Skip to content

Rozhledna na Šacberku Virtual Cache

Hidden : 4/9/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


První rozhledna (1854 - 1870):
V roce 1854 zřizuje Jihlava na nedalekém vrchu Šacberk (613 m n. m.) první rozhlednu. Toto místo nebylo vybráno náhodně, neboť se jedná o středověkou lokalitu dolování stříbra, která je opředena mnoha lidovými legendami. Tato první rozhledna byla zřízena díky nápadu jihlavského starosty Petera Ernsta Leupolda von Löwenthala (1800 - 1872). Jeho návrh v roce 1853 prezentovaný před obecním výborem byl jednohlasně schválen a stavba mohla začít. Město poskytlo materiál ze svých lesů a částku asi 400 zlatých. Stavba rozhledny probíhala od podzimu 1853 do jara 1854. Dne 5. května byla prohlédnuta zástupci jihlavského mětského úřadu a městským stavebním mistrem Alexandrem Theurerem. Následně byly odstraněny stavební závady a 23. července se v jihlavských novinách objevuje článek, který zve občany na slavnostní otevření rozhledny.

Podoba první rozhledny se dochovala pouze ze slovního popisu. Přízemí bylo zděné a nad ním se nacházel taneční sál, který také sloužil jako shromaždiště lidí za nepříznivého počasí. Nad sálem se tyčila věž z dřevěných trámů s vyhlídkovými galeriemi ve dvou poschodích nad sebou. Nad vchodem byla umístěna černá tabule se zlatým nápisem "Cives cibilus". Dochovaly se dva plány z této doby (viz obrázek níže), ale údajně ani jeden neposloužil k finální stavbě.

Rozhledna na Šacberku byla první svého druhu na Českomoravské vrchovině a zaujímala také místo v první dvacítce rozhleden v českých zemích. Nevlídné klimatické podmínky neustále poškozovaly dřevěný materiál a věž musela být mnohokrát opravována. Velké opravy byly provedeny v roce 1861, kdy policejní komisař Adolf Kirschner shledal mnoho závad (rozbitá okna, děravá střecha, zatékání vody) a žádal jejich urychlenou nápravu, což městská rada vykonala za cenu 27 zlatých. V roce 1865 byla nalezena velká závada v prostředním patře věže, které muselo být nahrazeno za cenu 255 zlatých. Podzim roku 1870 byl ve znamení velkých rozmarů počasí, silných větrů a bouří. Dne 23. října se objevila nad městem polární záře, což prý nevěstilo nic dobrého. V noci z 26. na 27. října panovala nad městem prudká vichřice, jenž trvala od půlnoci až do páté hodiny ranní. Lámaly se stromy a mimo jiné byla poškozena i věž kostela sv. Jakuba. Po rozednění nebylo již možné nad vrcholky stromů rozhlednu spatřit, byla povalena bouří.

Oprava rozbité věže již nebyla možná, dřevo se prodalo v dražbě a na místě bývalé rozhledny zůstalo pouze zděné přízemí s tanečním sálem, které stále více podléhalo zkáze. Nakonec byl i tento stavební materiál vydražen a zájem o Šacberk postupně upadal.
 


obr. č. 1: první plán rozhledny (nalevo) a druhý plán rozhledny (napravo) na vrchu Šacberk


Druhá rozhledna (1907 - 1940):
V roce 1895 je v Jihlavě založen Okrašlovací spolek pro Jihlavu a okolí. Ten byl německý a měl přes 400 členů. Neustálé volání obyvatelstva po obnovení rozhledny na Šacberku bylo vyslyšeno a spolek požádal městskou radu o povolení ke stavbě a uspořádání sbírky na ni. Dne 6. června 1901 byla stavba schválena, avšak přípravy probíhaly velmi pomalu, až se v roce 1905 úplně zastavily. V roce 1907 nový vedoucí spolku Emanuel Schulz dává na valné hromadě 20. března 1907 další impuls k zahájení stavby, začala nová sbírka a projektu se ujal významný jihlavský architekt Kajetán Malnati (1871 - 1915). Uvažované varianty železné nebo betonové věže byly z důvodu vysokých nákladů zamítnuty a v konečné verzi plánu získala rozhledna podobu štíhlé 27,7 metru vysoké dřevěné věže spočívající na 4,4 metru vysokém kamenném soklu osmiúhelníkového půdorysu o průměru 6,5 metru. Dřevěná věž měla také osmiúhelníkový tvar a ochoz pro návštěvníky byl umístěn ve výšce 21,5 metru. Stabilitu věže zajišťovala čtyři silná lana ukotvená vždy na třech místech nad sebou v zemi. Během léta 1907 byla stavba dokončena a 1. září se konalo slavnostní předání veřejnosti.

