Skip to content

Veřovice Multi-Cache

Hidden : 9/23/2023
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Veřovice


O obci Veřovice pojednává poměrně obsáhlý článek na wikipedii, takže pro potřeby listingu uvedu jen několik základních informací.

Obec Veřovice se nachází v jižní části okresu Nový Jičín a zároveň při jižní hranici Moravskoslezského kraje. Z jižní strany je ohraničena výrazným hřebenem Veřovických vrchů, které jsou součástí západního výběžku Moravskoslezských Beskyd, a rozkládá se podél toku říčky Jičínky, která obcí protéká jako neveliký potok. Obec leží asi 8 km západně od Frenštátu pod Radhoštěm, pod který administrativně spadá, v délce 3 km podél státní silnice II. třídy, s číslem 483. Obec má 1963 obyvatel (2023) a rozkládá se na rozloze 16,59km2. Nejvyšším bodem obce je vrchol Velkého Javorníku s nadmořskou výškou 918 m n.m.

Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1411, kdy Veřovice připadaly pánům z Kravař jako součást štramberského panství. Obec byla založena pravděpodobně někdy po roce 1312, jako typická kolonizační lesní a lánová ves na pozemcích, patřících ke hradu Štramberku. Ves založil putující lokátor Werner se svou skupinou, který se rozhodl usídlit na území dnešního katastru obce, které bylo v té době porostlé hlubokými lesy. Dle jména Wernera pak pochází i pojmenování obce. Osadníci byli patrně českého původu a vesnice si celá staletí uchovala takřka čistě český ráz, v době po Mnichovské dohodě se staly severní hraniční obcí.

Ve vsi byly dva mlýny, pila, výrobny lihovin a kamenolom, přechodně i výroba cementového zboží. Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím, v lese či v okolních lomech. Roku 1792 byla v obci Veřovice poprvé postavena samostatná školní budova. Jednotřídní škola se v dalších obdobích postupně rozšiřovala a v letech 1876 - 1877 byla nahrazena novou školní budovou. V obci je rovněž železniční stanice, kudy prochází podbeskydská železniční trať Kojetín - Ostrava (postavena roku 1888) a vychází odtud zároveň spojovací železnice Veřovice - Studénka (1896).



Katolická fara zanikla ve druhé polovině 16. století, kdy v obci převážili čeští bratři. Po získání novojičínsko-štramberského panství jezuity, dochází k rekatolizaci a roku 1790 je fara obnovena. Na místě dřevěného kostelíka z roku 1784 byl v roce 1854 postaven velký zděný novorenesanční chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Pomyslný střed obce je tvořený v roce 2018 nově upraveným prostranstvím, dalo by se říci návsí, mezi obecním úřadem, základní školou a kulturním domem. Soubor staveb doplňuje pivnice s restaurací, hasičská zbrojnice, zdravotní středisko a školka. Na vyvýšenině na druhém břehu Jičínky je pak chrám Nanebevzetí Panny Marie se hřbitovem a opodál za hřbitovem orlovna. V místě kulturního domu a restaurace Na Fojtství stávalo Veřovické fojtství, neboli dům č.p. 1. Po zrušení funkce rychtáře v roce 1848 byl z budovy u silnice hostinec. Do dnešní doby se zachovala jen polovina stavení, ve kterém dnes funguje restaurace. Původní sál hostince byl zbourán a na jeho místě vystavěn kulturní dům v letech 1961-1964. Další významnou stavbou v centru obce bývala kovárna č.p. 129, jenž stávala na místě dnešního obecního úřadu. Nejstarší zmínka o kovárně na tomto místě se datuje do roku 1685 a kovářská živnost zde byla provozována až do roku 1913. Stavení bylo zbouráno v roce 2012. Mezi další pamětihodností obce patří pomník obětem první světové války, památník obětem z doby okupace, pamětní deska k založení republiky, několik křížů a svatých obrázků.



Centrum obce Veřovice vám ukáže jednoduchá multikeš, která vám ukáže několik zajímavostí a místních pamětihodností, které mě zaujaly. Zajímavých míst se dá v obci najít mnohem více, o některých pojednávají zelené cedule rozmístěné po obci v rámci oslav 610. výročí založení obce z roku 2021. První čtyři zastávky jsou doslova za rohem, proto jsem poslední zastavení umístil na kopci nad centrem obce, abyste se mohli také pokochat výhledem a udělali si krátkou procházku. Jo a doporučuji postupovat v pořadí od prvního po páté zastavení.

