Skip to content

The Town of stone beauty 14 - Radnice Virtual Cache

Hidden : 1/17/2024
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


    Hořice v Podkrkonoší, pozoruhodné město, výstižně přezdívané město kamenné krásy někdy též České Atény, se nachází na úpatí Hořického chlumu, jež tvoří přirozený předěl mezi Polabím a podhůřím Krkonoš. Známé je především výrobou hořických trubiček, nejstarší sochařsko-kamenickou školou v Evropě a každoročně pořádaným motocyklovým závodem 300 zatáček Gustava Havla. První písemné zmínky o Hořicích pocházejí z roku 1143, kdy jsou Hořice zmíněny v zakládací listině Strahovského kláštera, archeologické nálezy však dokládají prastaré osídlení již od doby kamenné. V roce 1365 jsou Hořice již uváděny jako městečko, někdy ve 14 století zde vyrostla tvrz a později renesanční zámek. V současné době zde žije okolo 8 tisíc obyvatel.

   Jelikož ničivý požár v roce 1846 bohužel zničil většinu starších městských památek, nynější podoba historického centra Hořic pochází převážně až z druhé poloviny 19. století. Na náměstí Jiřího z Poděbrad Vás upoutá řada pozoruhodných domů s pěknými fasádami.

    Dominantou je pak novogotická radnice, čelem obrácená do náměstí. Radnice byla postavena za purkmistra Hubeného (i jeho jméno naleznete na čelní stěně radnice) v roce 1872 podle architektonického návrhu Františka Poličanského, a to na parcele, kde stála starší radnice. Její předchůdkyně se totiž nevyhnuly zhoubným ničivým ohňům a tak se postupně měnila tvář a měnil se i materiál, ze kterého bylo stavěno. Roku 1649 ji zničily svatojánské ohně pálené po starodávném zvyku u kašny na rynku. A z radnice zbylo až do roku 1655 jen spáleniště. Ještě dvakrát radnici napadly požáry a to v letech 1725 a 1738, kdy padla do sutin spolu s 89 domy. V ohni tenkrát shořel i památný orloj, na kterém si občané Hořic nesmírně zakládali, který však už potom nebyl nikdy obnoven.

    Na pískovcové věži se nacházejí hodiny a rychtářská pečeť z roku 1585, tedy z doby, kdy město patřilo rodu Smiřických. Alois Jilemnický ve své knize Kraj slavný kamenem ohledně používání rychtářské pečeti uvádí následující - cituji:  Barva pečetního vosku označovala význam města – města královská měla výsadu používat pečeti červené, města poddanská pečeti zelené a města trhová vosku černého. A hořický magistrát, i když řídil město poddanské, pečetil voskem červeným. konec citátu.

 

     Na čelní straně je znak města Hořic pocházející někdy z poloviny 16 století. Přesné určení data od kdy je znak užíván, se nepodařilo zjistit, neboť většina listin z této doby se v důsledku častých požárů nedochovala. Ačkoliv Hořice nebyly městem hrazeným (fortifikační funkci v časech nebezpečí plnila kamenná zeď s baštami kolem městského kostela a obě hořické tvrze), užívaly na své pečeti a později i ve znaku obraz městské fortifikace, tedy hradební zdi s cimbuřím a jednou věží uprostřed.

 

      A ještě jedna zvláštnost, kterou opět popisuje Alois Jilemnický ve své knize Kraj slavný kamenem: Při stavbě radnice město nepozvalo na slavnost kladení základního kamene hradeckého hejtmana barona Malovce, který si o to vedl a zdálo se, že na Hořice zanevře. Stavba v té době už pokročila pomalu k prvnímu poschodí, ale radní si poradili: Nad vchod se zasadil pořádný klenák, ověnčili ho chvojím, sehnali lidi a pozvali pana hejtmana. Ten kámen hezky poklepal a tak Hořice mají věc na světě jedinečnou – základní kámen radnice je nad radničním vchodem a ne v základech, jako jinde ve světě. Pravdou je, že se mi onen základní kámen nalézt nepodařilo a tak jsou snad pravdivá slova, že je ukryt pod omítkou.

   

Vedle hlavního vchodu do radnice stojí právní sloup, neboli pranýř, pocházející z roku 1736. U pranýře si odpykávali trest  lidé, kteří se dopustili nějakého přečinu až do vlády Josefa II., kdy byl tento druh trestu zrušen.

   Uvnitř budovy se nachází aula, ve které se krom svatebních obřadů konají i koncerty komorní hudby. V přízemí radnice se nachází Městské informační centrum.

   

   Jako doklad vaší přítomnosti na místě přiložte fotografii, na níž bude vidět pranýř, případně, pokud nechcete stát "na hanbě", vchod do radnice s vámi a/nebo s vaším geocachingovým nickem, jinak log nemůže být uznán. Fotomontáž je samozřejmě podvod.

Zdroj: Alois Jilemnický - Karel Vik Kraj slavný kamenem, PhDr. Oldřiška Tomíčková Hořice odedávna dodneška, foto radnice, pranýř vlastní, ostatní dle zdrojů textu

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between January 17, 2024 and January 17, 2025. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 4.0 on the Geocaching Blog.

 

Additional Hints (No hints available.)