
Mezinárodní den energy drinků vznikl před dvanácti lety a od té doby se 15. srpna můžeme setkat s různými akcemi, propagujícími účinky těchto povzbuzujících nápojů.
Energetické drinky jsou nealkoholické nápoje, které obsahují stimulační látky, v největší míře kofein a taurin. Mohou také obsahovat cukr nebo umělá sladidla, bylinné výtažky a aminokyseliny. Energetická hodnota těchto nápojů není vysoká v porovnání s energeticky hodnotnou stravou, například jedno 330 ml balení Red Bullu obsahuje 637 kJ, přičemž například 100 g mléčné čokolády obsahuje 2210 kJ. Hlavním efektem energetického nápoje tedy není jeho energetická hodnota, ale stimulační dopady účinné látky na centrální nervovou soustavu, které vedou ke zvýšení pozornosti a nárůstu mentální a fyzické výkonnosti. Proto také energetický nápoj často obsahuje pomocné látky, které zintenzivňují efekt látky hlavní.
Složení
Energetické nápoje všeobecně obsahují kofein, B-vitamíny a rostlinné výtažky. Dalšími běžně užívanými složkami je sycená či nesycená voda, guarana, yerba maté, taurin, ženšen, inositol, glukuronolakton či maltodextrin. Obsah cukru je u jednotlivých produktů velmi proměnlivý, některé nápoje užívají umělá sladidla.
Účinky
Těžiště účinku energetických nápojů leží v obsahu kofeinu a cukru, případně i v synergii těchto dvou látek. Pro významný účinek ostatních složek neexistují přesvědčivé vědecké důkazy.
Nežádoucí účinky na zdraví
Zdravotní rizika plynou hlavně z obsahu kofeinu a cukru. Kofein způsobuje dehydrataci, po odeznění účinku psychický a fyzický útlum, vysoké dávky narušují koncentraci. Nicméně, maximální možný obsah kofeinu ve 100 ml nápoje je menší než v kávě typu espresso. Nadměrný přísun cukru vede také k řadě onemocnění. Některé nápoje jsou slazeny umělými sladidly, zejména aspartamem, jehož zdravotní riziko je v současnosti předmětem diskuse. Jako všechny v chemickém slova smyslu kyselé nápoje s obsahem cukru, energetické nápoje přispívají k tvorbě zubního kazu. Kombinují cukr s kyselými složkami obsaženými v nápoji. Například sportovci většinou konzumují nápoj v době, kdy jsou vyčerpaní a vyprahlí a jejich sliny tedy nemohou zuby chránit. Je proto lepší si po vypití nápoje vypláchnout ústa vodou.

Tyto nápoje bývají často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol. To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace drinku a alkoholu snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu. Často pak dochází, zvláště u mladších osob, k pití v tahu. Při kombinaci alkoholických nápojů s energetickými se rychleji rozvíjí závislost na alkoholu. Časté pití energetických nápojů je také spojeno s vyšším rizikem užívání léků a drog. Zvláště nebezpečné jsou energetické nápoje pro děti a dospívající.
Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost. Při dlouhodobém popíjení vysokých dávek energy drinků pak riskujeme i další problémy, a to s nadledvinami, slinivkou břišní či centrálním nervovým systémem.
Odborníci doporučují užívat energetické drinky jen při zcela výjimečných situacích a s dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody. Nikdy by denní dávka neměla přesáhnout dva vypité drinky a kombinaci s alkoholem.
*
Nejsem propagátorem energy drinků, nechávám na každém, aby si rozhodl, co mu prospívá. A proto si na naše setkání přineste podle své chuti a priorit libovolný nápoj, který vám dodá energii k lovu keší a k výměně CWG a TB :-)