
Władysław Weber – burmistrz Miasta Rybnika w latach 1921–1939 i 1945–1950
W roku 1907 przeprowadził się do Rybnika, gdzie rozpoczął pracę w urzędzie miejskim jako referent. Brał udział w I i II powstaniu śląskim. Podczas trzeciego powstania został mianowany na tymczasowego burmistrza miasta. Burmistrzem Rybnika został w 1922 roku, kiedy to ówczesna rada miejska powołała go na 12-letnią kadencję. W 1934 roku ponownie wybrano go na kolejnych 12 lat, ale jego pracę w mieście przerwał wybuch II wojny światowej.
W czasach rządów burmistrza Webera wybudowano też wiele dróg, odnowiono płytę rynku i zmieniono oświetlenie uliczne z gazowego na elektryczne. Oczkiem w głowie burmistrza Webera był estetyczny wygląd miasta – zakładał liczne, istniejące do dziś skwery i zieleńce. W czasach jego kadencji Rybnik został laureatem ogólnopolskiego konkursu na ukwiecone miasto i otrzymał miano "miasta kwiatów i ogrodów".
Po rozpoczęciu II wojny światowej Weber opuścił miasto, uczestniczył m.in. w powstaniu warszawskim. Po wojnie wrócił na stanowisko burmistrza Rybnika, jednak 1 lipca 1950 został zmuszony przez władze komunistyczne do przejścia na emeryturę. Zmarł w 1961 r. w Rybniku.
W 2019 r. na ul. Zamkowej, tuż za przejściem dla pieszych przed urzędem miasta pojawił się naturalnej wielkości pomnik przedstawiający postać burmistrza Władysława Webera.
(tekst - Wikipedia)
Kesz
Zapraszam na „krótki” spacer po Rybniku. Miejsca, które odwiedzisz są częścią wizjonerskiego planu burmistrza Webera, który planował zbudować miasto piękne jak Paryż. I choć II wojna światowa uniemożliwiła zrealizowanie tych planów w 100% to coś jednak udało się zrobić.
Na koordynatach początkowych spotkasz burmistrza Webera. Zwróć uwagę na jego nieodłączne atrybuty – kapelusz i laska, zawsze zabierał je ze sobą na spacer po Rybniku. Ten letterbox jest spojrzeniem na Rybnik oczami burmistrza Webera. Może zabierzesz i Ty ze sobą kapelusz albo laskę, by poczuć się jak nasz burmistrz spacerujący po mieście w okresie międzywojennym. Zanim rozpoczniesz spacer spójrz uważnie na ten piękny budynek, który stoi za plecami burmistrza. To jest właśnie budynek Urzędu Miasta, który powstał właśnie za czasów Webera. Przyjrzyj się stylowi jaki został wybudowany, wszystko dopracowane. Możesz sobie zrobić tu fotkę z burmistrzem na tle Urzędu Miasta, a później przejdź po pasach na drugą stronę drogi, następnie podejdź pod lewą ścianę budynku, a na niej zauważysz dwa balkony z balustradą betonową. Policz ile jest ozdobnych balasek na obu tych balkonach. Masz już wartość „A” Teraz wróć do pomnika burmistrza i popatrz, w którą stronę on idzie – tak właśnie nasz burmistrz zmierza na rynek. Znasz już zatem kierunek gdzie iść. No i co ? Jak Ci się podoba rynek? Ładnie tu, prawda … To co widzisz jest po części robotą burmistrza Webera. To on odnowił płytę na rynku. Obejdź cały rynek wzdłuż i wszerz, a dostrzeżesz na płycie głównej piękne czarne latarnie. Policz tylko te, które mają wytłoczony herb Rybnika, gdzieś na wysokości kolan. Jeżeli policzyłeś dokładnie, to masz już wartość „B”.
