Skip to content

O Libusi a Premyslovi Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 11/25/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O Libuši a Přemyslovi

Popis keše

Tato keš je jednou z pěti keší založených studenty Arts managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Keše se snaží zábavnou formou připomenout vybrané české pověsti: O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Šemíkovi. Keše primárně vychází ze zpracování pověstí v knize Pražské pověsti od Václava Cibuly a Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Konkrétně tato keš je inspirována pověstí O Libuši a Přemyslovi, která vypráví o věštbě kněžny Libuše, Krokovy dcery, která si za muže vyvolila Přemysla Oráče, a tak byl založen slavný rod Přemyslovců, který vládl českým zemím téměř pět století.

Pověsti se obvykle váží k určitému místu, osobě, času, předmětu nebo události. Často jsou založeny na reálném historickém základu, snaží se působit věrohodně, ale bývají do nich přidány fantazijní prvky ve formě nadpřirozených jevů a bytostí. Pověsti O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Šemíkovi jsou převzaty z ústního podání českého národa a jsou předávány spolu s vírou, že se události popsané v nich opravdu staly.

Pro zjištění správných souřadnic a úspěšné nalezení keše je třeba pověst znát nebo se s ní alespoň seznámit. Doufáme, že vám tato keška pověst přiblíží a třeba vás zaujme natolik, abyste si ji vy sami, nebo s vašimi blízkými společně celou přečetli.

Místo uložení keše

Keška se nachází na Vyšehradě, který patří dle pověstí k nejpamátnějším místům české historie. Toto místo je spojeno s mýtickými počátky přemyslovského státu. Hradiště si zde údajně nechal vystavět bájný kníže Krok a poté zde sídlila jeho dcera kněžna Libuše a Přemysl, který je považován za zakladatele rodu Přemyslovců. S tímto místem je spojeno mnoho dalších pověstí, jedná se například o pověsti O Bivojovi, O dívčí válce, O Horymírovi a Šemíkovi nebo o tajemném pokladu ukrytém na Vyšehradě.

Převyprávěná pověst

Za dávných časů žili lidé v malých vesnicích oddělených hustými lesy a hledali někoho, kdo by nad nimi bděl a držel ochrannou ruku. Po smrti praotce Čecha na jeho místo nastoupil kníže Krok. Krok znal věštby a kouzla, proto jednou nahlédl do budoucnosti a rozhodl se hledat nové sídlo pro sebe i ostatní. Poslové našli krásnou skálu nad řekou a kníže se rozhodl vybudovat na ní hrad s roubenými hradbami, a protože hrad stál takto vysoko, bylo mu dáno jméno Vyšehrad. Krok nařídil lidem, aby začali stavět obydlí kolem vody pod hradem. Na Vyšehradu ho navštěvovali obyvatelé okolních vesnic a žádali ho o radu nebo požadovali spravedlivé rozsouzení sousedských sporů.  

Kníže Krok měl tři dcery. Nejstarší se jmenovala Kazi, byla bylinářkou a zaříkávačkou, z kořenů a listí dovedla připravit léky pro nemocné. Teta, prostřední dcera, učila lid, jak uctívat duchy přírody a také ho vedla k tomu, aby jim přinášel oběti. Nejmladší dcera Libuše byla moudrá, vlídná, spravedlivá, ale i rázná.  Stejně jako její otec uměla předvídat budoucnost. Po smrti knížete Kroka si ji lid zvolil za svoji vládkyni.

Kněžna Libuše vládla na Vyšehradě moudře, a tak jako její otec soudila spory mezi lidmi. Jednou Libuše soudila svár mezi dvěma sousedy – hádali se o kus pole. První obviňoval druhého z toho, že mu narušil hranice jeho pozemku. Libuše se zamyslela, poradila se se sněmem a rozsoudila je. Z první strany se ozval jásot, z druhé strany nespokojené mumlání. Tvář muže, který spor prohrál, potemněla hněvem. „Všichni víme, že ženy nemohou rozumět mužským záležitostem. Ženy mají dlouhé vlasy, ale krátký rozum. Lépe by bylo zemřít než snášet takové řeči.“

 

Kněžnu Libuši tato slova zarmoutila. Ale rozhodla se, že vyslyší přání a vezme si muže, který pak zemi povede. Ovšem politovala lid, protože pohrdá svou svobodou, kterou jim muž nikdy nedá. Druhý den vyslala posly do vesnice Stadice za řekou Bílinou.  „Tam oře váš nový kníže jménem Přemysl s dvěma voly. Předejte mu můj vzkaz a knížecí roucho, to bude váš nový vůdce. Cestu hledat nebudete, můj kůň vás povede.”

