Tohle je klasická kasička, která je ukryta na dohled od rybníčku.
HISTORIE OBLASTI
Území kolem Rokytky ve Vysočanech procházelo během času výraznými změnami. Již v 19. století byla Rokytka významně regulována, ale zhruba až do druhé světové války se kolem Rokytky nacházely převážně louky. Zajímavostí je, že na leteckých snímcích z roku 1948 jsou jasně vidět krátery po bombardování Vysočan. Jeden kráter se nacházel přímo v prostoru dnešní hráze a dva byly v Rokytce vedle rybníka. V padesátých letech 20. století zde začala vznikat rozsáhlá zahrádkářská kolonie. Ta byla zrušena až v roce 2010 z důvodu plánované výstavby parku a rybníka.
Příprava výstavby nebyla jednoduchá. Ačkoli územní plán zde počítá dokonce se dvěma vodními plochami, původní projekt na výstavbu parku s rybníkem vůbec nepočítal. Proti výstavbě rybníka bylo i vedení radnice Prahy 9. Nakonec se ale hl. m. Praha jako vlastníku pozemků podařilo výstavbu rybníka prosadit a stavební práce byly zahájeny v lednu 2016. Než se ale začalo s vlastní výstavbou, muselo být odvezeno několik stovek tun odpadu, co zde zahrádkáři po sobě zanechali.
Rybník Zahrádky je hloubený, a proto bylo zapotřebí odvézt cca 5 700 m3 zeminy. Kvůli výskytu písčitých půd musely být břehy rybníka dotěsněny jílovitou zeminou. Břehy a dno byly zpevněny kamenným pohozem a vegetačním opevněním. Hráz je ze strany rybníka obložena kamennou dlažbou a ze strany Rokytky je zpevněna těžkou balvanitou rovnaninou. Rybník má kamenný bezpečnostní přeliv a výpustní zařízení.
Pro napouštění rybníka byl z Rokytky zbudován náhon tvořený dvěma částmi. První část, začínající u opraveného balvanitého skluzu, je zatrubněná, druhá část má charakter otevřeného koryta, kterým voda teče přímo k rybníku. Otevřený úsek náhonu přecházejí dva povalové mostky. Na pozvolných březích náhonu jsou pomístně vysázeny kvetoucí mokřadní rostliny, jako je kosatec žlutý nebo kyprej vrbice.
Součástí výstavby rybníka byla i přestavba původního betonového stupně na balvanitý skluz a vytvoření meandru Rokytky s ostrovem.