Skip to content

Škpt. Václav Morávek Multi-cache

This cache has been archived.

VlaknicePatouillard: Bohužel nemám kapacitu keš udržovat

More
Hidden : 3/13/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Milí kačeři, ráda bych vás pozvala do Morávkova parku, místa sice poněkud hlučného kvůli blízké křižovatce, ale hodného aspoň krátkého zastavení. Uprostřed parčíku je památník Škpt. Václavu Morávkovi, členovi odbojové skupiny nazývané dnes Tři Králové v rámci větší odbojové skupiny Obrana národa. Toto uskupení působilo za Protektorátu Čechy a Morava, tedy od roku 1939 až do svého téměř naprostého zániku v divokém roce 1942, kdy nastoupil říšský protektor Reinhard Heydrich, který nechal politické zajatce bez milosti mučit a popravovat, a následně když se po atentátu na Heydricha rozjel ohromný hon na veškeré odbojáře. Václav Morávek spolupracoval zvláště se dvěma dalšími odbojáři - pplk. Josefem Balabánem a pplk. Josefem Mašínem.

Tuto keš zakládám, neboť mne příběhy našich odbojářů za dob druhé světové války velice zajímají a fascinují a přeji si podobných kešek založit víc, zvláště pro zbylé dva členy Tří Králů, víc k výpočtu úplně dole.

Dnes jsou jména Balabán, Mašín a Morávek spíš neznámá, jaksi zastřená mlhou. V době komunismu v Československu byla jejich pozice sporná, neboť spolupracovali s Londýnem a nikoli s komunistickým odbojem (přestože Josef Balabán s nimi také navázal kontakt). Bohužel o všech třech můžeme málo věcí říct najisto, neboť téměř všichni jejich spolupracovníci byli gestapem zatčteni a popraveni. Gestapu a zvláště pak novému zastupujícímu říšskému protektorovi R. Heydrichovi se podařilo Obranu národa téměř rozmetat. Ovšem ti tři společně mnoho dokázali - zvláště ve zpravodajské činnosti, když se jim podařilo navázat kontakt s agentem A-54, který Londýnu poskytoval cenné (a i klamné) informace. Také se jim připisuje mecenášství různých sabotáží, dokonce se jim prý podařilo dostat zápalnou briketu do samotného Petschkova paláce, která byla však nalezena. Také se pokusili přes jednoho svého spolupracovníka nastražit bombu na Heinricha Himmlera, který však se štěstím vyvázl.

Ilegální život v protektorátu musel být velmi náročný a stresující. Všichni tři museli dodržovat přísná pravidla konspirace - střídat konspirační byty, nebýt nápadní, dávat si pozor na gestapo i na "provokatéry" jím nasazené, protloukat se s nejistými vyhlídkami do budoucnosti, neboť v oné době, mezi lety 1939 a 1942 nacistické Německo zdánlivě vítězilo na všech frontách a polykalo jednu evropskou zemi za druhou. Přesto však prý měli tito tři muži stále smysl pro humor a nejznámější byl v tomto ohledu právě Václav Morávek, jehož asi nejpovedenější kousek byl, když si nechal od gestapáka Oskara Fleischera připálit v hospodě cigaretu a následně mu poslal výsměšný dopis, který se dochoval.

Václav Morávek je asi nejznámější právě svojí vazbou na agenta A-54, od nějž získával různé informace pro exilovou vládu, a která se mu také stala osudnou. Samotná postava agenta A-54 - neboli Paula Thümmela - by vydala za samostatnou kešku, neboť je to postava velmi kontroverzní a názory na něj oscilují mezi nesmírným obdivem nad "mesiášem" našeho odboje, který ochotně vydával odboji nejtajnější informace, a dvojitým agentem, který naopak odbojáře balamutil, dezinformoval a ještě si za to žádal vysoké částky, které odbojáři těžko sháněli. Morávek s A-54 navázal kontakt v létě 1940 a udržoval jej až do své smrti. Kromě toho se spolu s J. Mašínem podíleli na organizaci sabotáží a distribuci výbušnin.