A opravdu družina následující bílého koně kněžny ve vsi Stadice uviděla muže orajícího pole s párem volů. „Buď zdráv, Přemysle, vypřáhni voly od pluhu, vezmi si knížecí roucho a sedni na koně. Paní naše Libuše i náš lid tě prosí, aby ses stal naším knížetem a vládcem naší země.“ Oráč je vyslechl a vypřáhl voly. „Jděte, odkud jste přišli”, vykřikl a voli se k údivu družiny vznesli do výše a zmizeli. Přemysl zarazil do země lískový prut, který jako kouzlem zezelenal a vyrostly na něm tři větvičky, dvě z nich ale rychle uvadly a jen třetí se dařilo. Družině, která nepřestávala vycházet z úžasu, oráč vysvětlil, že se z jeho rodu zrodí mnoho mužů, ale jen jeden bude moci vládnout zemi. „Škoda, že vaše paní tolik spěchala. Kdyby alespoň chvíli počkala, mohl jsem doorat celé pole a v zemi by bylo navěky dost chleba pro všechny”, dodal po chvíli přemýšlení. Přemysl se poté převlékl do knížecího roucha. Poslové se podivili nad tím, že si s sebou bere své lýkové střevíce a starou mošnu. Přemysl jim vysvětlil: „Vzal jsem si je, aby mí potomci nezapomněli na svůj původ a žili poctivě a ostatní z pýchy neutiskovali.“

Když Přemysl s družinou dorazil na Vyšehrad, kněžna Libuše ho i se zástupem lidu radostně přivítala. Přemysl se s Libuší oženil a stal se českým knížetem. Vládl moudře a spravedlivě, ale pevnou rukou, tak jako předpovídala Libuše. Nezkrocený lid zkrotil, dal mu zákony a zemi řídil a spravoval podle práva.

Řešení

K luštění je potřeba správně přiřadit každou z charakteristik k postavě z pověstí. Jedná se o postavy figurující v pověsti O Libuši a Přemyslovi, ale objevují se zde i důležité osobnosti z ostatních pověstí zpracovaných v rámci Arts Cachingu, a dokonce se do seznamu postav legendárních ukryla i postava historicky doložená. Seznam postav naleznete níže spolu s jejich přiřazenými číselnými hodnotami. Souřadnici je nutné vypočítat dle vzorečků opět níže uvedených.

 

N 50°0a.00b E 14°cc.ddd 

 

a = L+N+D

b = M-B-I

cc = J-C+F*K

ddd = G*A*H-E*N

 

 

A: Postava, která pro svoji krásu, chytrost a přesvědčivost sehrála jednu z klíčových rolí v Dívčí válce, svůj život nešťastně ve výčitkách ukončila skokem ze strmé skály, které se dnes říká Dívčí skok.

Čech: 13

B: Bájný zakladatel první české knížecí a později i královské dynastie, nebyl vznešeného původu. Sídlil se svojí ženou na Vyšehradě a měl věštecký sen o Dívčí válce.

Ctirad: 10

C: Praotec českého národa, který pohlédl z hory Říp a krajinu, rozkládající se pod ní do dáli, prohlásil za nový domov Čechů.

Krok: 4

D: Dívka, která se spolu s ostatními vzepřela mužské nadvládě a útlaku a z hradu Děvín podnikaly výpravy do okolí a zasadily těžkou ránu mužskému pocitu nadřazenosti a neporazitelnosti. Celé povstání však skončilo smrtí její, a i všech jejích družek.  

Kazi: 6

E: Nejmladší Krokova dcera, moudrá a spravedlivá, uměla nahlédnout do budoucnosti a předpověděla například založení města Prahy, nalezení prvního českého knížete a jejího manžela, měla své vlastní hradiště, ale velkou část života strávila na Vyšehradě.

Šárka: 10

F: Vojvoda, který nechal vystavět hradiště na Vyšehradě, byl moudrý a lidé se na něj často obraceli s prosbou o radu.

Horymír: 0

G: Prostřední Krokova dcera, uměla mluvit s bohy a duchy přírody, naučila lid je uctívat a přinášet jim oběti. Sídlila na svém hradu poblíž Berouna. Na tomto hradě byla zavražděna kněžna Ludmila, babička svatého Václava.

Bivoj: 2

H: Čestný muž, důvěrník Přemysla, který se nechal omámit ženskou krásou a padl do přichystané léčky a byl následně zabit na Děvíně. 

