Tato keš vás zavede k domu s číslem popisným 5 v Kunčicích pod Ondřejníkem, jenž je od 14. 2. 2005 i přes svůj velmi zchátralý stav kulturní památkou, a to především pro své stáří, možná i přes 400 let, a původní vzhled bez výraznějších necitlivých novodobých zásahů. Objekt představuje archaický typ dřevěnek, kterých bývalo v této oblasti Podbeskydí velké množství ještě před polovinou 20. století. Dodnes se jich však zachovala na původních místech a v původní podobě jen hrstka.

Jedná se o trojdílný přízemní roubený dům karpatského typu s kamennou podezdívkou a navazující hospodářskou částí s kamenným sklípkem. Roubenou stěnu domu tvoří půlkuláče a hraněné trámy. Mezery mezi nimi jsou vyplněny mechem s hlínou nebo dřevěnými vložkami. Z hřebene střechy domu, opatřené polovalbami a pokryté šindelem překrytým asfaltovými pásy, vystupuje zděný cihlový neomítaný komín. Kaslíková okna a dveře roubenky jsou z přelomu 19. a 20. století a uvnitř se nachází historická kachlová kamna a kachlový sporák z 1. třetiny 20. století.
Dle nápisu na trámu ve světnici se dříve předpokládalo, že dům byl postaven roku 1818, ale po dendrochronologickém průzkumu z listopadu 2020, který datoval vzorky odebrané z roubení, byl možný vznik stavení přesunut až do roku 1588, což by z něj činilo nejstarší venkovskou chalupu v Moravskoslezském kraji. V dříve uváděném roce 1818 zřejmě objekt získal jen nový strop a střechu. Uvažuje se ale také, že stavení nemusí být tak staré a nejstarší trámy byly použity z jiné stavby. Ze zápisů v gruntovnicích je zřejmé, že v roce 1764 již dům existoval. Hlouběji však historii domu bohužel nelze sledovat, protože starší gruntovnice shořely při požáru zámku v Hukvaldech v roce 1762.

Od 90. let 20. století je roubenka neobydlená, jelikož byla v té době zakoupena za účelem získání pozemku a majitelé nebrali na její historickou hodnotu ohled. Nesouhlasili ani s prohlášením stavby za kulturní památku s odůvodněním, že stavba je poškozená a ani s dotacemi nemají dostatek financí na obnovu. Mezitím budova dále chátrala, začalo do ní zatékat, celá stavba se naklánět a prohýbat se střecha. Od roku 2019 je objekt zvenku i zevnitř podepřen dřevěnou konstrukcí a střecha překryta fólií.
V roce 2020 získal dům nového vlastníka, který plánoval začít s komplexní obnovou památky za užití tradičních postupů a materiálů, včetně návratu k jeho původní obytné funkci. Po konzultacích s pracovníky památkové péče byl vypracován podrobný technologický postup prací a vypadalo to, že památka konečně získá potřebnou péči. K realizaci plánovaných prací však nedošlo, dotace byly vráceny a objekt nabídnut k prodeji.
V lednu 2022 obdrželo Ministerstvo kultury od dalšího vlastníka žádost o zrušení prohlášení za kulturní památku z důvodu havarijního stavu. Proto byl zpracován nový posudek stavby, který zjistil, že mezitím se zřítil přístavek, propadla se klenba sklípku a roubení je napadeno dřevokazným hmyzem a houbami. Současně však konstatoval, že budova není napadena dřevomorkou a většina centrálních prvků konstrukce, včetně nejstarších trámů z 16. století, vykazuje dostatečnou pevnost. Pro nejvíce poškozené okrajové části byla navržena konstrukční sanace, případně protézace či lokální výměna. Na základě posudku ministerstvo nerozporuje, že dům je ve špatném stavebně-technickém stavu, avšak ani havarijní stav objektu není závažným důvodem pro zrušení jeho památkové ochrany.
Současný zoufalý stav objektu uvidíte během návštěvy. Já budu doufat, že se v brzké době najde osvícený majitel, který dá stavbě potřebnou péči. A co vy?
EDIT - BŘEZEN 2024:
Chalupu koupila obec. Ve spolupráci s památkovým úřadem je plánována rekonstrukce, neboť i přes ubohý vnější stav je nejstarší jádro domu chátráním málo dotčené. Výhledově je v objektu plánováno muzeum věnované bývalému mnohaletému starostovi obce a sběrateli místních lidových písní Antonínu Ferdinandu Pustkovi (1877-1960). Nezbývá, než držet palce, ať se plány vydaří.
Ke keši:
- Nejezděte prosím až ke keši autem a použijte doporučená parkoviště!!!
- Zmíněná chalupa se od keše nachází asi 40 metrů (viz waypointy).
- Při odlovu doporučuji si všimnout zapracování železničních kolejnic do konstrukce mostku. Netřeba chodit pod něj, keš je odlovitelná shora.
- Majitel nejbližší nemovitosti je s umístěním keše obeznámen. Přesto zachovávejte při odlovu ostražitost a opatrnost.
Přeji vám úspěšný lov :-)
Zdroje textu a další informace pro případné zájemce:
https://www.hrady.cz/skanzen-roubeny-dum-cp-5
https://pamatkovykatalog.cz/pravni-ochrana/venkovsky-dum-182144311
a další odkazy především z druhé jmenované adresy.