Jak na keš


První zastavení - Oblouk partnerství


První a výchozí zastavení vás dovede na novou náves mezi obecním úřadem, kulturním domem a základní školou. Travnatou plochu protínají diagonální chodníky s elipsou ve středu, je zde několik laviček a vysazených stromů a krom toho také betonový oblouk, jako symbol partnerství mezi obcí Veřovice a Hendungen v Německu. Na vrcholu oblouku je vzdálenost v kilometrech a vaše první tři indície ABC.


Druhé zastavení - Pamětní deska před lípou


Vedle kulturního domu stojí restaurace a pivnice Na Fojtství. Naproti přes cestu je památník obětem 2. světové války a směrem k cestě ke kostelu roste lípa s pamětní deskou na kameni před ní. V horní části se nachází datum (den, měsíc a rok) a vás bude zajímat dvouciferné číslo dne, jako indície DE.


Třetí zastavení - Kámen za mostem


Kousek za lípou je moc hezký kamenný mostek s modrým zábradlím, doporučuji se na něj podívat z boku, a když přes něj přejdete, tak na levé straně uvidíte zajímavý kámen se špičkou nahoře. Netuším, k čemu mohl sloužit. Na špici je asi letopočet 1934, u země několik mně neznámých znaků a mezi nimi druhý letopočet, ze kterého vás budou zajímat jednotky a desítky let, ve tvaru 18FG.


Čtvrté zastavení - Schody do kostela


Od kamene po cestě vzhůru projdete kolem kříže a zároveň památníku obětem 1. světové války a na levé straně si můžete všimnout na kamenném pilíři sochy vlčí hlavy s dítětem v tlamě. O tragické události, na kterou tato vlčí hlava odkazuje, se můžete dočíst na nedaleké informační tabuli, věnované pozdně empírovému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Přímo před vstupem do kostela stojí další kamenný kříž a když se podíváte na kamenné schody před hlavními dveřmi, spatříte vytesaný letopočet, ze kterého vás budou opět zajímat jednotky a desítky let, ve tvaru 18HI.


Páté zastavení - Kaplička sv. Huberta


K poslednímu zastavení budete muset kousek popojít a nebo popojet směrem na kopec Štramberčík. Asi 500m vzdušnou čarou od středu obce směrem na sever se nachází pod vrcholem s kótou 472m.n.m. kaple věnovaná sv. Hubertovi, kterou nechal v nedávné době vystavět Myslivecký spolek Veřovice. Od kapličky je pěkný výhled nejen na Veřovice a okolní kopce, ale když kousek popojdete a najdete si správný průhled, uvidíte i kamenolom na Kotouči a Štramberskou Trúbu. Poslední indície je letopočet na kovové cedulce na kapli, ze kterého vás budou opět zajímat jednotky a desítky let, ve tvaru 20JK.


Výpočet finálky


Teď už máte všechny indície a stačí jen dosadit do vzorce. Pro kontrolu si můžete spočítat ciferný součet všech indícií A až K a pokud vám vyšlo 48, máte všechno v pořádku.

FIN: N 49°3G.(E-J)(F)(J)', E 18°0B.(K)(A-C-D)(G+I)'


Je možné, že keš bude kousek za ohradníkem, během průzkumu ani při zakládání místo za ohradníkem nebylo, ale jinak jsou zde ty ohrazené plochy dost variabilní, tak ať vás to nezaskočí.



Zdroje


https://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C5%99ovice
https://www.verovice.cz/obec/historie-obce/
https://www.auktiva.cz/
http://www.fotohistorie.cz/Moravskoslezsky/Novy_Jicin/Verovice/Default.aspx
Současné fotografie jsou mé vlastní

BRAZDA 2023

Součást závodu BRAZDA 2023

Tato keš vznikla jako součást geocachingového závodu BRAZDA 2023, neboli Brutálního Rožnovského Adrenalinového Závodu Družstev Amatérů. Pokud rádi soutěžíte a máte rádi různá dobrodružství, neváhejte a zúčastněte se příštího ročníku!

Additional Hints (Decrypt)

wnfna, ivfv CRG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)