Přemysl: 9

I: Statečný a silný muž, kterému se povedlo zabít kance, který zničil velkou část úrody a útočil na lovce i jejich psy i na ostatní poutníky, kteří do těch končin zamířili.

Teta: 5

J: Nejstarší z Krokových dcer, známá kouzelnice a léčitelka. Sídlila na svém hradišti na břehu řeky Berounky (nyní těsně před hranicí Prahy).

Kosmas: 3

K: Kůň, který svým skokem z Vyšehradu do Vltavy zachránil před smrtí svého přítele, ale za tento čin zaplatil životem.

Libuše: 7

L: Vladyka sídlící v Neumětelích, který se snažil ukončit honbu za zlatem a dbal na to, aby měli lidé v zimě dostatek jídla než plné truhly drahých kovů. Tento postoj ho málem stál na Vyšehradě život.

Křesomysl: 12

M: Kníže, za jehož vlády se v zemi rozšířila těžba drahých kovů na úkor setí a sklízení úrody a lidem hrozil hladomor.

Šemík: 8

N: První známý český kronikář, v jehož díle se objevily příběhy, o kterých si dnes v pověstech vyprávíme. 

Vlasta: 1

 

 

 

The Legend of Libuše and Přemysl

Cache description 

This cache is one of the 5 caches that were created by Arts management students at the Prague University of Economics and Business. The main aim of the caches is to recall selected Czech tales (legends) such as the story of The Foundation of Prague, The Legend of Libuše and Přemysl, The Legend of Bivoj, The Maidens´ War, and The Legend of Šemík. The primary sources used for the caches were in the first place the Old Legends of Prague written by Václav Cibula and the famous Ancient Bohemian Legends written by Alois Jirásek. This cache was inspired by the legend of princess Libuše and her legendary husband prince Přemysl the Ploughman. The marriage of Libuše and Přemysl formed a new dynasty called Přemyslid, which ruled in Czech lands for almost 500 years.

Legends are usually linked to a particular place, person, time, object, or event. Often, they are based on real historical events and pretend to be as true as possible, but sometimes some fantasy elements like supernatural creatures and events were added. The legends about the foundation of Prague, Libuše and Přemysl, Bivoj, the Maiden’s War, Šemík were taken from the Czech folklore and they are passed on together with the belief that the events described in them were real.  

To find the correct coordinates, one needs to be or become familiar with the legend. We do hope, that this cache will evoke your interest and that you will read the whole legend together with your friends and family.

Cache location

The cache is located at Vyšehrad. According to the legends, Vyšehrad is one of the most memorable places in Czech history. The place is connected with the mythical beginning of the House of Přemyslid. Legendary Prince Krok had built a castle here, and then his daughter princess Libuše and her husband Přemysl, who is considered to be a founder of the House of Přemyslid, lived here. There are many other legends connected with this place such as The Legends of Bivoj, the Maidens´ War, Šemík and Horymír or about the mysterious treasure hidden in Vyšehrad.

Retelling the story

A long time ago people used to live in small villages separated by dense forests and needed someone, who would look after them and keep them safe. After the passing of Forefather Čech, Prince Krok took up his position. Krok knew many spells and he could also tell prophecies. One day he looked into the future and decided to look for a new residence for himself and his people. He sent messengers to find a suitable place. The messengers found a beautiful rock above a river and Krok decided to build a castle there. Because the castle stood so high, they named it Vyšehrad (=upper castle). People then began to build more dwellings near the castle around the Vltava river. Krok was well-liked by the people. Many villagers visited him and asked him for advice or a fair trial.

Prince Krok had three daughters. The oldest was named Kazi. She was a herbalist and a healer. She could prepare medicine for sick people from plants. Teta, the middle daughter, taught people how to worship the spirits of nature. Libuše was the youngest daughter. She was wise, kind, but also firm. She could predict the future like her father Krok. After his death, people chose her as their ruler.

Princess Libuše ruled wisely from Vyšehrad and alike her father she resolved disputes between the people. She once had to decide a quarrel between two neighbours who were arguing over a piece of field. One accused the other of pushing the boundaries of his land. Libuše thought about it, consulted her advisors, and ultimately decided in favour of the one who pushed the boundaries. The man who lost the dispute was enraged by her decision and proclaimed: “We all know that women cannot understand men's affairs. Women have long hair but simple minds. It would be better for us men to die than to endure such nonsense.“

Princess Libuše thought about those words and decided to react to people's wishes and marry a man who would then rule the land. But still, she pitied the people, because they did not appreciate the freedom they had. After all, no man will allow it during his rule. The day after she sent messengers to the village of Stadice across the river Bílina. “There is your prince, he plows with a pair of oxen. Give him my message and this robe. You do not have to look for the way, my horse will guide you.”

