55 Českých legend - 8 : O ztraceném pokladu
Milé kačerky a kačeři, zvu Vás na sérii 55 keší, která vznikla podle knihy Aleny Ježkové „55 Českých legend z hradů, zámků a měst“. Hlavním úkolem této série je obohatit Vaši zásobu legend z českých hradů, zámků a měst.
Celá série je tvořena 55 mystery keškami a její délka je kolem deseti kilometrů. Vy však při luštění jednotlivých keší navštívíte postupně, abecedně, celou naši Českou část republiky, a to celé ve virtuální podobě. Mimo to si přečtete 55 legend, u kterých máte možnost zkoumat, navštívením dané lokality, jejich pravdivost.
Přeji hodně zábavy a úspěchu při luštění.

O ztraceném pokladu
Už od 12. století se hrad Šternberk pyšně shlíží v zrcadle řeky Sázavy. Odedávna náležel starobylému šlechtickému rodu Šternberků, v jejichž znaku se třpytí osmicípá hvězda, a jejich potomkům patří i dnes.
Vypráví se, že jeden ze štemberských pánů kdysi prodal velký dvorec, který náležel k jeho panství. A prodal dobře - za celých sto tisíc zlatých! Peníze přivezl na Šternberk a uložil je do těžké okované truhly. Brzy však musel v nějaké záležitosti odcestovat do Vídně. Na tu dobu svěřil hrad i majetek svému purkrabímu Hynkovi. Hynek byl poctivý člověk a šternberský pán mu důvěřoval. Ale co když hrad přepadnou lapkové a zlaťáky poberou...? Pán ze Šternberka přemýšlel, jak by své peníze nejlépe ochránil. Vymyslel, že polovinu peněz vezme s sebou a polovinu nechá v opatrování panu Hynkovi. Kdyby se přihodilo něco zlého, zbývala naděje, že alespoň nějaké peníze budou zachráněny. Odpočítal peníze z truhlice, pak ji zamkl a klíče dal purkrabímu. „Spolehni se, pane, peníze ohlídám, jako by byly mé vlastní!" slíbil pan Hynek.
Na druhý den vyjel průvod šternberského pána z hradu směrem k Vídni.
Jakmile se poctivý Hynek stal pánem hradu, starost o svěřené peníze mu nedala spát. Nedůvěřoval služebnictvu a obával se loupeživých rytířů, kteří co chvíli táhli krajem. Nechtěl pána zklamat, ve dne v noci přemýšlel, kam by peníze ukryl, aby byly v naprostém bezpečí.
A tak jedné noci odemkl truhlu, vzal peníze a uložil je do železné skříňky. Se skříňkou v podpaží tajně opustil hrad a peníze ukryl kdesi ve skále. Teprve potom měl pan Hynek klidné spaní.

Za pár dní si pan purkrabí vyjel na projížďku. Byl kdesi v okolních polích, když
se jeho kůň splašil, pana Hynka shodil ze sedla a ještě ho podupal kopyty. Jeho bezvládné tělo objevili sedláci, kteří sem přišli pracovat na svá pole. Převezli ho na Šternberk, ale bylo to s ním zlé.
Když pan Hynek přišel k sobě, nemohl se hýbat, ani mluvit. Jen rukama stále cosi ukazoval a z úpěnlivého výrazu bylo jasné, že chce něco důležitého sdělit.
Bezradné služebnictvo zavolalo písaře. Byl to široko daleko nejvzdělanější člověk, snad posunkům pana Hynka porozumí...! Písař sledoval, co pan Hynek ukazuje. Chvíli jako by odpočítával peníze jeden po druhém, potom zvedal ruku a mířil ukazováčkem kamsi ven za hradby. Písař se snažil, ale nebyl z toho moudrý. Ještě té noci pan Hynek vydechl naposledy.
Když se vrátil šternberský pán a dozvěděl se, že jeho purkrabí je mrtev, běžel hned k truhlici zkontrolovat peníze. Truhlice byla úplně prázdná. Pán ze Šternberka bědoval a hořekoval, proklínal nebožtíka, hrozil svým úředníkům vězením a služebnictvu šibenicí, ale o penězích nikdo nic nevěděl. Jen písař si vzpomněl na poslední chvíle pana Hynka. Přišel za hradním pánem a zkroušeně přiznal:
„Už vím, co chtěl pan Hynek před smrtí říci! Snažil se ukázat, kam peníze ukryl, ale já hlupák jsem mu nerozuměl. Nalož se mnou, pane, jak uznáš za vhodné, zasloužím si trest!"
Ale šternberský pán byl spravedlivý. Věděl, že je písař nevinný a jen shoda nešťastných náhod způsobila, že o své peníze přišel.
Dal potom prohledat v zámku každý kout a přikázal překopat i okolní stráně, ale peníze se nenašly. A tak šternberský poklad čeká na svého objevitele dodnes.
Jak na keš.
Finální souřadnice zjisti, spočítej podle legendy v listingu, nebo požádej o pomoc strýčka Googla či tetičku Wiki.
1) Ciferace jména purkrabího: A =
Finální souřadnice: N50°04,( A x 35 + 601 )
E014°36,( A x 27 – 151 )
N50°04,
E014°36,