Skip to content

Janvāris 1991 Barikādes Letterbox Hybrid

Hidden : 4/23/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Šis slēpnis prasīs mājas darba izpildi un vairāku vietu apskati. Būs nepieciešamas papildrīks - mērlenta. Pats fināla konteiners atbilst slēpnim 1.5/3.5. Koordināšu pārbaudītājs ir ar pietiekamu pielaidi. Šis ir Letterbox Hybrid tipa slēpnis, kurā ir zīmogs, kas nav paredzēts apmaiņai.

[ENG] Dear friends, unfortunately solving this task involves research that is possible only with knowlege of Latvian. Therefore, task translation is not provided.

1991. gads Latvijā sākās nemierīgi. Padomju Savienībā bija parādījusies politiskā brīvība, kā rezultātā 1990. gada martā Latvijas PSR Augstākās Padomes vēlēšanās vairākumu ieguva Latvijas Tautas frontes (LTF) frakcija un 1990. gada 4. maijā tika pieņemta deklarācija "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu", kas daļēji atjaunoja LR Satversmes darbību, bet vienlaikus noteica pārejas periodu līdz Saeimas sasaukšanai. Realitātē tas Latvijā nozīmēja divvaldību, jo šeit darbojās arī PSRS struktūras un bija dislocēta PSRS armija. Bija skaidrs, ka PSRS vadība ar Gorbačovu priekšgalā vēlējās ieviest Latvijā prezidenta pārvaldi, kas, saskaņā ar PSRS konstitūciju, ļautu apturēt LPSR Augstākās Padomes darbību. 1990. gadā Latvijā notika dažādas provokācijas, lai radītu iespaidu par nekārtībām Latvijā. 1990. gada decembrī Rīgā un arī citviet Latvijā naktīs notika sprādzieni pie dažādiem sabiedriskiem objektiem un leģionāru pieminekļiem, kas, par laimi, iztika bez upuriem. 1991. gada 2. janvārī OMON (PSRS Iekšlietu ministrijas specvienība) ieņēma Preses namu un Preses nama tipogrāfija pārtrauca prolatvisko avīžu drukāšanu.



8. janvārī Viļņā notika nemieri un Augstākās padomes ēkas šturmēšana, notika valdības atkāpšanās un bija ziņas par papildu PSRS armijas pārnešanu uz Lietuvu. LTF bija skaidrs, ka līdzīgi notiks arī Latvijā, tāpēc sākās priekšdarbi barikāžu organizēšanai un tika izsludināta Vislatvijas manifestācijā 13. janvārī. Naktī uz 13. janvāri notika traģiskie notikumi pie Viļņas televīzijas torņa, kur gāja bojā 13 iedzīvotāji. No rīta Latvijas Radio tika nolasīts LTF paziņojums par barikāžu celšanu, sargājamo objektu sadalījumu un līdzi ņemamajām mantām. Cilvēki nenobijās uz Rīgā manifestācijā Lietuvas atbalstam notika, tajā piedalījās ap 500 tūkstoši cilvēku un uzreiz pēc tās sākās barikāžu būvēšana.

Uzdevums A Vislatvijas manifestācijā runas tika teiktas no pastāvīgas tribīnes, uz kuras bija milzīga Ļeņina galva. Augstākā padome 1990. gadā neriskēja ar šādu simbolu aizvākšanu, tāpēc to uz manifestācijas laiku vienkārši aizklāja ar audumu. Aiz tribīnes sākas kāda iela. Noej pa to 22 soļus, tad labajā pusē redzēsi sarkanu plāksni. Trīsciparu skaitlis pirmajā rindā.

Vislatvijas manifestācija Rīgā, 1991. gada 13. janvāris. Foto: J. Lācis. LNA



Vecrīga uz ziemeļiem no Kaļķu ielas tika iekļauta barikādēs. Ar smago tehniku, pieejamajiem celtniecības materiāliem un vēlāk arī betona bloku sienām tika ierobežota bruņutehnikas iekļūšana šajā Vecrīgas daļā. Kopā Vecrīgā darbojās 44 posteņi, kuros uz maiņām dežurēja cilvēki no Rīgas un laukiem, pēc sākotnējā plāna - Kurzemnieki un Rīgas Kurzemes priekšpilsētas un Centra rajona iedzīvotāji.