Dobra robota, masz kolejne dane. Teraz ul. Sobieskiego dojdziesz do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Idź dalej prosto ul. Powstańców Śląskich pod bazylikę św. Antoniego, następnie ul. Mikołowską aż dojdziesz do II Liceum Ogólnokształcącego. Spójrz na budynek szkoły oto kolejna część weberowskiego planu, która została zrealizowana. Styl typowy dla wizji burmistrza. Od strony ul. Mikołowskiej jest główne wejście na teren szkoły dla uczniów. Wchodząc na teren szkoły zaraz po prawej stronie na ogrodzeniu zauważysz tabliczkę (znak) - MIEJSCE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, z tyłu tej tabliczki jest naklejka, a na niej odszukaj słowo zapisane czerwoną czcionką. Ilość liter w tym słowie to twoje „C” ( Nie licz tej małej literki w kółku) - brak tabliczki, odpowiedź C=5. Robisz sobie kolejną fotkę na tle szkoły i idziemy dalej. Proponuje wrócić się pod bazylikę i wejść na jej dziedziniec. Obejdź świątynię dookoła i kieruj się na ul. Kościuszki. Jest to ulica, która jest perełką dla burmistrza Webera. Według wizjonerskiego planu Webera wszystko było tu rozrysowane, budynek obok budynku. Jednym z nich do którego teraz zmierzasz na tej ulicy jest budynek Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych. Znasz już ten styl budownictwa prawda? Kolejny piękny gmach powstały w okresie międzywojennym. Oczywiście fotka obowiązkowa. No i zadanie do wykonania. Stań tyłem do głównego wejścia do szkoły i spójrz na ulicę Kościuszki, w niedalekiej odległości, po twojej prawej stronie dostrzeżesz przejście dla pieszych a nad nim maszt sygnalizacji świetlnej z dwoma sygnalizacjami umieszczonymi nad jezdnią. Cały maszt składa się z pionowego elementu i poziomego połączonego śrubami. Miejsce tego łączenia tworzy widoczny okrągły pierścień. Policz ile śrub jest na tym pierścieniu. Otrzymana wartość to twoje „D”. Śruby policzone idziemy zatem dalej ulicą Kościuszki, aż do skrzyżowania z ulicą Chrobrego. Skręcamy w prawo i po chwili po lewej stronie drogi kolejny interesujący nas budynek – czyli Polski Czerwony Krzyż. Czas na kolejną fotkę no i zadanie do wykonania. Do budynku PCK przylega zieleniec Rozalii Biegeszowej. Zrób sobie tu mały spacer i znajdź okazały mural I na nim poszukaj odpowiedzi na pytanie - Ile figur typu „koń” stoi na szachownicy? Otrzymana wartość to twoje „E”. No i czas na ostatni punkt tego spaceru, po którym będziesz już wszystko wiedzieć jak dojść do skrytki finałowej. Idź zatem dalej ulicą Chrobrego do skrzyżowania z ulicą 3 Maja. Na rogu tych ulic dostrzeżesz okazały budynek w stylu, który już dobrze znasz. Budynek, który Cię interesuje do dawna Kasa Oszczędności, a niedawno jeszcze bank PKO. Stań obrócony plecami do głównego wejścia do tego budynku, następnie przejdź najbliższym przejściem dla pieszych na drugą stronę drogi i zauważysz schody prowadzące w dół. Policz ile ich jest. Będzie to twoja wartość „F”
Masz już wszystkie dane, Twój spacer z burmistrzem dobiega końca. Teraz możesz na chwilę usiąść sobie na ławce w pobliskim zieleńcu i podstawić odpowiednie wartości do wzoru, ale pamiętaj o zasadzie, że jeżeli z obliczeń wyjdzie ci liczba, to musisz dodać jej pojedyncze cyfry tak by otrzymana wartość do każdej litery była pojedynczą cyfrą.
Otrzymany wzór jest tylko kluczem do czekera. Koordynaty finału uzyskasz dopiero po weryfikacji.
N 50 (liczba córek Władysława Webera) (liczba synów Władysława Webera) ABC
W 019 15 DEF

Informacje dodatkowe:
Kesz dostępny jest 24 godziny na dobę
Na wyposażeniu logbook, ołówek, certyfikaty FTF, STF, TTF w formie drewniaków oraz inne drewienka na wymianę
Okolicznościowa pieczątka umieszczona w woreczku strunowym. Proszę aby w nim pozostała. Pieczątka jest na wyposażeniu skrytki. Proszę nie zabierać jej ze sobą, aby każdy gracz miał możliwość jej odbicia w swoim notesie.
BETATEST – kris walker – dziękuję