Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Rozhodl jsem se pozvat vás na místo, které je spojeno s pojmem AUTOKROS v Jablonném v Podještědí. Založením cache (kešky) tak připomenout tohle, pro mladší ročníky neznámé a pro mnohé již zapomenuté závodiště, kde se pořádalo i mistrovství ČSR. Také vás informovat krátce o historii, vzniku a konci tohoto závodiště.

Úplně původně to vše začalo uspořádáním dvou ročníků motokrosu za bývalou cihelnou v Jablonném v Podještědí v letech 1977-78, což byl spíše takový „fichtlcros“, ale sem tam se zde objevila i opravdová mašina.  Motokrosové závodiště se od roku 1979 přesunulo do Valdovské rokle a několik roků se zde konaly pravidelně závody na nejvyšší úrovni v rámci republiky. Jaroslav Falta je pojem v motokrosu a my jsme tehdy byli nadšeni, že jsme mohli s úžasem sledovat jeho jezdecké mistrovství a v depu koukali na mistra zblízka. Měli jsme tady i želízka z naší domoviny, závodníky Vokáče z Jablonného a Neumana z Dubnice u Jablonného. Po několika ročnících motokrosových závodů nastal čas na změnu a všichni jsme se těšili na první ročník autokrosu, který se konal v roce 1983. Lehce se změnila i samotná trať, protože bugina není motorka. V počátcích byly mezi bugy i kuriózní stroje, poháněné třeba motorem z helikoptéry, či dva spojené motory wartburgu. Také autokrosová klání byla na vysoké soutěžní úrovni, Valdovská rokle v Jablonném byla součástí seriálu mistrovství ČSR, ČSSR, ČR. Na tomhle závodišti bugin se proháněla zvučná jména autokrosu (Bartoš, Hošek, Křesťan, Havel). Hlavní hybnou a pořadatelskou silou původního motokrosu a poté autokrosu byly místní Autoklub, SVAZARM a vedení tehdejší STS (Strojní traktorová stanice - tzv. Traktorka) v Jablonném v Podještědí. Ve vedení autokrosových závodů byli Ing. Jaroslav Janeba a Ing. Oldřich Bažant. Šéfem traťových komisařů byli Josef Špís a Jaroslav Bureš. A právě po Jardovi se říkalo boudě, která stávala v místech dnešní střelnice - „Burešník“. V prostorách dnešní střelnice byly přejímky závodních strojů. Ale pořádání samotného závodu by se neobešlo bez spousty dobrovolníků, traťových komisařů. Několikrát jsem si to také zkusil. Ale při této činnosti se nedalo věnovat závodům jako divák, protože člověk musel bedlivě sledovat svůj úsek, aby v případě nehody či kolize zvedl včas praporek a upozornil tak závodníky, že se na trati něco děje. Protože pozemky, kde se konal autokros, byly v rámci restitucí vráceny majitelům, závodiště osiřelo a poslední závod se zde uskutečnil v roce 1998. Stávající střelnici provozuje SSK (Sportovní střelecký klub) Jablonné v Podještědí.

Na konci listingu najdete mapku se zakreslenou tratí, vyznačením míst kde byla startovní věž, depo, cvičné tratě, či stanoviště traktorů, kropicích vozů a sanitek. Další informace, důležité především pro získání chybějících částí souřadnic jsou spojené se závodem v roce 1989.

VĚDOMOSTNÍ TEST

Pro získání kompletních souřadnic se musíte vypořádat s následujícím testem. Ke každé otázce 3 možnosti odpovědí, správnou odpověď pak dosadíte do početních úkonů pro finálové hodnoty. Správné odpovědi dohledáte po pečlivém pročtení listingu vcčetně obrázků.

A. Jakou cenu obdržel nejrychlejší jezdec měřeného tréninku závodu v roce 1989 (a=1; b=2; c=3)