Skip to content

Po stopách KHB - Chicago Traditional Geocache

Hidden : 7/19/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.

Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.

Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

 
 

CHICAGO

Chicago je významné město středozápadu Spojených států amerických. Nachází se ve státě Illinois při pobřeží Michiganského jezera a vzniklo především v souvislosti s pronikáním nových osadníků na západ. Dík vodním cestám a železnici se stalo významnou dopravní křižovatkou, což přitahovalo stále větší pozornost přistěhovalců z celého světa.

Chicago je s počtem asi dvou a půl milionu obyvatel třetím nejlidnatějším městem v USA. V celé metropolitní oblasti žije odhadem devět milionů obyvatel s národnostními menšinami z celého světa. Jednou z těch nejvýznamnějších byli Češi, kterých tu počátkem dvacátého století žilo více než sto tisíc. Chicago tak bylo ve své době po Praze a Vídni třetím největším městem s českou populací na světě.

Češi začali do Nového světa ve větším počtu odcházet především po revolučním roce 1848. První generace příchozích Čechů držela při sobě, většina z nich neznala anglický jazyk a lpěla na zvycích ze své rodné země. V Chicagu během krátké doby vyrostly české čtvrtě jako Česká Plzeň, Česká Kalifornie či Nový Tábor. Na svůj český kraj nezapomněli a tvrdě bojovali o národní existenci, kterou jim Rakousko-Uhersko upíralo. Sdružovali se podle náboženského vyznání, politického přesvědčení nebo kulturních zájmů do mnoha spolků, sdružení a dalších organizací.

První český spolek v Chicagu vznikl v padesátých letech 19. století díky aktivitám Vojty Náprstka, který vyvíjel snahu vytvořit první české noviny v Americe. Nejvýznamnějším spolkem šedesátých a sedmdesátých let se pak stala Slovanská lípa, která organizovala kulturní život Čechů v Chicagu.

A také velice brzy získala vlastní "útulnu", kde se mohla scházet: "Slovanská Lípa dokonce zmohla se záhy na vlastní budovu. Byla zbudována na ulici Clintonově, blíže Van Burenovy ulice, 11. září 1864 byla hotova (byla dřevěná, náklad činil $ 2,671) a 17. září slavnostně otevřena. Byla to první samostatná spolková budova v české Americe. Slavnostním řečníkem byl Adolf Chládek, jenž vybízel k českému uvědomění (v referátě Slavie čteme doslovně na příklad: A jestliže se vás cizinec zeptá, jaký jste rodák, udeřte se v prsa a řekněte hrdě: Já jsem Čech! (ohlušující potlesk, dupání a sláva volání). K duševnímu vzdělání a k jednotě a lásce bratrské druhý den 18. září hrálo se poprvé v síni Klicperův Valdek. Poslední neděli v říjnu konána zde první chicagská oslava narozenin Karla Havlíčka Borovského."

Na počátku 20. století ve městě pracovalo více než pět set českých spolků. Tedy v době, kdy se tu nacházelo několik stovek českých obchodů, tři české pivovary, několik škol, divadlo, devět katolických kostelů a jeden protestantský a vycházelo tu mnoho česky psaných periodik.

Motiv Karla Havlíčka byl v té době velmi silný a jeho přívlastkem se mohly pyšnit jak spolky, tak i další instituce - Spolek Karel Havlíček, Sokol Havlíček - Tyrš, Škola Karel Havlíček, Sbor Julie Havlíček a další. Mimořádnou událostí se však stalo slavnostní odhalení pomníku Karla Havlíčka Borovského dne 30. července 1911 za velké účasti krajanů a mnoha známých osobností, přičemž se jednalo o vůbec první český veřejný pomník ve Spojených státech amerických. Věrná kopie sochy Karla Havlíčka v Kutné Hoře (odhalená v roce 1883) od akademického sochaře Josef Strachovského byla odlita do bronzu v Maškově slévárně v Praze-Karlíně a do Chicaga cestovala prostřednictvím železnice a paroplavby.

