Skip to content

Drahlin Traditional Cache

Hidden : 7/17/2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


OBEC DRAHLÍN

se nachází v okrese Příbram ve Středočeském kraji. 
 Obec je vzdálená asi 9 km severozápadně od města Příbrami. Obec má vlastní mateřskou školu, knihovnu, je zde klub TJ Sokol, pod které padají oddíly fotbalového mužstva mužů, žáků a oddílů hráčů stolního tenisu. 
     V obci je travnaté fotbalové hřiště, asfaltový a antukový tenisový kurt a krytá tělocvična.
       Počet obyvatel: cca 500 Nad obcí se tyčí na kótě 718,8, v nadmořské výšce 695 m, radiolokační stanice EBR s názvem Malý Drahlín, která je v současnosti využívána hlavně jako vysílač pro radiovou stanici a pouze dominantou Brdského hřebenu nad obcí.



VÝKLAD POUŽITÝCH SYMBOLŮ
sviní hlava - erb rodu Buziců, z nějž pocházeli rytíři z Drahlína, první známí majitelé vsi ve 14. století
hradba s cimbuřím - zaniklé šlechtické sídlo - tvrz „Hradiště“
hornická kladívka - dobývání železné rudy a pokusy o těžbu zlata v okolí obce
vlnitý pruh - Drahlínský potok
zelená barva - brdská krajina

