Skip to content

Partizánska jaskyňa EarthCache

Hidden : 11/23/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Partizánska jaskyňa

Partizánska jaskyňa alebo Hrubá diera je verejnosti prístupná jaskyňa a prírodná pamiatka v oblasti Súľovských vrchov, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mestskej časti Považská Teplá na Veľkom Maníne a je súčasťou CHKO Strážovské vrchy.

Súľovské vrchy (784 m n. m.), ktoré zväčša budujú karbonatické zlepence, sú pozoruhodným prírodným celkom Západných Karpát. Známe sú najmä bizarnými skalnými útvarmi a krajinnými scenériami, avšak mnohých odborníkov zaujmú aj zo speleologického hľadiska.



Partizánska jaskyňa je jedna z viac ako 50 jaskýň, ktoré na Manínoch preskúmali a zdokumentovali jaskyniari. Počas SNP slúžila ako prechodný úkryt, ale je pravdepodobné, že človek ju využíval už skôr. Jaskyňu tvorí 21 metrov dlhá priestranná tunelovitá klesajúca chodba v masívnych sivých vápencoch s rohovcami (urgónske vápence spodnej kriedy z obdobia druhohôr), ktoré majú vek skoro 130 miliónov rokov. Chodba sa končí v rozšírenom priestore, miestami má na stenách sintrové náteky. Na začiatku jaskynnej chodby si môžete po pravej strane všimnúť menšiu úzku nepriechodnú chodbu. Na konci tiež môžete vidieť úzky komín, ktorý je priechodný až na povrch skalného brala. Jaskyňa sa nachádza v skalnom brale Veľkého Manína a neobsahuje, žiadnu krasovú výzdobu. Vznikla rozširovaním puklín v jurských a kriedových vápencoch vodou, ich zvetrávaním a rútením.

Sinter je silne porézna belavá hornina chemogenného pôvodu, ktorá vzniká vyzrážaním uhličitanu vápenatého z roztokov obsahujúcich rozpustený vápenec. Jeho sfarbenie záleží od samotného vápenca. Čistý vápenec má biele sfarbenie, no rozličné prímesi ich zafarbujú do hneda (riasy), siva (horčík, hliník), žlta až červena (oxidy železa), najmä ak sú vystavené zvetrávaniu. K jeho tvorbe dochádza na stropoch, stenách a podlahách jaskýň pri vyparovaní vody.


Väčšina jaskýň na Maníne sa nachádza v oblasti tzv. Manínskeho Verdonu, známeho skôr horolezcom a skalolezcom. Okrem niekoľkých výnimiek nepresahujú dĺžku 10 metrov a sú prevažne bez sintrovej – kvapľovej výzdoby. Vyššie nad jaskyňou v skalnom hrebeni je skalné okno a pre verejnosť neprístupná Vápencová jaskyňa, nižšie sú menšie jaskyne Plazivka a Komora.

Prístup do jaskyne vedie po žltej turistickej značke z obcí Záskalie (cca 2.5km) a Považská Teplá (cca 5km). Terén je strmší a počas daždivých a chladných môže byť aj klzký. Návštevu jaskyne je vhodné spojiť s výstupom na Veľký Manín, absolvovaním Náučného chodníka Manínska tiesňava, či s návštevou Manínskej a Kostoleckej tiesňavy.

Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Partizánska_jaskyňa
http://www.manin.sk/povazska-tepla/317/kras-jaskyne-v-okoli-povazskej-teplej

Pre úspešné zalogovanie je potrebné poslať odpovede na uvedené otázky cez Message Center alebo prostredníctvom emailu a taktiež pridanie fotky do logu (bod 3):

1. Pozorujte steny jaskyne. Aké sú na dotyk? Akú výzdobu je možné vidieť na stenách? Aký záver môžete vysloviť na základe výskytu výzdoby v jaskyni? Akým procesom asi vznikla?
2. Aké sfarbenie môžete pozorovať na výzdobe jaskyne? Čo sfarbenie vypovedá o čistote vápencov? Prímesi akých prvkov môžete v jaskyni pozorovať?
3. Do logu pridajte fotku seba alebo osobného predmetu s vaším nickom z pred vchodu do jaskyne.

Po odoslaní odpovedí môžete hneď logovať. V prípade nejasností sa Vám ozvem.


Additional Hints (No hints available.)