Skip to content

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice EarthCache

Hidden : 8/31/2023
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


### (kto nechce alebo nepotrebuje čítať listing, môže skočiť priamo sem...) ###



Pozývame Vás na návštevu k jednej z najvýznamnejších pamiatok Trenčína, dominante hlavného námestia, historickej kamennej stavbe, sochárskemu umeleckému dielu, ale taktiež ku ukážke geologickej zaujímavosti... To všetko je

MOROVÝ STĹP NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE




*** HISTORICKÝ A UMELECKÝ POHĽAD NA DIELO ***


>>> História a význam stavby <<<

.....Aj začiatkom 18. storočia prežívalo mesto Trenčín veľmi ťažké obdobie - po dlhoročnom vojenskom obliehaní sprevádzanom hladomorom, katastrofálnom pustošivom požiari a ničivej povodni postihla v lete roku 1710 mesto rozsiahla epidémia, hromadná morová nákaza, následkom ktorej podľahlo zhruba tisíc ľudí (približne polovica všetkých obyvateľov mesta v tom období). Na pamiatku týchto strašných udalostí a ich obetí, ale zároveň aj kvôli ochrane pred ďalšími hrozbami dal vtedajší trenčiansky a liptovský dedičný župan gróf Mikuláš Ilešházi (Illésházy) postaviť v strede mesta stĺp so súsoším Božej Svätej Trojice. Dokončený bol v roku 1712 a slávnostne posvätený na jar nasledujúceho roku. Vytvorili ho viacerí (neznámi) viedenskí sochárski a kamenárski majstri, ktorí v tom čase pracovali na rekonštrukcii jezuitského (dnes piaristického) kostola, zničeného štyri roky predtým ohňom.
.....Hoci toto dielo súvisí s morovou nákazou tej doby a je chápané ako poďakovanie za ukončenie epidémie, nenachádza sa na ňom vôbec žiadna zmienka o more - ani textová, ani obrazová. Hlavným zmyslom jeho vytvorenia je náboženský význam, vyjadrenie Božej všemohúcnosti a oslava najvyššej dôležitosti Trojjediného Boha - samozrejme, v kontexte vtedajších udalostí aj s pietnym a predovšetkým ochranným motívom.
.....Morový stĺp Najsvätejšej Trojice je od roku 1963 označený za Národnú kultúrnu pamiatku a je taktiež súčasťou Mestskej pamiatkovej rezervácie Trenčín vyhlásenej v roku 1987. Celá stavba bola viackrát komplexne či čiastočne konzervovaná a reštaurovaná - v roku 1797, niekedy v 19. storočí, v roku 1956, počas rokov 1977-1978 a zatiaľ naposledy v rámci rekonštrukcie Mierového námestia v rokoch 2017-2018.

>>> Vzhľad a odkaz stavby <<<

.....Celý objekt je zložený z viacerých častí - podstavca, stĺpa, hlavného súsošia, zábradlia a schodov. Výška celého diela od spodku podstavca až po vrch trojitej koruny na soche Boha-Otca je približne 10 metrov.

.....Základňu stavby tvorí masívny trojboký podstavec, ktorý na sebe nesie hlavné písomné posolstvá diela v podobe vytesaných latinských textov:
--> severo-západná strana podstavca (otočená k pošte); nad nápismi je privesený Ilešháziovský erb:
GLORIAE DEI PATRIS ORBEM VERBO INEFFABILI CREANTIS. (Sláva Bohu Otcu, ktorý stvoril svet jediným slovom.)
Excellentissimus ac Illustrissimus Dominus Comes Dominus Dnus Nicolaus Illéshazy de Illéshaza Perpetuus á Trenchin guadem ac Liptoviensis Comitatuum Haereditarius Suprem, Comes Sacrae Caesareae Regiae Majestatis Actualis Intimus Consiliarius et per Regnum Hungariae Aulae Cancellarius. (Najvznešenejší a najosvietenejší pán gróf slávny Pán Mikuláš Ilešházi z Ilešházy, večný dedičný najvyšší župan Trenčianskej a Liptovskej župy, gróf skutočne dôverný radca Svätého Cisárskeho a Kráľovského Veličenstva a kancelár Uhorského kráľovského dvora.)