Uzdevums B Vecrīgas aizsardzības organizēšanai tikai izveidoti 7 sektori. Nostājies krustojumā pie 1. sektora štāba! Tad ej 90 m ZR virzienā līdz nākamajam krustojumam. Tad ej 80 m ZZA virzienā līdz nākamajam krustojumam. Tad ej DA virzienā un apstājies pie trešā loga pa kreisai rokai. Kāds gadaskaitlis tajā redzams?



Īpašam Vecrīgas objektam tika uzbūvēts vēl viens barikāžu loks Vecrīgas loka iekšienē. 18. janvārī lauksaimniecības tehniku tajā nomainīja ar no betona blokiem mūrētām sienām un šī kļuva par visgrūtāk ieņemamo barikādi Rīgā. Barikādes iekšpusē darbojās caurlaižu režīms.

Uzdevums C Barikādes iekšpusē pašlaik ir atrodams memoriāls barikāžu laika piemiņai. Cik cm biezi ir eksponētie barikāžu bloki? Atbilžu varianti: 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60

Uzdevums D Atrodi Rīgā vēl vienu memoriālu, kur ir uzstādīti šādi bloki no barikāžu laika. Cik cm garš ir labais augšējais bloks? Atbilžu varianti: 240, 250, 260, 270, 280, 290



Vecrīgā atradās vēl viens objekts ar atsevišķu barikāžu joslu tam apkārt. Pie paša objekta durvīm bija uzbūvēta dzelzsbetona bloku siena ar šauru eju iekļūšanai ēkā, lai pasargātu iekšpusi no iespējamās apšaudes caur durvīm. Ēkas iekšpusē pie griestiem esot bijuši nostiepti zvejnieku tīkli, ko uzmest iebrucējiem.

Uzdevums E Kreisajā pusē no šīm ieejas durvīm atrodas sarkana plāksnīte. Četrciparu skaitlis pirmajā rindā.



Šis objekts ārpus Vecrīgas pēc sākotnējā plāna bija nodots vidzemnieku, Rīgas Ziemeļu rajona un Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotājiem. Ap ēku tika izvietotas smagās automašīnas, bet iekšpusē organizēja brīvprātīgo aizstāvju vienības, kas bija bruņotas ar metru gariem cauruļu gabaliem un degmaisījuma pudelēm. Vienu no ieejām sargāja sportistu trieciengrupa ar volejbola izlases treneri vadībā. Apkārtējās ēkās bija novērošanas punkti ar nosaukumiem "Bolderāja", "Vēsture" un "Karabahs" un, pēc dažiem avotiem, arī snaiperu posteņi.

Uzdevums F Netālu no objekta uz ietves tika apskatei izlikts 16. janvārī OMON sašauts autobuss. Izdali autobusa numura zīmes četrciparu skaitli ar 35 un ej tik metru no autobusa atrašanās vietas DDR virzienā. Tur atradīsi elektrības kasti. Kāds trīsciparu skaitlis ir uz dzeltenajām plāksnītēm uz tās?



Arī cits objekts pēc sākotnējā plāna bija nodots vidzemnieku, Rīgas Ziemeļu rajona un Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotāju aizsardzībā. Šajā objektā svarīgu organizatorisku lomu ieņēma zinātnieki no Teikas un Salaspils institūtiem. Šeit bez trauksmes neiztika. 16. janvārī pa dienu pienāca ziņas, ka tuvojas omonieši, barikāžu sargi ieņēma aizsardzības pozīcijas, bet beigās omonieši nogriezās un aizbrauca pa citu ielu.

Uzdevums G Nostājies uz ielas pretī medpunktam, ielas pretējā pusē! Tad ej 12 soļus DDA virzienā, kur atradīsi elektrības kasti ar piecciparu skaitli. Izdali to ar 2 un pieskaiti 898!