ZE STARÝCH KRONIK


Na dolním svahu Brdském, ve Slonovci zvaném, asi 8 km na sever od Příbramě rozkládá se osada Drahlín, skládající se ze dvou částí: Velkého a Malého Drahlína či Ovčína a čítající 112 čísel, 168 rodin, 804 duší. Spojená obec Sádek čítá 55 čísel 92 rodin 452 duší. Tak je uvedeno na začátku pamětní knihy Sboru dobrovolných hasičů v Drahlíně z r. 1889. Přesná doba vzniku obce není z historie a písemných pramenů známá. V díle A. Sedláčka Místopisný slovník historický království českého se uvádí: Drahlín, ves někdy s tvrzí, jež se mylně ve spojení uvádí s kněžnou Drahomiří. Na tvrzi seděl r. 1324 Heřman z Drahlína, předek pánů z Valdeka na Litni sedících. Z té příčiny připomíná se Drahlín r. 1390 jako příslušenství Litenska. R. 1413 skoupili Drahlín Dobeš ze Tmaně a Zdenek z Podmokl od svých manželek. R. 1533 připomíná se Drahlín jako příslušenství statku Hlubošského.
Drahlín - Valdek - Hluboš .... S pomocí historických pramenů zkusme nahlédnout do historie.
O Valdeku uvádí A. Sedláček, že hrad založil Oldřich Zajíc, zakladatel rodu pánů z Valdeka. Oldřich zemřel r. 1357, hrad pak vlastnil Budislav, Oldřich, Zdislav a Zdislavův syn Vilém. R. 1511 připadl Valdek dědičně Krnatovi Pešíkovi z Komárova, po jeho smrti jednomu z jeho synů, Kryštofovi. Kryštofův syn hrad opustil, a když jeho majetek byl prodán k Hořovicům, uvádí se Valdek jako " hrad pustý". Mimořádně zajímavé pojednání o Valdeku a pánech z Valdeka najdeme v díle Dobroslavy Menclové, České hrady I.
O Hluboši A. Sedláček - ve Slovníku - uvádí, že jako osada kdysi s tvrzí příslušela k hradu Valdeku, později patřila Zbraslavovi z Hluboše. Podrobnější údaje jsou v rozsáhlém Sedláčkově díle Hrady, zámky a tvrze české, VI.: v držení Hluboše - a tedy i Drahlína - se vystřídali Jan z Hluboše 1415, Oldřich z Drásovic 1434 a jeho synové, páni ze Svárova 1436, Václav z Koněprus 1455, pán z Rohatce, Vtelenský ze Vtelna, Bechyně z Lažan 1623. Dál Hluboš náležela Öttingen-Wallersteinům.
V Ottově naučném slovníku je uvedena poznámka: "V 18. století vlastnili Hluboš - i Drahlín - Bechyňové z Lažan, Hochbergové z Hennersdorfu, r. l816 dal poslední z rodu panství do loterie a koupil je kníže Schönberg-Waldenburg, od něj 1835 hrabě Ludvík de Pourtales."
R. 1920 byl hlubošský zámeček, v jádře barokní, pseudorenesančně přestavěný, r. 1872 rozšířený, letním sídlem prezidenta T.G. Masaryka. R. 1925 koupil objekt příbramský továrník Kolařík - ještě tehdy byly v zámečku vzácné gobelíny z první pol. 17. století.
O Drahlínu jsou zmínky v dílech A. Sedláčka, L. Malého i dr. A. Podlahy. Všechna se shodují v jednom: existovalo zde tvrziště, pravděpodobně čtvercové, s valy (asi 6 m) a příkopem asi 3 m, jež zaniklo nepochybně v 15. stol., a z něhož dnes lze vidět jen malý terénní útvar.
Zcela jistý není ani vznik samotného jména Drahlín. Existuje sice domněnka, že mohlo vzniknout ze stejného kořene jako slovo " draha", označující pozemky pro pastvu dobytka z celé osady - avšak historická díla připouštějí i jinou možnost. A. Sedláček uvádí ve Slovníku: Pro Příbramsko má Drahomíra dosti blízký vztah, neboť pověst lidová připisuje jí založení hrádku u Příbramě, jemuž po ní dáno jméno Draholín, což později staženo prý na Drahlín.... Pověst vypráví, že i kníže Václav, syn její, Drahomíř na Drahlíně navštívil...
V jiném díle však uvádí: ...Drahlín, ves památná tvrzištěm (dl. 34 a šíře 25 kroků) ve čtvercové ohradě rozměrů 6, 6, 63, 65 kroků, o němž se bájí, že je založila kněžna Drahomíra, ač spíše ukazuje na osobní jméno " Drahla...
Zmiňuje se o něm i A. Podlaha, že na tvrzi Drahlín seděl Malovec z Drahlína, snad týž, jenž po svém přepadení v lesích u Příbrami podle slibu vystavěl kapličku na Svaté Hoře....
Dílo dr. A. Profouse, Místní jména v Čechách, uvádí, že jméno Drahlín vzniklo přivlastňovací příponou - in z vlastního jména Drahla.
Citový, historicky ani jazykově neopodstatněný náhled může hledat souvislosti slov "Drahlín" a "drahý" třeba ve smyslu "je nám drahý".
Charakter terénu, zbytky příkopů a valů i samo - pomístní pojmenování Na hradišti svědčí o tom, že zde - kdysi mezi lety 600-1000 n. letopočtu - skutečně existovalo sídlo, pravděpodobně dřevěná, kamenem opevněná tvrz.
Tak pravděpodobně mohla kdysi vypadat (při pohledu z jihu) tvrz. Autor kresby Fr. Mácha.
Existence sídla je doložena i nálezy úlomků keramiky. Tyto tvrze však ztratily svůj význam v době, kdy na skalních ostrozích a nepřístupných místech se začaly stavět kamenné, dobře opevněné hrady. Jeden ze zápisů z kroniky obce, asi z r. 1890, uvádí: V drahlínském Hradišti nachází se dosud sklepení 15 m dlouhé, avšak zkraje zasypané...
Jinde kronika uvádí: Na protější straně obce, na návrší zvaném Hůrka, před mnoha lety zjištěno dávné pohřebiště nálezem popelnic, z nichž bohužel jen několik střepin uchováno bylo. Po celém návrší v nepatrné hloubce tu a tam naleznou se občas zetlelé kosti a různé rezem sešlé zbytky starobylých zbraní...
Nynější utváření okolního terénu – jámy vyvýšeniny a příkopy nad Malým Drahlínem, zbytky staré haldy v polích i pomístní pojmenování Na štole by odpovídaly někdejšímu dolování. Všechny pozůstatky se však vztahují na historicky mladší povrchové dobývání železných rud hnědel, či na pokusy o získávání zlata, příp. na rozvoj březohorského revíru.
O tom opět uvádí obecní kronika: V rokli proti čp. 7 doloval na zlato r. 1856 zdejší soused Matěj Beneš a společníci. Dolování však překazil jednak mocný proud vody, jednak nedostatek hmotných prostředků. Opuštěný důl byl zasypán.
Z další historie Drahlína se rovněž nezanechalo příliš mnoho dokladového materiálu. V díle A. Sedláčka se uvádí - z období po třicetileté válce - ...v našem okolí v konfiskaci unikly Milín, Jince, Lochovice, Dobříš, Chotilsko, Křížov, Slapy, Mníšek... Z okolí ztrestáni nemilosrdně ...Karel Vtelenský ryt. z Vtelna, propadl polovici majetku - Hluboš, Drahlín, Obecnice...
Dnes jsou v Okresním archivu Příbram uloženy pouze knihy z let 1839 - 1951 (a to evidence pozemků 1839, zápisy o schůzích 1931 - 1951, účetní knihy 1936 - 1944, podací protokoly 1901 - 1925.
V r. 1650 měla obec 6 sedláků, 8 chalupníků a jeden pustý dům, obdělávalo se tu 176 strychů polí, chovalo 22 krav a 11 ovcí (kromě ovcí panských). V r. 1713 byli v obci v domcích : 1. Jiří Šrámek, 2. Jiří Mytka ml., 3. Jiří Charvát, 4. Václav Strniště, 5. Ondřej Bedřich, 6. Václav Šrámek, 7. Jan Bílek, 8. Václav Cibulka, 9. Matěj Bečvář, 10. Filip Lenz, 12. Martin Novotný, 13.Matěj Charvát, 14. Jan Uhlíř, 15. Václav Holý, 16. František Holý, 17. Jiří Veselý, 18. panská hospoda, šenkýř Tomáš Neubauer, 19. Petr Neubauer, 20. Kryštof Plecitý, 21. šafář, 22. panský ovčák. Z další historie uveďme alespoň několik stručných údajů. 1780 - zavedena popisná čísla domů, 1830 - postavena hájovna spadající pod hlubošské panství, 1836 - koupil Hluboš, a tedy i Drahlín hrabě Ludvík de Pourtales od kněžny Ludviky ze Schönbergu, 1850 - poprvé zvolena v Hluboši samospráva (jejíž pravomoc se týkala i Drahlína) za přítomnosti okresního hejtmana Jana Schöndla, starostou se stal Jan Šimonovský, šenkýř.
29. srpna připadlo panství Hluboš s Drahlínem knížeti Karlu Öttingen z Wallersteinu,

