Skip to content

WroMatrix #63 D5/T4 Stan wojenny a krasnoludki Mystery Cache

Hidden : 3/1/2023
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SERIA

WroMatrix to geoart w kształcie wrocławskiego krasnala zawierający 81 keszy o wszystkich kombinacjach wyceny trudności zadania oraz terenu. 22 twórczych keszerów połączyło siły, by stworzyć niezapomniane geocachingowe przygody nad Odrą. 

Seria to:

  • różnorodne zagadki i pojemniki,
  • dużo ruchu w pięknym lesie oraz
  • kolejnych 81 powodów, żeby zajrzeć do Wrocławia na skrytki. 

Więcej informacji oraz pamiątki do profilu znajdziesz tutaj: https://geocaching.pl/event/WroMatrix/

Projekt powstał jako atrakcja towarzysząca eventowi MEGA Geocaching Party 2023 Wrocław. 

KESZ

Skąd wzięły się we Wrocławiu krasnale i jaki mają związek ze stanem wojennym ogłoszonym pod koniec ubiegłego wieku? Tą skrytką chciałbym przybliżyć odrobinę historii i zainteresować nią młodszych keszerów, których ta tematyka do tej pory omijała. Próbując znaleźć rozwiązanie tutejszej zagadki niejeden keszer, mam nadzieję, pogłębi swoją wiedzę o tym historycznym dla Polski momencie.

STAN WOJENNY 
13 grudnia 1981 roku o północy wprowadzono w Polsce stan wojenny. Był to przewrót wojskowy, którego celem było zniszczenie opozycji i związku zawodowego „Solidarność”. Najwyższą władzą stanu wojennego była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Jaruzelskim na czele. Opozycjonistów internowano (przymusowe umieszczenie osób w wyznaczonym miejscu pobytu, bez prawa jego opuszczania) w 52 obozach, działalność wszelkich stowarzyszeń bądź organizacji została zawieszona. Zakazano zgromadzeń, strajków i protestów. Wiele zakładów pracy zostało zmilitaryzowanych i oddanych pod zarząd wojskowy a osobom uchylającym się od pracy groziło od dwóch lat więzienia do kary śmierci włącznie. W szkołach i na wyższych uczelniach zawieszono zajęcia, przestały działać instytucje kultury: kina, teatry, filharmonie itp.

Osoby, które pamiętają ten dzień oglądały powtarzające się w telewizji przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego, mocno zapadające w pamięć: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii (...) Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju." 
13 grudnia 1981 roku wypadał w niedzielę, dzień, w którym dzieci czekały na program Teleranek. Tego jednak dnia nie został, podobnie jak wiele innych programów wyemitowany i zamiast Teleranka na ekranach telewizorów pojawiał się generał Jaruzelski.

Stan wojenny w telewizji

Opór mieszkańców Wrocławia sprawił, że w całej Polsce mówiono o nim: Twierdza Wrocław. Przeciwko protestującym władza skierowała oddziały wojska i ZOMO. Na ulicach pojawiły się czołgi, jednak szturmującym od 13 grudnia zomowcom udało się spacyfikować strajkujące zakłady pracy dopiero przed świętami Bożego Narodzenia.

POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA

Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego od września 1981 w czasie strajku okupacyjnego w budynku filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego wydawane było pismo Pomarańczowa Aletrnatywa, które już po 13 grudnia przeradzało się w antykomunistyczny ruch happeningowy, na czele którego stanął Waldemar "Major" Fydrych. Pierwszą znaną akcją Pomarańczowej Alternatywy było malowanie krasnoludków na murach największych polskich miast. Krasnoludki, pojawiające się na plamach farby, pozostawionych przez milicjantów, zamalowujących napisy antykomunistyczne, wzbudziły wśród mieszkańców wiele domysłów i emocji.

Postać krasnoludka stała się od tego czasu symbolem Pomarańczowej Alternatywy, która poprzez parodię i surrealistyczne hasła (np. "Nie ma wolności bez krasnoludków", "Obywatelu, pomóż milicji, pobij się sam") obnażała absurdy systemu socjalistycznego i skłaniała do myślenia.

W 2001 roku na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu – w zwyczajowym miejscu happeningów – stanął pomnik Pomarańczowej alternatywy, przedstawiający krasnala.

Od tego czasu w mieście krasnali zaczęło przybywać - w 2020r. we Wrocławiu było ich około 360, w 2023r. już ponad 500.


 

Uwaga!

  • Skrytka nie znajduje się na współrzędnych startowych, aby do niej dotrzeć musisz rozwiązać zamieszczoną tu zagadkę
  • Logi bez fizycznego wpisu w logbooku, bądź fotologa (zdjęcie samego logbooka bez maskowania) kasuję bez ostrzeżenia.

Powodzenia!

Additional Hints (No hints available.)