Šeit 15. janvārī notika Vislatvijas sabiedrības glābšanas komisijas, kas apvienoja Latvijas neatkarības neatbalstošās organizācijas, un Interfrontes mītiņš. Pēc tā bija plānota ziedu nolikšana pie Ļeņina pieminekļa, kas varētu provocēt barikāžu dalībniekus, bet tomēr beigās mītiņa dalībnieki izklīda un uz pieminekli nedevās.

Uzdevums H Tev jāatrod tribīņu durvju vieta. Pāri ielai pretim šai vietai ir žogs. Cik pīķu ir piektajam garajam žoga posmam no kreisās puses? Agrāk pie šī posma bija piestiprināta sarkana plāksnīte.



15. janvāra naktī OMON ielauzās Minskas Augstākās milicijas skola Rīgas filiālē, no ieroču istabas nolaupīja ieročus, ielauzās kopmītnēs un piekāva kursantus. Iespējams, ka OMON gribēja milicijas skolas vadību iebiedēt, lai kursantus neiesaistītu kārtības nodrošināšanā barikādēs.

Uzdevums I Ēkai pagalma pusē ir ugunsdzēsības kāpnes. Cik metāla balstu ir margām?



Visasiņainākais barikāžu laiku notikums bija 20. janvāra uzbrukums Iekšlietu ministrijai. Ap ministrijas ēku nebija barikāžu, to apsargāja tikai Bauskas miliči, jo lauku miliči tika uzskatīti par uzticamākiem neatkarīgajai Latvijai. Pulksten 21.07 pie ēkas atskanēja pirmie šāvieni. Lai gan OMON vēlāk apgalvo, ka uz viņu ekipāža tikai braukusi garām, uz viņiem sākts šaut un viņiem tāpēc bija vajadzība iebrukt Iekšlietu ministrijā, tomēr vairākas detaļas, piemēram satiksmes bloķēšana pirms apšaudes un iebrukšana no jumta ēkas piektajā stāvā, liecina, ka tā bijusi rūpīgi plānota operācija. Ir spekulācijas, ka piedalījusies arī kāda trešā puse ar provokatora lomu. OMON ministrijas ēku ieņēma, bet nakts vidū to atstāja. Vēl līdz šim nav skaidri šī uzbrukuma motīvi, jo nekā nozīmīga ēkā nebija. Uzbrukumā bija pieci nogalinātie - divi miliči, divi kinooperatori un viens garāmgājējs. Bija arī vairāki ievainotie, tostarp ārzemju žurnālisti. Iespējams OMON pusē arī bija kritušais, bet tam apstiprinājuma nav.

Uzdevums J Atrodi piemiņas plāksni uz Iekšlietu ministrijas ēkas sienas, kur pieminēts viens upuris. Tad netālu atrodi tam pašam cilvēkam veltītu piemiņas akmeni. Kāds ir šī piemiņas akmeņa virsmas lielākais diametrs centimetros? Atbilžu varianti: 100, 110, 120, 130, 140, 150



Nākošais objekts sākotnēji bija nodots Latgales, Zemgales, Rīgas rajona, Rīgas Latgales un Zemgales priekšpilsētu cilvēku apsardzē. Pie tā atradās posteņi Elle, Plaušas, Jūra un Balodis. Barikāžu dalībnieku atmiņās šis objekts izcēlās ar koncertiem un sabiedrisko dzīvi. Joka pēc pie tā bija novietota arī īsta veca 2. Pasaules kara bruņumašīna.

Uzdevums K Netālu no posteņa Plaušas, ejot virzienā uz Elli, ceļa labajā pusē aiz vārtiem atrodama liela izmēra aizlieguma zīme (~1.5mx1.5m). Kāds ir attēlotā priekšmeta nosaukuma pirmā burta kārtas skaitlis latviešu alfabētā?