1874 - požár, založený ze msty pasákem Václavem Macegickou hospodáři Matěji Kohoutovi, zničil 8 usedlostí, 26. září , 1879 - Drahlín a Sádek jako spojená nová obec se oddělily od Hluboše, prvním starostou byl Fr. Havelka, 1881- směrem ke Lhotě postaven dřevěný most, 1899 - bylo zrušeno " zvonění proti mrakům ", 1901 - Sádek a Drahlín se rozdělily na samostatné obce, 1902 - ustaven obecní strážník (obec mu zakoupila šavli a kroj), začala se stavět okresní silnice od Obecnice přes Drahlín do Sádku, na návrh starosty Fr. Šefla byla založena pamětní kniha obce a sboru hasičů, pro chudé děti koupila obec z nouzového fondu 20 párů obuvi za 120 K, 1911 - podle sčítání lidu žilo v Drahlíně 849 osob ve 115 domcích, 2 domy byly pusté, 1917 - několik obětí si vyžádala epidemie španělské chřipky, 1918 - v I. světové válce zahynulo 27 obyvatel obce.
1920 - na Hradišti vznikaly Komenského sady, 28. září založil učitel Fr. Malý tělovýchovnou jednotu Sokol, 1923 - drahlínští sportovci získali první místo v závodech na trati Milín - Příbram, 1924 - obecní pozemek V luhu byl pronajat jako školní hřiště, 1929 - Družstvo elektrárenské, jehož předsedou byl Fr. Šefl, začalo se zaváděním elektrického proudu, v mimořádně tuhé zimě byly mrazy až 44° C , 1930 - bylo zavedeno autobusové spojení Příbram - Drahlín, v obci bylo 734 obyvatel, 590 ha polí, 238 ha luk, 69 ha zahrad, 5,8 ha pastvin, 231 ha lesů, 1932 - konal se I. sjezd rodáků - při té příležitosti byl odhalen pomník padlým z I. světové války, 1934 - firma Holeček , Klatovy provedla regulaci rokle...
Z let 1939 - 1945 jsou zaznamenány v kronice těžké životní podmínky, zhoršující se poměry a utrpení obyvatel v době fašistické okupace. 1942 - příkazem okupantských úřadů byli totálně nasazeni na práce v Německu V. Holý, Fr. Holý, M. Švehlová, St. Vrba, V. Fürst, A. Houska, J. Šrámek, J. Kropáč, Fr. Vyšín, K. Slepička, K. Sláma, St. Sláma.
1943 - ... dne 30. ledna bylo v Drahlíně zle. Do obce přijela přepadová komise, která měla za účel hledati zatajené zásoby masa a hlavně obilí. Prohlídka dopadla dobře. Ale v 11. hodin přijeli Němci, začali hledat znovu a u V. Kuby našli asi 200 kg obilí. Ihned V. Kubu zatkli, odvezli do Tábora, Jihlavy a na Pankrác, kde byl odsouzen na dva a půl roku. Byl uvězněn v Bernau a Untermansfeldu. Vrátil se po mnoha útrapách až 26. května 1945. V srpnu byl gestapem zatčen Emanuel Brynda čp. 78, 36 let, odvezen do Buchenwaldu, kde při náletu zahynul.