Envoys followed the horse and reached the village Stadice. There they indeed found a man plowing a field with a pair of oxen. "Hail, Přemysl, untie the oxen from the plow, take on the prince's robe, and sit on the horse. Our princess Libuše and our people are asking you to become our prince and the ruler of our country.” The plowman listened to them and untied the oxen. “Go back to where you came from,“ he shouted, and all of a sudden the oxen took off to the sky. Then Přemysl planted a hazel rod into the ground and it magically sprung to life and three twigs grew on it. Two of them withered quickly but the third one grew strong. The plowman explained to the completely astonished company that many of his ancestors will be born, but only one at a time would be able to rule the land. "It is a pity your lady was in such a hurry. If she had waited just for a little while, I could have finished plowing the field and there would have been enough bread for everyone forever." Přemysl then put on the robe, but the envoys wondered why he had taken his bast shoes and an old bag with him. Přemysl explained to them, “I took them so that my descendants will not forget their origin, live honourably, and not oppress others.“

When Přemysl arrived at Vyšehrad princess Libuše and people greeted him with joy. Přemysl married Libuše and became a prince. He ruled wisely and justly, but with a firm hand, just as Libuše predicted. He tamed the remaining rampant people, gave them laws, and governed the land by law.

Solution

To get the correct coordinates, it is necessary to correctly assign each of the characteristics to the figure from the legends. These are characters featured in the legend of Libuši and Přemysl, but there are also important personalities from other legends chosen for Arts Caching, and even a historically documented figure has been included in the list of legendary characters. The list of characters can be found below, together with the assigned numerical values, and the coordinates must be calculated according to the formulas written below.

 

N 50°0a.00b E 14°cc.ddd 

 

a = L+N+D

b = M-B-I

cc = J-C+F*K

ddd = G*A*H-E*N

 

A: The character, who played one of the key roles in the Maidens´ War due to her beauty, cleverness and persuasiveness, ended her life unhappily in remorse by jumping off a steep rock, now called Dívčí skok.

Čech: 13

B: The mythical founder of the first Czech princely and later royal dynasty, wasn´t of noble origin. He lived with his wife in Vyšehrad and had a seer's dream of the Maidens´ War later on. 

Ctirad: 10

C: The forefather of the Czech nation, who looked from the Mount Říp and the landscape, stretching under it into the distance, declared a new home of Czechs.

Krok: 4

D: A girl who, along with others, defied male domination and oppression, and from The Castle of Děvín made trips to the surrounding area and dealt a heavy blow to the male sense of superiority and invincibility. But the whole uprising sadly ended with her and all of her companions' death. 

Kazi: 6

E: Krok's youngest daughter, wise and fair-minded, knew how to look to the future and predicted, the founding of the city of Prague, the finding of the first Czech prince and her husband for example. She had her own castle, but she spent a large part of her life in Vyšehrad.

Šárka: 10

F: Vojvoda, who built a fortification in Vyšehrad, was wise and people often approached him for advice.

Horymír: 0

G: The middle daughter of Krok, she could talk to the gods and spirits of nature, she taught people to worship them and make sacrifices for them. Her home was located near Beroun. Princess Ludmila, the grandmother of Saint Wenceslaus (Václav), was murdered in this castle.

Bivoj: 2

H: An honest man, a friend of Přemysl, who was enchanted by female beauty and fell into a trap and was killed on Děvín afterwards.

Přemysl: 9

I: A brave and strong man who managed to kill a dangerous boar who destroyed much of the crop and attacked hunters and their dogs, as well as other pilgrims who had headed to this region.

Teta: 5

J: The eldest of Krok's daughters, a well-known female magician and healer. She lived in her castle on the banks of the river Berounka. 

Kosmas: 3

K: The horse that saved his friend from a death sentence by jumping from Vyšehrad to river Vltava, but paid with his life for this act.

Libuše: 7

L: Vladyka based in Neumětele, who tried to end the hunt for gold and prioritized enough food for winter rather than full chests of precious metals. This attitude almost cost him his life in Vyšehrad.

Křesomysl: 12

M: Prince, under whose rule precious metal mining spread in the country at the expense of sowing and harvesting crops and people were in danger of famine.

Šemík: 8

N: The first well-known Czech chronicler whose work has included the stories we tell about today in our legends.

Vlasta: 1

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq xberarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)