety! Ale Plzeňané takové zvíře skutečně měli.
Kdysi dávno byla Plzeň deset dlouhých a nesnesitelných měsíců obléhána spojenými husitskými vojsky. Abyste rozuměli, tehdy se hodně válčilo kvůli náboženství. Plzeň byla na jedné straně, protože byla katolická, a proti ní bojovali právě husité.
Bylo jich tu přes třicet šest tisíc a všichni rozložili své tábory kolem celého města, ve kterém v té době žilo jen 5 tisíc obyvatel. Útok střídal útok, neustále město dobývali, ale Plzeň statečně odolávala.
Hlavní útok husitů byl připravený na prosinec. Vojska se sešikovala a zaútočila na město. Byla to tvrdá bitva, hodně dlouhá a náročná. Plzeňané lili na husity vařící vodu, házeli zapálené smolné věnce, prostě všechno, co měli po ruce. Hradby nepovolily, Plzeň bitvu ustála a útok byl odražen. Husitům nezbývalo než se stáhnout zpět do svých ležení.
A toho Plzeňané využili, otevřeli brány a zaútočili na ustupující nepřátele. Nastal hrozný zmatek a Plzeňanům se podařilo vyplenit skladiště husitů a obrat je o všechny jejich zásoby, ale dokonce i o válečné trofeje a další vzácnosti.
A přitom jim padlo do rukou zvíře, které dosud neznali. Velbloud. Husité ho dostali od polského krále jako odměnu za pomoc. S velkou slávou si ho Plzeňané přivedli domů. Celé město se seběhlo a všichni, staří i mladí, se dívali na zvíře, které ještě nikdy neviděli.
Husité byli ze ztráty velblouda velmi smutní a snažili se ho získat zpátky. Nabízeli za něj Plzeňanům obrovské peníze, dokonce i urozeného zajatce, ale marně. Plzeňané pokládali ukořistění velblouda za symbolický obrat k lepšímu a věřili, že díky tomu války brzy skončí. A skutečně, za necelý půlrok bylo město osvobozeno.
Plzeň si oddychla. Když se o tom dozvěděl císař Zikmund, pochválil měšťany a listinou, na níž je pověšená pečeť z ryzího zlata, udělil městu spoustu práv a výhod. Na znamení jejich statečnosti přikázal Plzeňanům, aby ve svém znaku na zeleném poli nosili zlatého dvouhrbého velblouda. A tak se dostalo do plzeňského znaku tohle cizokrajné zvíře.
A chcete vědět, jak to s velbloudem bylo dál? Měšťané měli velmi přátelské vztahy s německým městem Norimberk, které jim posílalo peníze a jinak jim pomáhalo. A tak poslali na znamení vděčnosti Plzeňané po válce velblouda do Norimberka.
Na náměstí Republiky v Plzni najdete ve třech rozích kašny, ve čtvrtém se nachází morový sloup. Kašny znázorňují chrtici, anděla a velblouda z plzeňského městského znaku. Chrliče jsou z bronzu pokrytého plátkovým zlatem. Nádoby, do nichž padá voda, jsou z černé žuly. Slavnostně byly uvedeny do provozu 29. července 2010.
🇨🇿 Pro uznání logu musí být splněna tato podmínka:
📷 Vyfoťte sebe, svou GPS, CWG, TB nebo lístek s nickem s velbloudem v pozadí a přidejte fotku do svého logu. Logy bez fotografie budou smazány.
🇬🇧 The following condition must be met to recognize the log:
📷 Take a photo of yourself, your GPS, xWG, TB's or your nickname with a camel in the background and add a photo to your log. Logs without picture will be deleted.
zdroj informací -> https://www.visitplzen.eu/plzenske-baje-a-povesti-jak-se-do-znaku-dostal-velbloud/
Virtual Rewards 4.0 - 2024-2025
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between January 17, 2024 and January 17, 2025. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 4.0 on the Geocaching Blog.
Additional Hints
(No hints available.)