--> východná strana podstavca (otočená ku hradu):
GLORIA DEI FILII ORBEM SANGVINE RECREANTIS. (Sláva Bohu Synu, ktorý znovu stvoril svet svojou krvou.)
--> juho-západná strana podstavca (otočená k fontáne):
GLORIAE SPIRITVS SANCTI ORBEM DONIS GRATIAE REPLENTIS. (Sláva Duchu Svätému, ktorý svet naplnil darom milosti.)
Všetky tri nápisy „Gloriae...“ sú chronogramy, vyjadrujúce letopočet 1712, teda rok zhotovenia diela (vytesané väčšie písmená sú tu v listingu uvedené výraznejším písmom).

.....Na podstavci stojí jednoduchý dvojdielny stĺp, označovaný aj ako korintský, ktorý je hladký a neobsahuje žiadnu výzdobu ani nápisy. Jeho zvislá os sa zdá byť o niekoľko málo centimetrov naklonená na západ - pri jednej z predošlých rekonštrukcií bolo statikom skonštatované, že stĺp sa mierne hýbe, preto sa realizovalo jeho dodatočné zakotvenie.

.....Stĺp na svojej vrcholovej hlavici nesie hlavné súsošie Svätej Trojice (Sancta Trinitas), umelecky veľmi kvalitnú plastiku zobrazujúcu trojjedinosť Boha a korunujúcu celé dielo:
--> Boh-Otec je znázornený starším mužom s trojitou korunou na hlave
--> Boh-Syn Ježiš Kristus je znázornený ukrižovaný na kríži, spočívajúcom v náručí Boha-Otca, pričom z Ježišovej hlavy vychádzajú tri zlaté lúče
--> Boh-Duch Svätý je znázornený holubicou na hrudi Boha-Otca, pričom za hlavou holubice vyžarujú dookola zlaté lúče, a taktiež zlatým trojuholníkom s (tu neviditeľným) okom, umiestneným za trojitou korunou na hlave Boha-Otca a vyžarujúcim všetkými smermi zlaté lúče.

.....Okolo podstavca je celé dielo ohradené ozdobným stĺpikovým zábradlím (balustrádou), ktoré má na svojich rohoch umiestnené kamenné šišky a na čelnej strane je prerušené kovovými dvierkami. K nim priliehajúce dva stĺpiky nesú na svojich vnútorných stranách vytesané nápisy, zaznamenávajúce zrejme prvú obnovu súsošia piaristom Vasilom Králikom na pokyn vnuka Mikuláša Ilešháziho Jána v roku 1797:
Ren. A. 1797 Impensis Excellentini D. D. Comi Ioannis Illéshazy. (Obnovené v roku 1797 výdavkami vznešeného pána grófa župana Jána Ilešháziho.)

.....Dielo je z okolitého podkladu sprístupnené stupňovitými schodmi, ktoré boli pri zatiaľ poslednej rekonštrukcii z veľkej časti vymenené a z pôvodných historických zostali zachované iba najvyššie dva stupne, umiestnené najbližšie ku balustráde, a to po celom obvode objektu.

.....Morový stĺp Najsvätejšej Trojice bol postavený vo vrcholnobarokovom slohu. Na diele je však pozorovateľná štýlová rozdielnosť, súvisiaca s tým, že na ňom pracovalo väčšie množstvo rôznych sochárov a kamenárov - starostlivo prepracovaná a tvarovo zložitá vrcholová socha Svätej Trojice je zobrazená s výraznými barokovými znakmi, naproti tomu oveľa strohejší zvyšok diela obsahuje iba málo barokových prvkov, pričom nápisy sa vyznačujú určitou nedbalosťou a nejednotnosťou ich vyhotovenia.



*** GEOLOGICKÝ POHĽAD NA DIELO ***


>>> Použitý horninový materiál <<<

.....Celé sochárske dielo (podstavec, stĺp, hlavné súsošie, zábradlie a najvyššie dva schodové stupne) je zhotovené z pieskovca. Pôvod tohto použitého originálneho materiálu ani ďalšie súvisiace podrobnosti však nepoznáme. Pri zatiaľ poslednej obnove diela a jeho okolia boli nižšie schodové stupne vymenené za nové, ktoré sú už zhotovené z iného materiálu - sú žulové. Odlišnosť oboch častí stavby je zrejmá a veľmi dobre viditeľná.