Rozhledna na Šacberku nebyla pouze cílem výletníků, ale stala se především symbolem jihlavského jazykového ostrova. I slavnostní otevření bylo spíše německou manifestací namířenou proti Čechům, kteří se slavnosti patrně vůbec neúčastnili. O návštěvu rozhledny byl velký zájem. V prvních 21 dnech na ni vystoupilo téměř 2 100 osob. Jako suvenýr byly vytištěny pohlednice s motivem rozhledny. V roce 1927 proběhla výraznější rekonstrukce - byla položena nová krytina na střechu a vytvořen nový nátěr.

Osud druhé rozhledny byl stejně tragický jako první. V úterý 2. října 1940 v 10 hodin dopoledne zachvátil rozhlednu požár, který se nepodařilo uhasit ani třem hasičským sborům z Jihlavy, Zborné a Bedřichova. Naštěstí se oheň nerozšířil do okolního lesa, neboť panovalo bezvětří. Hořící rozhlednu pozorovali lidé z náměstí skrz dnešní Komenského ulici. Požár pravděpodobně zapříčinila rozžhavená kamna instalovaná v objektu rozhledny, která byla využívána německou armádou jako letecká pozorovatelna. Celá událost byla vyšetřena a v prosinci 1940 bylo potvrzeno, že spolek nenese za zničení odpovědnost, objekt byl zničen kvůli nedbalosti vojáků wehrmachtu. Nakonec však vina nebyla prokázána a vyšetřování bylo zastaveno.
 


obr. č. 2: plán druhé rozhledny na vrchu Šacberk (nalevo) a její provedení (napravo)


Třetí rozhledna (1942 - ?):
Ihned po požáru, na žádost německých občanů Jihlavy, začal okrašlovací spolek připravovat stavbu nové rozhledny. V lednu 1942 však své úsilí ukončil a ve zřízení pokračoval městský úřad. Stavební plány nakreslil v červenci 1942 Ing. Šob, pracovník městského stavebního úřadu. Připravil dvě varianty projektu. První počítal s využitím železobetonu, druhý upřednostňoval kámen. Rozhledna měla mít tvar postupně se zužujícího štíhlého tubusu s galerií s šesti okny ve výšce 30 metrů nad zemí. Celková výška věže měla být 37,55 metru. Na galerii by lidé mohli vystoupat po točitých schodech, nebo se pohodlně svézt výtahem. Z galerie by se pak měl naskytnout krásný a čistý pohled na okolí nad korunami stromů. Schodiště byla důmyslně vymyšlena tak, že po jednom by návštěvnící vystoupali nahoru a po druhém zase dolů. Nad galerií se nacházelo ještě jedno patro, kam by lidé mohli vyjít a kde by byl instalován dalekohled. U země byla v projektu rozhledna obklopena dřevěnou stříškou. Celkový náklad na stavbu včetně výtahu byl vypočítán na částku 715 000 korun, u kamenné varianty by se vzhled rozhledny nezměnil, ale kvůli silnějším zdem nebylo možné instalovat výtah. Mohlo se ovšem rozšířit schodiště - tato varianta vycházela na 464 000 korun, přičemž galerie by zůstala železobetonová. Vypracováním rozpočtu však snaha o zřízení nové rozhledny na Šacberku skončila. Náročný finanční projekt musel být ve válečné době odsunut stranou.

Následující epocha již stavbě nepřála a dnes na vrcholku kopce nalezneme pouze kamenný podstavec po předchozí rozhledně. V roce 2002 narazily plány na dostavbu rozhledny kvůli možnému stínění signálu nedalekého vysílače. Roku 2015 se údajně k obnově kladně vyjádřily České radiokomunikace a ministerstvo obrany, nakonec se ale zjistilo, že se nic zásadního nezměnilo a vyjádření je stejné jako v roce 2002. Nyní je rok 2022 a snahy o obnovu rozhledny se zatím nikam neposunuly...
 


obr. č. 3: plány na nikdy neuskutečněnou stavbu třetí rozhledny na vrchu Šacberk


O keši:

  • jedná se o virtuální keš, která nemá fyzickou schránku, více info např. ZDE
  • pro uznání logu musí být splněna tato podmínka: ke svému logu nahrajte foto Vás či Vašeho osobního předmětu (GPS, CWG...) s torzem rohledny v okolí úvodních souřadnic
  • v případě nesplnění výše uvedené jednoduché podmínky bude Váš log bez upozornění smazán
  • pro zajímavost můžete přiložit i foto z webkamery, odkaz na ni naleznete ZDE
     


obr. č. 4: současná podoba torza rozhledny na vrchu Šacberk, zde pořizujte potřebné FOTO
 

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Zdroje
www.jihlava.cz; www.starajihlava.wz.cz; www.idnes.cz; www.hrady.cz; www.wikipedia.cz

 

Additional Hints (No hints available.)