Skip to content

Kalhotky Mystery Cache

Hidden : 1/28/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přestala jsem běhat pro zdraví,
když se mi stehna o sebe třela tak,
že se mi zapalovaly kalhotky




Dovolte, abych Vás touto "pozoruhodnou myšlenkou", kterou snad pronesla někdy někde Halina Pawlowská (česká spisovatelka, scenáristka, publicistka a vydavatelka) pozval na koupačku k vísce Kostomlátky nad Labem, kde můžete navštívit i rybníček, u kterého každoročně na sklonku zimy najdete kromě křehké krásy sněženek i žluté květy talovínu zimního.
Ano, je to tak, pokud Vám úvodní věty připadají povědomé, vězte, že je to záměr. V této keši se nebude jednat o žádném kousku dámského spodního prádla, i když by to možná mnozí z Vás přivítali, ale bude se jednat opět o kytičku, čímž se uzavírá moje jarní trojice kytiček, které mám rád, rád je fotím a k nim voním. A o jakou květinku se jedná Vám nejlépe prozradí následující obrázek.

kalhotky
Poznali jste? To jsou ty kalhotky, o které se tu jedná!

Kalhotky je jenom jeden z mnoha lidových názvů, tak jak je zaznamenala Ida Rystonová ve své knize Průvodce lidovými názvy rostlin, z které jsem čerpal i u "sestřiček" této keše - u Koukoříčku a Zlaťáku. Tak si uveďme ještě pár zajímavách názvů: bloudí, bludí, bukovice, bukvice bílá, bukvice svatojánská, kadrle, kadrlka, kalhotky, kaška, kašice, kašička, kaštička, kateřinky, kankalíny, kropáček, kropenka, kuří řiť, kuří sračka, kuří stopa, kuří stopky, nebeklíček nebo Petrův klíč - tak už dost, ostatně pokud Vás to zaujalo, podívejte se na net (kniha je tam dohledatelná) nebo přímo do knihy, jejiž název jsem uvedl výše. A jak závěr výběru předeslal jedná je o petrklíč neboli správně prvosenku jarní.

Než se ke skrýši vypravíte, povězme si ještě něco o této květině.

Prvosenka jarní (Primula veris) je drobnější vytrvalá bylina z čeledi prvosenkovité (Primulaceae). Rostlina dosahuje i s květem výšky 20–25 cm. Z podzemního oddenku vyrůstají měkké a svraskalé listy uspořádané v přízemní růžici. Vonné žluté květy vyrůstají na jednostranném okolíku. Může se rozmnožovat vegetativně rozdělením oddenku, ale většinou se rozmnožuje pohlavně, tvorbou semen. Plodem je tobolka. Prvosenka jarní se může dožít více než padesáti let.
Vyskytuje se zvláště v Evropě a Asii, především v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, prosluněných stráních a v křovinách, většinou na vápencových podkladech. U nás je zařazen do kategorie C3 (vzácnější až ohrožený druh). Prvosenka jarní se tradičně používá pro přípravu čajů, nálevů nebo v lidovém léčitelství.

A ještě malé upozornění, květinku tu nenajdete, pokud by Vás zajímalo místo, kde jsem ji fotil - tak to byl čarodějnický vrch Chotuc u Křince, ovšem malou básničku jsem si nemohl odpustit
(ps: je tam i malá nápověda, kde a jak hledat souřadnice).

Táta včera na venku,
našel první sněženku,
vedle petrklíč,
zima, už je pryč!

Zimo, už jdi pryč,
Zimo, zimo, už jdi pryč,
jaro si už chystá klíč.
Otevírá jarní bránu,
jmenuje se petrklíč.

Mezi tím je talovín...
To já přece dobře vím.
Někdo na mne ječí, křičí:
Téhle rýmy ty mne zničí.

Hanka taky měla lásku,
Souřadnice kamsi skryla,
Komentuje to hned víla:
Tenhle listing to je síla.

Petrův klíček roste vzadu,
Nelez nikam na zahradu,
Vem to raději oklikou
Nežli přímo za šipkou.

To je vše, co jsem Vám chtěl sdělit. Už víte vše, tak hurá pro keš.
NE, NE, NE, MÁLEM JSEM ZAPOMENUL - JE TU JEŠTĚ VAROVÁNÍ
Budete se pohybovat v končinách obývaných posledními zbytky kmene polabských křováků. Jejich kmen používá jako jediný v České republice jazyk s mlaskavkami. Zde je asi na místě připomenout, co je to mlaskavka.
Mlaskavka (angl. click consonant) je nepulmonická hláska vytvářená bez účasti hlasivek vdechovaným proudem vzduchu, kterému je v mluvidlech vytvořena překážka, nejčastěji rty, jazykem, hrtanem nebo vnitřními stranami líc.
Při artikulaci se vytvořená překážka náhlým pohybem posune dozadu, čímž se v prostoru před překážkou vytvoří podtlak a přetlakem zvnějšku se do ústní dutiny nažene vzduch.
Tak vznikne zvuk podobný našemu mlasknutí.

Následující informace, kterou uvádí internet, je ovšem jen částečně pravdivá, neboť v ní chybí právě ta zmínka o polabských křovácích. Mlaskavky jsou typické pro některé africké jazyky, zejména pro jazyky kojsanské (tedy hotentotské a křovácké, např. namaština, koranština, !xũ, Juǀʼhoan), a některé jazyky bantuské (např. jazyky xhosa nebo sotho). Mlaskavky se vyskytují pouze v jazycích Afriky, jediný jazyk s mlaskavkou mimo Afriku je damin, kterým se mluví v Austrálii a který nemá žádné rodilé mluvčí, používá se pouze jako jazyk spirituální.

Uslyšíte-li:
Hmlask Tmlask Mmlask Lmlask
vemte raději nohy na ramena, blíží se alespoň jeden člen tohoto ojedinělého kmene

Jen tak na okraj uvedu ještě: existenci kmene poprvé popsal a studoval sám velký JUDr. Gustáv Setěr. Svoje poznatky o životě kmene a o struktuře jejich rodinného života publikoval v zatím nepublikovaném díle, jehož jediný rukopisný exemplář vlastní přítel Paha Ahma.

Výskyt poslední zoufalé skupiny polabských křováků dokládají i poslední nálezy z této lokality: obydlí, studna - viz dále a v galerii, kde najdete i strom, kde jsem se osobně v jedním příslušníkem setkal. Od něj jsem získal i následující informaci: mlaskavky do jejich řeči byly importovány po četné zkušenosti s blátem polabských niv a polí, kdy marast se pozvolna nabaluje na chodidla, blátová koule při dosažení jisté velikosti odpadne a vydá onen mlaskavý zvuk, kterýžto je slyšet i při pokusech osvobodit svoje dolní končetiny ze sevření mazlavé zeminy.
Já osobně jsem toto zažil nejen na keši Polní cesty, ale i Multinae (A)moralis
obydlí
Obydlí polabských křováků
studna
Studna
strom
Strom setkání
polabský křovák
Je nutno upozornit:
pohybují ze vždy bez kalhotek či kalhot

Fotografie vlastní, informace z wikipedie a výše uvedené knížky.
Závěrem ještě poděkování kamarádům: Paha Ahma a Krup85 za pomoc při realizaci.

Additional Hints (Decrypt)

Cerxincraí Gv fxlgn, fbhenqavpr xqrfv fxelgn..... FG: mr ol gb olyl fyvcl arob gnatn f cevpuhgv znatn? Svanyr cbmanf uarq, zbman an gr ilfxbpv fxerg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)