Skip to content

Zuberské Hamry Multi-Cache

Hidden : 9/18/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O místě

Když po smrti bezdětného hraběte Maxmiliána Františka ze Žerotína přešlo v roce 1706 vlastnictví Krásenského a Rožnovského panství na Karla Jindřicha ze Žerotína málokdo čekal, že to bude jeden z nejsilnějších impulzů k rozvoji obou panství. Karel Jaromír byl voják, který se nebál i špatných rozhodnutí a tak začal obě panství rozvíjet všude tam, kde viděl alespoň nějakou šanci na zisk.

Přes protesty meziříčských měšťanů založil v Rožnově pivovar, založil obec Velké Karlovice, na tehdy ještě ne zcela stabilní hranici s Uhrami, a mimo panský statek založil také v Zubří hamry na zpracování železné rudy, které začal těžit na několika místech svého panství. Některé z těchto jeho zásahů přežily až do dnešních dnů, některé vzal čas. Hamry v Zubří jsou z těch, po nichž nám do dnešních dnů zůstává jen blednoucí památka.

Těžba železné rudy v podobě pelosideritů započala roku 1712 v okolí Zubří. Konkrétně šlo o úbočí kopce Skalka mezi místní částí Staré Zubří a Zubřím, dále u Olšovského potoka na Starém Zubří a podle všeho zřejmě také ve Vidči na Svatoňku a na Kutiskách. Největší kutiště (těžebna) byla pak nad obcí Jasenice nad Valašským Meziříčím, kde se do dnes dochoval místní název Šachty.

Těžbu, dopravu a zpracování rudy si organizovalo panství, práci však odváděli poddaní v rámci panské roboty. Ti, kteří neměli krávy a koně museli dobývat rudu, majetnější kteří měli povozy a co do nich zapřáhnout pak museli vytěženou rudu vozit na zpracování do hamrů v Zubří. Součástí roboty byla i těžba dřeva v okolních lesích, výroba dřevěného uhlí a jeho doprava do hamrů.

V Zubří stály do roku 1712 dva mlýny. Horní, tzv. fojtův mlýn a pila stával na Zuberské struze přibližně v místech, kde je dnes prostor za vrátnicí Gumáren Zubří. Tento mlýn měl pohnutou historii, během níž v roce 1722 vyhořel a v něm uhořela i část mlynářovy rodiny a čeledínů, kteří ve mlýně spali. Mlýn pak byl obnoven a sloužil pak až do poloviny 20. století, kdy byla zbořena malá vodní elektrárna, na kterou byl počátkem 20. století přestavěn, aby ustoupila vznikajícím gumárnám.

Po proudu Zuberské struhy zpět k řece Bečvě stál druhý, tzv. dolní mlýn, který stával na východní straně dnešního Horního Hamerského rybníka. Tento mlýn v roce 1712 koupila vrchnost od jejího posledního majitele Jury Kováře.

Na jeho místě vznikl hamr, jehož kladiva byla poháněna vodou ze struhy vedoucí od horního mlýna. Někdy v té době musely vzniknout oba hamerské rybníky, na jejichž západním okraji byly postaveny nové zděné budovy hamrů, které na místě najdete dodnes. Původní budovy zanikly a do mapování, které proběhlo o přibližně sto let později se již nedostaly.

Budovy hamrů jsou dvě nezávislé zděné patrové stavby. Budova orientovaná severojižním směrem bývala budovou samotného hamru, druhá budova pak sloužila pro správní a provozní účely. Po zániku hamrů sloužila budova hamru jako sýpka, druhá budova dodnes slouží k obytným účelům.

Provoz hamrů představoval pro poddané nemalou zátěž, práce jak na kutištích, tak v hamru samotném byla namáhavá a panští drábi a úředníci byli především za vlády Karlova bratra Františka nemilosrdní a trvali na robotování, i za extrémních podmínek. Tak se stalo, že když v roce 1736 došlo v Zubří k povodni, která brala celá stavení, nesvolil ředitel hamrů, aby poddaní šli domů zachraňovat svá stavení a rodiny v důsledku čehož se utopilo několik rodin. Při povodni se utopil také dělník Václav Jurášek, kterého ředitel hamrů poslal přes rozbouřenou Bečvu s psaním na zámek. V důsledku toho došlo i ke vzpouře, během které část poddaných několik let poškozovala panský majetek a úrodu.

