Skip to content

Florian Krygier [PL/EN/DE] Virtual Cache

Hidden : 4/21/2024
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PL

Kujawiak, który zostawił serce w Szczecinie

 

Florian Krygier był nie tylko piłkarskim trenerem, wychowawcą młodzieży, uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, ale przede wszystkim był serdecznym człowiekiem, na którego pomoc mógł liczyć każdy, kto tylko o nią poprosił. Rozumiał drugiego człowieka i sprawiał, że jego rozmówca nigdy nie czuł się skrępowany w jego towarzystwie. Jego droga do Szczecina była długa i wyboista, gdy jednak już tu dotarł współtworzył w procesie budowy wielkiej Pogoni.

 

MŁODOŚĆ

Florian Krygier przyszedł na świat pod zaborem pruskim w 1907 roku, w miejscowości Posługowie koło Janowca Wielkopolskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zdał egzamin do Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie – które, co ciekawe – zostało założone w 1863 roku. To właśnie wtedy wybuchło powstanie styczniowe, a zatem nie trudno się domyślać, że Pan Florian otrzymał patriotyczne wychowanie w szkole. Maturę zdawał w czasie zamachu majowego Józefa Piłsudskiego w 1926 roku. To właśnie w tamtym czasie rozpoczęła się jego przygoda na całe życie – mianowicie przygoda z piłką nożną, którą zainicjował w Gimnazjalnym Klubie Sportowym. 

Nauka nieustannie przecinała się ze sportem. W 1932 roku ukończył Studium Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Poznańskim, w tym czasie grając w rezerwach I-ligowej Warty Poznań. Jako piłkarz nie zrobił dużej kariery i po ukończeniu studiów skupił się na szkoleniu. Jego pierwszą drużyną w roli trenera, przed wybuchem II Wojny Światowej, był Gryf Toruń, który walczył o awans do I ligi.

 

WOJSKO

We wrześniu 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, 32-letni wówczas Florian został zmobilizowany do Wojska Polskiego jako podporucznik rezerwy w Armii „Pomorze” – powstałej wiosną tego samego roku, w celu obrony Pomorza przed atakiem niemieckim od strony Prus Zachodnich i z Gdańska na Bydgoszcz oraz z Prus Wschodnich na Toruń i Włocławek.

Pan Florian brał udział w bitwie nad Bzurą – największej bitwie kampanii wrześniowej 1939 roku. To wtedy trafił on do niemieckiej niewoli, z której został wyzwolony dopiero 5 lutego 1945 roku przez I Armię Wojska Polskiego. Następnie został do niej wcielony. W trakcie jednej z potyczek został ranny w żuchwę i do końca zmagań wojennych przebywał w szpitalu. 

Nim jednak odzyskał wolność, Pan Florian przez ponad 5 lat przebywał w różnych oflagach, czyli obozach dla pojmanych oficerów na terenie Niemiec – m.in. w Prenzlau, Neubrandenburg, Gross-Born. Zgodnie z konwencją genewską, jeńcy-oficerowie w tychże obozach nie pracowali i aby wypełnić czas, organizowali zawody sportowe, spektakle teatralne czy wykłady na różne tematy. Legendarny trener i wychowawca młodych piłkarzy Pogoni był wówczas odpowiedzialny m.in. za prowadzenie biblioteki obozowej dla reszty polskich jeńców, dzięki czemu szlifował język niemiecki.

 

SZCZECIN NOWYM DOMEM

Po zakończeniu działań zbrojnych Florian Krygier szukał swojego miejsca na ziemi, najpierw podejmując się pracy w Gliwicach, a następnie we Wrocławiu, gdzie piastował stanowisko referenta w Urzędzie Miejskim. Jednak już w grudniu 1945, za namową kolegi, udał się do Gdańska, gdzie rozpoczął pracę w tamtejszym porcie. Był wówczas kierownikiem w dziale spedycji, jednak o sporcie nie zapominał. Lubił działać i był aktywistą, nie może zatem dziwić fakt, że w trakcie 5-letniej pracy w Porcie Gdańskim założył swój własny klub sportowy - „Carbonia”.

Z dniem 2 stycznia 1950 roku został służbowo przeniesiony z Gdańska do Szczecina. W Zarządzie Portu Szczecin pełnił m.in. obowiązki głównego dyspozytora Portu Szczecin. Zaś w 1952 roku wstąpił do KS Kolejarz przy Zarządzie Portu Szczecin, a w grudniu 1953 roku został wybrany kierownikiem sekcji piłki nożnej - w sumie pełnił tę funkcję z przerwami przez ponad 7 lat. Równocześnie był członkiem kierownictwa sekcji piłki nożnej, odpowiedzialnym za sprawy szkoleniowe. 

