Skip to content

Rébusy 5 - Killer sudoku Mystery Cache

Hidden : 7/5/2021
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u páté kešky ze série Rébusy. Poté, co už máte zvládnuté sudoku i kakuro, určitě si dokážete poradit i s "killerem" (česky zabijácké sudoku), protože při jeho luštění právě kombinujete principy sudoku a kakura.

(Pokud vás tyto číselné rébusy nebaví nebo vám nejdou, mám pro vás dobrou zprávu, tenhle už je poslední číselný, od příště se můžete těšit na něco úplně jiného)

Pravidla jsou jednoduchá: Do rébusu je třeba doplnit číslice tak, aby platilo, že v každém řádku, v každém sloupci a v každém z devíti dílčích čtverců jsou použity vždy všechny číslice jedna až devět, každá právě jednou a navíc součet číslic v označených rámečkách musí odpovídat číslu vytištěném v rámečku a ani v nich se nesmí žádná číslice opakovat. (stejně jako v kakuru)

(POZOR! Na rozdíl od kakura se ale číslice nesmí opakovat ani v rámci jednoho celého řádku, sloupce a dílčího čtverce)

Při luštění používáme zejména tyto 3 hlavní pravidla:

1) Principy luštění používané v sudoku, vycházející z toho, že v každém řádku, sloupci, čtverci je každé číslo pravě jednou.

2) Principy z kakura: Využíváme znalosti možných kombinací číslic pro součty. Avšak na rozdíl od kakura, kde se číslice eliminují tím, že na každém políčku se dva součty střetnou, tady se součty nestřetávají, omezení možností kombinací se děje díky pravidlům sudoku, pokud tedy např ve sloupci již máme číslici 5 a součet 6, v součtu 6 nemůže být kombinace 5+1 ale jen 2+4. (dole v odkaze opět najdete tabulku jedinečných kombinací)

3) A jeden nový princip, tj. pravidlo, že součet číslic (1 - 9) v každém řádku, sloupci a dílčím čtverci je 45. Pokud tedy např víme, že v jednom čtverci je součet osmi číslic 38, můžeme doplnit za zbývající číslici sedmičku (tj. 45 - 38). Podobně pokud všechny součty kromě jednoho políčka jednoho součtu patří do jednoho čtverce a jejich součet je 47, číslo v jediném políčku vně čtverce bude 2.

 

Protože, stejně jako u kakura, je těžké najít v češtině nějaké návody, ukážu vám zas aplikaci těchto základních principů na jednom lehčím killeru (pokud killera znáte, můžete postup přeskočit):

1) Stejně jako u kakura, můžeme začít tím, že si vypíšeme jedinečné kombinace.

2) Jak ale vidíte, jen s principy sudoku a kakura byste se asi moc daleko nedostali.... Na začátku se většinou nejvíce vyplatí používat nové pravidlo, a to pravidlo součtu 45. Nejprve se podíváme na čtverce. Hned v prvním čtverci nahoře vlevo vidíte, že součástí čtverce jsou všechny součty kromě součtu 10. (známe tak tedy součet osmi číslic) Můžete tedy sečíst součty 8+7+12+15=42. 42 je součet osmi číslic, takže chybějící číslice do součtu 45 ve čtverci vpravo dole je 3. Nebo můžete sečíst všechny součty i se součtem 10 (máme tak součet deseti číslic), dostanete 52, a tak zjistíte, že na jediném políčku vně čtverce bude číslice, o kterou je součet vyšší než 45, tj. 7.

Pokud budete postupovat po čtvercích ve směru hodinových ručiček, můžete pak díky těmto pravidlům doplnit postupně číslice 4,2,9,7,1,2,9,8. Poté přejděte na řádky a sloupce. V našem rébusu tak můžete doplnit jen jedničku v prostředním čtverci - díky znalosti součtů v 6. sloupci. (víte, že součet celého sloupce + jednoho políčka v 5. sloupci je 46, na políčku v 5. sloupci tedy musí být jednička) Tímto způsobem tedy na začátku prozkoumejte  řádky, sloupce a čtverce.

Hodně často také může pomoct, pokud znáte součet jen sedmi číslic (případně šesti), zvlášť v případě, že už máte na políčkách třeba omezené možnosti). Podívejte se na čtverec vlevo uprostřed a berte ho ve fázi, kdy máme doplněnou jen sedmičku vpravo nahoře. Známe tak součet sedmi číslic: 7+5+11+11=34. Součet zbývajících dvou číslic tak musí být 11 (tj. 45-34), My ale víme, že u součtu 17 může být jen 8 nebo 9. Tím pádem druhá číslice do součtu musít být buď 2 nebo 3. Trojku už ale ve sloupci máme, tudíž zbývající číslice ve čtverci budou 9 a 2.