.....Pieskovec je hornina sedimentárneho pôvodu (usadená hornina), jedna z najrozšírenejších tohto druhu, ktorá vzniká spevnením a stmelením pieskových zŕn, teda zvyškov rôznych starších rozpadnutých hornín. Jednotlivá veľkosť takýchto úlomkov býva v rozpätí od 0,05 až do 2 milimetrov. Klastické sedimenty (úlomkové usadeniny) sa najčastejšie vyskytujú vo vodnom prostredí (rieky, jazerá, deltové a morsko-pobrežné oblasti) a v púštnom prostredí (duny), kde sú najvhodnejšie podmienky na vznik pieskovcových horninových oblastí. Vplyvom postupného pribúdania pieskových vrstiev nad sebou pôsobí na zrná čoraz väčší fyzikálny tlak sprevádzaný chemickými procesmi, až dôjde ku dôkladnému spevneniu hmoty a vytvorí sa kompaktná hornina - pieskovec.
.....V základnom zložení pieskovcov sa najčastejšie a v dominantnej miere vyskytuje kremeň (ako jeden z najodolnejších minerálov voči vonkajším vplyvom), o niečo menej sú to živce, sľudy a kalcit; ako cementová výplň medzi zrnami slúžia najčastejšie dolomit, siderit, chalcedón a opál. V prímesiach sú prítomné najmä ťažké minerály, ich obsah však zvyčajne býva veľmi nízky.
.....Podľa svojej štruktúry, teda obsahu základnej hmoty v hornine, sa pieskovce rozdeľujú na arenity (hmoty je menej ako 15%) a droby (hmoty je viac ako 15%). Podľa minerálneho zloženia, teda obsahu troch základných zložiek, sa pieskovce označujú ako kremité (v zložení dominuje kremeň), živcové alebo arkózové (prevažujú živce) a litické (nad ostatnými zložkami prevažujú úlomky hornín). Farba pieskovcov je rôzna a odvíja sa od množstva a druhu zastúpených chemických prvkov v jednotlivých zložkách horniny a v prímesiach - najviac rozšírené sú svetlosivé sfarbenie (spôsobené bielymi kremennými zrnami) a odtiene žltej, červenej, hnedej, sivej a zelenej.
.....Vzhľadom na jeho piesčitú a pórovitú textúru býva pieskovec dobre opracovateľný, pričom na spôsob jeho praktického využitia vplýva najmä charakter tmelu zrnovej štruktúry - najodolnejšie bývajú pieskovce s kremitým tmelom, ktoré sa preto často používajú v stavebníctve či pri kamenárskych prácach.




.....Žula (granit) je hlbinná vyvretá, zrnitá kryštalická hornina, ktorá vzniká zložitými geologickými procesmi pri pohyboch (napríklad pri pomalom výstupe) a postupnom tuhnutí (to môže trvať až milióny rokov) hlbinnej granitoidnej magmy - jej štiepením, extrémnou metamorfózou, pretavovaním okolitých hornín i pôsobením rôznych roztokov alebo plynov (fluíd). Významné masy vrchnej časti pevninskej zemskej kôry sú tvorené práve granitom.
.....Jeho najpodstatnejšími minerálnymi súčasťami sú kremeň, draselné živce (ortoklas a mikroklín), sodno-vápenaté živce (plagioklasy) a sľudy (biotit a muskovit). Ako prímesy sa vyskytujú rôzne ďalšie druhy minerálov (iba v malom množstve). Štruktúra horniny býva hrubozrnná, aj drobné minerály sú v granite výrazne vykryštalizované a jednotlivé zrná sú väčšinou dobre viditeľné.
.....Z mineralogického hľadiska možno granity deliť na niekoľko typov: alkalické (bohaté na kremeň a s výrazným obsahom sodno-vápenatých živcov), vápenato-alkalické (s obsahom sodno-vápenatých aj alkalických živcov v rôznom pomere) a monzonitické (zastúpenie sodno-vápenatých a alkalických živcov je na rovnakej úrovni). Z pohľadu geochemického zloženia tvoria drvivú väčšinu granitov oxidy kremíka a hliníka. Farba horniny je zvyčajne svetlá (biela alebo sivá), s možnými odtieňmi zelenej, ružovej či modrej; niekedy môžu minerálne prímesy spôsobiť aj tmavšiu farbu granitu.
.....Žula je relatívne pevná, tvrdá a odolná, preto sa často využíva najmä ako stavebný a obkladový kameň - väčšie bloky ako základy stavieb, menšie úlomky ako štrk. Často však býva narušená a popraskaná v dôsledku tektonických procesov pri jej vzniku, preto sa pri ťažbe drobí a nedá sa z nej v kameňolome vylomiť väčší celistvý blok.