 

POGOŃ DO ELITY

To właśnie z Florianem Krygierem na pokładzie, w 1955 roku KS Kolejarz przybrał nazwę Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Pan Florian i Pogoń to była miłość od pierwszego ujrzenia aż po grób. 

W dzień dziecka, dokładnie 1 czerwca 1956 roku Florian Krygier został I trenerem Pogoni Szczecin. To chyba nie może być przypadek, że akurat tego dnia wychowawca licznych pokoleń Portowców podjął się pracy szkoleniowej w Dumie Pomorza. Pod jego wodzą szczecinianie wywalczyli pewny awans do II ligi ze stosunkiem bramkowym 125:12. Warto podkreślić, że tyle goli zdobyli w zaledwie 20 spotkaniach. Sezon 1957 roku również był udany dla podopiecznych Krygiera, którzy wygrali 15 i zremisowali 7 spotkań. Efekt? Pierwszy w historii Pogoni awans do ligowej elity i niesamowita seria dwóch sezonów bez choćby jednej porażki o punkty! 

Tym awansem Pan Florian zapisał się złotymi zgłoskami w klubowych annałach, a mimo to postanowił zakończyć pracę z I drużyną. Od 1961 roku zajął się stworzeniem odpowiedniego zaplecza szkoleniowego dla młodzieży, w tym czasie prowadząc równocześnie dwa zespoły trampkarzy starszych. 

TRENER MŁODZIEŻY

Przez wiele lat Pan Florian pełnił różne funkcje w Pogoni Szczecin, jednak najważniejsza była dla niego praca z młodzieżą. Przydatna była jego znajomość języka niemieckiego, kiedy to zabierał swoich podopiecznych do Niemiec, by mogli oni poznawać swoich rówieśników zza zachodniej granicy i rozgrywać z nimi mecze towarzyskie. Dzięki temu jego chłopcy mogli poszerzać swoje horyzonty, na żywo uczyć się historii i przełamywać stereotypy. Warto to podkreślić, bo dla Pana Floriana ważne było nie tylko to, by wyszkolić dobrych  zawodników, ale również by nauczyć ich szacunku dla innych narodów, tolerancji  i zrozumienia skomplikowanej historii Europy.  Pan Florian zawsze powtarzał, że narody są sobie równe, dlatego trzeba wychowywać młode pokolenia w duchu empatii wobec innych i budowania pokoju w Europie. Doskonale wiedział co robi, ponieważ sam przeżył dwie wojny światowe. Piłka nożna była dla niego pretekstem do edukacji młodzieży dla lepszej przyszłości.

To właśnie na tworzeniu struktur akademii i wychowaniu nowych pokoleń młodych Portowców polegała jego praca. Pan Florian wyprzedził epokę i pod jego kierownictwem powstały klubowe struktury, które dziś niewątpliwie nazwalibyśmy akademią. Był perfekcjonistą i wiedział doskonale, że na siłę drużyny i zainteresowaniu kibiców wpływ będzie miała liczba wychowanków reprezentujących Pogoń. Z myślą o tym założył on szkolną ligę siódemek. W jej ramach mecze odbywały się w tygodniu, a najlepsi zawodnicy grali przed ligowymi spotkaniami Pogoni. W ramach wspomnianej ligi szansę pokazania się miał wielu wybitnych Portowców – Leszek Wolski, Zbigniew Czepan, Zbigniew Kozłowski i masa innych, znakomitych zawodników.

Szczecińską młodzież znał jak mało kto, bo w klubie spędzał godziny, a także odwiedzał liczne zakamarki naszego miasta, gdzie chłopcy grali w piłkę. Dzieci rozgrywają spotkanie na podwórku? Przyglądał im się. W szkole odbywały się zawody? Był też tam Pan Florian, który w taki o to sposób znalazł wiele piłkarskich perełek, a następnie przekonał ich rodziców, by mogli sprawdzić się w Pogoni. 

Swoim podopiecznym dawał wiele swobody na boisku, natomiast poza nim lubił wiedzieć, co się u nich dzieje. Skrzętnie notował informacje dotyczące wszystkich piłkarzy – jak sobie radzą w szkole, a także każdego tygodnia raportował ich stan zdrowia czy podsumowywał treningi. Oczywiście prowadził też statystyki z każdego meczu swoich juniorów. 

