Skip to content

O zalozeni Prahy Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 11/24/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O založení Prahy 

Popis keše 

Tato keš je jednou z pěti keší založených studenty Arts managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Keše se snaží zábavnou formou připomenout vybrané české pověsti: O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Šemíkovi. Keše primárně vychází ze zpracování pověstí v knize Pražské pověsti od Václava Cibuly a knihy Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Konkrétně tato keš je inspirována pověstí O založení Prahy, která vypráví o věštbě kněžny Libuše a založení Pražského hradu.  

Pověsti se obvykle váží k určitému místu, osobě, času, předmětu nebo události. Často jsou založeny na reálném historickém základu, snaží se působit věrohodně, ale bývají do nich přidány fantazijní prvky ve formě nadpřirozených jevů a bytostí. Pověsti O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Horymírovi jsou převzaty z ústního podání českého národa a jsou předávány spolu s vírou, že se události popsané v nich opravdu staly.  

Místo uložení keše 

Místo, kde měla Libuše vyřknout svoji věštbu, není přesně dáno. Pravděpodobně to bylo někde nad řekou Vltavou. Keš jsme ale uložili do Šáreckého údolí, aby byla v dosahu keše O dívčím válčení. Šárecké údolí se rozkládá kolem Šáreckého potoka na Praze 6 a skládá se z několika částí, z nichž část Divoká Šárka je přírodní rezervací. Až do přelomu 9. a 10. století zde stávalo slovanské hradiště, a proto je dnes významnou archeologickou lokalitou.  

 

Převyprávěná pověst 

Jednou, když už se pomalu schylovalo k večeru, stála Libuše s Přemyslem a družinou na skalnatém srázu vysoko nad Vltavou, kde společně pozorovali krásy přírody na druhém břehu řeky. Klidná podvečerní krajina plná žlutých lánů polí a temných zvlněných pahorků pokrytých stromy a houštinami dovedla jednoho z vladyků ke vzpomínkám na doby, kdy byly na obou březích řeky lesy husté tak, že se nimi pomalu nedalo proniknout. Potulovaly se tam smečky vlků, ostrovy v řece byly divoce zarostlé a žilo v nich vodní ptactvo. „Vypadalo to jako ty temné hvozdy tam na kopci”, řekl vladyka a ukázal prstem na sever po proudu řeky a všichni hleděli oním směrem.  

Vladyka pokračoval dál, ale nikdo ho již neposlouchal. Všichni nehnutě pozorovali kněžnu Libuši, které svítily oči věšteckým ohněm a celá se chvěla. Zapomněla na Přemysla i družinu, na všechno kolem sebe. Se vztaženýma rukama prorocky promluvila. „Vidím veliký hrad, jehož sláva se dotkne nebes. Stojí na místě v nejhustším lese na třicet honů daleko, z jedné strany ho chrání údolím protékající potok a z druhé strany kamenitá skála, která se až k řece svažuje. Na tom místě naleznete člověka, který v hustém lese tesá práh domu. A protože před prahem domu i knížata a vojvodové svoji hlavu skloní, tak i ti nejmocnější se budou klanět město mému, které u tohoto prahu vyroste a jméno Praha ponese.“ 

Libuši opustil věštecký duch tak rychle, jak k ní přišel, ale další den se Přemyslovi muži vydali na místo, které Libuše určila ve svém proroctví. A opravdu našli muže tesajícího práh domu a na tom místě vystavěli pevný hrad, který se od té doby stal sídlem českých knížat a českých králů.    

Podle čeho tedy dostalo město své jméno? Někdo praví, že podle prahů – peřejí na Vltavě či podle praženého vypáleného lesa. Možná ale i podle hradčanského hřbetu, na jehož nezarostlé, sluncem vyprahlé břidlici, vzniklo původní hradiště.  

Tento obrázek zobrazuje Kroka, který natahuje ruce k Praze.

The Foundation of Prague 

Cache description  

This cache is one of the 5 caches that were created by Arts management students at the Prague University of Economics and Business. The main aim of the caches is to recall selected Czech tales (legends) such as the story of The Foundation of Prague, The Legend of Libuše and Přemysl, The Maidens´ War, and The Legend of Šemík. The primary sources used for the caches were in the first place the Old Legends of Prague written by Václav Cibula and the famous Ancient Bohemian Legends written by Alois Jirásek. This particular cache was inspired by the legend called The Foundation of Prague, which tells us about the vision of princess Libuše and the origins of Prague. 

 Legends are usually linked to a particular place, person, time, object, or event. Often, they are based on real historical events and pretend to be as true as possible, but sometimes some fantasy elements like supernatural creatures and events were added. The legends about the Foundation of Prague, Libuše and Přemysl, Bivoj, Maidens´ War and Šemík were taken from the Czech folklore and they are passed on together with the belief that the events described in them were real.    

Cache location 

The place where princess Libuše was supposed to utter her prophecy is not exactly known. It was probably somewhere above the Vltava river. However, we stored the cache in the Šárecké údolí, so it would be within reach of The Maidens´ War cache. The area of Šárecké údolí, situated alongside the Šárecký potok (=stream) is covered by the Municipal District of Prague 6 and it consists of several parts. The part Divoká Šárka is also a natural reserve. There had been a Slavic settlement until the turn of the 9th and 10th century, therefore it is an important archaeological site nowadays. 

Retelling the story 

Once, as evening slowly approached, Libuše, Přemysl, and their retinue stood on a rocky cliff high above the Vltava river, where they watched together the beautiful nature on the other side of the river. The peaceful early evening landscape full of yellow fields and dark hills covered with trees led one of the lords to recollect the days when the forests on both sides of the river were so dense that it wasn´t possible to walk through them. Many wolves were roaming in them, the islands on the river were wildly overgrown and inhabited by many waterfowl. „It looked like the dark forests up there on the hill," said the lord, pointing his finger north down the river and everyone looked in that direction. 

He continued to talk, but no one listened to him anymore. Everyone stared at princess Libuše, whose eyes shone with the prophetic fire. She trembled and completely forgot about Přemysl, the retinue, and everything around her. She spoke prophetically with outstretched arms. „I see a great city, whose glory will touch the stars. The place lies in the densest forest. A deep valley of a brook called Brusnice protects it on the northern side and on the southern side there is a wide rocky mountain, called Petřín. When you get there, you will find a man carving a threshold (práh in Czech) with his son. Because at the thresholds of the human houses even the strongest people bow their heads when they want to enter, you will build a castle here and give a name Praha (=Prague) to it. It will be a name before all great princes and kings will bow down.“  

The prophetic spirit left Libuše as fast as it first came. The following day Přemysl's men went to the place Libuše had mentioned in her prophecy and they really found there a man carving the threshold of the house. They built a castle there, which has since become the residence of Czech kings.  

So how did the city get its name? Some say that according to the thresholds - rapids on the Vltava river or according to the roasted (pražený in Czech) burnt forest. And perhaps according to the Hradčany ridge, where the original fortified settlement was built. 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Irqyr zbfgh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)