Mezi Pačívy - Naučná stezka
První pačejovská naučná stezka Kotěžice, která se nachází v poklidném místě nedaleko Pačejova nádraží, které přímo vybízí k procházkám.
Nyní jsou podél naučné stezky umístěné informační tabule, které mají zábavnou podobu vzorků, co všechno se nachází v lese. Stromy , byliny , zvířátka, ptáci a motýly. Turisté našli i přístřešek s posezením, kde je možnost si odpočinout a vnímat v klidu přírodu.
Ve středověku byla ves až do roku 1305 v majetku kláštera sv. Jiří na pražském hradě. Její historie je tudíž velmi stará, první písemná zmínka o Pačejovu vychází již z roku 1227.
Ve středověku zde stála tvrz, jejíž hmota je dochována v areálu budov bývalého panského dvora, lidově nazvaného „Zámeček“. Po ztrátě svých sídelních funkcí v 17. století, slouží v televizi dlouhá léta jako sídlo správy lesního úseku rev Pačejov, který byl majetkem horažďovického panství. V západní stěně budovy je osazen náhrobník "Urozené paní Worssily Pernklobowy narozené Heim ze Stříteže a na Pačejově" z roku 1628.
Na návrší nad vsí stojí pseudogotický kostel z roku 1871. Byl postaven stavitelem E.Pillerem na místě starého kostela, který byl ve velmi špatném stavu.
Pramen: Střípky Horažďovická - pro Sdružení obcí Slavník vydal AgAkcent sro v roce 2001.
K Pačejovu se vztahy následující pověsti:
Pačívský stodolník
Za časů, kdy se Pačejovu říkalo Pačív, žil tam jeden hospodář na velikém statku a vždy po sklizni se naparoval, jak má plnou stodolu. Jeho chudý soused si zase stýskal. Jednou se v jeho malé stodůlce objevilo divné strašidlo. Šaty z povřísel, na hlavě slamák - byl to stodolník. Usedl na mlat a začal se zvětšovat, až vyrostl ke krovům. Pak povídá chalupníka, aby zašel za sedlákem a přivedl ho. Když po dlouhém přemlouvání pyšný hospodářský přece přišel, nestačil se rozdělit. Stodola byla až po střechu plná snopů ovázaných povřísly a další nahoře ležel opuštěný slaměný klobouk.
Vodník a řezník
Šel jednou vodník do Pačejova k pekaři pro housky. Na zpáteční cestě ještě zastavil u řezníka. Mokrý mužík v krámě ohmatával maso a ukazoval řezníkovi, jak velký kousek má useknout. Jak se tam tak motal, usekl mu řezník s masem i prsty na ruce. Vodník rozezlen vyběhl z krámu a hrozil pomstou. Protože však byl řezník chlap jako hora, vodník ho nemohl utopit. Začal jsem řezníka soužit své návštěvníky, v chlévě mu plašil dobytek, ztrácet se po práci s nářadím a vodníkem vysedávat po večerech v jejich sednici na peci. Zkrátka nemohli se ho za nic zbavit. Teprve když řezník zemřel, přestal vodník s návštěvníky.
Praotec zednářů
Ve starých listinách je uvedeno, že dávný majitel Pačejova Zachar z Dlouhé Vsi zahájil v roce 1382 do Bratrství těla Božího a kohoutku uprostřed kladení. Kdo chce mezi sebou rovné zahájení, musel pět kopat stříbrných grošů památného komplexu. Sám král Václav IV. mezi vyvolené patřil. Chtěli tito podivuhodní bratři v Praze kapli k uctívání Nejsvětějšího těla a krve Páně vystavují. Toto tajemné bratrstvo vzalo za své během husitských bouří.
Pramen: všechny pověsti Ondřej Fibich, Prácheňský poklad, sbírka pověstí bv

K odlovu je potřeba snímač QR kodu
Cesta vede u keše, je drtivou část roku, plně průjezdná kam odstavíte geo vozidlo aby nepřekáželo je zcela na Vás, hodně štěstí a trpělivosti. Blízko je i odpočívadlo, kde můžete v klidu podumat, Jinak znovu upozornujeme že je to 2,5 na hlavičku, tak malý bonbonek na závěr.