Skip to content

Browar Parowy w Trzcinicy Virtual Cache

Hidden : 3/1/2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skan pocztówki pochodzi z prywatnej kolekcji. Właścicielowi serdecznie dziękuję za udostępnienie.
 

Czy wiecie, że niedaleko Jasła w miejscowości Trzcinica położonej przy drodze krajowej nr 28, istniał kiedyś potężny i sławny browar parowy?

Jan Klominek  przybył wraz z żoną i dziećmi z Czech, aby osiedlić się na, zakupionej od hrabiego Antoniego Stadnickiego, ziemi leżącej na pograniczu dzisiejszej Trzcinicy i Przysiek. Posiadłość ta liczyła około 100 ha i najprawdopodobniej znajdował się tu już funkcjonujący, ale mało znaczący, browar. Miejsce to było korzystne dla prowadzenia interesów, ponieważ kiedy w 1790 r. przeniesiono cyrkuł z Dukli do Jasła, licznie przybywali tu urzędnicy, wojsko, oraz ludności z Niemiec i zniemczeni Czesi. Najważniejszą przyczyną lokalizacji browaru w tym właśnie miejscu była jednak, dobra do produkcji piwa, woda wypływająca ze źródła na jednym ze wzgórz.

Browar, który działał od 1845 r. składał się z murowanych budynków produkcyjnych, wozowni, leżakowni piw, magazynów oraz drewnianych stajni, obory, chlewni i gołębnika. Wodę do produkcji piwa transportowano drewnianymi rurami. Intensywny rozwój browaru spowodował, że w połowie XIX wieku  rozrósł się on do wielkości małego miasteczka. W tym czasie właściciel browaru miał własne karczmy w Jaśle, Kołaczycach, Pilźnie, Brzostku i Żmigrodzie, a także składy w Jaszczowi i Bajdach, które zapewniały mu zbyt, z czym zresztą nie było dużego kłopotu, bo piwo z trzcinickiego browaru słynęło z dobrej jakości, a nawet przypisywano mu lecznicze właściwości.

Najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku browar zaczął funkcjonować pod nazwą „Browar Parowy Jan Kominek & Synowie”. Starszy z braci Otokar wycofał się jednak z pracy w browarze na rzecz interesów naftowych. Od 1904 r. browar w Trzcinicy działał zatem jako „Browar Parowy Władysław i Jan Kominek. Wtedy też rozpoczął się najlepszy jego okres. Z danych Dyrekcji Skarbowej wynika, że w okresie od 1 września 1904 r. do 31 sierpnia 1905 r. wyprodukowano tu 18 196 hl piwa, a Skorowidz Przemysłowo Handlowy Królestwa Galicji z 1913 r. podaje wielkość produkcji na poziomie 24 000 hl piwa rocznie. W okresie tym w browarze zatrudnionych było 52 robotników, pracowała maszyna parowa o mocy 36 KM oraz dwa silniki benzynowe. Poza tym miał własną bocznicę kolejową, łączność telefoniczną i telegraficzną.

Na początku XX wieku gwałtownie zaczęto importować duże ilości piwa z Niemiec. W tym czasie upadło wiele małych browarów, które nie były w stanie osiągnąć wysokiej jakości piwa, które mogłoby konkurować z niemieckim. Pozostało jedynie kilka, które doskonale się rozwijały produkując piwa najwyższej jakości. Tak też było i w Trzcinicy. W tym czasie po śmierci ojca browarem kierował Władysław. Za jego czasów browar prosperował najlepiej w swojej historii. Jego piwa: Bawarskie, Kasynowe, Eksportowe i Portery zostały odznaczone medalami, krzyżami (złotymi) i dyplomami honorowymi na wystawach w: Krakowie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Neapolu, Londynie, Brukseli, Bordeaux, Pradze, Rzymie, Ried, Strassburgu i w Wiedniu.

Niestety od 1930 roku zaczyna się powolny upadek świetności przedsiębiorstwa Klominków. Niektórzy jego przyczyny upatrują w ogromnym skąpstwie żony Władysława - Betty Klominek. Głównym powodem upadku browaru była jednak przestarzała technologia produkcji, która uniemożliwiała konkurencję z nowocześniejszymi zakładami. W każdym bądź razie produkcja spadała, a jakość piwa pogarszała się, przez co traciło ono swoje rynki zbytu, a zadłużenie rosło. Browar podupadł, a syn Władysława - Zdenko, który prowadził raczej swobodny styl życia, sprzedał maszyny i wydzierżawił pola. I tak około 1935 r. zakończyła się historia browaru parowego w Trzcinicy, po którym jedynym śladem pozostała rodzinna krypta Klominków na cmentarzu parafialnym…

 

Obecnie pozostałe budynki po browarze wykożystuje Zespół Szkół w Trzcinicy. Wejście na teren do wyznaczonego punktu jest możliwe dla każdego.

Zalogować kesz możesz od razu natomiast w logu dodaj zdjęcie swoje lub swojego urządzenia GPS ze współrzędnych  dworu i budynków dawnego browaru, jeśli coś będzie się nie zgadzać powiadomię cię.

 

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)