Przy okazji zakwalifikowania się przez naszą reprezentację do finałów Mistrzostw Świata w 1974 roku, Florian Krygier zorganizował „Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Szczecinie”, w których to brały udział szkoły podstawowe pod nazwami krajów rzeczywiście biorących udział w Mundialu. Między sobą rywalizowali 12-latkowie, co było dobrą okazją do „przeglądu kadr” dla trenerów Pogoni. 

Sam Pan Florian wychował wielu wybitnych zawodników. Poza wspomnianym Wolskim, Czepanem i Kozłowskim, pod skrzydłami Krygiera rozwijali się m.in. późniejsi reprezentacji Polski – Henryk Wawrowski, Zenon Kasztelan czy Krzysztof Urbanowicz, ale także dziesiątki wybitnych piłkarzy wyróżniających się na polskich boiskach. 

Zajęcia z trampkarzami prowadził do czerwca 1972 roku, czyli do momentu przejścia na emeryturę.

 

GODNY UPAMIĘTNIENIA

Florian Krygier był mocno doświadczony przez los. Przeżył dwie wojny światowe, z czego w trakcie tej drugiej, wiele lat spędził w niemieckich obozach dla pojmanych oficerów, hartując w sobie niezłomnego ducha. Nauczył się, że to od przyszłych pokoleń zależeć będą losy Polski i Europy, dlatego nie rozdrapywał ran, ale edukował swoich wychowanków, nie tylko piłkarsko, ale również życiowo. 

Jeśli chodzi o jego podopiecznych to Pan Florian wyszkolił wielu znakomitych zawodników, w tym reprezentantów Polski, a także przyszłych trenerów. Co jednak szczególnie istotne, wychował on dobrych ludzi, którzy do dziś z wdzięcznością wspominają jego nauki, bo przede wszystkim liczył się dla niego człowiek.

Historia pana Floriana byłaby świetnym materiałem na książkę, ale to on sam jest autorem lektury związanej z – jakże mogłoby być inaczej – Pogonią Szczecin. W latach pracy szkoleniowej przygotowywał raporty dotyczące postępów swoich podopiecznych zarówno w szkole, jak i na boisku. Z kolei w 2003 roku stworzył „55 lat piłki nożnej w Pogoni Szczecin 1948-2003” z okazji jubileuszu Dumy Pomorza. Jest to obszerna wiedza dotycząca naszego klubu zebrana w pigułce. Znajdują się tam gratki dla piłkarskich statystyków, a przede wszystkim ciekawostki dla każdego kibica, który chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat Portowców.

Za swój wkład i aktywność społeczną, a także sportową Florian Krygier został uhonorowany wieloma odznaczeniami, również państwowymi. W 1971 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za pracę zawodową oraz społeczną. Z kolei w 1998 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został też wyróżniony złotą, srebrną i brązową odznaką jako „Zasłużony Pracownik Morza”.

Pan Florian został również doceniony przez PZPN, który w 1991 roku nadał mu honorowe członkostwo. Z kolei w 2004 roku otrzymał on Diamentową Odznakę Honorową przyznaną w ramach 85-lecia istnienia Związku.

Od 26 lipca 2004 roku stadion miejski w Szczecinie nosi imię Floriana Krygiera. Mistrz Florian odszedł od nas 31 marca 2006 roku, dwa tygodnie po tym jak radośnie świętowaliśmy jego 99. urodziny.

Jego imieniem nazwana została również ulica, która do marca 2015 roku nosiła nazwę Autostrada Poznańska. Natomiast 3 sierpnia 2023 uroczyście odsłonięto pomnik, przed którym się znajdujesz. Jego autorem jest Maciej Jagodziński.

Opracował: Tomasz Smoterwww.floriankrygier.pl

 

EN

Kuyavian who left his heart in Szczecin

 

Florian Krygier was not only a football coach, a youth educator, a participant in the September 1939 campaign, but above all he was a warm-hearted person, whose help could be counted on by anyone who asked for it. He understood other people and made sure that his interlocutor never felt embarrassed in his company. His road to Szczecin was long and bumpy, but when he finally got there he co-created the process of building the great Pogoń.

 

YOUTH

Florian Krygier was born in Posługowo near Janowiec Wielkopolski. After Poland regained independence, he passed the entrance exam to the Bolesław Chrobry High School in Gniezno. It was then that his lifelong adventure began – namely, his adventure with football, which he initiated at the High School Sports Club.