Karel Jindřich ze Žerotína zemřel v roce 1716 a panství zdědil jeho mladší bratr František Ludvík ze Žerotína, který v provozu hamru pokračoval. I po jeho smrti byl hamr stále v provozu a to až do roku 1755. Po necelých 40 letech provozu, tedy v roce 1751 začalo být zřejmé, že provoz hamru je nehospodárný. Pro vyprodukování stejného množství železa spotřeboval o 4 % více rudy a při patřičně vyšší spotřebě dřeva měl celkovou ziskovost kolem 10 %. V té době bylo běžné, že se ziskovost pohybovala kolem 23 % a ty nejlepší hamry se blížily i 50 %.

Toto vše zhodnotila panská komise spolu s faktem, že pro provoz hamrů bylo potřeba obrovské množství dřevěného uhlí, které se vyrábělo ze stromů vytěžených v okolních kopích. Jak postupoval čas, muselo se vozit ze stále větší vzdálenosti a v roce 1751 už byly okolní kopce holé a hrozilo úplné odlesnění okolní krajiny. Komise zkonstatovala, že "tam, kde kdysi byly lesy, jsou dnes holá místa". Bylo tedy rozhodnuto o ukončení zpracování železa a v roce 1755 hamr zanikl.

Na jeho místě pak vznikl Hamerský nový mlýn a pila. Uvádí se, že v roce 1786, kdy jej měl v nájmu Jakub Liberda, měl mlýn trojí složení na mletí obilí, jedno na mletí kaše a vodní valchu s třemi huňkami (tj. koryty na zpracování houně). Asi 50 metrů jižněji od mlýna stál samostatný vodní katr. V průběhu času se využití staveb měnilo. Například zde byl vrchnostenský hostinec, později dokonce s pekárnou.

Počátkem druhé poloviny 19. století měla pila zaniknout, nicméně nezanikla úplně a na jejím místě byla postavena malá vodní elektrárna, která je zde v provozu dodnes. I když původní stroj byl v průběhu 20. století demontován, její současný majitel pan Šrámek zajistil opětovné zprovoznění elektrárny s 10 kW výkonem a tak místo, byť v dost jiné podobě, dodnes alespoň z části slouží průmyslovým účelům.

V tisku se lze dočíst i to, že v budově hamrů straší a že jeho současní obyvatelé Šrámkovi se setkávají s podivnými úkazy. Podle nich v mlýně straší mrtví, kteří v mlýně uhořeli. Potíž je trochu v tom, že ti uhořeli v úplně jiném mlýně, který je od místa vzdálen více jak kilometr a to v době kdy tato budova již stála. Pravděpodobnější se zdá, že pokud v budově hamru někdo straší, jsou to duše utonulých při povodni, kterým robotující nesměli jít na pomoc. Zda-li je to možné nechám na posouzení někoho, kdo této problematice rozumí, faktem však zůstává, že obě budovy zuberských hamrů jsou jedněmi z nejstarších zděných budov v obci a takové budovy někdy mívají svá tajemství.

O keši

Od stage směrem na JV (přes náhon) vidíte dvě bílá stavení se sedlovou střechou umístěná vůči sobě do tvaru písmene L. Vás bude zajímat ta budova blíže k náhonu), což je bývalá sýpka. Druhá budova je dnes obytná.

Odpovědi na všechny otázky lze získat z cesty, není potřeba vstupovat na soukromé pozemky!

Na stagi zjistěte tyto informace:

  • počet obdélníkových vlysů nad okny přístavku v 1. patře z delší (Z) strany sýpky = A
  • Počet úzkých vysokých oken v 1. patře z kratší (S) strany sýpky = B
  • Počet oken v přízemí z kratší (S) strany sýpky = C
  • Pokud je mostek vedoucí přes náhon železobetonový, pak D = 1, pokud je kamenný pak D = 0

Kontrolní ciferace čísel A, B, C a D je číslo 5. Keš najdete na souřadnicích:

N 49°28,(D)(A+1)(C)
E 18°04,(B)(A)(C+1)

Hodně štěstí při lovu!

Zdroje

BRAZDA 2023

Součást závodu BRAZDA 2023

Tato keš vznikla jako součást geocachingového závodu BRAZDA 2023, neboli Brutálního Rožnovského Adrenalinového Závodu Družstev Amatérů. Pokud rádi soutěžíte a máte rádi různá dobrodružství, neváhejte a zúčastněte se příštího ročníku!

Additional Hints (Decrypt)

ivfí ppn gerpu z / unatf va nobhg guerr zrgref

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)