Bobr evropský
Bobr evropský je hráněným živočichem, který historicky patří do naší krajiny a je fascinující svou schopností aktivně měnit charakter krajiny. Bobr evropský je až metr dlouhý hlodavec s hustou srstí a dlouhým ocasem. Dosahuje hmotnosti až 30kg. Tělo je porostlé velmi hustou černohnědou srstí. Je velice dobře přizpůsobený k životu ve vodě díky plovoucím blanám, které má na zadních končetinách a uzavíratelných nozdrám. Uzavírat může i tlamu ihned za řezáky. Oči jsou chráněny před vodou průhledným víčkem. Buduje soustavy kanálů a bobřích hrází.
Potrava - živí se především lýkem a převážně větvičkami vrby, topolů a jiných dřevin a některými bylinami. Bobr většinou kácí dřeviny asi 50m od břehu, někdy i dále. Nepohrdne ani úrodou kukuřičného nebo řepkového pole. Tvrdé dřevo dubu nebo jasanu používá spíše jako materiál na stavění hrází.
Rozmnožování - samice je březí 105 až 107 dní, rodí v květnu nebo červnu 1 až 6 mláďat. Dva roky zůstávájí ve dvougenerační mateřské kolonii, ve třetím roce života zakládají novou kolonii.
Chování - aktivní jsou po celý rok bez zimního spánku. Nejčastěji kácejí kmeny s průměrem 5 až 8 cm, ale dokáží si hravě poradit i s kmenem o průměru 70cm. Je to zvíře s noční aktivitou.
Stavba obydlí - bobr evropský neužívá stromy jen k potravě. Nemůže-li budovat noru v podzemí, pokácí strom a jeho kmen použije jako základ svého hradu. Pro zaplavení hradu vybuduje na vodním toku hráz. Ze svého hradu vyráží hned po setmění a vrací se až pozdě k ránu.
Zdroj: Wikipedie