Vēl viens objekts sākotnēji bija nodots Latgales, Zemgales, Rīgas rajona, Rīgas Latgales un Zemgales priekšpilsētu cilvēku apsardzē. No sākumu ap to tika izvietotas kravas automašīnas, bet 18. janvārī tas tika norobežots ar 200 m garu betona bloku aizsargsienu un dzeloņdrāšu žogu.

Uzdevums L Atrodi šīs aizsargsienas vārtu vietu. Apmēram 300 grādu un 100 metru projekcijā no tās atradīsi pelēku stabiņu ar dzeltenu uzlīmi. Kādi pēdējā telefona numura pēdējie četri cipari?



Pie aptuveni 10 svarīgākajiem tiltiem un pārvadiem tika izveidoti posteņi ar kravas masīnām, ar kurām tos nobloķēt armijas tuvošanās gadījumā. 14. janvāra vakarā OMON uzbruka šādam postenim, tika sadedzinātas 8 mašīnas. Tomēr apsardze netika pārtraukta, naktīs kravas mašīnas tika sadzītas uz šī tilta tā slēdzot satiksmi. Vēl vienu omoniešu uzbrukumu šis postenis piedzīvoja 16. janvāra vakarā, gaisā tika raidītas automātu kārtas, bet neviens necieta.

Uzdevums M Netālu no posteņa ir virszemes siltumtrase. Atrodi tās 7. balstu! Kāds ir vistuvākā zemes līmenī esošā kontakttīkla balsta numurs?



Cits tilta postenis piedzīvo divus OMON uzbrukumus 14. janvārī, kuros tiek sabojātas 19 mašīnas. 16. janvārī notika apmēram trīs omoniešu uzbrukumi šim postenim - cilvēki tika piekauti, automašīnas sašautas, mantas sabojātas. Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks mēģināja ar Volgu apbraukt stāvošās automašīnas, tādēļ omonieši šāva auto virzienā un šoferi nogalināja. Pēc šiem gadījumiem 17. janvārī tika nolemts tiltu posteņus attālināt no tiltiem un ikdienas satiksmi neietekmēt, bet kravas mašīnas tikai turēt gatavībā gadījumam, ja tuvojas armijas kolonna. Izņēmums bija Salu tilts, kas palika ierobežots un naktīs tika slēgts.

Uzdevums N Pie šī uzbrukumus piedzīvojušā posteņa ir Robertam Mūrniekam veltīts piemineklis. Kāda ir visu skaitļu summa informatīvās plāksnes 8. rindā?

Uzdevums O Vēl viens piemineklis Robertam Mūrniekam ir pie viņa mājām. Pieminekļa priekšā ir plāksne ar dobumu. Kāds ir dobuma diametrs centimetros? Atbilžu varianti: 16, 18, 20, 22, 24, 26



Postenis bija ierīkots arī kāda maza tilta apsardzei. Zināms, ka bija piestājusi PSRS armija, bet viss tika atrisināts bez vardarbības.

Uzdevums P Blakus postenim tagad ir 2.1 m augsts Barikāžu laika piemiņas akmens. Cik cm plats ir vārdiskais uzraksts? Atbilžu varianti: 57, 63, 69, 75, 81, 87



Barikādes bija arī pie rezerves objekta gadījumam, ja galvenais šāds objekts Rīgā tiktu ieņemts. Nekādu ievērojamu starpgadījumu šeit nebija, bet vajadzības gadījumā vīri bija gatavi uz pievedošajiem ceļiem nogāzt kokus.

Uzdevums Q Uz visaugstākā apkārtnes objekta žoga ir aizlieguma zīme. Kādi ir pēdējie četri cipari telefona numuram, kas sākas ar 6702?



Situācija Latvijā un Lietuvā stabilizējās, nekādu tūlītēju draudu nebija un 25. janvārī tika paziņots, ka barikāžu aizstāvēšana nav jāturpina. Tehnika un sargi pamata Rīgu līdz 28. janvārim. Pēc tam atsevišķus objektus sargāja brīvprātīgo vienības, bet tāda apsardze ar laiku kļuva arvien vājāka. Atsevišķas betonu bloku barikādes saglabājās līdz pat 1992. gada vasarai.