3) Nyní už přece jen máme nějaké číslice, od kterých se odrazit. Podle pravidel sudoku (číslice se nesmějí opakovat v řádku/sloupci/čtverci) můžeme nyní vyplnit jedničku a trojku u obou součtů 4 a sedmičku, která může být v prostředním čtverci jen na jednom možném místě. Vyplněné číslice nám ale nejvíc pomůžou v eliminování kombinací u součtů. Když se podíváte na čtverec vpravo nahoře, máme zde vyplněou dvojku, to znamená že součet 5, už nemůže být 2+3, ale jen 1+4. Součet 13 nemůže být 9+4 ani 8+5 (8 a 9 musí být v součtu 17), ale jen 6+7, součet 8 pak jen 3+5.

V posledním sloupci už nám tak zbývají jen číslice 4,5,8, ty tedy musí být v součtu 17, pro součet 11 ve spodním pravém čtverci nám tedy zbývají jen číslice 2,3,6 (v prostředním řádku už trojka je, takže 2,6), v součtu 11 v prostředním pravém čtverci je možná jen kombinace 5,6 (7+4 a 9+4 nejde kvůli nutnosti číslic 7 a 9 v součtu 16 ve stejném sloupci, 8+3 nejde kvúli trojce ve stejném čtverci), pro součet 14 ve stejném čtverci tak zbývá kombinace 2,4,8 (v prostředním řádku už 8 je, tak 2,4).

Ve čtverci úplně uprostřed už máme jedničku, součet 5 tedy musí být 2+3.

Když se podíváme na čtverec nahoře uprostřed, máme zde součty 15,9, 9 a 8. 15 má kombinace 6+9 nebo 7+8. Pokud bychom ale dali 7+8, devítku už by pak nebylo v dalších součtech kam dát, jsou moc nízké, tudíž součet 15 musí být 9+6. Zbydou nám tak ale stejně vysoké číslice 7 a 8. Je jasné, že 8 může být jen v součtu 9, takže jeden součet musí být 8+1. Kdybychom nyní sedmičku použili u součtu 8, muselo by být 7+1 a opakovala by se nám ve čtverci jednička. Sedmička tedy taky musí být v součtu 9, v kombinaci 7+2. Pro součet 8 tedy musíme použít 3+5. (na základě pravidla neopakování se stejné číslice v řádku a sloupci už můžeme vyplnit přesné pozice kombinace 3+5 a 7+2)

Stejným způsobem si můžete vypsat kombinace i pro levou část hlavolamu, jde to tam taky pěkně, nebo už můžete zkusit luštit díky vyplněným číslicím jako sudoku....

Podle pravidel sudoku doplníte např. tato čísla: Jelikož v prvním řádku musí být číslice 6 i 9 v prostředním čtverci, v posledním čtverci musí být v prvním řádku 7. Podobně v prvním řádku v prostředním čtverci bude 2 i 3, takže dvojka už být ve stejném řádku v pravém prostředním čtverci nemůže a musí být v řádku pod ním. Stejným způsobem můžete doplnit trojku v 7. sloupci nahoře (nemůže tu být pětka, ta musí být v součtu 11 ve stejném sloupci), první číslice v součtu 14 v pravém prostředním čtverci může být jen osmička, vedle ní tím pádem zbývá čtyřka. Tím pádem můžeme doplnit i pozici 2,3 a 6 v posledním čtverci vpravo.

Můžeme např. taky doplnit jedničku v prostředním levém čtverci  - víme, že musí být v prvním řádku a v součtu 11 být nemůže (nemůže být 1+10).

Nyní už není těžké sudoku doluštit, můžete si ho tedy dokončit, nebo už se vrhnout přímo na killera, který vám pomůže k pokladu. Stejně jako vzorový rébus, i tenhle patří do snadné obtížnosti. Nezapomeňte, že stále můžete kombinovat 3 nahoře zmíněná pravidla, pokud to nepůjde jedním, zkuste nějaké jiné.(pokud budete důslední, není potřeba nikde tipovat) Trénovat můžete např. zde: https://www.puzzle-killer-sudoku.com/, kde najdete menší snadnější killery (jen pozor, součet u 2x2 killeru je10, u 2x3 je 21) anebo i těžší.

A pokud vám to opravdu nepůjde, když budete pečlivě hledat, v listingu se skrývá pomoc..... (ale nejdřív zkuste bez ní)

Keš najdete na těchto souřadnicích:

 

N 50 2 A. B C D    E 16 0 E. F (G - 3) H

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo E!!!

 

Když si řádky (seshora dolů) označíte A - I a sloupce (zleva doprava) označíte 1 - 9 , pak C1 = 2, B5 = 3, B8 = 6, I2 = 4, H5 = 4 a H7 = 7.

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)