His studies constantly intersected with sports. In 1932, he graduated from the Physical Education Studies at the University of Poznań, at that time playing in the reserves of the first league team Warta Poznań. As a footballer, he did not have a great career and after completing his studies, he focused on coaching. His first team as a coach, before the outbreak of World War II, was Gryf Toruń, which fought for promotion to the first league.

 

ARMY

In September 1939, after the outbreak of World War II, Florian, then 32, was mobilized into the Polish Army as a reserve second lieutenant in the "Pomorze" Army - created in the spring of the same year to defend Pomerania against a German attack from West Prussia and from Gdańsk on Bydgoszcz, and from East Prussia on Toruń and Włocławek.

Mr. Florian took part in the Battle of Bzura - the largest battle of the September campaign of 1939. It was then that he was taken prisoner by the Germans, from which he was not liberated until February 5, 1945 by the First Polish Army. He was then conscripted into it.

 

SZCZECIN, A NEW HOME

After the end of hostilities, Florian Krygier was looking for his place on earth, first taking up work in Gliwice, and then in Wrocław, where he held the position of clerk at the City Office. However, in December 1945, at the urging of a friend, he went to Gdańsk, where he started working at the local port. At that time, he was a manager in the forwarding department, but he did not forget about sports. He liked to act and was an activist, so it is not surprising that during his 5 years of work at the Port of Gdańsk, he founded his own sports club - "Carbonia".

On January 2, 1950, he was transferred from Gdańsk to Szczecin. At the Szczecin Port Authority, he performed, among other duties, the duties of the chief dispatcher of the Szczecin Port. In 1952, he joined the Kolejarz Sports Club at the Szczecin Port Authority, and in December 1953 he was elected head of the football section - in total, he held this position, with breaks, for over 7 years. At the same time, he was a member of the football section management, responsible for training matters.

 

PURSUIT TO THE ELITE

It was with Florian Krygier on board that in 1955 KS Kolejarz took on the name Pogoń Szczecin Sports Club. Mr. Florian and Pogoń were love from the first sight to the grave.

On Children's Day, exactly on June 1, 1956, Florian Krygier became the first coach of Pogoń Szczecin. It probably cannot be a coincidence that on this day the educator of many generations of Portowcy took up training work at the Pride of Pomerania. Under his leadership, the Szczecin team won a sure promotion to the Second League with a goal ratio of 125:12. It is worth emphasizing that they scored so many goals in just 20 matches. The 1957 season was also successful for Krygier's team, who won 15 and drew 7 matches. The result? The first promotion in Pogoń's history to the league elite and an incredible series of two seasons without a single defeat!

With this promotion, Mr. Florian wrote himself in golden letters in the club's annals, and yet he decided to end his work with the first team. From 1961, he took care of creating an appropriate training base for the youth, at the same time managing two teams of senior footballers.

YOUTH COACH

For many years, Mr. Florian held various positions at Pogoń Szczecin, but the most important thing for him was working with young people. His knowledge of German was useful, when he took his charges to Germany so that they could meet their peers from across the western border and play friendly matches with them. Thanks to this, his boys could broaden their horizons, learn history first-hand and break stereotypes. It is worth emphasizing, because for Mr. Florian it was important not only to train good players, but also to teach them respect for other nations, tolerance and understanding of the complicated history of Europe. Mr. Florian always said that nations are equal, which is why we need to raise young generations in the spirit of empathy towards others and building peace in Europe. He knew exactly what he was doing, because he himself survived two world wars. Football was a pretext for him to educate young people for a better future.

It was precisely in creating the structures of the academy and raising new generations of young Port players that his work consisted. Mr. Florian was ahead of his time and under his leadership, club structures were created that today we would undoubtedly call an academy. He was a perfectionist and knew perfectly well that the strength of the team and the interest of the fans would be influenced by the number of alumni representing Pogoń. He founded a school league, where matches were held during the week, and the best players played before Pogoń's league matches.

He knew the youth of Szczecin like few others, because he spent hours in the club and also visited many nooks and crannies of our city, where boys played football. Children playing a match in the yard? He watched them. Were there competitions at school? Mr. Florian was also there, who in this way found many football gems, and then convinced their parents to let them try their hand at Pogoń.

He gave his players a lot of freedom on the pitch, but off it he liked to know what was going on with them. He meticulously noted down information about all the players – how they were doing at school, and every week he would report on their health or summarise training sessions. Of course, he also kept statistics from every match of his juniors.