Barikādes savu uzdevumu lieliski izpildīja - ārvalstu žurnālisti visai pasaulei parādīja latviešu vienotību un to, ka pretošanās ir nevardarbīga. PSRS vadība nevarēja pielietot spēku, jo ārvalstu labvēlība bija svarīga, lai saņemtu ekonomikai nepieciešamo palīdzību. Nekārtības nenotika, tāpēc PSRS prezidenta pārvaldi ieviest nebija iemesla. Barikāžu aizstāvji atceras tā laika cilvēku vienotību un izpalīdzību - pilsētnieki deficīta apstākļos ēdināja no laukiem atbraukušos, mediķi organizēja medpunktus, mūziķi rīkoja koncertus un daudzi citi palīdzēja pēc savām iespējām. Sarežģīto politisko situāciju gan Barikādes neatrisināja - Latvijas pilnīga neatkarība un 4. maija deklarācijā paredzēto pārejas periodu izbeidza tikai pēc puča izgāšanās 1991. gada augustā.

Pieminēsim 1991. gada janvāra barikāžu upurus!

Roberts Mūrnieks - šoferis, nošauts OMON uzbrukumā tilta aizstāvjiem

Vladimirs Gomanovičs - milicis, kritis apšaudē pie Iekšlietu ministrijas

Sergejs Konoņenko - milicis, kritis apšaudē pie Iekšlietu ministrijas

Gvido Zvaigzne - kinooperators, kritis apšaudē pie Iekšlietu ministrijas

Andris Slapiņš - kinooperators, kritis apšaudē pie Iekšlietu ministrijas

Edijs Riekstiņš - skolnieks, kritis apšaudē pie Iekšlietu ministrijas

Ilgvars Grieziņš - miris negadījumā ceļot Vecrīgas barikādes

Barikādes Vecrīgā, 1991. gada janvāris. Foto: L. Martinsons. LNA

Barikādes Vecrīgā, 1991. gada janvāris. Foto: F. Sefuļins. LNA

Aprēķini

Vērtība X: Saskaiti visas atrastās vērtības A-Q un sareizini ar 2. No iegūtā skaitļa iegūsti jaunu skaitli pārkārtojot ciparus augošā secībā. Tad no tā atņem 56 un izdali ar 360. Dalījuma atlikums ir X.
Vērtība Y: Saskaiti visas atrastās vērtības A-Q un sareizini ar 2. No iegūtā skaitļa iegūsti jaunu skaitli pārkārtojot ciparus dilstošā secībā. Tad no tā atņem 115 un izdali ar 3000. Dalījuma atlikums ir Y.

Kārtīgi apdomā, kas ir dalīšana ar atlikumu!

Fināla uzdevums

Barikādes tika celtas, lai aizsargātos no PSRS armijas, it sevišķi no daļām, kas dislocētas Krustabaznīcas ielā, Ādažos un Dobelē, kā arī no Rīgas OMON. Konflikti ar armiju aprobežojās ar strīdiem par satiksmes ierobežošanu uz tiltiem, savukārt OMON veica uzbrukumu Iekšlietu ministrijai, milicijas skolai un tiltu barikādēm. Šī PSRS Iekšlietu ministrijas specvienība bija izveidota 1988. gadā un jau pirms barikādēm izcēlās ar bravūrību un ņirgāšanos par aizturētajiem.

Atrodi OMON bāzes vietu! Ir saglabājies tornis, kurā omonieši turēja plīvojošu PSRS un LPSR karogu līdz pat savai aizlidošanai uz Tjumeņu 1991. gada 31. augustā, vēl pēc Augusta puča izgāšanās. Tornim piekļūt nevar, bet to var apskatīt no attāluma. Vai atrastais tornis ir pareizais, iespējams pārbaudit pārbaudītājā. Iedomājies, ka tornī stāv omonietis un ar automātu šauj X grādu, Y metru projekcijā, kur arī atradīsi slēpni!

GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

Cevrqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)