Skip to content

Earthcache Virtual Cache

Hidden : 3/1/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geologie základních kamenů


Základní kámen je kámen, který slavnostně zahajuje stavbu určité budovy. Při takovém pokládání základního kamene se do něj většinou symbolicky poklepává. Jde o symbolický rituál či křtění, čímž se může stavba považovat za zahájenou. Takový základní kámen je považován za hlavní a proto je z vybraného kvalitního materiálu nebo historicky významného místa pro danou lokalitu.

Vědní obor geologie základních kamenů založil počátkem 20. století český vědec a badatel J.Cimrman. V době všeobecného rozmachu stavitelství se poklepávání základních kamenů těšilo velké oblibě, nicméně se k celé problematice přistupovalo velice živelně a nevědecky. J.Cimrman proto definoval základní pojmy a popsal správné způsoby výběru základních kamenů a jejich užití při zahájení staveb. Své myšlenky shrnul v publikaci "Kterak správně poklepati" z roku 1908, která se záhy stala pomyslnou biblí poklepávačů základních kamenů. Autor i po jejím vydání pokračoval v geologické činnosti. Byl často vídán na toulkách krajinou. Sebou nosil typickou výzbroj geologa - geologické kladívko. (Již méně je známa skutečnost, že jej nosil pouze proto, že na prach roztloukl každou fosilii a horninu, kterou nedokázal určit.)

Po vypuknutí 1. světové války v roce 1914 již doba základním kamenům nepřála a J.Cimrman obrátil svou pozornost na další obor geologie, tzv. petrofabulistiku (Vědní obor, spojující geologii a literaturu, který sám vymyslel). Tato věda se zabývá především nedoloženými i doloženými případy, kdy se člověk nebo živý tvor náhle přemění působením určitých sil ve skálu, tzv. zkamenění. Kromě toho popisuje a vysvětluje i opačný proces, kdy skála nebo kámen buď přímo obživnou, nebo alespoň připomínají živého tvora.

Poklepávání základního kamene Národního divadla. J.Cimrman na fotce uprostřed.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Z knihy "Kterak správně poklepati" se do dnešní doby bohužel dochoval pouze fragment z první části, kde se J.Cimrman zřejmě zabýval zkoumáním již proběhlých poklepání základních kamenů. Na základě více než 500 pozorování v městech habsburské monarchie odvodil vzorec pro výpočet procent, o které bude předražena stavba, jejíž základní kámen je poklepáván:

% = v * P * log (B) * T / 2


v.... Výška základního kamene [m]
P.... Počet pohlavárů, kteří se vystřídají u poklepávacího kladívka
B.... Tzv. blýskavá konstanta, která nabývá různých tabulkových hodnot podle materiálu a naleštěnosti poklepávacího kladívka. Její hodnota se pohybuje v intervalu <100; 1000> a je zřejmě přímo úměrná hodnotě atomového čísla materiálu, ze kterého je vyrobena hlava kladívka.
T.... Tvrdost základního kamene podle stupnice, kterou zavedl sám J.Cimrman.
(Vlastní stupnici tvrdosti zavedl J.Cimrman poté, co se již odmítl dále potýkat s nedostatky v té době hojně užívané Mohsovy stupnice tvrdosti. Hlavním nedostatkem Mohsovy stupnice je nepoužitelnost v terénu. J.Cimrman poukázal na to, že těžko sebou můžete na často špatně přístupné geologické lokality v terénu nosit minerály od mastku po diamant a ještě jimi vzájemně rýt do sebe. Na jím navržené stupnici může tvrdost nabývat pouze 3 hodnot a zjišťuje se experimentálně tak, že geolog ze všech sil kopne do zkoumaného materiálu. Pokud noha bolí jako čert, je tvrdost rovna 1. Pokud se to dá vydržet, je tvrdost materiálu 0.5. Pokud noha nebolí, je tvrdost 0 (Jedná se o tzv. měkost). Nezanedbatelnou výhodou převratné stupnice je fakt, že je použitelná i na jiné než geologické objekty. Mírnou nevýhodou je nepochopitelná nelibost geologů týkající se jejího opakovaného používání. Díky neochotě geologů přinášet oběti na oltář vědy tak upadla stupnice J.Cimrmana v zapomnění.)

Pro uznání nálezu této earthcache musíte splnit následující úkoly:

1. Osobně navštivte některý základní kámen v Jihlavě. Buď si vyberte ze seznamu uvedeného v sekci Additional waypoints nebo si najděte nějaký jiný základní kámen. (Pokud si vyberete kámen neuvedený v seznamu, připojte k logu jeho souřadnice.)

2. U navštíveného kamene:
- Určete o jaký druh horniny se jedná.
- Stanovte tvrdost základního kamene podle stupnice J.Cimrmana (T).
- Změřte výšku základního kamene (v).
- Metodou uhodnutí stanovte počet pohlavárů (P), kteří poklepali na základní kámen.
- Odhadněte blýskavou konstantu (B).
- Pomocí vzorce z knihy "Kterak správně poklepati" vypočtěte, o kolik procent byla stavba předražena.
- Zjištěné hodnoty uveďte do logu.

3. K logu přiložte fotografický důkaz vaší návštěvy.

4. Zapátrejte v dostupných pramenech po odkazu geologa J.Cimrmana a své objevy doplňte do logu.


Použité zdroje:
1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_k%C3%A1men
2. http://msekyra.sweb.cz/stezka4.htm

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)