Skip to content

Ježčí keš Traditional Geocache

Hidden : 1/14/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tuto krabičku věnuji kačerce s nickem Jezitko.


Když se řekne ježek, tak si každý může představit něco jiného. Může se jednat o zvíře, o jihlavské pivo, o vcelku rozšířené české příjmení, hlavolam "ježek v kleci", postavičku z herní konzole SEGA, označení protitankové zábrany a spoustu dalších věcí, které se pod toto slovní označení dají zařadit.

My si zde povíme něco o savcích.

      Ježek je zdrobnělina od původního označení "jež". Označuje skupinu živočichů - savců z podčeledi ježkové (Erinaceinae). Vyskytují se po celé Evropě, ale i v Asii a Africe. Ježci patří mezi ohrožené živočichy. Jejich potrava je různorodá. Nejčastěji pojídají hmyz, hlemýždě, žáby, ropuchy, vejce ptáků, hady, mrkev, houby, kořeny, bobule, melouny a vodní melouny.

Na území České republiky žijí dva známé druhy ježků, a sice ježek západní a ježek východní.

Ježek západní (Erinaceus europaeus)

Vyskytuje se na celém území ČR do nadmořské výšky cca 800 m.n.m., ojediněle ho lze spatřit i do 1100m.n.m. Žije na okrajích lesů, na pasekách, v křovinatých porostech, v parcích, zahradách, ale i ve městech.

Ježek západní je až 31 cm velký a až 1300 g vážící hmyzožravec, který svými rozměry patří k největším hmyzožravcům v Evropě. Je o něco větší než ježek východní. Srst, která pokrývá nohy, břicho, hrdlo, krk a část hlavy, je řídká a hrubá, na bocích hnědá, na břiše světlá s podélnou hnědou skvrnou. Skvrna je u mladých nebo starých jedinců méně výrazná. Typicky zbarvená je srst hlavy, resp. obličejové masky: na světlé hlavě má tmavohnědý pruh tvarovaný do písmene V – táhne se od čenichu k očím a tvoří ježkovi západnímu tzv. brýle. Hřbet a boky kryje 7000–8000 bodlin, které jsou 2–3 cm dlouhé, stejnoměrně tmavo-bíle pruhované a pravidelně uspořádané, „učesané“ jedním směrem – dozadu.

Ze smyslů má nejlépe vyvinutý čich, cítí i potravu žijící v zemi. Kromě čichových buněk v čenichu má funkční přídatný čichový orgán na horním patře v ústní dutině tzv. Jacobsův orgán. Na konci čenichu má  hmatové vousy. Kromě čichu mu v orientaci nejvíce pomáhá sluch. Vidí špatně ve dne i v noci.

Kromě období rozmnožování žije ježek západní samotářsky. Je aktivní v noci, kdy bývá slyšet jeho funění a dupání; během noci urazí 700–1500 metrů. Ve dne odpočívá v hnízdě vystlaném trávou a listím, umístěném v méně dostupných místech, např. pod většími kameny a padlými kmeny, mezi kořeny stromů a keřů, pod chrastím, u zídek a zdí, pod uskladněným dřívím, kůlnami a přístavky. Zimní období přečkává zimním spánkem (hibernací), do kterého upadá v říjnu nebo listopadu a který trvá většinou do května. Zimní hnízdo bývá zakryto vrstvou hrabanky a nemá vchod, protože jej ježci ucpou. Anděra uvádí, že začátek hibernace signalizuje ježkům vedle prodlužujících se nocí i pokles průměrné teploty vzduchu přibližně o 10 až 15 stupňů Celsia. V nepromrzajícím úkrytu spí ježek stočený na bok. Tělesná teplota se mu sníží na 5 až 8 stupňů Celsia a počet tepů srdce z dvou set až tří set na pouhých pět za minutu. V intervalech několika dní či týdnů se probouzí, aniž by opouštěl úkryt. Ježek umí dobře plavat, šplhat, a pokud je k tomu donucen, dokáže i poměrně rychle běhat.

Při pocitu ohrožení ježek zpevní a naježí bodliny, někdy nadskakuje a odrazuje také hlasitým funěním. Uslyší-li predátora (lišku, psa) stočí se do klubíčka; bodlinatá koule většinu živočichů odradí.Predátory ježka jsou výr velký a tchoř.

Ježek východní (erinaceus roumanicus)

Ježek východní žije ve střední a východní Evropě, Balkánském poloostrově, západní hranici výskytu tvoří Polsko, Česká republika a Rakousko. Vyskytuje se na téměř celém území ČR mimo větší část západních Čech.