"Chicago může se též pochlubiti prvním veřejným pomníkem českým v Americe. Dne 2. května 1905 podán byl ve spolku Česká stráž" Tos. Andělem návrh na zbudování pomníku Karla Havlíčka Borovského v Chicagu. Dne 27. prosince 1907 vstoupilo v činnosti Družstvo pro postavení pomníku Karla Havlíčka Borovského. V červnu 1908 sochař Josef Strachovský, původce pomníku Havlíčkova v Kutné Hoře, přijal chicagskou nabídku. Na podzim politickým vlivem krajanů Vopičky, dnešního vyslance Spoj. států pro státy balkánské, býv. soudce Chota a j. zajištěno místo pro pomník v Douglasově parku, a když posledním potížím finančním odpomohl 8. července 1910 sbor Národního hřbitova darem $ 1,500, byly přípravné práce úplně skončeny. Architekturní část pomníku provedl krajan Rusý, o úpravu okolí má zásluhu tehdejší předseda západních parků Koláček. Dne 30. července 1911 konalo se slavnostní odhalení pomníku Brixenského mučedníka, a toho dne mysli celé české Ameriky upínaly se k Chicagu. Slavnostními řečníky u pomníku byli prof. Jar. J. Zmrhal, sokol Jarka Košař, guvernér státu Illinois Deneen, mayor města Chicaga Harrison a zástupce staré vlasti E. St. Vraz. K slavnosti vydán vzorný 80 stránkový Památník, péčí J. E. S. Vojana, a anglické listy chicagské přinesly velké články o slavnosti, zdobené obrázky pomníku a slavnostních okamžiků."

Také text uvedený na pomníku je více než výmluvný a dokonale vystihuje vlasteneckého ducha tehdejší doby: "Karel Havlíček Borovský. Slavný český publicista, miláček národa a mučedník brixenský. Narozen 31. října 1821, zemřel 29. července 1856. V něm ztratil národ český jednoho z nejlepších synů, neohroženého bojovníka za práva a svobodu, muže vzácného charakteru a skálopevného přesvědčení, za něž obětoval vše i život svůj. Nehynoucí čest jeho památce!"

Za první světové války a zejména po roce 1939 byl chicagský monument připomínkou domova a posilou českých emigrantů v dobách, kdy se oficiální místa ve staré vlasti příliš nestarala ani o udržování Havlíčkova hrobu.

Památník byl v roce 1911 umístěn na velice důstojném místě v centrálním Douglas parku v blízkosti české čtvrtě Cicero, které však postupně ztrácelo na významu. A konec jeho kouzla byl dokonán, když jej přeťala páteřní West Ogden Avenue (US 66). Zároveň hrozilo nebezpečí poškození sochy z důvodu vandalismu, a tak byla v roce 1981 slavnostně převezena na nové důstojné místo na pobřeží Michiganského jezera, do blízkosti Adlerova planetária a chicagského akvária a do sousedství soch Mikuláše Kopernika a Tadeusze Kościuszka.

A to také nějaký ten pátek žhne plamének naděje, že by se svého pomníku mohl dočkat také nejslavnější chicagský imigrant s českými kořeny Antonín Čermák alias Tony Cermak, 44. starosta města Chicaga, zvolený do funkce v roce 1931. No řekněte ... kdo z nás by si nepřál pomník na takové luxusní adrese, že?!.-)))

 
 

NĚCO MÁLO KE KEŠI

Se stopami KHB se ve Spojených státech můžeme setkat na dvou místech ... a Chicago je jedním z nich. Proč tomu tak je, jste se dočetli v předchozí části listingu. Keše ve Spojených státech určitě zakládat nebudu, asi bych měl problém s jejich údržbou. Ostatně téhle soše už jedna keš věnována byla - a jak to dopadlo, tak to se můžete přesvědčit zde: GC9DDNC.

Dovoluji si vás tedy pozvat do úplně jiné Ameriky ... do místní části ve Štokách na modře značené turistické trase pod vrcholem Letná, kterou usedlíci nazývají Amerikou. Štocká Amerika se nám sice pod vlivem invazivní těžby otřásá v základech, ale jedno docela hezké místečko jsem tu pro tuhle krabičku přeci jenom stále ještě našel.-)

Článek na toto téma s nějakými doprovodnými fotografiemi navíc můžete najít také ZDE.

Srdečně vás zdravím ... mějte se fajn ... a HAPPY GEOCACHING!

 
 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq qirzn iryxlzv xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)