When our team qualified for the World Cup finals in 1974, Florian Krygier organised the "World Football Championship in Szczecin", in which primary schools under the names of countries actually taking part in the World Cup took part. 12-year-olds competed against each other, which was a good opportunity for the Pogoń coaches to "review the squad".

He conducted classes with football players until June 1972, i.e. until he retired.

 

WORTHY OF MEMORIALIZATION

Mr. Florian's story would be great material for a book, but he himself is the author of a book related to - how could it be otherwise - Pogoń Szczecin. During his years of coaching, he prepared reports on the progress of his charges both at school and on the pitch. In 2003, he created "55 Years of Football in Pogoń Szczecin 1948-2003" on the occasion of the jubilee of the Pride of Pomerania. It is extensive knowledge about our club gathered in a nutshell. There are treats for football statisticians and, above all, interesting facts for every fan who would like to expand their knowledge about the Portowcy.

For his contribution and social and sports activity, Florian Krygier has been honored with many awards, including state awards. Since July 26, 2004, the municipal stadium in Szczecin has been named after Florian Krygier. Master Florian passed away on March 31, 2006, two weeks after we joyfully celebrated his 99th birthday.

A street was also named after him, which until March 2015 was called Autostrada Poznańska. On August 3, 2023, the monument you are standing in front of was unveiled. Its author is Maciej Jagodziński.

Prepared by: Tomasz Smoterwww.floriankrygier.pl

 

DE

Kujawien, der sein Herz in Stettin ließ

 

Florian Krygier war nicht nur Fußballtrainer, Jugendpädagoge und Teilnehmer der Septemberkampagne 1939, sondern vor allem ein warmherziger Mensch, auf dessen Hilfe jeder zählen konnte, der ihn darum bat. Er verstand andere Menschen und sorgte dafür, dass sich sein Gesprächspartner in seiner Gesellschaft nie unwohl fühlte. Sein Weg nach Stettin war lang und holprig, aber als er endlich dort ankam, war er Mitgestalter des Prozesses zur Errichtung des großen Pogoń.

 

JUGEND

Florian Krygier wurde in Posługowo in der Nähe von Janowiec Wielkopolski geboren. Nach der Wiedererlangung der Unabhängigkeit Polens bestand er die Aufnahmeprüfung für das Bolesław-Chrobry-Gymnasium in Gniezno. Zu diesem Zeitpunkt begann sein lebenslanges Abenteuer – nämlich sein Abenteuer mit dem Fußball, das er im Sportklub des Gymnasiums begann.

Sein Studium überschnitt sich ständig mit Sport. 1932 schloss er sein Sportstudium an der Universität Posen ab und spielte damals in der Reserve des Erstligateams Warta Poznań. Als Fußballspieler hatte er keine große Karriere und konzentrierte sich nach Abschluss seines Studiums auf das Coaching. Sein erstes Team als Trainer vor Ausbruch des Zweiten Weltkriegs war Gryf Toruń, das um den Aufstieg in die erste Liga kämpfte.

 

ARMEE

Im September 1939, nach Ausbruch des Zweiten Weltkriegs, wurde der damals 32-jährige Florian als Reserveleutnant in die polnische Armee eingezogen. Die Armee war im Frühjahr desselben Jahres gegründet worden, um Pommern gegen einen deutschen Angriff aus Westpreußen und von Danzig auf Bydgoszcz sowie aus Ostpreußen auf Toruń und Włocławek zu verteidigen.

Herr Florian nahm an der Schlacht an der Bzura teil – der größten Schlacht des Septemberfeldzugs 1939. Damals geriet er in deutsche Gefangenschaft, aus der er erst am 5. Februar 1945 von der Ersten Polnischen Armee befreit wurde. Er wurde dann eingezogen.

 

STETTIN, EINE NEUE ZUHAUSE

Nach dem Ende der Feindseligkeiten suchte Florian Krygier nach seinem Platz auf der Erde und nahm zunächst eine Arbeit in Gliwice und dann in Wrocław an, wo er eine Stelle als Angestellter im Stadtamt innehatte. Im Dezember 1945 ging er jedoch auf Drängen eines Freundes nach Danzig, wo er im dortigen Hafen zu arbeiten begann. Zu dieser Zeit war er Manager in der Speditionsabteilung, vergaß jedoch den Sport nicht. Er spielte gern und war ein Aktivist, daher ist es nicht verwunderlich, dass er während seiner fünfjährigen Arbeit im Hafen von Danzig seinen eigenen Sportverein gründete – „Carbonia“.