>>> Geologická zaujímavosť - LIESEGANGOVE PRSTENCE <<<

.....Na niektorých miestach pieskovcovej časti sochárskeho diela (najmä na podstavci a horných schodoch) je možné pozorovať zaujímavý a neprehliadnuteľný geologický jav - kruhy alebo pruhy, ktoré majú oproti základnému horninovému materiálu odlišnú farbu a vytvárajú na kameni neobyčajné vzory...

.....Liesegangove prstence sú výsledkom zvláštneho javu, ktorý bol prvýkrát opísaný nemeckým chemikom a spisovateľom Raphaelom Eduardom Liesegangom v roku 1896. Sú to sústredné farebné vzory, najčastejšie kruhy, vznikajúce chemickou reakciou, osmotickými procesmi a difúziou (samovoľným rozptyľovaním častíc v priestore) prebiehajúcou v zmesi dvoch vzájomne reagujúcich látok, prítomných v uzatvorenom priestore (pevnom prostredí alebo géli) v určitej koncentrácii. Reaktanty sa pomaly šíria smerom k sebe a následná reakcia medzi nimi vedie k vytváraniu vyzrážaných minerálových usadenín alebo gélu s pravidelným vzorom - ten je spôsobený obmedzenou schopnosťou reagujúcich látok rozptyľovať sa v danom prostredí a ovplyvnený je taktiež miestnou koncentráciou týchto látok.
.....Liesegangove prstence sa prejavujú rôznymi tvarmi a vzormi, v závislosti od konkrétnych podmienok chemickej reakcie a od zloženia média, v ktorom vznikajú. Klasickým a charakteristickým vzorom sú výrazné koncentrické kruhové pásy alebo elipsy, môžu sa však objavovať tiež vo forme pruhov, špirál, oblúkov alebo aj nepravidelných tvarov.



.....Pieskovec, ako usadená hornina vytvorená predovšetkým z pieskových zŕn minerálov, je zvlášť náchylný (rovnako ako iné pórovité horniny a klastické sedimenty) ku vzniku Liesegangových prstencov. Tieto unikátne útvary sa typicky vyvíjajú vo väzivových materiáloch alebo v pórovitých priestoroch pieskovca, kam v priebehu horninového zvetrávania difúziou prenikajú chemické roztoky nasýtené minerálmi. Tie sa postupne uvoľňujú, vzájomne reagujú a rozpustené látky sa v hlbších oblastiach horniny opäť koncentricky zrážajú a usádzajú v tenkých líniách, pričom tieto štruktúry vytvárajú charakteristické vzory, najčastejšie kruhové. Je to však veľmi pomalý a komplikovaný proces prebiehajúci po dlhý čas (často roky až storočia) a ovplyvnený mnohými faktormi (napríklad zložením roztoku, koncentráciou reaktívnych látok, teplotou, tlakom či pórovitou štruktúrou pieskovca). Preto aj výsledné vytvorené tvary môžu mať rozmanitú podobu, veľkosť či zložitosť - od jemných a viditeľných iba pod mikroskopom, cez jednoduché sústredné kruhy až po rozvetvené alebo fraktálne vzory.
.....Zároveň prebieha aj proces sfarbovania pieskovca a Liesegangových prstencov ako dôsledok vzájomného pôsobenia vonkajších chemických prvkov (najmä zlúčenín železa a mangánu) a minerálov obsiahnutých v hornine, ovplyvneného podmienkami okolitého prostredia. Uvedené prvky dodávajú pieskovcu rôzne farebné odtiene (červené, hnedé, žlté i fialové) - napríklad žltohnedé až hnedé zafarbenie indikuje prítomnosť limonitu (hnedého železitého kameňa) v infiltrovanej vode, červené zafarbenie pieskovca je spôsobené hematitom (červeným železitým minerálom).
.....Liesegangove prstence sú zaujímavým a dobre známym fenoménom, ktorý nachádza svoje praktické uplatnenie v rôznych vedných oblastiach (geológia, mineralógia, farmácia, biológia atď.), napríklad pri skúmaní štruktúry a zloženia pórovitých hornín alebo pri vývoji nových materiálov.





