Skip to content

Krzywa Wieża/ The Leaning Tower/ Schiefer Turm Virtual Cache

Hidden : 1/26/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Krzywa Wieża - Historia

Jedna z kilkudziesięciu baszt miejskich zbudowana na przełomie XIII/ XIV w. Początkowo pozbawiona była ściany od strony miasta, co ułatwiało obrońcom wciąganie amunicji na wyższe kondygnacje . W XVIII w. dobudowano brakującą ścianę i urządzono w wieży karcer dla kobiet, zmieniony w XIX w. na kuźnię i mieszkania. Odchylenie od pionu wynosi około 1.4 metra, jest skutkiem przesunięcia gliniastego podłoża wieży już w średniowieczu. 

Krzywa Wieża - Legendy

Istnieje legenda tłumacząca zakrzywienie budowli, nosi ona tytuł LEGENDA O GRZESZNYM KRZYŻAKU i mówi ona o  jednym z toruńskich krzyżaków mieszkających przed laty na zamku.  Był nim pewien krnąbrny przystojniak, traktujący śluby zakonne z przymrużeniem oka. Jego uroda magnetyzowała wiele pięknych kobiet. Ten niby się nimi tylko interesował, aż w końcu spotkał córkę bogatego kupca, która skradła mu serce. Młodzi zakochali się w sobie z wzajemnością i zaczęli potajemnie spotykać w zakamarkach średniowiecznego miasta. W końcu ktoś ich zauważył i doniósł o schadzkach zakonowi oraz Radzie Miasta. Mądre głowy radziły jakiej karze poddać niezdyscyplinowanego brata zakonnego  i w końcu postanowiono, że musi on wybudować wieżę tak krzywą jak jego występki odbiegające od norm i zasad życia w celibacie. Krzyżak budował z mozołem, aż wreszcie postawił wieżę sięgającą prawie 15 metrów, odchyloną od pionu o prawie 1.4 metra. Legenda mówi, że podobno każdy centymetr krzywizny wieży odpowiada jednemu grzechowi zakonnika. Wieża miała przypominać mieszkańcom miasta o tym kto ją wybudował i za co poniósł karę.

Dziś Krzywa Wieża jest jednym z popularnych punktów Torunia, odwiedzanym chętnie przez turystów, którzy stając pod nią sprawdzają czystość swojego sumienia. Ty też możesz sprawdzić swoje sumienie. Stań do wieży plecami, dociśnij do pochyłej ściany głowę, plecy oraz pięty i wyciągnij przed siebie obie ręce. Utrzymując pozycję policz do 10… I jak? Udało Ci się? Jeśli tak to gratulujemy, jesteś czysty jak łza i nie masz nic na sumieniu!

(na podstawie: Pracownia Altarnatywa, Toruń; Bajkowy Zakątek)

 

Znana jest też druga legenda O POWSTANIU NAZWY MIASTA TORUŃ. Opowiada ona o przyjaźni rzeki Wisły z wieżą, którą napotkała któregoś dnia na swej drodze płynąc z gór w kierunku morza. Wisła przechwalała się swoimi podróżami i rzeczami, budowlami, zwierzętami, które spotykała codziennie na swojej drodze. Wieża przygwożdżona do brzegu i stojąca bez ruchu początkowo mocno interesowała się opowieściami rzeki. Jednak po pewnym czasie, kiedy Wisła coraz bardziej przechwalała się tym co zobaczyła, wieża poczuła się zazdrosna, że wciąż stoi na brzegu jak słup soli i nie widzi nawet połowy tego co wszędobylska rzeka. W tej zazdrości przestała reagować na opowieści i zaczepki koleżanki. Wisła żądna uwagi wołała głośno wieżę, a gdy ta nie reagowała na wołanie skierowała w stronę jej fundamentów swój nurt i zaczęła ją niebezpiecznie podmywać. Wreszcie wieża zawołała błagalnym głosem: Wisło! Nie podpływaj tak blisko bo runę! A Wisła na to: TO RUŃ!

W tym czasie rzeką spływali flisacy, którzy podziwiali piękne mury na brzegiem rzeki i zastanawiali się co to za miasto. Usłyszeli jak echo niesie z oddali słowa TO RUŃ, TO RUŃ i uznali, że jest to nazwa miasta. Tak też zostało do dnia dzisiejszego.

(na podstawie: Pracownia Alternatywa, Toruń; Dom Legend Toruńskich)

 

Zadanie:

Udaj się na podane koordynaty i zrób sobie zakrzywione zdjęcie, na którym będziesz stał równolegle do Krzywej Wieży. Jeśli nie chcesz pokazywać twarzy stań tyłem, bokiem lub sfotografuj tylko element swojego ciała, np. samą rękę z osobistym przedmiotem. Przykładowe zdjęcie znajdziesz poniżej. 

 

The Leaning Tower - history

This is one of a large number of towers on the town walls, built at the turn of the 13th and 14th centuries. Originally there was no wall on the town side, which made it easier for defenders to drag ammunition up to the higher storeys. In the 18th century the missing wall was added and a prison cell for women was established, changed in the 19th century into a forge and dwellings-place. As a result of movement in the underlying clay in medieval Times, the tower leans from the vertical at an angle of about 1.4 meters.

Task:

Go to the given coordinates and take a tilted photo of yourself standing parallel to the Leaning Tower. If you don't want to show your face, stand backwards, sideways or take a picture of just a part of your body, e.g. of your hand with personal object. Below you will find example photo.

 

Schiefer Turm

Eine der zahlreichen Stadtbasteien aus der Wende des 13. zum 14. Jh. Anfangs hatte der Turm keine Wand von der Stadtseite, was den Verteidigern das Heraufziehen von Munition in höhere Stockwerke erleichterte. Im 18. Jh. Wurde die fehlende Wand angebaut und man richtete im Turm einen Karzer für Frauen ein, der in 19. Jh.in eine Schmiede und Wohnungen umgewandelt wurde. Die Lotabweichung beträgt etwa 1.4m und ist die Folge einer Verschiebung des lehmigen Turm-Untergrundes, die schon im Mittelalter eingetreten war. 

Aufgabe:

Geh zu den angegebenen Koordinaten und mach ein schiefes Foto von dir, wo du parallel zum Schiefen Turm stehst. Dein Gesicht musst du nicht zeigen, du kannst rückwärts oder seitwärts auf dem Bild stehen oder fotografiere nur einen Teil des Körpers, z. B. deine Hand mit persönlichen Gegenstand. Ein Beispielphoto ist unten zu finden.

 

PRZYKŁADOWE ZDJĘCIE/ EXAMPLE PHOTO/ BEISPIELPHOTO:

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)