Am 2. Januar 1950 wurde er von Danzig nach Stettin versetzt. Bei der Stettiner Hafenbehörde übte er unter anderem die Aufgaben des Hauptdisponenten des Stettiner Hafens aus. 1952 trat er dem Sportklub Kolejarz bei der Stettiner Hafenverwaltung bei und wurde im Dezember 1953 zum Leiter der Fußballabteilung gewählt – insgesamt hatte er diese Position mit Unterbrechungen über 7 Jahre inne. Gleichzeitig war er Mitglied der Leitung der Fußballabteilung und für Trainingsangelegenheiten zuständig.

 

STREBEN ZUR ELITE

Mit Florian Krygier an Bord nahm KS Kolejarz 1955 den Namen Pogoń Stettiner Sportklub an. Herr Florian und Pogoń liebten sich vom ersten Blick bis ins Grab.

Am Kindertag, genau am 1. Juni 1956, wurde Florian Krygier der erste Trainer von Pogoń Szczecin. Es kann wahrscheinlich kein Zufall sein, dass der Erzieher vieler Portowcy-Generationen an diesem Tag seine Trainingsarbeit beim Pride of Pomerania aufnahm. Unter seiner Führung errang die Stettiner Mannschaft mit einem Torverhältnis von 125:12 einen sicheren Aufstieg in die Zweite Liga. Es ist hervorzuheben, dass sie in nur 20 Spielen so viele Tore schossen. Auch die Saison 1957 war für Krygiers Team erfolgreich, das 15 Spiele gewann und 7 unentschieden spielte. Das Ergebnis? Der erste Aufstieg in der Geschichte von Pogoń in die Elite der Liga und eine unglaubliche Serie von zwei Saisons ohne eine einzige Niederlage!

Mit diesem Aufstieg schrieb sich Herr Florian in goldenen Buchstaben in die Annalen des Vereins ein, und dennoch beschloss er, seine Arbeit bei der ersten Mannschaft zu beenden. Ab 1961 kümmerte er sich um die Schaffung einer geeigneten Trainingsbasis für die Jugend und betreute gleichzeitig zwei Mannschaften von Seniorenfußballern.

JUGENDTRAINER

Herr Florian hatte viele Jahre lang verschiedene Positionen bei Pogoń Szczecin inne, aber das Wichtigste für ihn war die Arbeit mit jungen Menschen. Seine Deutschkenntnisse waren nützlich, als er seine Schützlinge nach Deutschland mitnahm, damit sie ihre Altersgenossen von jenseits der Westgrenze treffen und Freundschaftsspiele mit ihnen bestreiten konnten. Dank dessen konnten seine Jungs ihren Horizont erweitern, Geschichte aus erster Hand lernen und Stereotypen durchbrechen. Das ist hervorzuheben, denn für Herrn Florian war es nicht nur wichtig, gute Spieler auszubilden, sondern ihnen auch Respekt für andere Nationen, Toleranz und Verständnis für die komplizierte Geschichte Europas beizubringen. Herr Florian sagte immer, dass Nationen gleich sind, weshalb wir junge Generationen im Geiste der Empathie gegenüber anderen und des Aufbaus des Friedens in Europa erziehen müssen. Er wusste genau, was er tat, denn er selbst überlebte zwei Weltkriege. Fußball war für ihn ein Vorwand, junge Menschen für eine bessere Zukunft zu erziehen.

Seine Arbeit bestand gerade darin, die Strukturen der Akademie zu schaffen und neue Generationen junger Port-Spieler heranzuziehen. Herr Florian war seiner Zeit voraus und unter seiner Führung entstanden Vereinsstrukturen, die wir heute zweifellos als Akademie bezeichnen würden. Er war ein Perfektionist und wusste ganz genau, dass die Stärke des Teams und das Interesse der Fans von der Anzahl der Alumni beeinflusst werden würden, die Pogoń repräsentieren. Er gründete eine Schulliga, in der unter der Woche Spiele stattfanden und die besten Spieler vor den Ligaspielen von Pogoń spielten.

Er kannte die Jugend von Stettin wie kaum ein anderer, denn er verbrachte Stunden im Verein und besuchte auch viele Winkel unserer Stadt, in denen Jungen Fußball spielten. Kinder, die auf dem Hof ​​ein Spiel spielten? Er sah ihnen zu. Gab es Wettbewerbe in der Schule? Auch Herr Florian war dabei, der auf diese Weise viele Fußballperlen fand und dann ihre Eltern davon überzeugte, sie bei Pogoń ausprobieren zu lassen.