.



*** KEŠKA ***

Toto je EarthCache, teda ide o bezkrabičkovú kešku. Vašou úlohou je navštíviť Morový stĺp Najsvätejšej Trojice na zadaných súradniciach a zistiť informácie potrebné pre úspešné zalogovanie tejto kešky logom „Found It“ (niektoré údaje môžete čerpať z listingu, niektoré musíte vypozorovať priamo na mieste):

*** 1. Vlastnými slovami stručne vysvetlite, čo sú to Liesegangove prstence a ako v pieskovci vznikajú.

*** 2. Liesegangove prstence sa môžu prejavovať viacerými formami tvarov. Nájdite na celom objekte aspoň tri rôzne vzory, popíšte ich tvar a presné umiestnenie na tejto stavbe (napr. podľa strany, nápisu a podobne).

*** 3. V listingu je umiestnená čierno-biela fotografia príkladu Liesegangových prstencov, ktoré sa nachádzajú na tunajšom sochárskom diele. Nájdite tento vzor na objekte, určite jeho polohu (stačí napísať piate slovo vedľajšieho nápisu), zmerajte alebo odhadnite jeho šírku, opíšte jeho zafarbenie (aspoň dve farby) a uveďte chemický prvok, ktorého minerály a zlúčeniny ho spôsobili.

*** 4. Najvyššie dva schodové stupne okolo objektu sú zhotovené z pieskovca, nižšie schodové stupne sú vyhotovené zo žuly. Porovnajte rozdiely v oboch použitých materiáloch čo sa týka farby, zrnitostnej štruktúry (hrubá, stredná, jemná a pod.), kryštalizácie (prítomnosť či neprítomnosť kryštálov, ich veľkosť) a tvrdosti (iba jemným dotykom, prosíme nepoškodzujte pamiatku!).

*** 5. Pripojte ku svojmu logu svoju aktuálnu fotografiu pri Morovom stĺpe Najsvätejšej Trojice (bez spoilerov) s vašou identifikáciou podľa vlastného výberu (osobné xWG, váš nick napísaný na papieri alebo ruke, GPS, mobil, tablet, portrét a podobne).


Odpovede na zadané otázky a úlohy pošlite cez náš profil (najlepšie e-mailom):
-- logovať môžete aj hneď, vaše odpovede však musíte odoslať najneskôr do 5 dní od zalogovania
-- každý nick loguje za seba (posiela svoje odpovede a foto)
-- v prípade neúplného splnenia podmienok alebo nejasností vás budeme kontaktovať
-- porušenie pravidiel (guidelines) platných pre earthcache môže mať za následok vymazanie vášho „Found It“ logu


ĎAKUJEME ZA NÁVŠTEVU TEJTO NAŠEJ KEŠKY.





SHORT SUMMARY IN ENGLISH:



The Holy Trinity Plague Pillar (Slovak National Monument) was built in the the middle of the main Square of Trencin, by the order of hereditary Lord of District, earl Mikulas Ileshazi in 1712 to commemorate the victims of a plague that had afflicted the town in 1710. It is likely that the Pillar was created by Vienna stone-cutting masters and master-builders who at the time were working on the restoration of the Jesuit (today Piarist) Church, destroyed by a giant fire four years ago. The Pillar is made from sandstone, except the lower steps which are made from granite.

Sandstone is a clastic sedimentary rock composed mainly of sand-sized (0.0625 to 2 mm) silicate grains. Most sandstone is typically composed of quartz or feldspar (both silicates) because they are the most resistant minerals to weathering processes at the Earth's surface; lithic fragments are also common and other minerals may be found in particularly mature sandstone. Like uncemented sand, sandstone may be any color due to impurities within the minerals, but the most common colors are tan, brown, yellow, red, grey, pink, white, and black. Sandstone is easy to work and that makes it a common building and paving material; it has been used and widely employed around the world in constructing buildings, decorative art works and in other civil engineering.