Z POVÁLEČNÉ HISTORIE
Po skončení války se mnoho drahlínských občanů nevrátilo z fronty, totálního nasazení či zajetí. A nyní uvedeme nejdůležitější události, fakta a stavby v letech 1945 - 1989.
1946 - zakoupen nový zvon pro obecní kapličku. V témže roce zřízeno autobusové spojení s Příbramí, jež zajišťovala paní Smrčková a pan Frei
1947 - zřízení telefonu. V témže roce zahájena stavba kulturního domu panem Petrem Vohradským. Počet obyvatel Drahlína v tomto roce 522
1948 - úprava cesty Drahlín - Lhota, adaptace školy
1949 - Drahlín čítá 516 obyvatel ve 143 domech, 4 hostince, jeden obchod, konzum PDP, jeden pekař, jeden truhlář, zřízena výrobna Pražských pečiváren (hořické trubičky)
1950 - zaveden obecní rozhlas
1951 - založena obecní knihovna ve škole (knihovník Jan Halouska) stavba betonových mostů u čp. 91 a 104, otevření mateřské školy (učitelka Jitka Vitmanová)
1952 - čištění požární nádrže (rybník na návsi)
1953 - do školy v Drahlíně dochází 56 dětí, do mateřské školy 14 dětí.
1954 - v obci je 469 obyvatel (232 mužů 237 žen)
1956 - výstavba kravína zemědělského družstva, v obci 6 televizorů.
1957 - oprava cesty na Malý Drahlín a k hřišti v Luhu
1958 - rozšíření veřejného osvětlení, výstavba hřiště TJ Sokol v Luhu náklady 45000 Kč
1959 - elektrifikace Malého Drahlína
1960 - sloučena JZD Drahlín, Sádek, Lhota, Obecnice, Oseč, Bratkovice, Dominikální Paseky - celková výměra zemědělské půdy 2 000 ha
1961 - oprava hrází rybníka na návsi
1962 - pátý postupný ročník základní školy je převeden do ZŠ Obecnice
1963 - TJ Sokol zastavila dočasně činnost
1964 - oprava veřejného rozhlasu
1965 - matriční obvod Drahlín - Sádek zrušen, převeden do Obecnice, zrušen rybníček u čp. 42, zahájení výstavby vodovodu z Dubce
1966 - do školy v Drahlíně dochází pouze 18 dětí
1967 - montáž veřejného osvětlení.
1968 - úprava silnic Malý Drahlín - Obecnice
1969 - oprava školy, asfaltování vozovek
1970 - zahájení zatrubňování rokle
1971 - výstavba prodejny na Malém Drahlíně (náklady 105 tis. Kč)
1972 - koupě vozu požární ochrany
1973 - vykopání studny a montáž čerpadla pro stavbu prodejny
1974 - dokončení prodejny (8 823 brigádnických hodin.)
1975 - otevření nové prodejny potravin a masa, zatrubnění rokle na Malém Drahlíně
1976 - výstavba autobusové čekárny na Malém Drahlíně, založení místní organizace zahrádkářů v Drahlíně
1978 - 7. května pořádány staročeské máje
1979 - uzavřena škola v Drahlíně, dokončena stavba skladu prodejny, zahájena výstavba sportovních šaten
1980 - zahájena výstavba 10 nových rodinných domků, z toho 6 na Malém Drahlíně
1981 - podle sčítání obyvatel Drahlín měl 431 (216 mužů a 215 žen)
1982 - výstavba sportovního areálu, úprava obřadní místnosti
1983 - výstavba moštárny svazu zahrádkářů
1984 - oprava rybníka, elektrifikace nové zástavby na Malém Drahlíně
1985 - instalace ústředního topení v budově mateřské školy
1986 - dokončení veřejného osvětlení v Malém Drahlíně
1987 - zahájení stavby nového pohostinství
1988 - stavba bikrosové trati na Malém Drahlíně
1989 - dokončení stavby pohostinství

Additional Hints (Decrypt)

Qeág an fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)