Gočárův Hradec Králové
Josef Ludvík Gočár (13.3.1880 – 10.9.1945) byl český architekt. Jeho díla především z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové, Pardubic a Humpolce.
Narodil se v roce 1880 v Semíně do katolické rodiny pivovarského sládka Aloise Gočára. Od roku 1892 studoval na nižší reálce v Pardubicích; v letech 1902–1905 pak na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, nejprve mimořádně v ateliéru Jana Kotěry a později jako řádný žák jeho speciální školy. V roce 1923 byl jmenován po Kotěrově smrti profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, v roce 1928 byl zvolen rektorem této školy. Roku 1925 získal za návrh čs. pavilónu pro mezinárodní výstavu v Paříži Velkou cenu, r. 1926 řád francouzské Čestné legie, v tom samém roce se stává členem České akademie věd a umění.
Josef Gočár zemřel v Jičíně, je pochován na vyšehradském Slavíně.
Tvorba
Jako jeho první samostatné dílo je označována Červená vila Josefa Binka v Krucemburku (1908–1909).[6] V letech 1909–1910 realizoval první větší projekty: schodiště u kostela P. Marie v Hradci Králové (stavba z armovaného betonu, spojnice náměstí s obvodní komunikací pod hradbami) a obchodní dům Wenke v Jaroměři. Z roku 1910 je rovněž železobetonová stavba vodojemu v Lázních Bohdaneč. V letech 1909–1910 vznikla rovněž významná stavba v Pardubicích – areál Winternitzových automatických mlýnů v malebném místě na pravém břehu řeky Chrudimky.
- Kubismus
Nejvýznamnější díla Gočárovy kubistické epochy: Dům U Černé Matky Boží v Praze a Lázeňský dům-Gočárův pavilon v Lázních Bohdaneč. Dále pak z období rondokubismu zmiňme budovu Legiobanky v Praze Na Poříčí.
- Urbanismus
Na počátku dvacátých let začal rovněž intenzivně pracovat v Hradci Králové. Gočár zde postupně zpracoval územní plán města, vytvořil regulační plán nábřeží, výstavbu v Labské kotlině, školní bloky (Gymnázium J. K. Tyla), střed města (dnešní Ulrichovo náměstí). Plány výstavby zahrnovaly rovněž systém vnějšího dopravního okruhu s radiálami směřujícími do centra města, mezi nimiž se střídají obytné čtvrti s plochami zeleně.
- Funkcionalismus
V letech 1927–1928 probíhaly práce na kostele sv. Václava v Praze-Vršovicích, jedné z nejpozoruhodnějších funkcionalistických staveb. Koncem dvacátých let začalo období konstruktivismu a Gočár pokračoval ve výstavbě v Hradci Králové. V letech 1927–1932 byla stavěna budova Ředitelství státních drah. Gočárova práce v Hradci Králové vrcholila v letech 1931–1936 návrhem a realizací budovy Okresního a finančního úřadu.
Z Hradce Králové

Gymnázium J. K. Tyla
|

Ulrichovo náměstí s budovou ředitelství ČSD
|

Anglobanka
|

Palác pojišťovny Fénix
|

Pomník Tomáše Garrigue Masaryka
|

Koželužská škola
|
Podmínky logování
Vaším úkolem je navštívit 3 libovolná Gočárova díla nacházející se v Hradci Králové a u každého z nich pořídit fotografii dokazující jejich návštěvu. S jejich hledáním ti pomohou uvedené waypointy. Částečně zakrytý obličej je tolerován. Pokud nechceš na fotografiích figurovat osobně, tak postačí, když bude obsahovat tvůj nick (list papíru, CWG, atd..).
Repetetivní výskyt stejné fotografie v případě skupinového odlovu je povolen, ale každý log nicku musí obsahovat 3 fotografie.
Nesplnění podmínek bude mít za následek smazání tvého logu.