Poté, co na jaře 1941 byli zatčeni Josef Balabán (22. 4. 1941) i Josef Mašín (13. 5. 1941), se Morávkova situace značně zhoršila. Gestapo pomalu pronikalo do sítě jeho spolupracovníků a bezpečných adres ubývalo. Problém byl také s vysílačkou, kterou pomáhali Tří králové udržovat v provozu. S Morávkem dlouho spolupracoval radista František Peltán, ale po dramatických událostech 13. 5. 1941 mu kvůli zranění už pomáhat dlouho nemohl. Morávek proto občas vysílal sám, ale jeho depeše byly problematické. Neměl tolik zkušeností, tak dělal chyby v šifrování a jeho vysílačka nebyla spolehlivá. Přesto jakýsi kontakt udržoval. Po nástupu Reinharda Heydricha k moci se ocitl ještě v horší situaci. Heydrich přitvrdil a smyčka kolem Morávkova krku se postupně utahovala. V prosinci 1941 se musel doslova prostřílet ven, když ho v Karlově ulici překvapilo gestapo. Vyvázl však. O jeho střeleckém umění nebylo pochyb a gestapáci z něj měli strach. Přisuzuje se mu výrok "Věřím v boha a ve své pistole.". Také se mu proto říká "Pobožný střelec". Víra mu asi pomáhala se vyrovnat se vším, co se dělo kolem.

Gestapo už dlouho vědělo o tom, že existuje agent A-54, ale dlouho trvalo, než přišli na Thümmela a zatkli ho. Následně ho na nátlak shora museli propustit, ale brzy ho zase zatkli. Thümmel se hájil, že jeho práce je pro Říši důležitá, ale nepodařilo se. Morávek o tom věděl. V březnu 1942 se zdálo, že se blýská na lepší zítřky - Morávek se setkal s parašutisty, kteří nově přibyli do Prahy, Alfrédem Bartošem ze SILVER A a také Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem z výsadku ANTHROPOID. Atentát na Heydricha Morávek neschvaloval.

Osudný 21. 3. 1942, kdy se právě v těchto místech strhla přestřelka mezi Morávkem a gestapem, je dodnes poněkud nejasný. S kým měl Morávek schůzku? Vyslal na ni svého pobočníka a věrného spolupracovníka Václava Řeháka, kterého gestapo, které o schůzce vědělo a bylo připravené, zatklo nejdřív v mylné představě, že je to již dlouho hledaný Morávek. Ukázalo se, že tomu tak není. Následně se však odkudsi zjevil samotný Morávek a začal po nich pálit, doufaje, že Řeháka vysvobodí. Brzy si však uvědomil přečíslení a začal prchat a pálit ostošest. Není dodnes jasné, zda nakonec padl kulkou některého pronásledovatele nebo svojí vlastní rukou při vědomí, že smrt je možná lepší než padnout gestapu do rukou živý. 

Zdroje a referenční literatura:

Padevět, Jiří - "Tři králové" - "průvodce" od známého historika, s konkrétními adresami, kde se děly jednotlivé události

Ležák, Zděnek - "Tři králové" - krásně udělaný komiks

Kettner, Petr - "Tajemství Tří králů" - trochu sporná, ale čtivá kniha

Uhlíř, Jan Boris - "Ve stínu říšské orlice" - zajímavá kniha nejen o odboji za protektorátu

+ jako bonus - seriál "Tři králové" z roku 1998 - spíše na motivy, historicky sporný, ale s pěkně udělanou atmosférou protektorátu, v hlavních rolích Tří králů tři vynikající herci

 

A teď k samotné keši:

Na výchozích souřadnicích stojíte před památníkem Škpt. Václava Morávka. Z jeho životních dat uvedených na památníku zjistíte A a B

Morávek byl narozen dne A. A. 19B4

Nyní se otočte směrem k Vítěznému náměstí a spočítejte lavičky, vyjde vám C.

A nakonec obejděte památník a před sebou uvidíte podchod. V něm spočítejte zářivky na pravé straně - toto je indicie D.

 

Finálku naleznete na:

N 50° 0D' (A) (C - 4) (D - 3)''

E 14° 25' (B) (B + 2) (A - 3)''

Nelekejte se, že je finálka daleko, je to především z důvodu kolizí s jinými kešemi. Dá se k ní pohodlně dojet místním MHD. V okolí finálky se vyskytuje hodně mudlů, doporučuji odlov buď ráno, večer nebo za ošklivého počasí. A prosím o nenápadné chování, ať keš vydrží.

Additional Hints (Decrypt)

xebií an wvu bq prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)