Ježek východní pochází ze stepí, které kdysi pokrývaly jihovýchod a východ Evropy, a tak si víc než ježek západní libuje na suchých a teplých místech, hlavně v nížinách, jako jsou lomy a rokliny, křovinaté meze a stráně, sady a zahrady. Délka trusu:až 4 cm.

Popis:

·         Hlava celkově světlá, u mladých jedinců naopak velmi tmavá.

·         Břicho: tmavohnědé s bílou skvrnou na hrdle a na prsou, u starých jedinců až bělavé.

·         Bodliny: nepravidelně pruhované či jednobarevné, směřující do stran (rozcuchané), délka 17–22 mm.

·         Počet bodlin: 6000–7000.

·         Rozmnožování: duben–září

·         Zimní spánek: říjen/listopad–březen

·         Váha: 900g

·         Délka: 19–22 cm


Ježek ušatý či dlouhouchý (Hemiechinus auritus)

 

Vyskytuje se v okolí Kaspického moře (jižní oblasti Ruska, Ukrajina, Mongolsko až do západního Pákistánu). V zajetí je občas chovaný i v Česku, má noční aktivitu. Jeho charakteristickým znakem jsou výrazné ušní boltce.

Váží kolem 0,30–0,80 kg. Má svislý směr růstu bodlin. Při nepřízni vydrží dlouho hladovět a při dlouhodobých vedrech upadá do tzv. letního spánku = estivace. Dlouho hibernuje – až 0,5 roku. Jeho potravou je hmyz a drobní obratlovci.

ČR je chován v ZOO Jihlava. Vyhýbá se sluníčku.

Samice rodí po 35–42 dnech v dlouhých norách (až 1,50 metru) 2–7 mláďat. Porod závisí na zeměpisném rozšíření (od května do října v Indii, ale v Pákistánu od dubna do srpna).

Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris)

 

neboli africký trpasličí ježek je savec z rodu Atelerix z čeledi ježkovití. Jeho původ je v oblasti od Senegalu až po Súdán a Zambii. Váží zhruba 450 g, délka samce je 18-23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4-6 let, v zajetí je to až 2x více, maximálně 9 let. Ježci občas tzv. hází slinu na záda a při tom dělají neskutečné pozice, miminka to dělají velice často. Neví se přesně, proč to ježci dělají. Toto slinění má něco společného s "parfémováním" a seznamováním se s novými pachy a chutěmi. Je to terestrický hmyzožravec s noční aktivitou.

Tento druh ježka je velmi oblíben pro svou poměrně mírnou povahu a celkem snadný chov. Není kousavý, snadno zkrotne a uvykne si na braní do ruky, kdy se nebrání ježením bodlin. Je to samotář. Je vyšlechtěn v 92 různých variantách.

Je možné krmit různými druhy hmyzu, kočičími granulemi a kapsičkami , některými druhy ovoce a zeleniny, vařeným masem nebo vejci. Vše bez soli a koření. Dospělé jedince krmíme 1x denně, mláďata by měla ke krmivu mít přístup neustále. Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky - tyto potraviny jsou pro ježky toxické!

Nejmenší doporučovaná podlahová plocha pro jednoho ježka je 0,4 m² (přibližně 90 cm x 45 cm). Jako ubikaci lze použít průhledný dostatečně velký box bez mříží - ježci mají tendenci po mříži lézt a mohou si takto snadno přivodit zranění. Jako podestýlku je vhodné použít bezprašné hobliny nebo recyklovanou podestýlku (např. značky Asan) nejlépe s vysokou absorpcí tekutin a zápachu. Ježek musí mít neustále přístup k čerstvé vodě. Použití napáječek z důvodu možného poškození chrupu o kovový konec není vhodné. Ubikaci je také třeba vybavit vhodným úkrytem (čepicí, hadrem). Ježci jsou náchylní na teplo - ubikace by měla být umístěna na místě, kde se teplota drží mezi 24-26°C.

V současné době funguje na území ČR chovatelský klub zaměřený na chov ježků bělobřichých.


Informace čerpány z těchto zdrojů:

wikipedia.cz

facebook.com

google.cz

Additional Hints (Decrypt)

Gehoxn fibqvqyn, ppn i chypr mngápxl, anyrib bq fybhch gys. irqraí. Ceb ilgnžraí cbbgbp n ilgáuav. Ceb hxelgí mnfha pravpurz qbyh n cbbgbp gnx, nol fr obqyval bceryl b šebho hiavge gehoxl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)