Er gab seinen Spielern viel Freiheit auf dem Platz, aber abseits davon wollte er wissen, was mit ihnen los war. Er notierte sich akribisch Informationen über alle Spieler – wie es ihnen in der Schule ging, und jede Woche berichtete er über ihren Gesundheitszustand oder fasste Trainingseinheiten zusammen. Natürlich führte er auch Statistiken über jedes Spiel seiner Junioren.

Als sich unsere Mannschaft 1974 für die WM-Endrunde qualifizierte, organisierte Florian Krygier die „Fußballweltmeisterschaft in Stettin“, an der Grundschulen unter den Namen der tatsächlich an der WM teilnehmenden Länder teilnahmen. 12-Jährige traten gegeneinander an, was für die Pogoń-Trainer eine gute Gelegenheit war, „den Kader zu überprüfen“.

Er leitete bis Juni 1972, also bis zu seiner Pensionierung, Unterricht mit Fußballspielern.

 

DER ERINNERUNG WERT

Die Geschichte von Herrn Florian wäre ein großartiger Stoff für ein Buch, aber er selbst ist der Autor eines Buches, das – wie könnte es anders sein – mit Pogoń Szczecin zu tun hat. Während seiner Jahre als Trainer verfasste er Berichte über die Fortschritte seiner Schützlinge sowohl in der Schule als auch auf dem Spielfeld. 2003 schuf er anlässlich des Jubiläums des Stolzes von Pommern „55 Jahre Fußball in Pogoń Szczecin 1948-2003“. Es ist umfangreiches Wissen über unseren Verein in aller Kürze zusammengefasst. Es gibt Leckerbissen für Fußballstatistiker und vor allem interessante Fakten für jeden Fan, der sein Wissen über die Portowcy erweitern möchte.

Für seinen Beitrag und seine soziale und sportliche Tätigkeit wurde Florian Krygier mit vielen Auszeichnungen geehrt, darunter auch staatlichen Auszeichnungen. Seit dem 26. Juli 2004 ist das städtische Stadion in Stettin nach Florian Krygier benannt. Meister Florian verstarb am 31. März 2006, zwei Wochen nachdem wir freudig seinen 99. Geburtstag gefeiert hatten.

Auch eine Straße wurde nach ihm benannt, die bis März 2015 Autostrada Poznańska hieß. Am 3. August 2023 wurde das Denkmal enthüllt, vor dem Sie stehen. Sein Autor ist Maciej Jagodziński.

Erstellt von: Tomasz Smoterwww.floriankrygier.pl

 

 

 

PL

ZADANIE

Aby zalogować znalezienie:

Stań na współrzędnych skrytki i zrób zdjęcie siebie wraz z widoczną wschodnią stroną stadionu. Musi to być fotografia, na której ręką wskazujesz w kierunku trybun. Jeśli nie chcesz publikować zdjęcia swojej twarzy, to zrób fotografię kartki/xWG/itp z twoim loginem Geocachingowym wraz ze wspomnianą stroną stadionu. Nadal jednak musi być widoczna ręka wskazująca na trybuny. Następnie dołącz zdjęcie do logu.

Dodatkowo (nie jest to obowiązkowe):

1. Na współrzędnych Waypointa 1 "Pomnik Floriana Krygiera" zrób sobie zdjęcie z pomnikiem i załącz je do logu.

2. Jeśli jesteś kibicem zespołu gości podczas meczu, umieść w logu zdjęcie siebie stojącego na współrzędnych Waypointa 2 "Sektor", czyli z sektora gości, wraz z telebimem, na któym wyświetlony jest wynik spotkania. Alternatywnie może to być fotka kartki/xWG/itp. z twoim loginem Geocachingowym wraz z tablicą wyników.

3. Florian Krygier był też piłkarzem Warty Poznań. Udaj się na Waypoint 3 "Warta" i zrób zdjęcie siebie wrac z tablicą upamiętniającą pierwszy stadion tego klubu. Alternatywnie może to być fotka kartki/xWG/itp. z twoim loginem Geocachingowym wraz z tablicą. Zdjęcie dodaj do logu.

4. Florian Krygier grał także w Gryfie Toruń, którego stadion mieścił się przy obecnej ulicy Sportowej - Waypoint 4 "Gryf". Niestety również tego obiektu już nie ma, zatem zrób fotkę z tabliczką nazwy ulicy w okolicach współrzędnych. Alternatywnie może to być fotka kartki/xWG/itp. z twoim loginem Geocachingowym wraz z tabliczką. Zdjęcie dodaj do logu.