Granite is a coarse-grained intrusive igneous rock composed mostly of quartz, alkali feldspar, and plagioclase. It forms from magma with a high content of silica and alkali metal oxides that slowly cools and solidifies underground. It is common in the continental crust of Earth, where it is found in igneous intrusions. Most granitic rocks also contain mica or amphibole minerals. Granites can be predominantly white, pink, or gray in color, depending on their mineralogy. Granite is nearly always massive (lacking any internal structures), hard, and tough. These properties have made granite a widespread construction stone throughout human history usable in a variety of ways - sculpture and memorials, buildings, engineering, paving etc.

The Pillar is geologically remarkable for unusual patterns which are noticeable on its sandstone parts. Liesegang rings are colored bands of cement observed in sedimentary rocks that typically cut across bedding. These secondary (diagenetic) sedimentary structures exhibit bands of (authigenic) minerals that are arranged in a regular repeating pattern. Liesegang rings are distinguishable from other sedimentary structures by their concentric or ring-like appearance.
The precise mechanism from which Liesegang rings form is not entirely known and is still under research. Liesegang rings may form from the chemical segregation of iron oxides and other minerals during weathering. A process of precipitation is known as a probable mechanism for Liesegang ring formation in sedimentary rocks. The diffusion of reactants leads to supersaturation and nucleation; this precipitation results in localized band formation and depletion of reactants in adjacent zones. There is a localized formation of crystal seeds that occurs when the right level of supersaturation is reached, and once the crystal seeds form, the growth of the crystals is believed to lower the supersaturation level of fluids in pore spaces surrounding the crystals, thus mineralization that occurs after the initial crystal growth in the surrounding areas develops in bands or rings. Other one popular mechanism is that Liesegang rings develop when there is a lack of convection (advection) and has to do with the inter-diffusion of reacting species such as oxygen and ferrous iron that precipitate in separate discrete bands which become spaced apart in a geometric pattern.
Though Liesegang rings are considered a frequent occurrence in sedimentary rocks, rings composed of iron oxide can also occur in permeable igneous and metamorphic rocks that have been chemically weathered.

* EARTHCACHE (logging requirements) *
Your task is to visit The Holy Trinity Plague Pillar at the coordinates and find out the informations necessary for logging this cache (some data can be obtained from the listing and some must be observed on the spot):
*** 1. In your own words, briefly explain what are Liesegang rings and how are they formed in sandstone.
*** 2. Liesegang rings can be found in several forms of shapes. Find at least three different patterns on the entire object, describe their shape and exact location on this artwork.
*** 3. The listing contains a black-and-white photo of an example of Liesegang's rings, which are found on the sculpture here. Find this pattern on the object, determine its location (just write the fifth word of the side inscription), measure or estimate its width, describe its coloration (at least two colors), and state the chemical element whose minerals and compounds caused it.
*** 4. The two highest steps around the artwork are made of sandstone, the lower steps are made of granite. Compare the differences in both materials used in terms of color, grain structure (coarse, medium, fine, etc.), crystallization (presence or absence of crystals, their size) and hardness (only with a gentle touch, please do not damage the National Monument!).
*** 5. Attach to your log your current photo near The Holy Trinity Plague Pillar (without spoilers) with your identification (personal xWG or item, your nickname written on paper or by hand, GPS, mobile, tablet, portrait, etc.).

Send your answers through our profile (preferably by e-mail). You can write your log immediately, but you must send your answers no later than 5 days after doing it; each nick sends his own answers and photo. In case of incomplete logging tasks we will contact you. Violation of the earthcache guidelines may result in the deletion of your "Found It" log.

THANK YOU FOR VISITING OUR CACHE.




Flag Counter



(zdroje informácií a fotografií: georma144, visit.trencin.sk, www.trencan.6f.sk, spravy.pravda.sk, mytrencin.sme.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, www.itinari.com, sk.wikipedia.org, en.wikipedia.org, www.geocaching.com, arcus-www.amazon.in, www.obi.sk)


Additional Hints (No hints available.)