 

Skrytkę możesz zalogować od razu. Nie musisz czekać na moje potwierdzenie. Wpisy niespełniające powyższych warunków będą kasowane po 7 dniach.

 

 

EN

TASK

To log 'Found it':

Stand at the Geocache coordinates and take a photo of yourself with the east side of the stadium visible. It must be a photo of you pointing your hand towards the stands. If you don't want to post a photo of your face, then take a photo of the card/xWG/etc with your Geocaching login along with the said side of the stadium. You still need to have your hand pointing towards the stands visible. Then attach the photo to your log.

Additionally (not mandatory):

1. At the coordinates of Waypoint 1 "Florian Krygier Monument" take a picture of yourself with the monument and attach it to the log.

2. If you are a supporter of the away team during the match, place a photo of yourself standing at the coordinates of Waypoint 2 "Sektor", i.e. from the away fans sector, along with the scoreboard showing the match result. Alternatively, it can be a photo of a card/xWG/etc. with your Geocaching nickname along with the scoreboard.

3. Florian Krygier was also a footballer for Warta Poznań. Go to Waypoint 3 "Warta" and take a photo of yourself with a plaque commemorating the club's first stadium. Alternatively, it can be a photo of a card/xWG/etc. with your Geocaching nickname and the plaque. Add the photo to the log.

4. Florian Krygier also played for Gryf Toruń, whose stadium was located at today's Sportowa Street - Waypoint 4 "Gryf". Unfortunately this facility is also gone, so take a photo with the street name sign near the coordinates. Alternatively, it can be a photo of a card/xWG/etc. with your Geocaching nickname and the sign. Add the photo to the log.

 

You can log the Geocache immediately. You do not have to wait for my confirmation. Entries that do not meet the above conditions will be deleted after 7 days.

 

 

DE

AUFGABE

So loggen Sie „Gefunden“:

Stellen Sie sich an die Geocache-Koordinaten und machen Sie ein Foto von sich, auf dem die Ostseite des Stadions sichtbar ist. Es muss ein Foto sein, auf dem Sie mit der Hand in Richtung der Tribüne zeigen. Wenn Sie kein Foto Ihres Gesichts posten möchten, machen Sie mit Ihrem Geocaching-Login ein Foto der Karte/xWG/usw. zusammen mit der besagten Seite des Stadions. Ihre Hand muss weiterhin in Richtung der Tribüne zeigen. Fügen Sie das Foto dann Ihrem Logbuch bei.

Zusätzlich (nicht obligatorisch):

1. Mache bei den Koordinaten des Wegpunktes 1 „Florian Krygier Denkmal“ ein Foto von dir mit dem Denkmal und füge es dem Log an.

2. Wenn du während des Spiels ein Anhänger der Auswärtsmannschaft bist, platziere ein Foto von dir, wie du an den Koordinaten von Wegpunkt 2 „Sektor“ stehst, also aus dem Sektor der Auswärtsfans, zusammen mit der Anzeigetafel, auf der das Spielergebnis angezeigt wird. Alternativ kann es ein Foto einer Karte/xWG/usw. mit deinem Geocaching-Spitznamen zusammen mit der Anzeigetafel sein.

3. Florian Krygier war auch Spieler von Warta Poznań. Gehen Sie zum Wegpunkt 3 „Warta“ und machen Sie ein Foto von sich mit einer Gedenktafel für das erste Stadion des Vereins. Alternativ kann es ein Foto einer Karte/xWG/usw. sein. mit deinem Geocaching-Login und dem Board. Foto zum Logbuch hinzufügen.

4. Florian Krygier spielte auch bei Gryf Toruń, dessen Stadion sich an der heutigen Sportowa-Straße – Wegpunkt 4 „Gryf“ befand. Leider existiert dieses Objekt nicht mehr, daher unbedingt ein Foto mit dem Straßenschild bei den Koordinaten machen. Alternativ kann es ein Foto einer Karte/xWG/usw. sein. mit deinem Geocaching-Login und dem Straßenschild. Foto zum Logbuch hinzufügen.

 

Sie können den Geocache sofort loggen. Sie müssen nicht auf meine Bestätigung warten. Einträge, die die oben genannten Bedingungen nicht erfüllen, werden nach 7 Tagen gelöscht.

 

 

Flag Counter

Virtual Rewards 4.0 - 2024-2025

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between January 17, 2024 and January 17, 2025. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 4.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (Decrypt)

1948

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)